Чорна смородина є тим рослиною, ягоди якого любить кожна людина. З цієї причини чорна смородина вирощується практично на кожному дачній ділянці.
Чорна смородина - поширена ягідна культура, яка вирощується не тільки в аматорському садівництві, але навіть в промислових масштабах. Ще більшою популярністю смородина почала користуватися з того моменту, як були встановлені цілющі властивості її ягід, листя, бруньок і пагонів. Не дарма чорну смородину називають "коморою вітамінів".
Крім лікувальних властивостей, чорна смородина володіє дуже приємним ароматом і смаком. Ягоди смородини використовуються для приготування джему, варення, соку, компотів, вживають їх у свіжому або замороженому і переробленому вигляді.
Рослина має високі показники господарської цінності. Це скороплодная культура, яка здатна показувати високі врожаї. Плодоношення чорної смородини починається вже на другий рік після посадки. Спочатку, ягід може бути до 700-800 г з одного куща, але вже через 4-5 років, урожай підвищується до 4-8 кг з куща.
Реалізація смородини і молодих саджанців рослини може принести непоганий прибуток, тим більше, якщо освоїти технологію вирощування, що, насправді, досить просто зробити не тільки досвідченому садівнику, але і новачкові.
Для посадки чорної смородини потрібно визначити правильне місце. Воно повинно знаходитися на добре освітленій майданчику, але бути захищене від вітрів. Якщо протягом літа смородина вигорає або навіть підсихає на сонце, бажано притінити рослина. Зробити це можна за допомогою невеликих саморобних навісів, або просто посадити між кущами смородини високорослі однорічні рослини - соняшники, кукурудзу, та інше.
Перед посадкою смородини в грунт, потрібно його підготувати. На ділянку вносяться комплексні добрива в пропорціях 7-10 кг перегною, 50-80 г суперфосфату і 1 л деревної золи на кожен квадратний метр ягідника. Після того, як добрива внесені в ґрунт, її слід скопати на глибину не більше 25 див.
Під час посадки смородини слід дотримуватися правильну густоту рослин, щоб, згодом вони не заважали один одному розвиватися. Густота посадки, в першу чергу, залежить від самого сорту, а також особливостей формування кущів. Невеликі, пряморослые і малораскидные сорти висаджують на відстані близько 1-1,3 м у ряду і не більше півтора метрів між рядами. Посадкова лунка повинна бути близько 50 см в діаметрі і 30-40 см в глибину. Перед посадкою в лунки вносять до 5 кг перегною, 150 г суперфосфату і 1 л деревної золи. Висаджувати саджанці потрібно під кутом, на 4-6 см глибше, ніж вони росли в маточнику. Даний вид посадки сприяє утворенню додаткових коренів і пагонів.
У саджанців, поміщених у лунку, розправляють коріння і засипають шаром землі, трохи ущільнюючи його. Після відбувається рясний полив, не менше відра води на кожну лунку посадки. Для того щоб зберегти вологу, грунт навколо смородинового куща мульчують тирсою, торфом, перегноєм, або просто засипають сухою землею, щоб уникнути утворення кірки. Далі саджанці обрізаються. Їм слід залишати тільки 3-4 сильні нирки. Висаджувати смородину можна навесні і восени, хоча фахівці стверджують, що найбільш сприятлива саме осіння посадка. Докладніше про посадці кущів восени - у статті "Осіння посадка чагарників і дерев у саду".
Чорна смородина вважається дуже вологолюбні рослиною, тому поливати її стоїть досить часто. При нестачі вологи плоди дрібнішають, обсипаються, пагони ростуть дуже погано. Професійні дачники радять поливати смородину вранці або ввечері, коли грунт має нормальну температуру.
Рослини потребують поливу і після збирання врожаю, про це не варто забувати. Засуха в даний момент може призвести до підмерзання кущів взимку. Дуже важливий полив у головні фази розвитку куща - інтенсивний ріст зав'язі ягід, наливання ягід, відразу після збирання врожаю. Рекомендуємо також добре пролити смородину і перед зимівлею, це загартує рослину і зміцнить його.
В залежності від сорту, смородина може бути примхливим рослиною, тому вимагає ретельного відходу з року в рік. Якщо ви розраховуєте на стабільний урожай та нормальну життєдіяльність смородини, то про це доведеться подбати саме вам.
Досягти хорошого врожаю можна витримуючи правильні умови утримання рослини. Для цього необхідна постійна обробка грунту, своєчасний полив і внесення комплексних добрив, а також правильна обрізка і формування куща.
Величезне значення мають підживлення смородини у період вегетації. За родючий сезон необхідно проводити не менше трьох підживлень. Добриво чорної смородини відбувається за допомогою азотних добрив (ранньою весною) - селітра аміачна (30 г на кущ) або сечовина (20 г на кущ), органічних добрив (після цвітіння, в момент початку зав'язі) - пташиний послід (1:12), або коров'як (1:6), з розрахунку 1-1,5 відра на кожен смородиновий кущ. Можливо добриво смородини і після збору врожаю. Необхідно це для того, щоб зміцнити рослину і дати йому можливість закласти нові плодові бруньки.
Обрізка чорної смородини і формування її кущів є одними з найбільш трудомістких і складних прийомів догляду за рослиною. Думка про залежність врожаю від кількості пагонів - невірне. Хороший і якісний урожай смородини формується саме на сильних пагонах минулого року.
Найбільш продуктивними вважаються скелетні гілки куща, віком 2-3 роки. Перша обрізка смородини відбувається відразу після посадки. Обрізаються всі пагони, залишаються лише кілька найбільш сильних і розвинених. Наступні кілька років з куща видаляють слабкі і зайві пагони, пагони-однолітки, а також надломанные і підсохлі гілки.
Формування куща завершується тільки на 3-4-й рік зростання смородини в саду. У разі, якщо кущ погано утворює пагони прикореневого порядку, варто вирізати кілька скелетних гілок для того, щоб стимулювати зростання нових пагонів. Правильно сформований кущ смородини має близько 9-12 гілок різного віку із сильними приростами.
П'ятирічні слабкі і погано плодоносні гілки вирізують за кожною обрізанням, тобто, кожний рік. Краще всього, якщо обрізка смородини і формування куща відбуваються у весняний час, коли бруньки ще не розпустилися. Бажаним періодом вважається березень-початок квітня. Правильно проведена щорічна обрізка може сприяти гарному росту сильних, прикореневих пагонів і якісної освіти розгалужень. Також обрізка добре позначається на підвищенні загальної врожайності, підтримки правильної освітленості куща, провітрюваність. Все це дає свій результат - урожай підвищується, і кожна ягода даного врожаю стає крупніше.
Плоди чорної смородини високо цінуються в харчовій промисловості. Вони широко використовуються у свіжому вигляді, сушеному, замороженому, інше. З плодів чорної смородини готують джеми, варення, желе, компоти, сиропи, мармелади, пастили, використовують у вигляді цукеркових начинок і так далі.
Бруньки рослини використовуються в харчовій і лікеро-горілчаній промисловості. а також для приготування різних есенцій.
Листя застосовуються, як сурогат чаю, а також для консервацій і солінь.
Чорна смородина досить просто знаходить себе і в ландшафтному дизайні. з її допомогою можна красиво і дуже якісно прикрасити сад. Інші ж види смородини можуть використовуватися навіть у вигляді живоплотів.
Чорна смородина, як і всі садові рослини, має своїх ворогів - це хвороби та шкідники. Основою боротьби з ними є постійне дотримання правил агротехніки. Як розумієте, добре доглянутому саду, умов для розвитку і поширення шкідників і хвороб рослин просто немає. Але не завжди сад вдається вберегти від напастей. Причиною може стати і запущений сусідський сад, з якого шкідники і захворювання перекидаються на ваші рослини.
Отже, мабуть, слід розглянути ряд захворювань, які вражають чорну смородину, це: антракоз смородини, американська борошниста роса, бокальчатая іржа, біла плямистість, махровість. Кожне з цих захворювань згубно впливає на чагарник із чудовими ягодами і при цьому значно погіршує його зовнішній вигляд і врожайність. Але це ще не все, існують також і шкідники, які готові напасти на смородину в будь-який момент: златка, листова галиця, смородинный бруньковий кліщ, павутинний кліщ, пильщик, огнівка, стекляница, пяденица і побеговая попелиця. Кожен з вище перерахованих шкідників завдає смородині практично непоправної маячня. Деякі з них так сильно впливають на життєдіяльність рослин, що ті і зовсім доводиться видаляти з ділянки.
Спочатку слід завжди пам'ятати той факт, що полити або обприскати рослину хімією ви завжди встигнете, але не варто цього робити відразу ж в той момент, коли побачили ознаки захворювання або шкідників. По можливості необхідно знищувати напасті вручну - збирати личинки, зривати пошкоджені листя і пагони, і знищувати все методом спалювання.
Наступною стадією може бути використання відварів інсектицидних рослин, шкідливий вплив яких набагато менше, ніж вплив радикальних отрутохімікатів. Тільки помітивши необхідність застосування крайніх заходів, коли лояльні способи боротьби зазнають невдачі, ви можете використовувати хімію для знищення хвороб і шкідників смородини. Головне, в даній ситуації, не забувати про заходи безпеки.
Правильний догляд за рослинами на садовій або дачній ділянці - запорука їх тривалої житті, гарного цвітіння і повноцінного врожаю. Важливим є...
Приступаючи до проетированию штучного водоймища, необхідно враховувати і планувати наступні параметри і аспекти: місце розташування майбутнього водоймища...
Будівництво цегляного паркану на дачі є одним із найбільш правильних рішень, тим більше, якщо мова йде про безпечному огородженні території. Але, пере...
Паркан на дачній ділянці є незамінною річчю, оскільки саме він покликаний охороняти вашу територію, а також бути частиною дачної ділянки - ...
Побудувавши теплицю на власній ділянці, кожен з нас не раз замислювався про те, як продовжити термін її корисної дії і витягти з цього макс...
Як вибрати бензопилу для дачі? Це питання звучить у спільнотах і на спеціалізованих форумах, але тепер вам не потрібно ходити далеко, адже всі хар...
Якщо на городі залишилася невелика вільна грядка, посадіть на її території солодкий горох. Це симпатичне рослина дуже популярна у дітей свіжо...
Realtime Landscaping Architect втілить усі ваші мрії щодо ландшафтного дизайну ділянки в реальність! У програмі використовуються нові 3D техн...
Якщо раніше, після важкого робочого дня на дачі, можна було зібратися для вечері в альтанці або біля мангала, то зараз це модно робити біля барбекю...
Кожен сад на дачі або заміському земельній ділянці служить людині не тільки для того, щоб вирощувати плоди, але і для приємного проведення часу...
Водойма на дачі додає чарівності в пейзаж, ландшафт стає більш різноманітним і привабливим. По цілі і розмірами водоймища мають відмінності, у д...
Знати, як правильно поклеїти шпалери необхідно, якщо ви вирішили впоратися з цим завданням своїми руками. Тут є певні тонкощі, враховувати ко...
Практично кожен дачна ділянка поділяється на певні зони - добре освітлені і притіненим. Зони ділянки в тіні часто залишаються пустими і з...
Якщо у вас вже є насіння капусти білоголової, то може здатися, що залишилося всього лише кинути їх у землю, полити і чекати врожаю. Але це зовсім ...
Декоративні рослини в ландшафтному дизайні займають одну з провідних ролей. Саме з їх допомогою можна прикрасити територію, розставити колірні акценти...
Встановлення фонтану на дачі - це не тільки прикраса ландшафтного дизайну, але і певний перелік вимог. Спочатку, запускаючи фонтан в роботу...
Квіти - неповторне прикраса дачної території, адже тільки вони можуть наповнити сад і місця для відпочинку чарівними фарбами і ароматами. Крім ...
В принципі, використовувати таку кісточку можна, є велика ймовірність, що посадка увінчається успіхом! Персик - культура складна, теплолюбна...
Клумби з каменю стали дуже популярними в оформленні дачних територій, а тому ми вважаємо своїм обов'язком розповісти кожному читачеві, як зробити клум...
Волчеягодник, або, як його ще називають, Волчник, відноситься до сімейства Волчниковые. Це листопадні або вічнозелені чагарники, відомі широко сво...
Бредину часто інакше називають Вербою Козячою. Ця рослина відноситься до сімейства Вербові, зустрічається на території Європи, виключаючи альпійські лісу і тунд...
Не дуже приємний аромат і консистенція приготованого добрива сторицею повертаються до нас відмінним урожаєм, а тому ми вважаємо, що можна і потер...
Мавританський газон - оригінальне і дуже симпатичне рішення для території дачі. З його допомогою можна не тільки прикрасити ділянку, але і внести в нього ...
Дачні візки можуть бути найрізноманітнішими і мати абсолютно відмінне призначення, а тому ми вирішили більш детально розглянути дане са...
Картопля є одним з найважливіших для вирощування овочів на городі, королем раціону харчування. Не дарма цей овоч називають другим хлібом - адже...
Коріандр є однорічних трав'янистих рослин із сімейства зонтичних. У зелені і у насіння цієї культури є приємний запах (за наявності ефір...
Наскільки буде міцною загальна конструкція огорожі залежить від його основи - фундаменту. Технологічно правильно залитий фундамент є запорукою длите...
Садівники цінують безліч квітів, які можна без проблем висадити в саду і тим самим прикрасити територію. У їх числі і волошки - чудові, радий...
Азалія понтійська (Azalea, кам'яний кущ) - декоративний, рясно квітучий чагарник з сімейства вересових. Інша назва - Родод...
У цьому матеріалі ми зібрали цікаві відео про те, як зробити садову доріжку на дачі своїми руками. Ви можете більше дізнатися про садових доріжках...
Можна, звичайно, купити готову драбину в магазині, але ж дача це таке місце, де по ідеї треба намагатися робити все своїми руками, прикладаючи...
Покрівля дачних будівель має величезне значення для захисту споруд від атмосферних явищ, і тому ми намагаємося вибрати тільки якісний матеріал. ...
Доглядаючи за рослинами, кожна людина, будь то садівник з високим рівнем професіоналізму або любитель з невеликим дачним ділянкою, повинен знати опр...
Кожен новий день у професійних ландшафтних дизайнерів з'являються оригінальні ідеї з оформлення саду, двору та дачної території в цілому. У св...
Гамамеліс - одне з найдивовижніших рослин в цьому світі. Рід гамамеліс не може похвалитися великим різноманіттям - лише 4 види. Дв...
Що можна побудувати з каменю на присадибній ділянці? Є кілька видів споруд з каменю, які прекрасно впишуться в ландшафтний дизайн багатьох...
10.09.2014
Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...
08.09.2014
Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...
06.09.2014
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
03.09.2014
Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...
02.09.2014
Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...
30.08.2014
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
29.08.2014
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
28.08.2014
Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...
26.08.2014
З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...
25.08.2014
З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...
23.08.2014
Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...
21.08.2014
Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...
20.08.2014
Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...
20.08.2014
Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...
20.08.2014
Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...
19.08.2014
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...