Як правильно влаштувати компостну купу

Компостна купаКомпостна купаВрожайність багато в чому визначається родючістю грунту, що відомо кожному городникові, які з року в рік намагаються поліпшити землю на своїй ділянці, але для помітних поліпшень потрібно, як правило, кілька років.

 

Традиційний метод добрива землі

З метою поліпшення якості грунту практикується щорічне добриво допомогою внесення в грунт великої кількості харчових відходів, гною, опалого листя, морських водоростей, мінеральних добрив тощо Застосовуючи ті ж добрива, їх ефективність можна значно збільшити, якщо влаштувати компостну яму на дачній ділянці.

Компостна купа своїми руками

Компостна купа являє собою своєрідний «плавильний котел», в якому протікають біохімічні реакції, для яких необхідний певний температурно-вологісний режим. Тому для нейтралізації зовнішніх фактів середовища компостна купа обов'язково накривається.

Як самому влаштувати компостну купуЯк самому влаштувати компостну купу

Якщо компостна купа формується відразу, то для укриття використовують землю, листя, пожухлу траву.

Якщо ж планується регулярне додавання в компостну купу, то краще накривати її поліетилен чорного кольору.

Занадто великі розміри компостної купи на дачі призведуть до перегрівання, від чого загинути мікроорганізми, без яких вся затія втрачає сенс. Саме мікроорганізми беруть на себе працю з переробки органічної маси, під впливом продуктів їх життєдіяльності прискорюють біохімічні реакції. До речі, особливо швидко дозрівання компосту проходить в літні місяці.

Компостна купа своїми руками - це простоКомпостна купа своїми руками - це просто

Нічого складного в тому, щоб зробити компостну купу своїми руками, немає. Слід лише вибрати на ділянці підходяще місце її розташування. Краще всього влаштовувати компостну купу в дерев'яному ящику, який можна зібрати самостійно. Але можна і придбати ящик для компосту, зазвичай вони бувають з пластику, забезпечені кришкою і дверцятами, щоб була можливість перемішувати компост.

Ящик для компостної купи рекомендується ставити в затишному містечку, по можливості затишному куточку саду. Мікроорганізми в компостній купі з'являються із землі, тому якщо грунт в місці знаходження купи отруєна хімікатами, то зріти компост буде вкрай повільно. При закладці компостної купи, що прискорити процеси мікрофлору можна внести штучним шляхом, для чого використовувати биоконцентраты з грунтових мікроорганізмів («Байкал», Відродження» та ін).

Правильна компостна купа забезпечить якісне добриво через 3-4 місяці, тоді як в звичайних умовах на це піде кілька років.

Розміри компостної купи

Правильна компостна купа повинна бути таких розмірів, щоб в ній створювався потрібний режим вологості і температури. Оптимальні розміри компостної купи становлять 1,2-1,5 м при довжині не менше 1,5 м.

Якою повинна бути компостна купаЯкою повинна бути компостна купа

Купа менших розмірів буде втрачати вологу, не зможе достатньо прогрітися, щоб всі реакції йшли з нормальною швидкістю, тому процес дозрівання компосту неминуче затягнеться, хоча якість кончного продукту може і не постраждати.

Що класти в компостну купу

Найбільш якісний компост виходить при великій різноманітності використаних органічних відходів, тоді його склад буде багатшим мінеральними речовинами. Але при цьому важливо дотримати вірне співвідношення азоту і вуглецю. Вуглець - основний будівельний матеріал для органічних молекул, його багато міститься в рослинах, а особливо в тирсі, соломі, стеблах. Азот само необхідний, так як служить їжею для мікроорганізмів. В компості азот поставляється разом з гноєм, кістковим борошном, пташиним послідом, травою, гороховими і бобовими стеблами.

Що треба класти в компостну купуЩо треба класти в компостну купу

Щоб хімічні процеси запустилися в масі для компосту співвідношення азоту до вуглецю повинно бути від 1 до 10, до 1 до 20, надлишкові кількості будуть виділятися у формі вуглекислого газу і аміаку. Для повноцінного компосту важливо присутність не тільки органічних, а й мінеральних компонентів, тому треба регулярно вносити в компостну купу суперфосфати, доломітове борошно, комплексні мінеральні добрива. Пройшовши через «горнило» компосту, всі ці речовини принесуть більше користі, ніж якщо їх прямо вносити у ґрунт.

Деякі рослини можуть прискорити швидкість реакцій, що ведуть до утворення гумусу, наприклад, валеріана лікарська, ромашка аптечна, деревій, кульбаба.

Що не можна класти в компостну купу

Не варто закидати в компостну купу хворі рослини, бур'яни з насінням, готовими до розсіювання. Не ставтеся до компостної купи як до сміттєзвалищі. В компостну купу категорично не рекомендується закладати:

  • погано подрібнені матеріали (частинки більше 0,6 см);
  • кісточки плодів і насіння (стануть навідуватися гризуни), сир, м'ясо, яйця (щоб тварин не привертати);
  • собачий і котячий послід;
  • зіпсовані продукти.

Як приготувати компостну купу

Існує певна методика приготування компосту, дотримуючись якої отримують високоякісний компост в мінімальні терміни. Головні її приписи такі:

1. Декілька компонентів для компосту змішати і потім викласти шарами.

2. На дно купи насипати шар грунту в 30 см, потім 10-сантиметровий шар попередньо висушеної і подрібненої трави, зверху по 1 шару з листя і бур'янів, кожен завтовшки 25 див.

3. Необхідно часто вносити в компостну купу харчові відходи, при цьому не допускати потрапляння кісток і жирів.

4. Кожен новий шар в компостній купі потрібно змочувати водою.

5. Систематично додавати в компостну купу мінеральні добрива, кісткову муку, гній.

6. Постійно перекладати купу, стежити, щоб вона не пересихала, була достатньо, але не надмірно зволожена. Для роботи з компостної купи краще мати окремий набір з лопат і вил.

У якийсь момент компост буде готовий, визначити це нескладно за кольором і консистенції - зрілий компост буде мати сипку структуру, запах лісової землі і придбає темно-коричневий колір.

З опалого листя Компост

Окремо хотілося б відзначити з опалого листя компост, який відомий ще під назвою «листова земля». Основа цього виду компосту - опале листя, які перед обпаданням втрачають мінерали, так що в їх тканини залишаються тільки геміцелюлоза і лігнін. Ці речовини розкладаються дуже повільно, хоча і є одним з найбільш цінних компонентів гумусу. При влаштуванні компостної купи з листя слід знати, що у них є ще одне важко разлагающееся речовина танін. Він має в'язкі-дезинфікуючим властивістю, що сильно гальмує процеси утворення компосту. Великі концентрації таніну є в листі бука, дуба, особливо високий вміст таніну - каштанових, вербових і платановим листі. З-за цього листя цих видів дерев для компосту мало придатна і може бути використана лише для укриття купи.

Компостна купа своїми руками (відео)

 

Компост з листя дозріває довше, ніж звичайний, доведеться почекати не менше 2 років. Цінність його в тому, що він надає грунті водоутримуючі властивості і покращує її якість. Хоча за поживністю він програє звичайним компосту, але в його надрах зароджуються микрогрибы, здатні розкладати лігнін і гемицеллюлозу, що буває дуже корисно для багатьох садових рослин, корені яких перебувають у симбіозі з грибною мікрофлорою.

Ще один спосіб створення компостного ящика

Цей спосіб був присланий нашою читачкою Іриною Коновалової. Ось як вона описує споруда компостного ящика: "Обмежуся описом: в землю вбивають 4 металевих прута з арматури, і нанизуються на них рейки (дошки) із просвердленими отворами. Швидко, просто, зручно." Фотографію ви можете побачити нижче.

Ще одна ідея організації компостного ящикаЩе одна ідея організації компостного ящика

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...