Древогубец, або краснопузырник: види і розмноження ліани

ДревогубецДревогубецДревогубец відноситься до сімейства Бересклетовые. Це ліана, часто вічнозелена, велика, листопадна. Нараховується 30 видів цієї рослини. Поширений у Південній, Східній Азії, Америці, Австралії.

 

Значення назви

Рослина отримало назву «древогубец», так як ліани, обвиваючи стовбури, є найчастіше причиною загибелі дерев.

Древогубец - декоративна ліана

У древогубца пагони бувають двох видів. Одні - кучеряве, короткі, з невеликою кількістю листя, інші - прямі, з досить густим листям. Листки прості, чергові. Квіти дрібні, неяскраві, іноді поодинокі, іноді збираються у волоті. Плід виглядає як коробочка у формі кулі, розкривається трьома стулками. Навколо насіння м'ясистий присімянник.

Древогубец є невибагливою рослиною, не вимагає особливої грунту, добре росте в тіні, хоча любить освітлені місця.

Найбільш поширені види древогубца

На сході Північної Америки росте древогубец в'юнкий, його також називають древогубцем американським (Celastrus scandens). Зазвичай він зустрічається на багатих грунтах по узліссях лісів. Рясно плодоносить при знаходженні в сонячних місцях.

Різновиди ліаниРізновиди ліани

Древогубец в'юнкий - це чагарник, по опорах тягнеться на висоту 7 м. Росте досить швидко. Пагони у нього голі, листя яйцевидне з гострою верхівкою і широкою основою. Черешок в довжину 2 см, лист - 10 див. в порівнянні з древогубцем круглолистным, у американського листочки світлі.

Цвіте на початку червня з 7-річного віку, тривалістю до 25 днів починається цвітіння, коли розгортаються листя. Квіточки збираються у довгі волоті до 10 див.

Жовті коробочка плода круглої форми, насіння з червоним передсім'яником. Дозріває плід у жовтні.

Добре переносить півтінь, досить морозостійкий, з ґрунтів віддає перевагу вологим суглинкам. Активно дає кореневу поросль, яку можна використовувати для розмноження.

Дуже ефектно виглядають червоне листя цього виду і яскраві плоди. Ліану вирощують для прикраси високих огорож, стін будівель.

У Китаї, на Далекому Сході, в Японії, на Південному Сахаліні зустрічається круглолистый древогубец. Також зростає в заповідниках: у Лазівському і Далекосхідному. Зазвичай воліє долинні ліси і схили прибережної смуги, а також галечно-піщані відклади. Любить добре освітлені місця.

Круглолистый древогубец (Celastrus orbiculata Thunb) являє собою витончену ліану з густою кроною, що постає до 12 м. заввишки. Стебла рослини досить міцні, кора буро-коричнева, при старінні дерева покривається поздовжніми тріщинами. Молоді пагони покриті зеленою корою.

Листя темно-зелені зверху, знизу сизуваті, еліптичні з загостреним кінцем, блискучі, щільні. Восени оранжеві або жовті.

Квіти зеленуваті, непривабливі. Плоди яскраво-оранжеві або яскраво-жовті. Дозрівають плоди у вересні, але не опадають, а тримаються на дереві всю зиму.

З усіх видів ліани цей найбільш зимостійкий. Дає велику кількість кореневих паростків, які і використовуються зазвичай для розмноження. Добре переносить Пересадку. Насіння мають хорошу життєздатність. При живцюванні 100% літніх живців приживається, якщо їх попередньо обробляють 0,01% розчином ІМК.

Цей вид древогубца часто застосовують як декоративна рослина, так як круглі блискучі листя і які довго зберігаються на дереві плоди дають гарний вигляд. Крім того, цю рослину використовують для декорування схилів, насипів.

Застосування древогубцаЗастосування древогубца

Плетевидный древогубец (Celastrus flagellaris Rupr) росте на Далекому Сході, у Східній Азії. Віддає перевагу узлісся лісів і схили.

Це листопадна ліана, яка виростає до 10 м. Пагони мають зелену кору в молодому віці і легко вкорінюються. Річні гілки вкриті червоно-коричневою корою.

Листя у плетевидного древогубца світліше, ніж у круглолистого. Вони тонкі, яйцевидні, великі. Край у листя мелкопильчатый. Прилистки являють собою зігнуті вниз колючки, ними ліана чіпляється за землю і кору дерев.

Квіти невиразні, жовто-білі. Плід сплюснут, зеленуватий. Жовто-бурі насіння оточені червоно-бурим передсім'яником. Переносить зими середньо, молоді сіянці мало зимостійкі.

Використовується в північних районах як почвопокрывающее рослина при декоруванні схилів і басейнів, так як утворює на землі щільний килим. Не замерзає зазвичай взимку, так як укритий снігом. Для посадки потрібні багаті ґрунту з високою вологістю.

Батьківщиною щетковидного древогубца (Celastrus strigillosus Nakai) є ліси Сахаліну і Японії. Ця ліана виростає до 12 м. На пагонах дрібні чечевички. Листя великі, довжиною до 14 см, еліптично. Зверху листки яскраво-зелені, покриті жилками, з-за чого виглядають зморшкуватими. Квіти маленькі, зеленуваті, з'являються в червні й цвітуть до липня. Плоди-коробочки дозрівають у вересні, розкриваються, показуючи насіння з оранжево-червоним передсім'яником.

Як розсаджувати древогубец

Для посадки древогубца краще вибирати добре освітлені місця, хоча ліана добре себе почуває в півтіні. Готують грунт - суміш рівних частин перегною і листовий або дернової землі. Ліана добре росте на супіщаних, суглинистих родючих рихлих грунтах.

Як посадити древогубецЯк посадити древогубец

Розмножувати можна насінням, кореневими живцями. Насіння сіють восени, відразу після дозрівання та збору, або навесні, в квітні. Насіння після збирання треба дати дозріти протягом 3 тижнів і підсушити. Перед весняною сівбою протягом місяця насіння витримують при кімнатній температурі у вологому піску.

У травні з'являються сходи і швидко ростуть, виростаючи до осені на 80 див. Перші 3 роки молоді ліани підмерзають, тому їх вкривають. Потім сіянці стають морозостійкими. У 7-річному віці ліана починає цвісти.

Розмноження кореневими живцями проводять навесні, для чого нарізають коріння на відрізки в 7 см і садять похило, цілком занурюють у ґрунт. Через місяць утворюються корені і пагони. Живці можна також виготовити з зелених або здерев'янілих пагонів. Здерев'янілі живці розрізають восени, щоб на відрізку було 4-8 нирок, садять в ящики. До червня утворюються корені.

Рослина, на думку DachaDecor.com.ua, садити краще на відстані в 1 метр. Найбільша приживлюваність у 2-3-річних саджанців. Для більш дорослих рослин потрібна опора висотою до 12 м. Посадкову яму роблять 50х50х60 см, на дно розміщують дренаж із щебеню, битої цегли, піску. Найкраще пересаджувати рослини навесні і восени.

Не рекомендується висаджувати древогубец біля плодових дерев.

Догляд за насадженнями

Древогубец потребу в поливі, який здійснюють тричі по 15-20 л води на рослину. Після посадки корисно промульчировать пристовбурне коло тирсою або торфом шаром у 7 див. Грунт потрібно прополювати і рихлити. У лютому видаляють слабкі пагони, кінчики основних гілочок підрізають.

Догляд за рослиноюДогляд за рослиною

Шкідниками древогубец практично не уражається, до хвороб стійкий. Взимку не потребує укриття. Якщо зима сильно морозна і молоді пагони обмерзають, то навесні вони знову відростають і досить швидко.

Де застосовують древогубец

Древогубец використовують для декорування стін будівель, арок, оформлення альтанок, парканів. Плетеобразный древогубец допомагає зміцнити схили, береги.

Ця ліана дивно виглядає взимку, коли вся покрита коробочками насіння оранжево-червоного кольору, а в кожній «зірочці» - розкрилися коробочках - розташована жовте насіннячко з яскравим передсім'яником.

Ліани в саду (відео)

 

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...