Вирощування баклажанів: розсада, сорти, вибір насіння, догляд за рослиною

Вирощування баклажанів в садуВирощування баклажанів в садуБаклажан - овоч відомий з давніх пір, батьківщиною його вважається Індія. Але до нас він потрапив на рубежі сімнадцятого і вісімнадцятого століть, і з тих пір його стали вирощувати на півдні Росії. Клімат наших місць добре підійшов для розведення баклажан. Сьогодні ми розповімо вам про особливості вирощування баклажанів на городі, а також про те, як правильно підібрати насіння, виростити розсаду петунії, які сорти краще всього підходять для вирощування на городі, а також торкнемося особливості догляду за рослиною.

Баклажани добре ростуть і розвиваються:

  • при температурі 25 градусів і вище,
  • без різких коливань температури,
  • при достатній кількості вологи в період утворення плодів.

Середня смуга, на жаль, не відрізняється такими погодними умовами. Але, незважаючи на це, його можна успішно вирощувати і в помірному кліматі. Потрібно лише підійти до цього питання розумно.

Вибір насіння

Вибирати потрібно насіння адаптовані, тобто районовані в цій місцевості.

Бажано вирощувати баклажан через розсаду. Так як у нього проходить дуже багато часу від появи перших сходів до дозрівання перших плодів. Для скоростиглих сортів цей час становить майже сто днів. А пізньостиглі баклажани дозрівають через 150 днів.

Для посіву краще використовувати насіння не першого року зберігання, а другого. Однорічні насіння має низьку схожість і тривалий час проростання (до одного місяця). При посіві це треба обов'язково враховувати.

Насіння баклажанаНасіння баклажана

Термін висіву насіння

Термін висіву насіння залежить від того, куди буде висаджуватися розсада (парник, теплиця, грунт). Але, як би те ні було земля повинна прогрітися до температури вісімнадцять градусів. Треба розрахувати так, щоб до моменту висаджування розсади її вік становив близько 75 днів.

Підготовка насіння до посадки

Насіння до посадки треба підготувати. Для цього їх на добу заливають тривідсотковим розчином гумату калію.

Склад ґрунту, в який будуть висіватися насіння повинен бути таким:

  • 60 % верховий торф,
  • 10 % має бути дернової землі,
  • 20 % перегній,
  • 5 % пісок або тирсу,
  • 5 % біогумус.

Насіння сіють рядком на глибину 1,5 сантиметра. Рядок мульчують грунтом і трохи ущільнюють. Щоб запобігти випаровування вологи посів накривають поліетиленовою плівкою. Температура в приміщенні, де будуть проростати насіння повинна бути не нижче 26 градусів.

Залицяння за розсадою

Після появи половини сходів, плівку можна прибирати. А також потрібно підвищити освітленість посіву.

Пікірування

Зазвичай після двох тижнів розсада готова до пікірування. Пікірувати можна в горщики, ємність яких не більше одного літра. Перші дні після пікірування температуру повітря слід збільшити до 24 градусів вдень і до 20 вночі. Потім температуру можна знизити, але не нижче двадцяти й вісімнадцяти градусів відповідно. Якщо температура опуститься нижче тринадцяти градусів, то розсада може загинути.

Після поливу треба обов'язково на глибину в один сантиметр рихлити грунт. Це знижує швидкість випаровування вологи. Заливати розсаду не слід. Краще трохи недолити.

При появі двох, п'яти, семи і десяти листочків розсаду треба підгодовувати. Полив і підживлення краще проводити вранці.

Розсада вважається готової до посадки тоді, коли у неї з'явиться десять справжніх листочків.

Баклажан на вашому городіБаклажан на вашому городі

Пересаджування розсади в грунт або теплицю

Якщо розсада висаджується в теплицю, то ґрунт починають готувати вже за три тижні. Для цього для кожного квадратного метра готується, а потім вноситься така суміш:

  • 4 кілограми перегною,
  • 15 грам сірчанокислого магнію,
  • 30 грам калію сірчанокислого,
  • 30 грамів аміачної селітри,
  • 60 грам суперфосфату

Все добре перемішується. Лунки готують перед самою посадкою. Щоб зручно було доглядати за рослинами, їх слід висаджувати двома рядами з міжряддям від 0,9 до 1 метра. У рядку відстань 0,4 метра. Тобто схема посадки така, щоб в одному квадратному метрі площі розміщувалося не більше трьох рослин.

Загартування розсади

Перед тим, як висаджувати розсаду її потрібно загартувати. Тобто поступово привчити до зниженій температурі і прямого сонячного випромінювання. У такому разі розсада не отримає опіків і швидше вкорениться. Якщо цього не зробити, то розсада може пропасти. Так як із-за недостатньо розвиненою кореневої системи баклажани важко приживаються при пересадці.

Витягується розсада з ємності, де вона вирощувалася, із збереженням грудки землі. Глибина посадки 8 сантиметрів. Коренева шийка повинна піти в землю на півтора сантиметра.

Якщо ком на коренях неміцний, то для його зміцнення можна приготувати бовтанку з глини і коров'яку. І по мірі необхідності опускати туди коріння.

Щоб не мати таких проблем, краще вирощувати розсаду в горщиках. Така розсада швидше приживеться, раніше дозріють плоди, і дасть більший урожай.

Після посадки треба створити тінь для розсади, поки вона не звикне до сонячного світла. А грунт непогано було б обприскати. Це підвищить вологість у теплиці, яку так люблять баклажани.

Як правильно вирощувати баклажани - відео

Догляд за висадженими баклажанами

Весь догляд за висадженими баклажанами полягає у виконання триєдиної задачі. Тобто:

Підгодівля

Спочатку проводиться в травні. Під кожен кущ підливають до 300 мл живильного розчину. Потім влітку. У цей період дозу живильного розчину збільшують. Вона вже повинна доходити до 500 мілілітрів.

Коли проводите підгодівлю, стежте за тим, щоб добриво не потрапила на листя. Інакше воно може викликати у рослини опік. Тому після підгодівлі обов'язково полийте кущі.

Полив

Баклажани не тільки теплолюбні рослини, але і вологолюбні. Правильно поливати їх два рази в сім днів. Звичайно, якщо літо спекотне, то полив треба збільшувати. Може бути, навіть поливати через день.

Не допускайте, щоб після поливу утворилася скоринка. Обов'язково подрыхлите рослина.

У період зростання баклажани підгортають двічі. Але робити це треба обережно. Так як у них погано відновлюються пошкоджені корінці.

Формування куща

Якщо баклажани вирощують в теплиці, то їх висота може сягнути півтора метрів. Для таких високих рослин необхідна формування куща.

Кущ формують так, щоб у нього залишилося не більше трьох скелетних втечі. Їх краще підв'язати до шпалері. Особливо, якщо це баклажани, мають необмежений ріст стебла (індетермінантні сорту).

Для прискорення дозрівання плодів, треба прищепити верхівку куща. Скоростиглі штамбові сорти, на яких дозріває не більше восьми плодів, можна не формувати.

Коли відбувається цвітіння рослини потрібно в групі квіток вибрати самий великий, а решта обірвати. Для кращого зав'язування плодів іноді потряхивайте кущик або шпалеру. Так краще запилюються квітки.

Також після формування восьми плодів потрібно видалити бічні пагони. Постійно прибирайте на рослині всі пожовкле листя.

Сорти баклажанів

На даний момент, існує велика кількість сортів баклажанів, які можна вирощувати в теплицях і відкритому грунті, і деякі з них ми розглянемо прямо зараз:

  • Альбатрос. Середньостиглий сорт, який завжди відрізнявся хорошою врожайністю. Кущ досягає 50 см у висоту, плоди мають форму груші. Колір їх синьо-фіолетовий, а маса близько 400-450 г;
  • Чорна місяць. Досить невибагливий сорт баклажанів, зав'язь плодів якого може відбуватися навіть при низьких температурах. Плоди цього сорту мають округлу форму, діаметром 17-18 см;
  • Кращі сорти баклажанів для вирощування на дачіКращі сорти баклажанів для вирощування на дачіНаутілус. Прекрасний сорт з шаблевидними і темно-фіолетовими плодами, які досягають маси в 500 р. Відноситься він до середньораннім і відмінно підходить для вирощування в теплицях і парниках;
  • Арап. Досить високий сорт баклажанів, якщо розраховувати за мірками для відкритого грунту. Висота куща близько 90-100 см, довжина плодів - до 25 див. Привабливий красивим кольором і відблиском сорт відрізняється врожайністю вище середнього рівня;
  • Чорний красень. Результат європейської селекції, який відрізняється красивим забарвленням і твердістю плодів. Але, самі плоди невеликі, циліндричної форми, вагою всього до 200-240 р. Чорний красень вважається ранньостиглим сортом;
  • Марія. Сорт з невеликими плодами подовженої форми, чия вага досягає 200-220 р. Сорт Марія відрізняється від інших красивою і єдиної темно-фіолетовим забарвленням, а також високою скоростиглістю плодів, чим і компенсує їх розміри;
  • Барбентане. Відноситься до ранньостиглим баклажанів, чиї плоди мають симпатичний відблиск і темно-фіолетовий колір. Сорт відрізняється високою врожайністю, так як має тривалий період плодоношення;
  • Валентина. Сорт баклажанів зі стандартним розміром плодів - 5х26 див. Також плоди стандартно витягнуті і пурпурно-чорного кольору. Сильне і стійке рослина з підвищеним плодоношенням;
  • Делікатес. Ранньостиглий, низькорослий сорт з невеликими плодами темно-фіолетового кольору. Маса кожного не більше 100 м, але кількість на кущі - близько 10 штук;
  • Вирощування баклажанів на власній ділянці: вибір сортуВирощування баклажанів на власній ділянці: вибір сортуЕпік. Ранньостиглі баклажани, дійсно відрізняються оригінальними плодами - краплеподібні, темно-пурпурні, розміром 10х22 див. Сорт стійкий, сильний, невибагливий, з високою врожайністю;
  • Донецький урожайний. Ранньостиглий баклажан з плодами темного кольору, довжина яких досягає 13-15 см, діаметр - 4 см, а маса 140-160 р. На кожному кущі цього сорту може міститися до 15 повноцінних плодів;
  • Донський. Середньорослий і среднераскидной сорт з плодами грушоподібної форми, масою до 160-180 р. Врожайність сорту середня - близько 3,5 кг на кожен квадратний метр насадження;
  • Солара. Ранньостиглий сорт баклажанів з дуже високою врожайністю і показовою невибагливістю. Плоди - темно-фіолетові, масою до 900-1000 м;
  • Золоте яйце. Цей сорт відноситься до ранньостиглим гібридам і приносить середні плоди у формі гусячого яйця. Найчастіше, сорт Золоте яйце використовується на дачах і городах як декоративну рослину;
  • Блек Бьюті - Чорна Краса. Високоврожайний, ранньостиглий сорт баклажанів, чиї плоди досить великі - близько 900 г по вазі. Зав'язь плодів відбувається навіть при несприятливих умовах.

Розглядаючи дані сорти баклажанів, а також десятки сортів, які не увійшли в наше опис, слід обов'язково звернути увагу на безліч нюансів, які мають значення при вирощуванні. Серед них вибагливість сорту, вимоги грунту, місця для вирощування, відкритий грунт або теплицю, режими поливи, підгодівлі і так далі. Лише точно вивчивши вимоги сорту і визначивши його під існуючі умови вирощування, забезпечивши достатній догляд та належне кількість уваги, ви зможете отримати хороший урожай.

Прибирання врожаю

Краща стадія зняття плодів - це фаза технічної стиглості. Тобто тоді, коли розміри плодів відповідають сортовим параметрами, насіння ще недорозвинені, м'якоть соковита і легко ріжеться ножем. Під час дозрівання плодів їх треба зривати, як мінімум щотижня.

Стиглі баклажани на гілціСтиглі баклажани на гілці

Таким чином, баклажан - досить клопітка рослина, що вимагає до себе уважного ставлення. Тобто він вимагає, щоб садівники постійно стежили за його потребами, і задовольняли їх по мірі необхідності. А це значить, що:

  • дотримувалися температурний режим на всіх стадіях його розвитку,
  • у потрібні періоди підгодовували і поливали,
  • рятували від зайвих квіток і пагонів,
  • вчасно забирали врожай.

Тільки виконуючи всі ці правила, можна розраховувати на те, що наші труди не пропадуть марно.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...