Верес звичайний: все про рослину

Вирощуємо верес звичайнийВирощуємо верес звичайнийВерес (норв. røsslyng , лат. Callúna vulgáris) є національною квіткою Норвегії. Це вічнозелений чагарник з маленькими тригранними листочками, відноситься до сімейства Вересові.

Назва рослини походить від грецького kalunei, в перекладі - «чистити» російська назва - верес - утворилося від давньослов'янського «вареснец» - «іній».

Верес відображений в назві першого місяця осені в українській, білоруській, польській мовах - вересень, верасень, wrzesien.

 

Легенди та перекази про вереску

У старовинній шотландської легенді розповідається, що скромний Верес був єдиним рослиною, яке погодилося на прохання Бога рости на голих, що продуваються всіма вітрами схилах пагорбів. За це він був нагороджений невибагливістю, підвищеною витривалістю і чарівністю, а також чудовим ароматом і відмінними медоносними якостями.

Легендарний вересЛегендарний верес

Перу Р.Л. Стівенсона належить знаменита балада «Вересковий мед», що розповідає про батька і сина, які готові були загинути, але зберегти таємницю рецепту напою з вересу. Джерелами балади послужили перекази середини XV століття. На російську мову переклав баладу С. Я. Маршак.

Де росте верес

Зона поширення вересу досить широка. Він виростає в Європі, на Антлантическом узбережжі Північної Америки, в Північній Африці, Гренландії, в помірному поясі Азії, на Азорських островах. З європейських країн вересу немає тільки в Італії. В Росії його можна зустріти в європейській частині країни, Східній та Західній Сибіру.

В основному, верес добре росте в соснових лісах, на торфових болотах. Добре себе почуває на пісках, сфагнових болотах, в тундрі. Великі зарості цього чагарника називають вересовими пустищами, верещатниками.

Батьківщина вересуБатьківщина вересу

У Європі верес культивували з середини XVIII століття. В даний час у Німеччині зібрана велика колекція, що нараховує близько 300 сортів рослини.

Верес звичайний

У роді верес є всього один вид рослини - верес звичайний. Це низькорослий чагарник вічнозелений, заввишки 20-70 див.

Крона округла, кора темно-бура.

Верес добре галузиться. Листочки дрібні, тригранні, 2 см завдовжки і менше 1 см шириною, темно-зелені.

Квіти теж маленькі, на коротких квітконіжках. З декількох квіточок утворюються довгі гроновидні суцвіття до 25 див. Чашечка довга, віночок невеликий. І чашечка і віночок лілово-рожевого кольору. Різні сорти вересу відрізняються один від одного відтінками кольорів: від білого до пурпурно-фіолетового - і кольором листя, які можуть бути як сизо-білими, так і золотисто-оранжевими.

Цвіте верес з липня по серпень. Після цвітіння утворюються плоди, що представляють собою четырехстворчатую коробочку з перегородками. Довжина коробочки 2,5 див.

Ріст і розмноження вересу

Росте верес повільно, 1,5-2 см в рік. У Перший рік виростає втеча в 1 см з 8-10 парами листя. На верхівці цього пагона утворюються дрібні скупчені листя.

На другий рік пагони починають гілкуватися. Листя на головному пагоні і на бічних розрізняються. На верхівковому втечу вони відокремлені від сусідніх міжвузлями, восени чи взимку відмирають. На бічних пагонах листки не опадають, залишаються зеленими 2-3 роки.

Вирощування і розмноження вересуВирощування і розмноження вересу

Квіти з'являються на вереску у віці 5-7 років. В цей же час починається активний ріст пагонів.

У дорослої рослини бічні гілки лягають на землю і дають коріння. Після появи коренів бічні осі стають крихкими і відламуються від материнської рослини. Пагони продовжують, далі рости як самостійне рослина.

Верес розмножують насінням. Схожість насіння 90%, на одному пагоні їх від 260 до 1400. Запилюється верес комахами, яких приваблює велику кількість нектару.

Також можна розсадити верес, виготовивши живці, які нарізають в кінці літа з сильних пагонів. При цьому квітучі пагони використовувати не можна.

Найбільш просто розмножувати верес поділом коренів. На початку червня верес присипають торфом на 0,5 см, щоб наросли нові корені. В середині літа акуратно викопують кореневу систему і ділять на частини. Коріння при цьому намагайтеся не обтрушувати від землі.

Рекомендації по посадці і догляду

Верес не вимогливий до освітлення, добре росте і в тіні, але період цвітіння в тіньовий місцевості буде коротким, а забарвлення квітів бліда. Краще садити в добре освітлених місцях з невеликою притіненням від сусідніх невисоких чагарників і дерев.

Як доглядати за вересомЯк доглядати за вересом

Стиснути верес не можна в низинах без дренажу, при високій вологості він гине. У сухих місцях він добре зимує, але крона утворюється невелика, і верес перестає цвісти.

Добре себе почуває верес на альпійських гірках, у гравійних садках, де сніг не застоюється, надлишкова вода відводиться. Гравій ж не дає коріння рослини пересихати.

Грунт віддає перевагу суху піщану або торфянистую, кислу. На некислих грунтах зменшується схожість насіння і погіршується ріст пагонів.

Відразу після посадки необхідно рясно поливати рослину.

При пересаджування рослини необхідно намагатися викопати його з землею, так як верес знаходиться в симбіозі з грибницами ґрунтових грибів і для кращої приживлюваності корисно зберігати мікоризу і коріння повністю.

Рекомендації по посадціРекомендації по посадці

Необхідно регулярно поливати рослину після посадки. Короткі корені вересу не можуть добути воду з великої глибини, тому потрібно, щоб верхній шар грунту зволожуючого. Також корисно проводити неглибоке розпушування при видаленні бур'янів, і після поливу.

Після посадки потрібно обов'язково промульчировать грунт торфом або деревними трісками хвойних порід.

Зазвичай не потребує приховуванні взимку, цілком добре переносить зимові холоди, але деякі сорти можуть вимерзати.

Обрізка проводиться навесні, перші два роки не рекомендується сильно обрізати пагони. Зрізані гілки подрібнюють і розкидають навколо рослини.

Вересовий мед

Верес є відмінним медоносом. Він дає мед восени, коли інші рослини вже відквітнули. Медопродуктивність становить 60-100 кг/га посадок, а іноді доходить до 200 кг/га. Одна бджолина сім'я збирає від 8 до 25 кг меду.

Вересовий мед червоно-бурого або темно-жовтого кольору. Він густий, терпкуватий, дуже ароматний. Містить багато мінеральних і білкових речовин.

Вересовий мед використовують в медицині при різних захворюваннях.

Заготівля вересу для медичних цілей

Квіти і квітучі верхівки пагонів заготовляють в період масового цвітіння. Їх сушать у приміщенні, яке добре провітрюється.

Верес в ландшафтному дизайніВерес в ландшафтному дизайні

Лікувальні властивості вересу

Квіти вересу містять флавоніди, арбутин, ефірну олію, полісахариди.

У народній медицині настої з вересу застосовують як засіб протизапальну, антибактеріальну, діуретичну.

Використовують при сечокам'яній хворобі, подагрі, ревматизмі, циститі, застуді, гомеопатії.

Вересовий мед є антисептиком, його застосовують при бронхіальній астмі. Він очищає кров, має сечогінну дію. Використовується при каменях у нирках і сечовому міхурі, при подагрі і ревматизмі.

Верес в кулінарії

Дуже смачним і корисним є чай з квітів вересу, різні настоянки та наливки.

Для приготування чаю квіти вересу змішують з сухими пелюстками шипшини і сухими листям суниці.

Для виготовлення сиропу використовують свіжі квіти, заливають окропом і настоюють добу. Потім додають цукор і кип'ятять.

Дуже смачним і корисним є напій з квітів з медом, який подається холодним.

Як правильно садити верес (відео)

 

Інші застосування вересу

У культурі Шотландії верес займає почесне місце. На гербі одного з шотландських кланів було поміщено зображення вересу.

З його листя виготовляли жовтий барвник, який застосовувався для фарбування знаменитої шотландки. З цієї тканини шили кілти і пледи, були національної шотландської одягом.

У Шотландії з вересу виготовляють також вересовий ель. Це шотландське традиційне міцного пиво. Вперше про нього згадується ще у II столітті до н.е.

Під заростями вересу формується тонкий шар специфічної грунту. Вона темно-сіра, кисла, змішана з білим піском, пухка, легка, з малою кількістю азоту, фосфору і калію. Вересковую землю використовують у квітникарстві як садовий грунт.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...