Гортензія: все про види і сорти рослини

Гортензія - посадка й доглядГортензія - посадка й доглядГортензія - красивий квітучий чагарник, популярний серед садівників світу. Наукова назва HYDRANGEA виходить з грецьких «hydor» і «aggeion» - відповідно «вода» і «посудину». Рід включає 35 видів, які ростуть в Східній Азії, Південній, Північній Америці.

 

Чому так названа гортензія

Історія назви гортензії досить цікава і пов'язана з учасниками 1-й навколосвітніх французької експедиції під керівництвом Луї Антуана де Бугенвіля.

У 1768 році експедиція припливла на острів Маврикій в Індійському океані. Екіпаж розташувався на острові на тривалий відпочинок. Філібер Коммерсон, натураліст і лікар, оселився в чудовому маєтку Пуавра, керуючого островом. Компанію йому складав Жан-Анрі Бернардер де Сен-П'єр, військовий інженер, захоплювався ботанікою і пані Пуавр, красивою молодою жінкою, любила квіти і носила повітряні вбрання. Мадам Пуавр воліла рожевий, білий і блакитний кольори.

Одного разу двоє чоловіків гуляли в парку, де знайшли невідомий квітучий чагарник, з якого інженер для мадам Пуавр робив букети. Цю рослину було привезено з Китаю і цвіло блакитними або рожевими кульками-суцвіттями. Коммерсон, побачивши чагарник, зрозумів, що це новий для Європи вигляд, вирішив назвати його на честь коханої Сен-П'єра.

В той день у парку гуляв і принц Нассау-Зіген, член експедиції, майбутній російський адмірал. Він розповідав про красуню-сестру Гортензії, показував її портрет. Коммерсон, бажаючи відзначитися, запропонував назвати китайський квітка ім'ям сестри принца. Так і склалося, що замість «пуаврии» чагарник назвали «гортензією».

Пізніше ботаніками-вченими було дано наукову назву квітки - Hydrangea (Гидрангия), підкресливши любов рослини до вологи.

Як використовувати гортензію на дачній ділянціЯк використовувати гортензію на дачній ділянці

Поширені види Гортензії

Гортензія волотиста

Гортензія Волотиста (Н. paniculata Sieb.) зустрічається в Японії, Китаї, на півдні Сахаліну. Росте у порослевих розріджених дубняках, на узліссях лісів.

Гортензія волотиста являє собою чагарник або деревце до 10 м розміром. Крона густа, округла, листки еліптичні або яйцеподібні, довжиною 12 див. Листя опушені, причому знизу більше, ніж зверху. Квіти формують волоті широкопирамидальные, до 25 см завдовжки. На гілках, утворюють плоди, квітки дрібні, білі, пелюстки швидко опадають. Квіти, не дають плодів, більші, з білими пелюстками, які потім рожевіють.

Квіти є медоносами, з'являються з 4-річного віку чагарнику. Цвіте гортензія з червня до жовтня.

Плід-коробочка дозріває в жовтні. Він невеликий, 3 мм довжиною, верхівка розтріскується. Всередині безліч дуже дрібного насіння. Насіння мають високу - 95% - життєздатність.

Росте чагарник швидко, досить морозостійкий, віддає перевагу родючим грунтам, вологі.

Гортензія недовговічна, доживає до 60 років.

Кілька сортів цього виду отримали велике поширення:

  • «Юнік» відрізняється великими квітами, тривалим цвітінням, приємним ароматом;
  • «Брюссель Лэйс» декоративний завдяки великій кількості плодоносних квітів, дуже ніжний сорт;
  • «Грандифлора» - пізно цвіте, квіти великі, зібрані в пірамідальні суцвіття дуже великі, до 30 см завдовжки; квіти при розпусканні кремово-білі, потім стають чисто-білими, пізніше рожевіють, восени забарвлюються в зеленувато-червоний колір; з цього сорту виходять гарні сухі букети;
  • «Киушу» виростає до 3 м, діаметр крони такий же, форма крони віялоподібна; пагони у цього сорту жорсткі, червоно-бурі, листя темно-зелене з червоними черешками, білі квіти видають приємний запах, досить великі, зібрані в широкі і довгі суцвіття; сорт морозостійкий;
  • «Матильда» - чагарник з округлою кроною і тьмяно-зеленим листям; великі квіти змінюють забарвлення, як і сорт «Грандифлора», утворюючи суцвіття до 25 см завдовжки;
  • «Пінк Даймонд» - модний сорт в Європі; квіти спочатку кремово-білі, потім темно-рожеві, майже червоні;
  • «Пресокс» відрізняється самими ранніми термінами цвітіння, виведений в Японії;
  • «Флорибунда» - чагарник з дуже великими округлими безплідними квітами на довгих квітконіжках.

Гортензія деревоподібна

Гортензія деревоподібна (Н. arborescens L) - пряморослий чагарник, що зустрічається в східних районах Північної Америки. Гортензія деревоподібна невисока, зазвичай 1, рідко 3 м заввишки. Крона у цього виду гортензії округла, пагони трохи опушені, листки голі, яйцевидної або еліптичної форми.

Край у листочків зазубрений, біля основи - серцеподібна виїмка. Верх листя зелене, низ - голуб. Щитковидні суцвіття складаються з більш великих безплідних і дрібних плодущих квіточок. Вперше зацвітає на 4 роки. Плоди являють собою маленьку коробочку в 3 мм.

Гортензія деревоподібна відрізняється швидким зростанням, при цьому, як зазначає DachaDecor.com.ua, вимоглива до родючості грунту та його вологості. Краще інших сортів переносить грунту з наявністю вапна.

Розмножують гортензію деревоподібну живцями, які майже в 100% укореняемые після обробки їх розчином індол-масляної кислоти. Більш простим є розмноження гортензії відводками. Для цього навесні пригинають до землі втечу, укладають його в спеціально вириту канаву завглибшки 8-10 див. Цей відводок пришпилюють, засипають грунтом на півтора див.

Верхню частину пагона акуратно відгинають вгору (краще під кутом 45 градусів) і ще присипають землею.

Грунт потрібно регулярно підтримувати у вологому і рихлому стані. Укорінене молоде рослина наступної весни секатором акуратно відокремлюють від маточного і пересаджують разом з грудкою землі.

Гортензія деревоподібна - чудова декоративна рослина для одиночних і групових посадок. Вона чудово поєднується з трояндами, ліліями, клематисами, чудово виглядає в поєднаннях і композиціях з чагарниками і деревами.

Різноманітність видів гортензіїРізноманітність видів гортензії

Найбільш відомі сорти цього чагарника:

  • «Аннабел» - чагарник з широкораскидистой кроною, відрізняється тим, що листя залишається зеленим восени, швидким ростом і гарними білими квітами, що збираються у великі суцвіття;
  • «Грандифлора» - рясно і тривало квітучий сорт, виростає до 2 м і мають крону діаметром до 3 м; світло-зелене листя дуже великі - до 16 см завдовжки, квітки - кремово-білі;
  • «Стерилис» відрізняється тривалим і рясним цвітінням; суцвіття настільки густі, важкі, що згинають гілки; квіти білувато-зелені спочатку стають чисто-білими.

Гортензія почвопокровная

Почвопокровная гортензія (Н. heteromalla Dipp.) росте в гірських змішаних лісах в північному Китаї.

Це листопадний чагарник з широкою округлою кроною. Пагони у гортензії червонувато-коричневі, кора відшаровується тонкими пластинками, покрита волосками. Листочки яйцеподібні, довжиною 12 см, кінчик у них гострий, підстава клиновидне. Листя темно-зелена, зверху листки голі, знизу волосисті. Восени забарвлюються в жовто-бурий колір.

Квіти, білі спочатку, до завершення літа стають червонуватими або пурпуровими. Вони утворюють зонтиковидні широкі суцвіття. В одному суцвітті міститься до 500 квіточок, які розпускаються в кінці липня. Для додання квітам блакитний забарвлення їх поливають розчином квасцов.

Розмножують грунтопокрівну гортензію насінням, паростками, зеленими живцями, також діленням куща. З усіх видів цей найбільш посухостійкий, зимостійкий. Навіть в Архангельську спокійно зимує під снігом. На Уралі чагарник може підмерзнути, але навесні швидко відновлюється. Цвіте рясно, щорічно, завдяки чому є высокодекоративным.

Який вид гортензії вибратиЯкий вид вибрати гортензії

Гортензія «Бретшнейдера»

Гортензія «Бретшнейдера» ('Bretschneideri') виростає до 3 м. Пагони цього виду каштаново-коричневі, волосисті. Яйцеподібні листя по краях мають зубчики, влітку темно-зелені, жовто-бурі восени.

Квіти у «Бретшнейдера» молочно-білі. Безплідні квіти спочатку зеленуваті, потім стають молочно-білими, після набувають пурпуровий відтінок.

Близько 500 кольорів утворюють великі зонтичні щитки. Цвіте гортензія щорічно і рясно в червні-серпні. Квіти можна після зрізання сушити і використовувати для букетів протягом зими.

Розмножують цей вид гортензії зазвичай живцями і насінням. Насіння висівають в травні в теплиці або кімнаті. Через 30 днів насіння сходить. Сіянці зростають на 10-30 см в рік.

Зеленими черешками дуже зручно розмножувати гортензію «Бретшнейдера», тому що вони добре вкорінюються навіть без обробки стимуляторами. Цей вид морозо - і посухостійкий, непогано переносить півтінь.

Особливості доглядуОсобливості догляду

Гортензія дуболистная

Дуболистная гортензія (Нydrangea quercifolia) - чагарник з повстяними червонуватими стеблами. Дуже незвичайні листя чагарнику. Вони не цільні, як у інших видів, а 3-7-лопатеві, що нагадують листя дуба. Підстава у листочків клиновидне, майже обрізану. Верх листа темно-зелений, голий, нижня сторона - опушена, беловойлочная. Волотисті суцвіття складаються з безлічі білих квіточок, які розміром близько 3 див Коли рослина відцвітає, забарвлення змінюється на пурпурну. У вересні дозрівають плоди-коробочки.

Дуболистная гортензія вимагає багатих легких ґрунтів, вологих, без вапна.

Вона високо цінується в декоративному садівництві через своєрідної форми листя, а також з-за великих суцвіть.

Гортензія промениста

Промениста гортензія (Нydrangea radiata Walter ) зростає на сході Північної Америки в лісах по схилах гір. Це прямостоячий чагарник з опушеними пагонами. Листя загострені до верхівки, біля основи округле або напівсерцеподібні. Краї листя зубчасті, поверхня гола, темно-зелена, нижня частина листа беловойлочная опушена, має сітчасте жилкування. Суцвіття у формі щитка, по краях розташовано безліч білих стерильних квіточок діаметром до 3 див. Квіти з'являються на початку липня і до середини серпня. До кінця вересня дозрівають плоди.

Промениста гортензія не дуже морозостійка, але зате після обмерзання швидко відновлюється, і на відросло однорічних пагонах з'являються квіти. Коріння рекомендується на зиму вкривати сухим листям.

Гортензія попеляста

Народилася попеляста гортензія (Нydrangea cinerea Small) в Північній Америці. Це прямостоячий чагарник з опушеними пагонами. Листя 6-15 см завдовжки, загострені до вершини, округлі або серцевидные біля основи. Край листя пильчатий, поверхня яскраво-зелена, низ сіро-повстяний, опушений. Суцвіття щитковидні, 20 см діаметром. Цвіте у липні-вересні. Завдяки тривалому цвітінню, є прекрасним декоративним чагарником. При цьому попеляста гортензія зимостійка, і хоча в суворі зими нерідко пагони обмерзають, кущ відновлюється дуже швидко. На наступний рік гортензія знову цвіте і плодоносить на нових пагонах. Розмножується зазвичай живцями, які легко вкорінюються без обробки їх різними стимуляторами. Добре реагує на мінеральні підживлення, поливання в суху погоду. Щорічно слід видаляти відцвілі суцвіття. Висушені пагони з квітами красиво виглядають в зимових сухих букетах. Влітку декорують гортензією живі свободнорастущие огорожі, особливо гарні на темно-зеленому тлі хвої. Також ефектно виглядає на відкритих місцях у групових посадках.

Красуня гортензіяКрасуня гортензія

Гортензія пильчатая

Пильчатая гортензія (Нydrangea serrata) - невисокий чагарник, зазвичай півтораметрового розміру.

Пагони у цього виду можуть бути голими або опушеними. Листочки яйцеподібні, також еліптичні, з гострою верхівкою і опушенням на обох сторонах. Гортензія красива білими і блакитними квітами в щитках, серединні квітки дрібні, також блакитного або білого, рожевого кольору. Різниться з іншими видами зміною кольору квітів в залежності від кислотності грунту. Цвіте з липня іноді до вересня, в жовтні дозрівають плоди. Дуже вимоглива до грунту і її вологості. Розмножують зазвичай живцями.

На зиму рекомендується вкривати папером, сухими листям, ялиновим гіллям.

Гортензія Саржета

З Східної Азії прийшла до нас Гортензія Саджета (Нydrangea sargentiana Rehder ). Цей вид відрізняється від інших незвичайно великими листям, дуже опушеними, темно-зеленими, довжиною до 25 див На вершині листя загострені, біля основи округле або напівсерцеподібні. Пагони гортензія Саржета товсті, волоски на них густі, грубі, щетинистий, майже колючі.

Цей чагарник взимку втрачає всі надземні, а на наступний рік заново відростає на 0,8-1 м. При цьому гортензія щорічно в липні цвіте. Квіти у неї блідо-фіолетові (дають плоди) і білі (стерильні), останні розташовані по периферії щитковидному суцвітті. Плоди визрівають в теплу осінь у жовтні. Починає цвісти та плодоносити гортензія Саржета з 13 років. Пагони відмирають треба щорічно відрізати. На зиму укрийте коріння лапником або опалим сухим листям. Висаджувати цей вид рекомендується в сонячних, добре освітлюваних місцях. Грунт потрібно зволожена.

Догляд за гортензією (відео)

 

Гортензія шорстка

Батьківщиною шорсткою гортензії (Hydrangea asperaBuch.) є Азія, де її можна зустріти в Гімалаях, Тайвані, Індонезії, центральному Китаї. Це листопадний чагарник з прямим стовбуром, гіллястим, біля основи здерев'янілим. Листя бархатиста, пурпурно-зелена. Листочки довгасті, з опушенням. На торішніх гілках на верхівках, в кінці літа розпускаються великі округлі суцвіття бузково-синього забарвлення.

Шорстка гортензія потрібна родючий грунт, нейтральну або трохи кисле. Місце повинне бути захищеним, не любить гортензія прямих сонячних променів. Навесні третину пагонів потрібно обрізати на рівні землі.

Гортензія лазять або черешкова

Лазяча гортензія (H.scandens = Н. petiolaris) зростає в ареалі острівної східноазіатського типу: в Японії, Кореї, Росії на Південному Сахаліні, Курилах. Зустрічається в густих лісах і розріджених.

Лазяча гортензія - ліановідних чагарник. У неї маса повітряних коренів, є присоски, з їх допомогою чагарник прикріплюється до кори дерев і по ній піднімається іноді до 25 м у висоту. Якщо поруч немає опори, гортензія стелиться по землі. Це єдиний вид, який використовується як грунтопокривна рослина.

У черешковой гортензії листя на довгих черешках, широкояйцеподібні, 8-сантиметрові, підстава загострене або серцеподібне. Листя гладка, блискуча, темно-зелена. Щитковидні суцвіття формуються з біло-рожевих квітів, пухкі суцвіття, діаметром в 20 див. У плодущих пелюстки квітів біля вершини зрощені. Лазяча гортензія - хороший медонос.

Гортензія дуже вимоглива до грунту, яка повинна бути родюча. Любить вологе суглинок. Перші роки зростає дуже повільно, навіть дивно, наскільки потім виростає. Добре переносить півтінь, однак рясне цвітіння відбувається тільки на відкритих освітлених місцях. Розмножують лазящую гортензію живцями, відводками.

При декоруванні лазячої гортензією найбільший ефект досягається, коли вона покриває своїми гілками з темно-зеленим блискучим листям якомога більшу площу. Для стимулювання густого розгалуження гортензію обрізають. Якщо чагарник використовується як грунтопокривна рослина, то в обрізанні не потребує зазвичай, опора також не потрібна. Видаляються в такому випадку відмерлі, хворі, пошкоджені пагони. При вертикальному озелененні інтенсивно обрізають швидко зростаюче рослина, щоб вертикальний зростання і розгалуження були в правильному співвідношенні. Стебла при цьому потрібно підв'язувати, направляти і обрізати, для стимуляції утворення бічних пагонів.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...