Вирощування калини в саду, догляд за рослиною

вирощування калини в садувирощування калини в садуКалина у саду є рослиною не тільки досить красивим в момент цвітіння і дозрівання ягід, але і вкрай корисним для здоров'я людини. Багато дачники вже давно мають на власних ділянках кущі калини і з успіхом збирають її плоди. Наступний матеріал призначений для новачків дачного справи, які також хочуть бачити на власній ділянці калину і правильно за нею доглядати.

Корисні властивості калини

Калина звичайна, яка часто росте в далекому куточку нашого саду або на околиці города - досить корисна рослина і здатне надавати позитивний вплив на людський організм. Плоди калини багаті залізом, аскорбіновою кислотою, пектином, валеріанова кислота, що містять різні З-активні речовини, а також володіють профілактичними і лікувальними властивостями. Так, з допомогою плодів калини можливо приготувати ліки проти недокрів'я, захворювань нервової системи, гіпертонії, а також проти простудних захворювань, які так часто "атакують" людини.

Для того щоб зберегти плоди калини в придатному для вживання вигляді і для того, щоб вони зберегли корисні властивості, ягоди перетирають з цукром, зберігають у замороженому вигляді або просто у воді. Не рекомендується варити калину або довгостроково обробляти термічним способом, це може зруйнувати антоціани та інші біологічно активні речовини в ягодах, що значно знизить цінність продукту.

Вирощування калини в саду

Розуміючи корисні властивості цього чудового куща, і помічаючи всю його красу, багато садівники висаджують калину на дачних і садових ділянках. Але звичайного бажання мати калину на дачі - мало, потрібно вміти правильно поводитися з кущем, щоб він був сильним протягом усього життя і щедро родить. Почнемо ми, мабуть, з самого вирощування калини.

Калина звичайна - рослина не дуже вибаглива, але вимагає деяких хитрощів при вирощуванні. Так, у природі, чагарник найчастіше росте в місцях зволожених, в окультурених садах ж калина віддає перевагу більш сухі ґрунти. Грунт повинна бути підготовленою, як і для інших садових рослин, правильно визначено ділянку з низьким рівнем ґрунтових вод.

Хоча саджанці калини, які отримані при вегетативному розмноженні, починають плодоносити набагато раніше, вже на другий рік після висаджування, фахівці рекомендують садівникам вирощувати посадковий матеріал з насіння.

Вирощування калини звичайної з насіння

вирощування саджанців калинивирощування саджанців калиниНасіння потрібно виділяти з найкращих плодів рослин, визначати по урожаю, розміром, смаковими якостями. Отримані насіння можна посадити в грунт уже восени того року, коли вони були зібрані, але в цьому випадку, сходи доведеться чекати досить довго. Докладніше про посадці кущів восени - у статті "Осіння посадка чагарників і дерев у саду". Розпочнеться проростання приблизно в кінці літа наступного року. Спочатку з'явиться невеличкий корінець, а на поверхню вийде саме сім'я з оболонкою. У подібному стані малі проростки йдуть на зимівлю і тільки навесні сім'ядолі звільняться від покривів насіння і почнуть рости в висоту.

Якщо калину необхідно виростити в більш короткі терміни, то використовують метод стратифікації. Насіння укладаються в капронову мішечок і в такому вигляді укладають у вологі тирсу або мох. Зберігати насіння потрібно два місяці при температурі +19+23 градуси Цельсія. Далі, проростки визначають у більш прохолодне місце, підвал або холодильник, де температура не повинна перевищувати +5 градусів Цельсія. Термін утримання - один місяць. Готові проростки заглиблюють у землю так, щоб подсемядольное коліно залишалося вище поверхні грунту. У проміжний період, лютий-березень, проростки продовжують розвиток, поступово звільняються від покривів. Таким чином, формуються сіянці. Вони досягають зростання в 5-8 сантиметрів і мають на стовбурі пару листя. На початку травня готові сіянці переносять в розсадник, висаджується у відкритий грунт навесні наступного року.

Вегетативне розмноження калини

Часом, одного шикарного куща калини на садовій ділянці мало і господарі вирішують розмножити настільки красиве і корисне рослина. Зробити це можна відводками або живцями. Такі живці повинні бути заготовлені на початку липня. Пагони зрізують секатором, ділять його на відрізки, видаляють нижні листя і половинят верхні, вдвічі скорочуючи їх поверхню. Живці зв'язують у пучок і поміщають у спеціально підготовлений розчин, 100 грамів гетероауксину на 1 літр води. Глибина занурення живців в розчин не більше двох сантиметрів. Потрібно дуже постаратися і не допустити потрапляння розчину на листя калини. Вже через 10-15 годин живці можна дістати з розчину, обполоснути водою і висадити в теплицю або розсадник.

Укорінення калини в домашніх умовах

Так, укоренити живці можливо і вдома, висадивши їх в квіткові горщики. Для цього вам потрібно буде підготовлена грунт - дернова земля, пісок і перегній, пропорції 3:1:1. така суміш повинна займати 2/3 обсягу горщика для посадки. Далі, поверх грунту, слід насипати річковий пісок, шар близько трьох сантиметрів, його рясно зволожити і висадити живці на глибину до 2 див. Подібну розсаду потрібно накрити поліетиленом чи просто перевернутої банкою, створюючи тим самим парник. Внутрішню частину парника бажано обприскати водою.

Живці, що вкоренилися, в листопаді прибирають в прохолодний підвал, разом з горщиком. Грунт трохи зволожують. У подібному стані і при певній температурі живці потрібно утримувати до лютого, потім перенести у приміщення. У травні, разом із земляною грудкою з горщика, живці висаджують у відкритий грунт. Можна продовжити період укорінювання живців ще на рік, тоді вони будуть набагато сильніше і з легкістю перенесуть різноманітні погодні умови, спеку чи заморозки. У цьому випадку, на термін зберігання до наступного року, їх необхідно залишити вже без накриття плівкою або склом.

Висадка живців калини

Живці висаджують у відкритий грунт на відстані 3-4 метрів одна від одної, в ґрунт, багатий гумусом і захищену від суховіїв. Висаджують готові живці на 6-7 сантиметрів глибше кореневої шийки. Щоб коренева система, яка розвинулася ще до висадки в грунт, залишалася сильною і постійно розвивалася, саджанці калини потрібно поміщати в ями глибиною близько 60 см і 80 см у діаметрі. При посадці верхня частина ям заповнюється тим же грунтом, що і на ділянці, після рясно поливається і мульчується перегноєм.

Догляд за калиною

За калиною доглядають, як і за більшістю рослин в саду - ведуть боротьбу з бур'янами поруч, розпушують грунт у рядах і міжряддях, лунки мульчують і забезпечують вологість грунту поливом. Також необхідно пам'ятати і про обрізку сухих гілок від стовбура. Один раз у 7-9 років калину слід висвітлити, тобто прорідити загуслу крону. Пагони вкорочувати не рекомендується.

Треба боротися і з шкідниками, постійно доглядаючи за корою і листям рослини. Найчастіше калину атакує попелиця, яку можна вивести за допомогою відвару тютюну та зеленого мила, розчин 40 г на 10 л води. Намагайтеся проводити обприскування своєчасно.

Калина може рости і на простий землі, але, щоб її кущ був красивим і родючим, його все таки слід підгодовувати. Добриво грунту відбувається разом з процесом мульчування, в грунт вноситься компост, торф, перегній.

збір врожаю калинизбір врожаю калиниЗбір врожаю з калинового куща

Коли основний результат посадки калини на ділянці досягнутий, і кущ, обсипаний яскраво-червоними кетягами ягід, необхідно подумати і про збір врожаю. Даний процес також слід провести дуже вчасно, інакше ягода може втратити сік, а відповідно смак і корисні властивості. Також частину врожаю пропадає з-за сильних вітрів і птахів, які скльовують ягоди. Грона слід зрізати дуже акуратно, ламати не рекомендується, інакше можна зіпсувати урожай наступного року, випадково зачепивши нирки. Збір врожаю проводиться в середині-кінці вересня.

Сорти калини, можливі для посадки

Вирощування калини у багатьох людей переходить в хобі. Цей красивий кущ з масою корисних властивостей подобається дачникам своєю невибагливістю і владним виглядом. Тому ми вирішили трохи розповісти про те, які бувають сорти калини, можливі для посадки на окультурених ділянках:

  • Шукшинская. Стійкий до шкідників і захворювань рослин сорт, відмінно переносить зимові морози і не пошкоджується весняними перепадами температури. Кущ високий, сильноросный, з великими листками. Плоди відмінного смаку, трохи гіркуваті, кулясті, пунцово-червоного кольору. Середня вага грона плодів - 0,75 р. Шукшинская калина плодоносить регулярно і за сезон може принести до 8 кг врожаю;
  • Ульгень. Високорослий сорт, часом до чотирьох метрів, багатоствольний. Дозрівання плодів у середині вересня, ягоди середні, масою до 0,75 г, забарвлення яскраво-червона. Смак класичний, з легкою гіркотою. Урожайність сорту Ульгень до 10 кг, період - щороку до 20 років до ряду. Сорт самобесплоден, але запилюється будь-яким сортом калини звичайної;
  • Жолобовская. Морозостійкий сорт калини, який не схильний до шкідників чи хвороб. Врожайність - до 4,5 кг з одного куща, ягода яскраво-червона. гіркувата, середня вага до 0,55 р. Жолобовская калина самоплодна, запилюється будь-якими сортами калини звичайної;
  • Зірниця. Технічний сорт, стійкий до погодних умов, хвороб і шкідників. Великий плід, середній вага 0,8 г, врожайність до 11 кг з куща. Довговічний сорт, який здатний запилювати лише іншими сортами калини;
  • Тайгові Рубіни. Сильний сорт, який легко справляється з морозом, будь шкідником і хворобами. Плоди приємні на смак, з гіркуватістю, дрібні, вагою близько 0,5 р. Врожайність висока, до 11 кг. Кущ довговічний, здатний запилюватися усіма сортами калини;
  • Соузга. Технічний, зимостійкий сорт, якому не страшні шкідники і хвороби. Середня маса ягоди - 0,65 г, врожайність - до 12 кг з одного куща. Запилюється Соузга тільки іншими сортами калини, плоди дозрівають пізно, під кінець вересня.
Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...