Вирощування селери на дачі: поради досвідчених городників

Вирощування селери на дачіВирощування селери на дачіВиростити селера на дачі не становить особливої праці, а значить, ми можемо взяти на озброєння поради фахівців, освоїти агротехніку і приступати до праць, які обіцяють нам хороші результати. Отже, вирощування селери на ДачаДекор.

Мабуть, варто почати з того, що ж собою являє селера. Це представник сімейства Зонтичних, овочева культура і трав'яниста рослина, яка може бути дворічна або багаторічним. У всьому світі зустрічається більше двадцяти видів рослини, але найпопулярнішими серед них вважаються лише кілька.

Найбільш часто, в нашій країні вирощують дворічна рослина селери, яке приносить плоди у вигляді коріння і зелені на перший рік, а на другий - селера цвіте і формує плід з насінням.

Види селери

В першу чергу, хотілося б позначити основні види селери, про які ми будемо говорити сьогодні. Це листовий селера, селера черешкова і селера кореневої.

Вирощування листового селери дає можливість отримати зелені і соковиті листя рослини, які можна зрізати протягом усього теплого періоду.

Вирощування черешкової селери практикують дачники, а також великі торгові підприємства, які працюють зі свіжою зеленню, щоб отримувати соковиті черешки рослини для приготування різноманітних страв і навіть алкогольних коктейлів.

Вирощування кореневого селери, допомагає отримати коріння рослини, відповідно, яких в хороший сезон може бути до 600-800 г з рослини.

Сорти селери для дачі

Вибираючи сорт селери, кожна людина орієнтується винятково на власні вимоги, адже кожен окремий сорт відрізняється не тільки зовнішнім виглядом, але також смаковими якостями і областю застосування рослини.

На даний момент, відомо досить окремих сортів селери, але найбільшим попитом користуються наступні:

  • Селера листова - Ніжний, Картулі, Бадьорість, Захар;
  • Селера черешкова - Юнга, Малахіт, Золотий, Біле перо;
  • Селера кореневої - Максим, Діамант, Осавул, Грибовський, Яблучний.

Серед представлених сортів рослини ви можете вибрати абсолютно будь-який, так як, створивши певні умови і дотримуючись агротехніку вирощування селери, ви можете отримати хороші результати. Але зверніть увагу і на те, який саме сорт рослини вам найбільш підходить, ранній чи пізній.

Який селера вибрати для вирощування на власній ділянці?Який селера вибрати для вирощування на власній ділянці?

Як виростити селера на дачі?

Якщо говорити про вирощування селери в цілому, то рослина віддає перевагу тихі місця з родючим грунтом і гарною освітленістю. Але, цілком реальний і хороший врожай на слабокислих грунтах, в півтіні, в такому випадку ви не втратите в урожаї, а тільки отримаєте деякі його зміни, наприклад, зміна аромату листя селери.

Вирощування листового селери

Листовий селера вважається досить холодостійким рослиною, яка може переносити заморозки або навіть зимувати у дорослому вигляді без втрат. На самому початку свого розвитку, селера зростає слабо, і це дуже помітно. Відбувається це завдяки дрібним насінням і не дуже гарною їх схожості, а тому, досвідчені дачники воліють вирощування листового селери розсадою.

Підготовка насіння

Для того щоб змінити схожість насіння селери листового в кращу сторону, їх необхідно підготувати. Для цього насіння замочують у спеціальному розчині, наприклад, у слабкому розчині марганцівки, і залишають на кілька годин. Після, насіння пророщують на зволоженою марлі протягом декількох днів.

Посів насіння листового селери

Коли насіння підготовлені, їх можна висівати в спеціальну грунтосуміш. Найкращою для цього вважається суміш піску, листової землі, перегною і торфу, пропорції 1:1:1:1. Посів проводиться в перших числах березня, в готові дерев'яні ящики з зазначеної почвосмесью. Сіяти насіння слід неглибоко, закладати присипкою торфу. Далі, протягом тижня, поки насіння не дають сходів, від вас буде потрібно витримувати стабільну температуру навколишнього середовища в межах +17+20°С. Після того як насіння проросте, температуру слід знизити до +15°С. Вирощування розсади листового селери вимагає чітко нормованого світлового дня, визначеного температурного режиму і акуратного, своєчасного поливу (бажано через сито), тільки в такому випадку розсада буде сильною і придатною для перенесення у відкритий грунт. Якщо ж допустити похибки, зелень може просто піти в зростання. В той момент, коли молоденьке рослина дає два справжніх листка, його слід пікірувати з прищіпку головного кореня, що сприятиме впевненому розвитку кореневої системи розсади селери. Перенесення у відкритий грунт відбувається у квітні або на початку травня, схема посадки листового селери - 25-25 див.

Догляд за рослиною

Фахівці з розведення селери стверджують, що рослина необхідно висаджувати в грунт не дуже глибоко, щоб точка росту була на поверхні. Після посадки ж, сам догляд за селерою дуже простий і не краде багато часу.

В першу чергу, стежити за своєчасним прибиранням бур'янів між рядами висаджених рослин, а також, за систематичним поливом. Щоб на поверхні грунту не утворювалася і не застоювалася кірка, яка не йде на користь селери, її постійно розпушують, бажано після кожного поливу. Але, щоб знизити тимчасові витрати, ви можете мульчувати грунт, що дасть їй можливість зберігати необхідну для росту і розвитку селери кількість вологи, виключить буйну рослинність бур'янів всередині грядки селери, а також, утворення кірки. Дотримуючись правильної технології вирощування селери, ви зможете зібрати врожай вже в середині липня - початку серпня.

Вирощування листового селери на дачіВирощування листового селери на дачі

Вирощування кореневого селери

За рахунок дуже тривалого терміну вегетації, вирощування селери кореневого бажано проводити тільки розсадним методом. Вирощування кореневого селери з насіння відбувається практично також як і листового селери, необхідно тільки висаджувати культуру на місяць раніше, попередньо добре підготувавши насіння.

Також існують і певні особливості вирощування селери кореневого, серед яких подвійна пікіровка під час пересадки розсади, правильна підготовка розсади та добрива для посилення росту і заготівлі сил на сезон.

Рекомендуємо також задуматися про самому вигляді рослини, від якого вам необхідний саме корінь. Звичайно, в процесі росту можна збирати і листя селери, але варто обмежити кількість збору до мінімуму, так як лише під кінець сезону, основні органічні речовини з листя почнуть накопичуватися в коренеплодах. В іншому ж випадку, хороший урожай отримати не вдасться.

Догляд за кореневим селерою

Вирощування кореневого селери з насіння практично неможливо, або, принаймні, не особливо цікаво, а тому, використавши вирощування селери кореневого з розсади, ви повинні бути дуже уважними та обережними, щоб отримати гідні результати своєї праці.

Догляд практично не відрізняється від догляду за листовим селерою, а значить, розпушуйте землю і систематично поливайте рослини, влаштовуйте мульчу на грядці з селерою і прибирайте бур'яни, які можуть з'явитися близько посадки.

Агротехніка вирощування кореневого селери має деякі особливості, і найважливішою з них, яка може вплинути на якість коренеплоду, є підгортання плоду під час росту. Це категорично заборонено, рекомендується навіть очищення від грунту верхній частині коренеплоду.

Збір врожаю кореневого селери вимагає деякої підготовки. За 15-20 днів до початку збору, необхідно обірвати бічні листя рослини, і ще більше відгребти грунт від верхньої частини плоду. Далі, по закінченню необхідного строку, приблизно до середини жовтня, можна починати збирати врожай селери кореневого.

Вирощування селери кореневого, основні принципиВирощування селери кореневого, основні принципи

Вирощування черешкової селери

Спочатку, вирощування черешкової селери з насіння на розсаду нічим не відрізняється від вирощування листового селери, але далі, вже при висадці розсади у відкритий грунт, є деякі особливості.

Розсада переноситься в грунт, в борозенки, що перевищують глибину посадки листового селери, їх глибина складає близько 10 див. Верхівкова брунька також не присипається землею, але вже після початку інтенсивного росту, коли черешки селери починають значно товщати, проводиться підгортання. Протягом всього сезону зростання можливо навіть кілька підгортання.

Таки чином, соковиті зелені черешки звільняються від можливої гіркоти і стають більш ніжними, метод вирощування носить оригінальна назва - відбілювання черешків. Відбілювання підтримують і ще одним особливим прийомом: за 12-14 днів до збору врожаю, черешки зв'язуються в єдиний пучок і обмотуються папером, прибирають ж селера перед заморозками.

Таким чином, вирощування черешкової селери з розсади, загальна агротехніка і збір практично не відрізняються від інших видів селери, крім моменту підгортання і обмотки папером для відбілювання.

Селера черешкова: посадка, догляд, збирання врожаюСелера черешкова: посадка, догляд, збирання врожаю

Хвороби і шкідники

Вирощування селери з насіння на розсаду, вирощування стеблового селери або навіть подальше вирощування кореня селери може бути зведено нанівець за рахунок шкідників і захворювань, які атакують рослини на протязі всього періоду дозрівання. Протистояти їм може правильна агротехніка, а також, профілактика.

Щоб запобігти поширенню на грядці і в рослинах бактеріальної плямистості, серцеподібної гнилі, білої гнилі стебла, вірусної мозаїки, чорної ніжки та гнилі основи стебла селери, необхідно чітко дотримуватися основних норм вирощування рослини. Серед них тільки своєчасний полив, виключення перезволоження грунту, густоти посадки, а також поширення на грядці бур'янів. Рознощиками захворювань можуть бути і стандартні шкідники селери: совки, личинки морквяних мух, різноманітні равлики і слимаки, від яких треба позбавлятися вчасно шляхом профілактики та обприскування.

Також, чудовим методом запобігання втрати врожаю може бути змішана посадка, наприклад, з іншими трав'янистими рослинами або овочами.

Відео про вирощування селери

Якщо піднімати питання про вирощування селери в різних регіонах, наприклад, про вирощування селери в Підмосков'ї або Сибіру, то можна прийти тільки до одного думку - правильна агротехніка дозволить отримати хороший урожай практично скрізь. Природно, деякі кліматичні умови не зовсім підходять для вирощування даної культури, але тоді можна виростити селера в домашніх умовах - підготувати насіння, виростити розсаду, застосувати пересадку, забезпечити догляд і отримати бажаний урожай.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...