Кращі способи річної щеплення плодових дерев

Річна щеплення яблуніРічна щеплення яблуніПри розмноженні насінням всі плодові і ягідні рослини дають неоднорідне потомство, причому властивості гібридних сіянців значно погіршуються в порівнянні з батьками. Отже, з насіння яблуні Антонівки можна отримати в точності Антонівку. Потомство Антонівки, вирощене з насіння, за якістю плодів буде найрізноманітніше, і, як правило, не схоже на Антонівку. Тому розмноження і збереження багатого сортименту культурних рослин можливо тільки щепленням.

Щеплення вічком (окулірування)

Способи щеплень різні. Найбільше застосування в практиці отримала щеплення вічком - окулірування в розпліднику. Це - надійний спосіб розмноження цінних сортів. Щепленням цінного сорту на карликову підщепу можна домогтися зменшення зростання плодового дерева. Дерева-карлики зручні для знімання плодів, обробки і догляду за ними.Они раніше вступають в пору плодоношення.

Різні способи щеплення застосовують при виведенні та покращенні нових сортів, але саме важливе і потрібне значення має щеплення при поліпшенні сортименту в існуючих насадженнях, а також при лікуванні дерев, пошкоджених морозами і гризунами. Щеплення корисна тим, що будь-малоцінний сорт можна перепривить цінних сортом, покращуючи сортимент саду. У садах садівників-любителів іноді не вистачає запилювачів для потрібного сорту. Цей недолік можна легко виправити, прищепивши в крону будь-якого дерева сорт-запилювач.

Щеплення плодових дерев окуліровкоюЩеплення плодових дерев окуліровкою

Щеплення можна зробити на будь-яких деревах, як молодих, так і старих. Роблячи щеплення, одночасно омолоджують дерево, замінюючи старі скелетні гілки живцями, з яких виростають молоді гілки. Перепрививать дерева в саду можна різними способами.

Найбільш поширені і практично прийнятні такі способи щеплення, як: щеплення живцями за кору з розрізом кори; щеплення черешка вполурасщеп; щеплення містком.

Щеплення живцями за кору з розрізом кори

Дерева, на яких передбачається робити щеплення черешка за кору з розрізом кори, рано навесні омолоджуються з таким розрахунком, щоб залишилися живці на зрізі (торці) були товщиною від 7 до 10 сантиметрів. Відпилювати більш великі суччя не слід, оскільки кора в товстій їх частини буває занадто грубою і погано підходить для щеплення. Відпилювати під щеплення слабкі сучки також не рекомендується. Держак, щеплена в тонку верхню частину сука, з-за нестійкого положення буде дуже погано розвиватися. Основний недолік щеплення на тонкі сучки в тому, що більша частина крони дерева залишається не прищепленої.

Необхідно передбачити, щоб на пеньку, нижче місця щеплення, був втеча, що в перший час потрібен для забезпечення прищепленого черешка харчуванням. Обпиляні (рвані) пеньки перед щепленням згладжують, обрізають гострим ножем, щоб вони швидше запливали. Щеплення (вставку) черешка слід проводити в період почався сокоруху, приблизно в останніх числах травня. Держак для вставки за кору готують так: гострим копулировочным ножем з боку, протилежного нижній нирці, роблять косий зріз, а вгорі його, строго над третій (верхній) ниркою, обрізають. Косий зріз можна зробити з прямим або седлообразным уступом.

Щеплення живцями за кору з розрізом кориЩеплення живцями за кору з розрізом кори

У тому місці пенька, куди повинен бути вставлений підготовлений держак, кору надрізають уздовж і кісточкою прищепного ножа відділяють від деревини. Довжина розрізу кори пенька повинна бути рівна або трохи менше довжини косого зрізу черешка. Надріз для вставки черешка необхідно робити у верхній частині пенька, так як гілки в кроні дерева розташовані не вертикально, а похило. Можна в один пеньок прищепити 2-3 живця, так як в процесі росту щеплення відламуються при вітрі.

Але остаточно для життя потрібно залишати тільки один добре прижився держак, майбутню гілку. Розгорнувши кісточкою кору, держак вставляють так, щоб косим зрізом він був звернений до деревини підщепи, а уступ (плічко або сідло) міцно спирався на торець пенька.

Щоб держак щільніше приліг косим зрізом до деревини пенька і не вивалювався з-під кори, щеплення треба обв'язати великим міцним шпагатом або мачулою і покрити площу пенька м'якою садовою замазкою.

Щеплення плодових дерев розщіп

Древній, найпростіший метод щеплення дерев розщіп має свої позитивні сторони: прищеплювати їм можна старі дерева, зламані великі гілки, не чекаючи сокоруху; він простий за технікою виконання. Але зроблений розщіп на всю товщину гілки пня наносить дуже серйозні пошкодження, які дуже важко і повільно загоюються. Нерідко розщіп веде до загнивання деревини і освіти дупла. В садову практику увійшов покращений метод щеплення - вполурасщеп.

При щепленні вполурасщеп сук або гілку спочатку спилюють, після чого торцеву частину пінка гілки скошують, підрізаючи його навскоси. Після згладжує підрізування ножем на горизонтальній частині зрізу гілки роблять розщіп з таким розрахунком, щоб він не діставав до протилежної сторони гілкового пенька. Живці для щеплення вполурасщеп готують так: на черешку роблять два косих зрізу (з протилежних сторін, трохи відступаючи від нижньої бруньки), надаючи йому плоско-клиноподібну форму. Клин необхідно виконати таким чином, щоб зовнішня його частина була ширше внутрішньої грані прищепного черешка.

Один із способів щеплення - щеплення розщіпОдин із способів щеплення - щеплення розщіп

Для кращої фіксації і міцності у верхній частині призначеного для щеплення черешка вирізають прямі уступи звані плічками. При приміщенні черешка розщіп треба домогтися, щоб кора його збіглася з корою пеньків, а плічками він упирався на краю расщепа. В тріщину расщепа краще набити глини, а верх пенька і черешка замазати садовим варом. Добре затиснутий держак в расщепе можна не зав'язувати.

Цікаві ідеї щодо щеплення дерев (відео)

Щеплення містком

Щоб запобігти загибель дерева, смакота мишами, пошкоджене сонячними опіками або обдерте при обробці знаряддями, рекомендується щеплення містком. Якщо кора має пошкодження лише частково, з одного боку стовбура і віття, то зазвичай вставляють один місток (держак). При великих пошкодженнях, коли кора зруйнована на стовбурі або гілки колом, ставлять стільки містків, щоб відстань одного до іншого не перевищувало 3 див. Зрощені містки з'єднують розділені ділянки кори стовбура або гілок і забезпечують підживлення та постачання водою ділянки дерева розташовані вище місця пошкодження.

Щеплення містком слід виконувати у весняний період, тоді, коли сокорух має особливо активний характер, але можна зробити її і влітку, в період другого сокоруху.

Для весняного щеплення містком використовують однорічні пагони, які заготовляють восени або рано навесні, але до набрякання бруньок. Живці робляться так, щоб довжина їх перевищувала протяжність пошкоджених ділянок кори на 5-6 сантиметрів. На кінцях черешка копулировочным ножем виконують скошені зрізи з однієї сторони так само, як при способі щеплення за кору». Перед вставкою містків краї рани зачищають, зверху та знизу її роблять поздовжні надрізи. Протяжність надрізів в корі повинна бути значно менше довжини скошених зрізів на прищеплювальному черешку. У ці надрізи під кору вставляють кінці підготовленого черешка таким чином, щоб нижня його частина (по ходу росту) припала до нижньої частини рани, а верхня - до верхньої. Косі зрізи черешка повинні бути спрямовані на деревині стовбура.

Щеплення плодових дерев місткомЩеплення плодових дерев містком

Дуже важливо, щоб держак був трохи довшим і після вставки в розрізи трохи пружинив. Вставлені живці треба щільно прив'язати вгорі і внизу шпагатом чи липкою стрічкою ПВХ, можна прибити їх тонкими гвоздиками і замазати м'якою садовою замазкою. Бажано всі місця щеплення обв'язати поліетиленовою плівкою або мішковиною з білим папером для збереження вологи і щоб уникнути проростання бруньок на вставлених містках. Протягом літа щеплення необхідно переглядати і послаблювати зав'язки.

Щеплені з живців містки в більшості випадків швидко вростає в стволову тканину або тканину гілок дерева, беруть на себе роль провідника води і поживних речовин і рятують тим самим дерево від загибелі.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...