Технології вирощування картоплі: вибір сорти, добрива, полив, прибирання

Вирощування картоплі своїми рукамиВирощування картоплі своїми рукамиКартопля є одним з найважливіших для вирощування овочів на городі, королем раціону харчування. Не дарма цей овоч називають другим хлібом - адже він має ряд відмінних якостей. По-перше, картопля багата білками і вітамінами, а також мінеральними речовинами. Крім того, картопля є ідеальним дієтичним продуктом харчування. Лікування картоплею визнано одним з найбільш ефективних в народній медицині.

Особливості вирощування

Картопля є рослиною, яка любить світло. Його недолік або повна відсутність суттєво гальмують розвиток рослини, що в свою чергу призводить до зменшення обсягів отримуваного урожаю. Якщо освітлення не вистачає, то стебла картоплі починають бліднути і витягуватися, відсутня або слабо розвивається цвітіння, а також утворюється невелика кількість бульб.

При нормальному освітленні стебло рослини має довжину 50-80 сантиметрів. Коріння картоплі знаходяться в родючому шарі грунту на глибині приблизно 20-25 сантиметрів.

Температура для цвітіння картоплі - 19-22 градусів, якщо температура навколишнього середовища вища, то це може призвести до скидання бутонів і квіток. Бульби картоплі утворюються при t в 17-18 градусів. Невеликі заморозки, навіть не більше мінус 1 градуса за Цельсієм, можуть привести до загибелі рослини. Якщо температура на вулиці досягає межі 29-30 градусів, то зупиняється освіта бульб, що призводить до зменшення врожайності.

Вологість

Не можна перезволожувати картопля - саме постійне рівномірне зволоження дає найкращий ефект. Якщо рослина відчуває посуху, то у нього перестають правильно розвиватися стебла, засихають нижні листя, бульби стають дрібними.

Грунт для картоплі

Родюча пухка і структурна грунт дає можливість правильного розвитку для картоплі і отримання максимального врожаю. Коріння цієї рослини використовують набагато більше кисню при рості і розвитку, ніж коріння сусідів по городу. В залежності від того, який доступ забезпечено до кисню для коренів, залежить розсипчастість і смакові властивості бульб. Якщо грунт має важку структуру (наприклад, глинистий), то бульби виростають дуже дрібними, неправильної форми, а також мають аж ніяк не кращий смак. Для того, щоб виростити овочі на таких ґрунтах, необхідно використовувати пісок або компост. Картопля виносить різну кислотність грунту, в тому числі підвищену.

Якщо ви хочете отримати ранній врожай картоплі, то необхідно його посадити на добре освітлену ділянку з прогріватися грунтом. Попередниками на місці посадки можуть бути всі овочі, за винятком самого картоплі і помідорів.

Підживлення і добрива

Рослина споживає велику кількість добрив в період росту своєї надземної частини. Пізніше, після її формування, споживання мінеральних речовин різко скорочується - картопля використовує свої накопичення в бадиллі.

Восени необхідно повністю перекопати ділянку, яка відводиться для посадки картоплі. Якщо у вас мала глибина родючого шару, то його необхідно збільшити. Для цього додайте кожен рік по 4-5 сантиметрів, в результаті довівши глибину до 30. Під лопату також вносять компостное добриво або перегній - на 1 м2 4,5-5 кілограмів, якщо грунт неродючий - до 9 кілограм.

Не варто вносити свіжий гній під рослина, адже це може збільшити ризик захворювання бульб картоплі. Восени необхідно розкидати калійні і фосфорні добрива: на 1 м2 використовується 22-25 грам подвійного гранульованого суперфосфату, а також сульфату калію.

По весні ділянку слід перекопати і внести селітру аміачну в кількості 16-20 грам на 1 м2 на родючому грунті і до 25 грам на бідною. Аміачна селітра може бути без проблем замінена на сульфат амонію, а сульфатом калію можна замінити хлористий камінь. Посилені калійно-фосфорні підживлення дозволяють збільшити захист рослини від шкідників і хвороб. Використовуйте азотні добрива з обережністю, адже рослина може отримати сильну уразливість від захворювань при передозуванні азоту.

Посадка картоплі

Рекомендуємо все ж використовувати садіння бульбами, а не вирощування картоплі з насіння, хоча другий спосіб має місце бути.

Отримання раннього врожаю картоплі сприяє посадка тільки здорового посадкового матеріалу ранніх сортів. Слід садити тільки здорові бульби вагою близько 90-100 грам.

Перед посадкою через 2,5-3 тижні необхідно дістати бульби і розкласти по шухлядах в 1-2 шари з метою їх підв'ялювання. Вони прогріються, почнуть пробуджуватися очі на бульбах. Необхідно стежити за паростками - не можна допускати їх витягування.

Пророщування бульб

Щоб отримати більш ранні сходи картоплі необхідно проростити бульби. Перед висадкою за 1-1,5 місяці необхідно внести насіннєву картоплю в світле тепле приміщення, його розкласти в невеликої висоти ящики або ж плівкові вузькі мішки по 7-8 кілограм. Обов'язково зробіть отвори для провітрювання в мішках, це є однією з вимог технології пророщування картоплі.

Це пророщування можливо виробляти і в теплицях при температурі близько 15 градусів за Цельсієм. Якщо температура буде вищою, то пророщування буде істотно швидше. Середня довжина паростків картоплі - 9-10 міліметрів. Пророщені бульби можна акуратно укладати в ящики по 6 рядів за тиждень до посадки, пересипати торф'яної крихтою або тирсою, а пізніше можна зволожити розчином мінеральних добрив. 11-12 грамів аміачної селітри, 11-12 грам суперфосфату і 5 грамів сульфату калію (хлористого калію) необхідно розчинити в 10 літрах води. Вологе подращивание проводиться при температурі 15 градусів. Якщо ви підготуєте посадковий матеріал у відповідність з цими рекомендаціями, то сходи з'являться на 11-12 днів раніше звичайного часу.

Великі бульби картоплі можливо різати, в кожному з обрізків повинно залишитися не менше 2 бруньок, а вага - не менше 0,04 кілограма. Бульби необхідно різати завчасно до посадки, щоб місце зрізу опробковело.

Висадка

Щоб прискорити проростання бульб, необхідно опудрить їх пічної золою, або обприскувати розчином мідного купоросу (1 грам на 10 літрів води, на 10 кілограм насіння 0,15 кілограм розчину). Висаджувати картоплю можна під час прогрівання ґрунту на глибині до 10 сантиметрів до 7-8 градусів. Якщо пророщену картоплю, то його можна висаджувати при більш низькій температурі.

Висадка картоплі в рядиВисадка картоплі в ряди

При перезволоженому ґрунті необхідно висаджувати картоплю на гребені, що має висоту близько 11-12 сантиметрів. Така посадка поліпшити тепловий та повітряний режим грунту. На легкому грунті робити гребенів не потрібно. Картоплю слід садити в ряди, розташовані на відстані 0,6 метра один від одного. Великі бульби можна висаджувати більш рідко й глибоко, на відміну від середніх або дрібних. За допомогою обприскування рослини при бутонізації розчином 0,005% гумату настрия можна прискорити дозрівання на кілька (4-6) днів.

Відстань між грядками картопліВідстань між грядками картоплі

Рослини споживають багато води до останньої стадії вегетації, але, якщо грунт - важка, то поливати її слід з обережністю, так як ми вже говорили про небезпеку перезволоження картоплі.

Прибирання картоплі

Прибирання проводиться до появи перших стійких морозів, в суху і теплу погоду. Чим менше буде ушкоджень на бульбах картоплі, тим краще зможе картопля зберігатися.

За 8-10 днів до збирання картоплі необхідно скосити бадилля, це призведе до відтоку поживних речовин до бульб. Це призведе до кращого їх визрівання, а також підвищить збереження.

Прибирання картопліПрибирання картоплі

Картоплю копати лопатою або садовими вилами між рядами для того, щоб не пошкодити бульби. Відразу відбирайте бульби для подальшої посадки і кладіть в окремий ящик. На зберігання закладайте бульби через 9-10 днів збирання. Всі ранки, які були отримано до прибирання, повинні зажити, також картоплі потрібно час, щоб дозріти.

Зберігання картоплі в ящикахЗберігання картоплі в ящиках

Відео - високоврожайна вирощування картоплі за Миттлайдеру

Вирощування картоплі під соломою

Спосіб позбавляє вас від підгортання і прополки, що зводить всі зусилля по вирощуванню картоплі лише на посадку та прибирання. У відео розповідається більш детально про технології, яка сьогодні стає все більш популярною. Рекомендуємо спробувати вирощувати картоплю в соломі.

Сорти картоплі для обробітку

Ранні сорти

Ці сорти картоплі вирощуються вже з початку квітня після відповідної обробки бульб (читайте про це вище в статті). Вегетаційний період невеликий. Відмінно зарекомендував себе картоплю таких сортів:

  • Киранда;
  • Синьоока;
  • Мінерва;
  • Аріель;
  • Рів'єра;
  • Тімо, а також інші сорти.

Картопля середньораннього сорту

Період вегетації такої картоплі часто становить 65-80 днів. Прибирання проводиться в липні. За місяць до посадки бульби даних сортів необхідно залишити в скриньках для пророщування. Кращі середньоранні сорти:

  • Сантэ;
  • Адретта;
  • Карат.

Картоплю сорту сантеКартоплю сорту санте

Середньостиглі сорти

Прибирання середньостиглих сортів картоплі виробляється в перших числах серпня, вегетаційний період триває 85-100 днів. Не забувайте про додаткову обробку бульб перед посадкою. Найкращі сорти картоплі:

  • Невський;
  • Бетіна;
  • Здабыток.

Пізні і середньопізні високоврожайні сорти

Такі сорти мають найкращі показники за збереження, вегетаційний період найбільший - до 120 днів. Прибирання проводиться досить пізно - лише до початку жовтня. Маса бульби при цьому в середньому становить 0,09 кілограм. Найбільш привабливі пізні сорти:

  • Явір;
  • Фольва;
  • Бернадетт;
  • Роко;
  • Слов'янка;
  • Колобок, а також інші.

Сорт картоплі Беллароза

Рослина має велику висоту, а також великі листя. Бульби картоплі овальні з дрібними вічками. Вегетаційний період становить 67-75 днів. Середня маса бульб складає 150 грам, але можуть досягати і 0,8 кілограм. Світло-жовта м'якоть.

Сорт володіє чудовим смаком з вмістом крохмалю 12,5-15,7%, відмінна лежкість. Середня врожайність - 17-32,5 тонн з гектара землі, максимальна - до 38,5 тонн. Рослина має хорошу стійкість до захворювань і шкідників.

Сорт картоплі белларозаСорт картоплі беллароза

Голландська технологія вирощування картоплі

Основні принципи даної техніки вирощування рослини:

  1. Відмінна якість посадкового матеріалу - повинен використовуватися картопля не нижче 2 репродукції для посіву;
  2. Сівозміна. Картопля садиться на одній площі не частіше 4 років. Найбільш кращі попередники - зернові культури (озимі);
  3. Використання гербіцидів;
  4. Постійна хімічна обробка рослин для знищення шкідників, зменшення захворюваності;
  5. Постійна підживлення;
  6. Витримка технології обробітку грунту.
Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...