Вирощування спаржі: посадка, догляд, боротьба з захворюваннями

Вирощування спаржі на дачіВирощування спаржі на дачіВирощування спаржі стало для багатьох професійних дачників справжнім хобі, якому заздрять новачки. І, щоб трохи поправити ситуацію і вирівняти шанси, сьогодні ми все розповімо про те, як виростити спаржу на власній дачі.

 

Чому спаржа настільки популярна? З якої причини всі не тільки говорять про неї, але і активно вирощують, вживають в їжу, діляться рецептами? Що ж такого незвичайного в цьому диво-рослину?

Питань з приводу спаржі завжди багато, але відповіді відомі тільки посвяченим людям, які досить довго вирощують спаржу і готують з неї безліч цікавих страв. Причиною цьому не тільки чудовий смак підсмаженою або протушеної зелені, але і неймовірний склад, з яким може зрівнятися лише мала кількість звичних нам рослин. В даному трав'янисту рослину, яку багато хто вважає напівчагарників або овочем, є бета-каротин, рибофлавін, тіамін, ніацин, холін, аскорбінова кислота фолієва кислота - компоненти, що містять корисні для організму людини вітаміни. Також, спаржа багата такими елементами: калій, кальцій, натрій, магній, залізо, фосфор, селен, мідь, марганець.

Як бачите, знаючи такий рясний складу, та ще й розуміючи, як правильно готувати спаржу, мало хто відмовиться від неї так просто.

Вирощування спаржі

Спаржа, або аспарагус, є холодостійким і досить невибагливою рослиною. Зовні, вона чимось нагадує папороть, і може досягати висоти півтора метрів. Спаржа віддає перевагу родючому, багату грунт, відмінно росте на супесчаниках.

Рослина легко переносить сильні зимові морози до -30°С, але боїться весняних заморозків і може бути пошкоджена температурою вже -5°С.

Після довгої зими, рослина пробуджується в той період, коли температура ґрунту досягає +10°С, а до середини літа, стовбури і листя високорослого рослини вже можуть бути прикрашені плодами.

Розмноження спаржі кореневищами

Спосіб, яким виростити спаржу набагато простіше, так як приживлюваність досить висока. Існує тільки одна проблема, яка стосується недосвідчених дачників - визначити кореневища спаржі на ринку досить важко, так як вони дуже схожі з кореневищами інших рослин.

Хоча, багато встигають виростити спаржу з кореневищ з весни, посадка спаржі рекомендована під зиму. Для рослини слід правильно підготувати майданчик, очистити її від бур'янів і можливого сміття, а також, провести підготовку самого грунту.

Ділянку слід добре скопати і додати в грунт наступні добрива - 15 г сірчанокислого амонію, 30 г сульфату калію і не більше 60 г суперфосфату. Внесення даної кількості добрив відбувається на 1 м2 грунту. Якщо ж аспарагус вирощується з весни, то грунт необхідно удобрити перегноєм. Для цього, в траншею для посадки вноситься близько 10 кг перегною на кожен кубічний метр вскопа.

Будьте уважні, оскільки безпосередньо перед посадкою вносити інші добрива в грунт не рекомендується. Вони можуть обпалити кореневу систему рослини і нашкодити йому в цілому.

  • Весняна висадка. Кореневища укладаються в траншею і засипаються землею так, щоб внутрішній рівень траншеї був приблизно на 5 см нижче краю, таким чином, полив буде відбуватися набагато зручніше.
  • Осіння висадка. Висаджуючи спаржу в грунт під зиму, слід навпаки формувати невеликої висоти пагорб над висаджені в грунт кореневищами. Це дасть можливість захистити спаржу від зимових холодів.

Розмноження спаржі кореневищами і насіннямРозмноження спаржі кореневищами і насінням

Аспарагус (спаржа): вирощування і догляд

Так як рослина вважається невибагливим, то і часу йти на нього буде не багато, але, приділити його, все-таки, потрібно.

Основним доглядом за спаржею вважається полив, розпушування грунту та удобрення.

Полив слід проводити систематично і невеликими порціями, не варто давати рослині підсихати від нестачі вологи, але і переливати його не рекомендується, так як це може негативно позначитися на розвитку кореневої системи і всього рослини.

Розпушування ґрунту обов'язково, так само, як і для інших рослин. Проводити його слід після поливу, коли волога добре вбереться в родючий шар. Обов'язково стежте за чистотою грунту і забирайте всі бур'яни, які з'являються на грядці.

Говорячи щодо підгодівлі, хочемо порекомендувати найпопулярніший і найбільш дієвий спосіб добрива спаржі. Полягає він у внесенні в грунт коров'яку, розведеного водою, в пропорції 1:5. Внесення відбувається через 3 тижні після посадки спаржі в грунт. Ще через 3 тижні проводиться чергова підживлення, але використовується для неї вже пташиний послід, а вірніше, його розчин з водою 1:10. Третя, і остання сезонна підживлення відбувається з використанням комплексного добрива, безпосередньо перед першими морозами.

На другий рік рослина з самої весни порадує яскравими, соковитими і рясними пагонами, але, за рахунок того, що рослина в даний період дуже слабке, використовувати їх не варто. Зріз пагонів може занапастити спаржу і всі ваші труди. Тому, протягом другого сезону вирощування спаржі, за нею потрібно доглядати, як і в перший рік - поливати, прибирати бур'яни з грядки, своєчасно рихлити грунт, а також, удобрювати її.

Подальша технологія вирощування спаржі нічим не відрізняється від першого і другого сезону, а тому, вам більше не доведеться переживати про проблеми з рослиною, можна буде просто насолоджуватися соковитими стеблами.

Вирощування спаржі промисловими нормамиВирощування спаржі промисловими нормами

Вирощування з насіння спаржі

Не багато дачники вибирають вирощування спаржі з насіння, так як даний спосіб має поганий відсоток проростання рослин. Але, якщо все зробити правильно, найсильніші і вижили молоді рослини, в майбутньому стануть сильними і високорослими представниками гордого аспарагуса, появи якого ви так довго чекали на дачній ділянці.

Агротехніка вирощування спаржі з насіння наступна. Сам процес починається приблизно в середині квітня. Для цього, насіння спаржі ретельно готують. Їх опускають на кілька годин до кімнатної температури слабкий розчин марганцівки, а потім, дістають з нього для проростання. Даний процес можна проводити в дрібних тирсі, трохи зволожених для поживності. Також, використовувати для цього процесу можна торф'яні таблетки. Режим для проростання насіння наступний: помірна вологість, стандартний світловий день, температура в середньому +25°С, протягом 4-8 днів.

Обов'язково запам'ятайте, що пророщувати насіння аспарагуса не варто у вологому тканини або марлі. Причиною тому дуже слабкі корінці рослини, які заплутуються і часто пошкоджуються при витяганні насіння.

Насіння зі сходами переносяться в торф'яні стаканчики обсягом 100-200 мл у вже приготовлену землесуміш з звичайної городньої землі, піску, торфу і гною, у співвідношенні 2:1:1:1. Закладаються насіння спаржі на глибину всього в пару сантиметрів і, вже через 8-10 днів, на поверхні грунту ви можете побачити довгоочікуване рослина.

В середині першого місяця літа, розсада спаржі переноситься у відкритий грунт, практично будь-яке місце на вашій дачі. Далі, на наступний рік, кореневища вже більш дорослої спаржі можна буде пересаджувати, куди завгодно.

Саме таким чином і відбувається вирощування розсади спаржі, і навіть повноцінне вирощування спаржі в домашніх умовах, яка поступово дорослішає і може пересідати і розмножуватися вже кореневими відсадками. Надалі, догляд за спаржею нічим не відрізняється від того, який ми описали раніше. Необхідно буде прибирати бур'яни, поливати аспарагус, додавати підживлення у грунт, вкривати на зиму.

Вирощування спаржі:посадка й догляд, розмноження і боротьба з захворюваннямиВирощування спаржі:посадка й догляд, розмноження та боротьба із захворюваннями

Захворювання спаржі

В цілому, аспарагус вважається стійким до хвороб рослиною, але може бути серйозно вражений грибком, назва якому Helicobasidium purpureum. Він легко заражає рослина буквально за день-два, і так само швидко губить всі посадки спаржі. Основною ознакою присутності грибка на рослині вважається відмирання кореневої шийки, внаслідок чого гілки спаржі просто обсипаються з основного рослини.

Позбутися від цього захворювання можна за допомогою Фундазолу, але використовувати препарат слід дуже вчасно і строго по інструкції.

Також, професійним дачникам знайомі і шкідники спаржі. Це невеликі чорні жучки - спаржеві листоїди, чиї личинки пожирають листя і дуже швидко вбивають рослина. Для боротьби з ними слід використовувати спеціальні засоби - інсектициди типу Актелік, Фуфанон, Фітоверм.

Відео про вирощування спаржі в домашніх умовах

Кожен дачник повинен назавжди запам'ятати, що вирощування спаржі аржентельской, вирощування білої і зеленої спаржі, а також, вирощування царської спаржі може відбуватися на одному місці, поки рослина не буде перенесено або не загине в результаті різноманітних явищ. Після цього, вирощувати спаржу на тому ж місці не можна буде ще 10 років.

Як ви могли помітити по нашому опису, виростити спаржу на дачі нескладно, от тільки перших плодів доведеться почекати кілька років. Але, для нас це не перешкода, так як в нашому саду і городі вже є багато чого смачного.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...