вереса - ялівець звичайний. Являє собою однодомні або дводомна, вічнозелене хвойне рослина, що відноситься до сімейства Кипарисових. Латинська назва - Juniperus - можна перевести як «дає гілки, придатних для плетіння», кельтське назва Jeneprus означає «колючий», іноді також рослину називають верес або арча.
Ботанічна назва
Батьківщиною цієї рослини можна зі сміливістю назвати все Північне півкуля. Ареал його поширення досить широкий, він зустрічається від берегів Арктики і доходить до гірських субтропічних районів. Навіть в Африці можна зустріти особливий вид ялівцю - восточноафриканский. З давніх часів цій рослині привласнювали безліч магічних властивостей. Наприклад, вважалося, що гілка рослини або вінок з нього збереже будинок від злих духів, а також стане прекрасним магнітом для залучення щастя.
Великі дерева можуть утворюватися справжні можжевельные лісу, але найчастіше групові посадки в природі не займають великої кількості місця. Найбільші можна зустріти в Центральній Азії, Середземномор'ї, на півдні Північної Америки і в Мексиці. Високі та середні за розміром ялівці мешкають в підліску листяних і хвойних лісів, де іноді зустрічаються чисті зарості. Найбільш низькорослі види зустрічаються на кам'янистих схилах і скелях. Всього відомо близько 70 видів ялівцю, 20 з них зустрічаються на території колишнього СРСР.
Більшість видів чагарнику посухостійкі і світлолюбні, невибагливі до ґрунтів, але найбільше воліють поживні і легкі субстанції. Середня тривалість життя рослини становить близько 300-500 років, але є випадки і більш старих екземплярів, вік яких налічує близько шести сотень років.
У дерев і кущів ялівцю майже практично завжди голі, без лусочок, іноді оточені короткими, притиснутими до галузі листям. Тільки кісточкова форма наділена безліччю щільних лусочок. У молодих ялівців листя хвоевидные, але з віком знаходять чешуевидную форму.
Хвоя рослини схожа з хвоєю будь-якої рослини з сімейства Кипарисових: голубувато-зеленого кольору, тригранна, голковидна, на кінчиках трохи загострена. Жіночі колоски складаються з однієї мутовки лускоподібних плодолистиків або двох-трьох пар мутовок плодолистиків, наділених 1-2 семяпочками. Чоловічі ж колоски по парам супротивні, мають лускоподібний тичинки, з яких кожна має поздовжньо відриваються пиляками.
Шишки вереса мають кулясту, іноді трохи видовжену форму, синього або сірого відтінку. Зазвичай, вони не розкриваються повністю з-за щільно зімкнутих, м'ясистих лусок. Дозрівають такі шишки на другий рік.
Ялівець можна розмножувати чотирма різними способами: насіння, живці, щеплення і отводка. Останнім способом найчастіше розмножуються сланкі види. Насіння і відводки вереса заготовлюються на початку осені, при цьому насіння стратіфіціруют протягом п'яти місяців. З допомогою щеплення розмножують найбільш рідкісні і цінні види і форми рослини.
Дерева і високі чагарникові форми ялівцю часто використовуються у паркових насадженнях. Ялівець застосовується в малих групах, для створення живоплотів, а також в одиночних посадках. Низькорослі і сланкі сорти вереса висаджуються як покриття схилів, з їх допомогою створюються кам'янисті сади. Коріння рослини прекрасно тримають ґрунт, що перешкоджає ерозії, і їх часто використовують для зміцнення укосів. Чагарники і дерева ростуть повільно, чудово стрижуться.
Чудовими партнерами для ялівцю стануть дикорослі багаторічники, декоративні злаки, квіткові чагарники. Але одним з істотних недоліків цієї рослини є мала стійкість до задимленості і загазованості повітря, і тому в міських умовах використовується рідко. Хвоя рослин володіє яскравим ароматом, який посилюється при попаданні сонця і при дощі.
Є особливі карликові форми рослини, вирощувані в кімнатних умовах при постійному обприскуванні. Для формування бонсай слід вибирати саджанці, що володіють цікавою формою стовбура і блискучою жорсткою хвоєю. Бонсай з ялівцю добре розвивається на сонці, але тривале попадання прямих сонячних променів не приносить користі мініатюрним рослинам, і тому в спекотний літній сезон краще приховувати рослини в півтіні.
При висадці ялівцю в контейнерах на відкритому повітрі слід захищати бонсаї від сильного вітру і прикривати верхівку в морозні періоди. Від довго контакту зі снігом на хвої ялівцю можуть з'явитися опіки, тому міні-деревця краще висаджувати під навісом. В якості посуду для висадки ялівців, краще вибрати глазуровані або неглазуровані глибокі керамічні контейнери. Регулярно слід видаляти пожовклу хвою, стовбур і листя обмивати водою. Для чищення кори зручно використовувати зубну щітку.
Спочатку бонсай росте дуже швидко, але потім темпи зростання знижуються. Пересадку слід здійснювати один раз в 3-5 років, переважно у весняний період. Грунтова суміш повинна складатися з рівних частин листям землі, компосту, річкового піску, також грунт повинна бути пухкої. Під час пинцировки у рослини общипують повністю всі верхівки молодих пагонів. У такому разі дерева розростаються вгору і вшир, зберігаючи при цьому карликові форми. Найбільш ретельно прищіпують пагони всередині крони. У зимовий період пинцировку краще не робити, а після закінчення холодів некрасиві, сухі та пошкоджені гілки видаляються.
Обрізку краще всього здійснювати на початку весни або до середини осені.
Найбільш поширеною серед ялівцю хворобою є іржа. Симптомами цієї хвороби є поява на гілках слизові, драглисті і жовтуваті виділення. При появі таких недуг пошкоджені гілки слід видалити, а сама рослина піддати обробці розчином арцерида (50 г на 10 л води). Обприскування проводиться 4 рази з інтервалом в 10 днів. Також можна ефективно використовувати імуностимулятори та мікродобрива. Крім того, що ялівець сам піддається іржі, він ще й є її носієм, і тому чагарники і дерева вереса висаджуються біля плодово-ягідних культур.
Також ялівець піддається зараженню хворобою хвойних порід - шютт, яка викликається паразитичними грибами. Коли рослина хворіє, його хвоя стає бурою або жовто-брудного, довго не обсипається. На поверхні хвоїнок влітку утворюються круглі чорні тіла, у яких під час зими зберігається спороношення гриба. Найчастіше цій рослині піддаються шютт рослини, які ростуть на затінених ділянках. Також ця хвороба захоплює ослаблені рослини. Боротьба з цією рослиною проводиться за допомогою фунгіцидних обприскувань, також рекомендується обробляти рослини медесодержащими і сірчаними препаратами. Хвору хвою необхідно видаляти, гілки, які засохли - обрізати.
Як поширеного шкідника, нападника на пагони рослин сімейства Кипарисові - ялівцевий попелиця. При масовому розмноженні вона може завдати величезної шкоди, особливо молодим кущам і деревам, оскільки вона висмоктує сік, послаблює, затримує ріст пагонів, пригнічує рослину. Попелиця найчастіше спостерігається скупчення мурашок, бо не можна допускати утворення мурашників. Якщо попелиця все ж напала на ваше рослина, уражені ділянки потрібно обмити водою, додавши в неї трохи мильного розчину. Процедура повторюється кожні 7-10 днів, при цьому слід стежити, щоб мильна вода не потрапляла на коріння рослини. Також можна застосовувати препарат «Фитоферма» (20 г на 10 л води).
На хвої рослин, молодих шишках може оселитися ялівцевий щитівка. Личинки присмоктуються до хвої, яка після засихає і обпадає. Щитівки, висмоктуючи сік з рослини, викликає всихання, викривлення пагонів. Для боротьби з цим шкідником навесні з появою перших проталин близько стовбурів рослини необхідно нанести на пагони кільця гусеничного клею, щоб щитівки не змогли потрапити наверх. Інший варіант: одягаються спеціальні ловчі пояси, які виготовляються з мішковини або соломи.
Якщо поразка шкідниками несильно, то можна просто очистити їх зубною щіткою або ножем. При більш сильному ураженні дерево обприскується інсектицидом.
Нерідко ялівець буває вражений ялиновим павутинним кліщем. Він обплутує хвою тонкої і рідкісної павутиною. У підсумку на хвої з'являються спочатку жовтуваті, а після коричневі плями, а після вона обсипається. За один літній сезон самка комахи відкладає 3-4 личинки. При появі перших ознак зараження павутинним кліщем рослину потрібно обприскати колоїдної сіркою, настоями з кульбаби або часнику. Для цього можна використовувати акарициди.
Не так давно дачники стали використовувати для вирощування рослин стимулятори і регулятори росту більш активно. Сьогодні ми з вами з'ясуємо, що це за...
Ми не знаємо жодної людини, яка б, посадивши один рожевий кущ на дачі, зупинився на досягнутому. Саме тому ми вирішили розповісти кожному...
Тут ви зможете ознайомитися з різними технологіями створення альпійських гірок на дачних ділянках своїми руками. Подивіться приклади альпінаріїв, по...
Вирощування спаржі стало для багатьох професійних дачників справжнім хобі, якому заздрять новачки. І, щоб трохи поправити ситуацію і выровн...
Найчастіше, підлоги в дачному будинку являють собою звичайну бетонну стяжку або дерев'яний настил. Але, як кожен з нас знає, сьогодні досить ...
Одне з кращих колекцій рослин у світі представлено в Бухарестському ботанічному саду. Якщо ви хочете побачити найрізноманітніші рослини, багато з ...
Літній душ на дачі - не розкіш, а необхідність. Але його пристрій неможливо без деяких обов'язкових особливостей, однією з якою є...
Вирощування петрушки може стати гарним джерелом доходу. Звичайно, для продажу потрібно вирощувати зелень, що має привабливий товарний вигляд і...
Правильне зберігання інструменту та садового інвентарю на дачі - запорука його довговічності. Сьогодні ми вчимося правильно зберігати інвентар влітку і взимку, ч...
Альтанка шестигранна є на всі 100% безпрограшним варіантом для вашого заміського будинку або дачі, навіть якщо ваш двір не відрізняється гігантськими ...
Будівництво цегляного паркану на дачі є одним із найбільш правильних рішень, тим більше, якщо мова йде про безпечному огородженні території. Але, пере...
Найбільш підходящим матеріалом для покриття садових доріжок з упевненістю можна назвати бетон. Бетон є універсальним матеріалом: його властивості ...
Встановлюючи на дачній ділянці каркасний або простий надувний басейн, а також починаючи будівництво капітального басейну, ви повинні обов'язково позаботить...
Кожен, хто має ділянку, мріє виростити здорові рослини і зібрати багатий урожай. Кожен хоче, щоб його рослини були красивими і не хворіли, ...
Будь огородник та дачник неодноразово замислювався про будівництво теплиці і підбирав культури, які в ній можна вирощувати. Їх дійсно багато, але ...
Годжі (Lycium barbarum) - високий розлогий чагарник, до 3,5 м висотою. Він поширений на Гімалаях, зустрічається на висоті до 3000 м над р...
Барвінок вважається не тільки оригінальним і симпатичним зовні рослиною, але і магічним квіткою, який володіє великою силою любові, багатства і з...
Виростити селера на дачі не становить особливої праці, а значить, ми можемо взяти на озброєння поради фахівців, освоїти агротехніку і приступати ...
При розмноженні насінням всі плодові і ягідні рослини дають неоднорідне потомство, причому властивості гібридних сіянців значно погіршуються порів...
Вирощування баклажанів на дачі, як і інших культур, вже давно стало класикою для кожного дачника. Але приходить час, коли на сонячній грядці рас...
Бентамия Коуза має кілька назв - бентамия японська, дерен японський, циноксилон Куза. Але всі ці імена мають на увазі одне єдине р...
Вирощування салату - це не просто цікаве і цікаве хобі, але, часом, і один з кращих методів забезпечити всю свою родину свіжою зеленню. Сьогодні ...
Догляд за рослинами на дачі означає не тільки полив, внесення добрив і обрізання, але і підв'язування рослин, створення спеціальних опор для правильного р...
Калина у саду є рослиною не тільки досить красивим в момент цвітіння і дозрівання ягід, але і вкрай корисним для здоров'я людини. Багато д...
Добриво грунту є важливою вимогою агротехніки будь-якої рослини, і одним з основних компонентів для внесення в ґрунт вважається компост. Сьогодні...
Топіарі своїми руками - захоплююче і цікаве заняття, яке може знадобитися для прикраси і декорування квартири, будинки та дачі. За допомогою...
Прагнення людини до прекрасного торкнулося також і присадибні, дачні ділянки. Відвойовані у городу території хочеться освоїти найбільш розумно і ...
Вирощувати кролів на дачі цікаво і корисно, але для постійного збільшення сімей та росту кожної з особин необхідно створити певні умови...
Дерев'яні арки на дачі є не тільки прикрасою території і загального екстер'єру, але і практичними конструкціями для створення тіні, вирощування ра...
Спокійною гармонією віє від композиції з займаних сивиною листя полину, вписаних між коралово-червоним кентрантусом і фіолетовою монардой. В е...
Рослини з яскравими, надзвичайно смачними плодами давно завоювали всесвітню популярність. Тепер вже мало хто згадує, що вони були вивезені з Південної...
Хоча ріпа і раніше вважалася їжею бідних і була не самою популярною культурою, в певний час вона набула "ім'я" і стала використовуватися навіть на до...
Вирощування щавлю на дачній ділянці - швидше хобі, ніж професійна діяльність. Але, якщо докласти трохи зусиль, то можна не тільки довол...
Свіжа синява - досить рідкісна забарвлення квіток. Деякі з найбільш примітних рослин цієї тональності зустрічаються серед екзотичних горшечн...
Азалія понтійська (Azalea, кам'яний кущ) - декоративний, рясно квітучий чагарник з сімейства вересових. Інша назва - Родод...
Пропонуємо заглянути у Флоренцію, щоб помилуватися на її пам'ятку, відому під назвою сади Боболі. Флоренція - серце Туга...
10.09.2014
Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...
08.09.2014
Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...
06.09.2014
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
03.09.2014
Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...
02.09.2014
Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...
30.08.2014
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
29.08.2014
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
28.08.2014
Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...
26.08.2014
З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...
25.08.2014
З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...
23.08.2014
Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...
21.08.2014
Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...
20.08.2014
Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...
20.08.2014
Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...
20.08.2014
Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...
19.08.2014
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...