Монарда - запашне прикраса території будь-якого саду

монарда в садумонарда в садуМонарда - рослина не тільки досить симпатичне, але і корисне. Відвар з монарди можна вживати як чай або ліки при болях у шлунку і при підвищеній температурі. Саме тому монарда так популярна серед дачників країни.

Рід монарди налічує близько 20 різноманітних сортів, які ростуть, в основному, на території Канади, Мексики та Північної Америки. Багаторічна або однорічна рослина, із стеблами, які можуть бути як прямими, так і більш гіллястими. Висота рослини деколи досягає півтора метрів. Листки прості, довгасті, зубчасті. Квітки монарди можуть бути білого, рожевого, червоного, пурпурного або жовтуватого кольору. Вони зібрані в густе головчасте або гроновидні суцвіття. Плід монарди - горішок. Листя, квітки і стебла монарди володіють приємним, запашним ароматом, який нагадує м'яту або лимон, залежно від сорту рослини.

На даний момент монарда відома багатьом людям. Деякі використовують його, як звичайне рослина, яка прикрашає дачну ділянку, інші використовують монарду в кулінарних рецептах, як пряність. Але є у рослини і лікувальні властивості, які широко використовуються у народній медицині, наприклад, для лікування застудних захворювань, болю в шлунку або для зниження температури тіла. У рідних країнах монарда зустрічається досить часто, часом перетворюючись своїми великими плантаціями в бур'ян, але в наших регіонах монарда цінується за свої якості. Найбільше поширення на дачах і земельних ділянках отримала монарда лимонна, запашна, монарда двойчатая, точкова, м'яка, монарда Рассела і інші сорти.

Сьогодні, як багаторічних рослин, найчастіше використовуються види монарди, описані нижче.

Монарда двойчатая

монарда двойчатаямонарда двойчатаяРослина, яке потрапило на наші землі з району Великих озер, розташованих в Північній Америці. Монарда двойчатая - рослина багаторічні з довгим, горизонтальним кореневищем, її ріст сягає 80 див. Стебла чотиригранні, облистнене, прямостоячі, мають безліч тонких волосків. Листя монарди двойчатой розташовані на стеблах супротивно, на коротеньких черешках з прилистками червонуватого кольору. Розмір близько 6-12 см, колір - світло-зелений. За формою листки округлі, загострені і трохи зубчасті по краях. Квітки можуть бути фіолетового або лілового кольору, досить дрібні за розміром. Плід рослини сухий, розтріскується при дозріванні на чотири горішка.

Монарда дудчатая, або трубчаста

монарда дудчатаямонарда дудчатаяМонарда трубчаста привезена в наші зони з лісів Північної Америки. У нас найчастіше зустрічається на Кавказі. В європейських країнах рослина вирощується як рослини пряного й ароматного, для створення приправ. Велика кількість стебел монарди трубчастої досягає висоти 120 сантиметрів. Листя опушені тонкими волосинками, зубчасті, простого типу. Дрібні квіточки з'єднані в помилкові мутовки і обростають приквітками червоного кольору. На кожному стеблі розташовується до дев'яти суцвіть досить великого розміру, близько 5-8 див. Цвіте монарда трубчаста близько 50 днів, починаючи з липня.

Монарда гібридна

монарда гібриднамонарда гібриднаДана назва об'єднує гібрид монарди трубчастої і монарди двойчатой. Походження цієї квітки невідомо. Рослина багаторічна, висота близько 100 див. Квітки монарди гібридної можуть бути різного кольору, починаючи з невеликих білих і закінчуючи квітами більшого розміру фіолетового забарвлення. Серед сортів монарди гібридної розрізняють безліч подсортов, які, в основному, відрізняються частотою цвітіння, забарвленням листя і квітів. Якщо ви зацікавилися рослиною, то ми з задоволенням пропонуємо вам назви сортів, які можна знайти в нашій країні для посадки на власній земельній ділянці: Зінта-Зінта, Поні, Фишее, Блю Стокінг, Блауштрумпф, Сансет, Элсиз Лавендэ, Кардинал, Крейтли Пінк, Роуз Куїн, Шнеевитхен, Петіт Делайт, Ясною Мейден і інші чудові сорти, які прикрасять ваш квітник.

Місцерозташування монарди в саду

Найбільш добре монарда відноситься до сонячних ділянках, але так само непогано росте і в півтіні. Для того щоб рослина з тонкими стеблами не прилегло до землі і не скривилося від вітру і сильних бур, висаджувати монарду потрібно в тихому, захищеному місці.

Вимоги до грунту

Насправді, культура зовсім невимоглива до грунту, проте краще всього монарда росте на легких, вапняних. Повністю непридатними для вирощування монарди є кислі і важкі болотисті ґрунти. Якщо рослина було висаджено в грунт бідну, то для її цвітіння та підтримання життєвих сил необхідно буде підгодувати його спеціальними комплексом добрив.

Посадка монарди на ділянці

Місце для посадки монарди готують, починаючи з осені. Грунт перекопують, повністю очищають від бур'янів і можливих залишків кореневищ інших рослин. Далі вносять у грунт суміш гною, компосту і торфу, близько 2-3 кг на кожен квадратний метр підготовлюється грунту. Також не завадить внести на 1 м2 по 40-50 г суперфосфату і таку ж порцію калійної солі. Якщо раптом вибране місце для посадки з кислою грунтом, то обов'язково вапнування, на 1 м2 40-50 г вапна. З весни в грунт необхідно додати азотне добриво, приблизно 20-30 г на 1 м2. Щоб рослина мала достатню площу для росту і живлення, садити монарду потрібно на відстані не менше 60 см один від одного.

Особливості та догляд

У суху погоду рослина обов'язково вимагає поливу, помірного, але своєчасного, в іншому ж випадку рослина може захворіти борошнистою росою. З спекотне літо монарду необхідно мульчування перегноєм або торфом і не шкодувати добрив. Культура досить стійка до різних погодних умов, шкідників і хвороб, але кожні 3-4 роки кущі бажано видалити і заново висаджувати в саду, можна навіть міняти місце розташування, так як монарда вироджується.

Розмноження монарди

При правильному догляді монарда досить швидко розростається і тому ділити її плантації буде потрібно кожні кілька років. Відбувається це навесні, коли рослина тільки починає зеленіти. Ділити монарду слід, окопав попередньо кущ лопатою по периметру території, яка повинна залишитися за рослиною. Кореневища розрізають на декілька частин. Кожна з них повинна мати кілька здорових пагонів. Далі монарда висаджується, як розсада, підгодовується, поливається.

Монарду можна висівати і насінням. Вони не мають періоду спокою і тому висівають відразу після збору. Глибина посіву - 1-2 см, норма площі - 0,5 г на 1 м2. Для рівномірного розподілу насіння у ґрунті їх змішують з піском і висівають при температурі близько 20 градусів Цельсія. Сходи ростуть повільно, але тільки вони стають більш помітними, їх необхідно прополювати, щоб вони не утискались бур'янами.

Хвороби та шкідники рослин

Сама монарда досить стійка до ураження хворобами і шкідниками. З-за пересушености грунту може виникнути таке захворювання, як борошниста роса, яке просто диться мульчуванням або достатнім зволоженням. Також в грунт необхідно вносити достатню кількість спеціальних добрив. Також, дуже рідко, можливо захворювання рослини іржею або вірусом тютюнової мозаїки, з шкідників - довгоносиками. Але більш часто монарда росте без ураження шкідниками рослин, так як відлякує їх вмістом ефірних олій в кореневій системі.

Застосування монарди

Рослина досить часто застосовується в групових квітниках, в міксбордерах. Відмінно виглядає в букетах, так як має можливість зберегти свіжість терміном до трьох тижнів. Також підвищений інтерес до рослини і у кухарів, які часто використовують пряне і запашну рослину в додатку власних і класичних рецептів.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...