Як зробити компост на дачі самостійно

Як готувати компост своїми руками?Як готувати компост своїми руками?Добриво грунту є важливою вимогою агротехніки будь-якої рослини, і одним з основних компонентів для внесення в ґрунт вважається компост. Сьогодні ми дізнаємося, як зробити компост на дачі самостійно.

 

Багато дачники давно готують компост своїми руками, адже це не тільки економить час і гроші, але також виключає безліч зайвих турбот, яких і так достатньо на дачі.

Чим корисно приготування компосту на дачі?

  • Компост вважається одним з кращих добрив, який, при внесенні в грунт, наповнює її величезною кількістю мікроелементів.
  • Компост є самим дешевим і практичним засобом для правильного структурування грунту, так як збільшує влагосбережение і створює необхідне всім рослинам розпушення.
  • Якщо розсипати компост по поверхні ґрунту, можна створити тим самим найкращу органічну мульчу, яка буде зберігати вологу і пригнічувати ріст багатьох бур'янів на ділянці.
  • Приготування компосту на дачній території - це дуже корисний процес, а також вагомий внесок у розвиток та охорону навколишнього середовища. Жодне мінеральне добриво не зрівняється з якісним компостом, а правильно сформована яма, в якій перегнивають органічні компоненти, може стати справжнім інкубатором корисних бактерій і мікроорганізмів.
  • Приготування компосту значно скорочує ваші фізичні зусилля, так як тепер вам не потрібно вивозити з території дачної ділянки добру частину сміття, все може бути просто поміщено в спеціальну яму.

Готувати компост на дачній ділянці дуже корисно!!!Готувати компост на дачній ділянці дуже корисно!!!

Що являє собою садовий компост?

Компост являє собою певний продукт, отриманий з органічного сміття під впливом навколишнього середовища і величезної кількості різноманітних комах і мікроорганізмів. Використовується він для структурування грунту, мульчування, добрива.

Кора і гілки дерев, стебла і листя рослин - все це можна скласти в певному порядку в спеціальну яму або просто на купу, забезпечити умови гниття і переробки, і отримати якісний, дійсно екологічно чистий компост без яких-небудь шкідливих і токсичних сполук. Природно, процес розкладання всіх органічних залишків змусить серйозно почекати, може навіть кілька років, але зате ви отримаєте реальну якість, а не приготовану на основі невідомих компонентів суміш з магазину.

Що являє собою компост? З чого складається ця поживна суміш для грунту?Що являє собою компост? З чого складається ця поживна суміш для грунту?

Як приготувати компост?

Професіоналам відомо приготування компосту швидким і повільним способом. Їх так само називають холодним і гарячим способом виробництва компосту на дачі.

Перед тим як перейти до розгляду "рецептів", ми б хотіли поговорити про спорудження правильної ємності або ями під компост.

Готувати компост необхідно правильно, адже тільки тоді можна одержати високу якість продуктуГотувати компост необхідно правильно, адже тільки тоді можна одержати високу якість продукту

Як зробити скриньку для компосту?

Зробити ємність під компост дуже просто, головне зібрати середнього розміру ящик з певним вимогам.

Отже, спочатку нам необхідно приготувати матеріал для виробництва скриньки для компосту за розмірами. Для цього підійдуть практично будь-які, але не гнилі і не раніше контактували з токсичними матеріалами дошки або планки. У першому випадку, в процесі біологічного процесу підгнилі планки можуть зіпсуватися, у другому - дошки у фарбі або олії можуть просто отруїти компост, зіпсувавши його якість необоротно.

Правильно побудований ящик для компосту - запорука приготування компосту високої якостіПравильно побудований ящик для компосту - запорука приготування компосту високої якості

Ми б радили взяти необрізну сосну у дошках або брусах, щоб готовий ящик прослужив багато років, і працювати саме з цим матеріалом. Так ви зробите якісний ящик, але не витратите багато грошей.

Починаємо будівництво ящика під компост з дереваПочинаємо будівництво ящика під компост з дерева

Тепер вибираємо місце під компост, і починаємо будівництво. На пагорбі або на рівній площадці, особливо не має значення, якщо місцевість у вас не дощова, а УГВ знаходиться низько. А взагалі бажано розташувати місце під компост трохи вище стандартного рівня грунту, щоб його не кортіло. Отже, створюємо чотири сторони ящика, на зразок стандартного овочевого, але набагато більших розмірів.

Готові стінки ящика для приготування компосту, зроблені своїми рукамиГотові стінки ящика для приготування компосту, зроблені своїми руками

Обов'язково слід дотримуватися просвіти між збірними планками, щоб забезпечити провітрювання компосту для правильності внутрішніх біологічних процесів.

На місці збору скриньки встановлюємо опори, до опор кріпимо три готові стінки з соснової дошки або бруса. Останню сторону залишаємо знімною, щоб нам було зручно діставати готовий продукт для добрива або мульчування грунту на дачі.

За великим рахунком, якщо не вдаватися в масу подробиць, типу як тримати молоток і куди загнати перший цвях, конструкція готова, і ми можемо сміливо приступати до приготування.

Готовий ящик з дерева, в якому ми будемо готувати компост добрива для саду та городуГотовий ящик з дерева, в якому ми будемо готувати компост добрива для саду та городу

Бажано укласти на дно ящика або, як кажуть, компостної ями, який-небудь матеріал, наприклад, старий лінолеум.

Як зробити правильний компост швидко?

Як правильно зробити компост швидким способом? Дане питання цікавить багатьох новачків дачного справи, а тому, переходимо до нього без зволікань.

В першу чергу, створюємо спеціальний ящик - каркас, який буде стримувати всі органічні залишки, що надходять в компост, на єдиній купі. Це може бути просто яма, обгороджена дерев'яними конструкціями, спеціальний дерев'яний або пластиковий ящик, в якому буде провітрювання і доступ до вмісту зверху або збоку.

Створюємо дренаж на дні ємності. Зробити його можна з шару сіна, соломи, лапника. Шар повинен становити близько 10 див.

Приготування якісного компосту - мета кожного дачникаПриготування якісного компосту - мета кожного дачника

Матеріали і різноманітні продукти для компостування укладаються шарами. Приміром, відразу можна покласти гілки та інші фруктові відходи, далі шар паперу, наступний шар листя, потім шар скошених однорічників або трави і так далі. Важливо, щоб шари чергувалися приблизно таким чином, сухі відходи з вологими, м'які з твердими. Подібний спосіб укладання забезпечить доступ повітря, вентиляцію, прискорення процесу компостування. В даному випадку необхідно пам'ятати, що ущільнення тут ні до чого, а може навіть нашкодити.

Потрібно прокладати кожної шар і спеціальними прискорювачами процесів, наприклад, азотними добавками, які пропонуються в садових магазинах, гноєм травоїдних тварин, рослинами типу бобових, кропиви, кульбаби, деревію. Використовувати можна і перепрілий гній або звичайну городню грунт.

Щоб зберігати температуру і правильну внутрішню середу, необхідно накривати компостохранилище спеціальними матеріалами - клейонкою, старими ганчірками, шматком лінолеуму або килима. Головне-- це підтримувати тепло всередині, яке допоможе зробити компост на дачі швидко і правильно.

Не забувайте про накриття компосту, адже це дуже важливо для правильного приготуванняНе забувайте про накриття компосту, адже це дуже важливо для правильного приготування

Іноді, приблизно раз чи два в місяць, рекомендується перевертати шари компосту всередині сховища, щоб розпушити вміст і налагодити процеси, які могли припинитися через нестачу вентиляції.

У літній час, коли на вулиці посуха, компост можна трохи проливати, щоб підтримати всередині сховища потрібну вологість. Але пам'ятайте, тільки проливати, а не заливати до верху.

Якщо ви відчуваєте специфічні аромати з компостохранилища, це може означати, що процес приготування компосту дав збій і йде неправильно. Якщо пахне аміаком - в ямі занадто багато азотних компонентів (поправити ситуацію можна додаванням деякої кількості рваною папери). Якщо ви відчуваєте запах тухлих яєць, значить в ямі або ящику не вистачає кисню, і вміст необхідно добре розбуркати, просыпав шари соломою або стружкою.

У подібних компостохранилищах ви зможете приготувати відмінну поживну суміш для грунтуУ подібних компостохранилищах ви зможете приготувати відмінну поживну суміш для грунту

Якщо у вас вийшло зробити ємність для компосту правильно, а також наповнювати її рівномірними шарами, через кілька місяців компост буде готовий. Вибирати краще з нижніх шарів, щоб верхні рівномірно опускалися, притискаючись зверху новими органічними залишками.

Як приготувати компост повільним способом?

Як приготувати компост з трави або гілок? Як отримати самий правильний і якісний компост? Природно, даний спосіб трохи складніше, а точніше, довший, але в результаті ви отримаєте компост дуже високої якості.

За великим рахунком, нічого робити вам особливо не доведеться, тільки заготовити все для перегнивання один раз і чекати кілька років. До речі, так можна щороку встановлювати в кутку ділянки нову компостну яму, щоб вже через 2-3 роки вийти на постійні, щорічні обсяги.

Вибравши повільний спосіб приготування компосту, ви зможете отримати продукт найвищої якостіВибравши повільний спосіб приготування компосту, ви зможете отримати продукт найвищої якості

Отже, як же зробити компост своїми руками?

Якщо швидким способом можна зробити компост в бочці, то для повільного, холодного способу, вам знадобиться звичайна яма на деякій височини ділянки. Яма копається невелика, приблизно на штик лопати, але широка, щоб можна було розмістити в ній досить гілок та колод для компостування. Далі, всередину ями засипається зламані гілки і стріли дерев, обрізні частини і трухляві колоди в подрібненому стані. Вся наша купа засипається зверху ґрунтом і забувається на довгий час. На другий рік, якщо дуже пощастить, або на третій, що стабільно при коректному приготуванні, ви отримаєте знатне добриво для саду.

Вибираючи із способів приготування добрива, багато вибирають швидкий, і причину пояснювати нікому навіть не варто. Але зараз хочеться сказати не про спосіб, а про те, що повинно потрапляти в компостну яму, а що ні.

З чого можна готувати компост?

Якщо ви хочете приготувати компост високої якості, та ще й заощадити час, кидайте в місце перегнивання тільки наступне:

  • Кухонні відходи (фрукти, овочі, злакові, заварку від чаю, кавову гущу);
  • Солому, сіно, стружку, скошену траву;
  • Тонкі гілки і стебла садових кущів і дерев;
  • Перероблену деревину після садового подрібнювача;
  • Перепрілий гній тварин;
  • Перепріли листя та інші відходи саду;
  • Різноманітні водорості;
  • Інші натуральні матеріали - тканина, папір;
  • Подрібнені бур'яни (уникаючи потрапляння в компост кореневищних бур'янів).

З яких продуктів і компонентів найбільш правильно готувати компост?З яких продуктів і компонентів найбільш правильно готувати компост?

З чого можна готувати компост?

Під час приготування добрива, необхідно пам'ятати і те, що не можна поміщати в компостохранилище:

Кістки, великі і тверді, відходи птиці, м'яса, риби, послід домашніх тварин;

Свіжі листя, кореневищні багаторічні бур'яни;

Рослини або сміття, заражений захворюваннями або комахами-шкідниками;

Свіжий гній, яким можна підливати тільки в компост повільного приготування;

Відходи з саду, які містять токсини, отрути, гербіциди і так далі;

Непотрібне сміття - метал, скло, гуму, пластик, поліетилен тощо.

Уважно ставитеся до рецептури і вимогам приготування компостуУважно ставитеся до рецептури і вимогам приготування компосту

Як зробити компост (відео)

Слідуючи простим правилам і порад досвідчених дачників, які не перший рік готують корисне "зілля" для свого саду, ви зможете зробити компост на дачі своїми руками дуже просто, і відразу ж приступити до удобрення ґрунту для поліпшення якості врожаїв.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...