ріпчасту цибулю цілком можна вирощувати на дачній ділянці і створити для себе запас цього необхідного продукту. Якщо, звичайно, знати правила вирощування, і тільки таке знання допоможе отримати хороший урожай здорового цибулі з власної ділянки.
Усім звичний і такий звичайний для нашої кухні
Цибуля відноситься до холодостійким культурам, комфортна температура для нього 12-16 градусів тепла для проростання насіння достатня температура 4-5°. Дорослі цибулини здатні без шкоди переносити п'яти-шести градусний мороз. Причому більшою морозостійкістю відрізняються гострі сорти, для солодких трьох-чотирьох градусний мороз вже становить загрозу.
У перші 2/3 періоду розвитку луку потрібен регулярний полив, а в останню третину рекомендується злегка підсушити грунт. Потреба у сонячному світлі у цибулі вище, ніж у більшості коренеплодів або капусти. Вимоги до грунті теж досить високі, краще підійдуть грунти з нейтральною або слаболужною реакцією.
Родючий грунт і бур'яни - два чинники, які доводиться враховувати, вирощуючи цибулю. Ділянка під цибулю підійде не будь. Бажано, щоб він розташовувався високо, з нього раніше сходив сніговий покрив і надлишки вологи. Легкі грунти з нейтральною реакцією - ось те, що підійде репчатому луку. На кислих і щільних грунтах отримати хороший урожай цибулі буде дуже непросто. У грунті повинно міститися необхідна кількість поживних речовин пері одночасній відсутності насіння бур'янів. Добрими попередниками вважаються огірки, картопля, які удобрялись гноєм.
Сам цибулю негативно реагує на свіжий гній, може захворіти і не визріти. До того ж у гної зазвичай міститься сила-силенна бур'янів, які для цибулі згубні. Рекомендується вносити в грунт перегній близько 2-3 кг на кожний кв. м, суперфосфату ок 20-30 г, аміачну селітру(10-12 г), н зашкодить і калійна сіль (близько 15 г).
Готувати ґрунт для цибулі слід відразу після збирання рослини - попередника. Для початку розпушити грунт на 4-6 см вглиб (міра проти бур'янів). Через пару тижнів, але зазвичай не пізніше 15-20 вересня вноситься суперфосфат і проводиться перекопування ділянки на глибину багнета лопати.
Цибуля висаджується рано, тому на початку весни, як тільки зійде сніг і можна буде обробляти землю, приступають до разбрасыванию перегною на ділянці і формування гряд. DachaDecor.com.ua рекомендує робити полотно гряди в 1 м, а борозну - 40 см шириною. Причому на ділянках, розташованих вище, гряди можна зробити нижче (15 см), а в низьких місця довести висоту гряди до 25 див. Зверху на гряду висипають добре подрібнені добрива (азот, калій) і граблями закладають в грунт. Після такої підготовки можна приступати до висадки цибулі.
Вирощування цибулі можливо кількома способами. В один рік - шляхом посіву насіння та висаджування розсади, в два роки - методом посадки сіянки.
Щоб цибуля встигав дозріти сівбу треба починати наприкінці квітня або сіяти під зиму. Для отримання хорошого врожаю попередньо треба відсортувати щуплі насіння від повновагих, для чого зручно використовувати відповідних розмірів сито, або зробити все вручну.
Насіння з рогоподібних оболонкою, як правило, повільніше набухають і проростають. Сходи насіння, висіяних без замочування, слід чекати не раніше, ніж через 3 тижні. Щоб скоротити цей час застосовують різні методи. Один з них - замочування насіння у водному розчині метиленової сині (0,3 г /1 л). Сприяє кращому проростанню і 0,1 г марганцівки, розведеної в літрі води. За тиждень до планованої дати посіву насіння замочують на добу в скляній тарі. Вони будуть вбирати розчин, тому його треба підливати, але так, щоб він не накривав насіння більше ніж односантиметровым шаром. Ємність з насінням в розчині потрібно тримати при температурі 20-25 градусів. Набряклі насіння викладають на мішковину, намагаючись не робити товстий шар, зверху накладається інший відріз мішковини. Тепер треба чекати, поки не проклюнуться паростки, при цьому насіння повинні залишатися вологими.
Іноді виходить, що насіння вже проклюнулися і готові до посіву, а ділянка чому-небудь не готовий. У цьому випадку насіння поміщають на льодовик до дня посіву. Перед посівом насіння можна трохи обсушити.
Цибулю висівають на рівну гряду, в якій роблять держаком граблів 5 борозенок, залишаючи між ними 20 см землі. Дошкою (планкою) слід трохи ущільнити грунт на дні кожної борозни і висіяти насіння. Середня витрата сухого насіння -1 г на 2 метри гряди.
Середня глибина закладки насіння становить 2-3 см, міняючись в меншу сторону на легенях і в більшу сторону на важких грунтах. Борозенки добре потім замульчувати, для чого підійдуть торф або перегній. Мульчування не дасть утворитися грунтової кірки після опадів, і сходи будуть більш дружні.
Для підзимового посіву гряди починають робити відразу після перекопування землі восени. Вирівнявши і промаркировав гряди, чекають настання холодних погод. Посів насіння проводиться перед похолоданням. Для сівби відбирають здорові великі насіння, обов'язково сухі. Закладати в землю на 1,5 см, неодмінно треба мульчувати. В землі насіння набухнуть завдяки нагромадилася за осінь вологу, але прорости, по ідеї, не повинні. З настанням весни верхні шари землі відтануть, і насіння почнуть проростати, що відбувається вже за 3-4 градусах тепла. Таким чином, до часу, коли тільки приступають до підготовки грунту, насіння цибулі вже встигнуть прорости.
Практично з початку посадки цибулю потребує ретельного догляду. Потрібно не допускати виникнення грунтової кірки і своєчасно видаляти з'являються бур'яни. З цією метою треба регулярно розпушувати землю граблями поки не з'являться перші сходи, а після появи рихлити проводячи спеціальної частозубчатой кішкою в міжряддях. Рихлити треба, проникаючи в землю на 5-6 див.
Менше сил на боротьбу з бур'янами піде, якщо рихлити землю, поки ще сорнячные паростки червонуваті і мало помітні. У цій фазі у них ще не встигли з'явитися розгалужені корінці, і навіть невеликий вплив їх може знищити. Рихлити ґрунт потрібно досить часто, бажано 2-3 рази в місяць. Особливо корисно розпушування після минулого напередодні дощу, так як сприяє збереженню вологи в ґрунті. Важливий момент: у цибулі припиниться зростання, якщо його сильно засипати землею, тому намагайтеся відсунути грунт від паростків.
Кілька разів можна підгодувати цибулю добривами - у травні внести азотні добрива (10-15 г/2 метри гряди) або гнойову рідоту (у співвідношенні 1 до 6 з водою). Через три тижні після першої підгодівлі проводимо другу: вносимо повторно аміачну селітру і калійну сіль (в сухому або розчиненому вигляді).
У посушливі травень, червень і першу половину липня цибулю потребує поливу для стимулювання зростання. У липні проводять проріджування і заодно починають прибирання. Спершу видаляють кожне друге рослина, після другий і четвертий ряди можна повністю прибрати, так що на гряді залишаться лише три ряди, на яких цибулю і буде досягати повної зрілості.
До кінця липня поливи слід припинити, в серпні кінчики пір'їнок вже почнуть підсихати і рослини можна акуратно поддернуть, тим самим відірвавши частину корінців від грунту, що допоможе краще дозріти цибулин. Про те, що цибуля пора знімати, підкажуть повалій пір'ячко. Прибраний цибулю потрібно просушити. Через тиждень перо абсолютно усохне, його тоді обминають і видаляють з цибулини. Цибулю з товстої шийкою краще відразу починати вживати в їжу, так як він швидко псується. Визрілі цибулини підлягають просушуванню: спочатку 5-7 днів при темп. 20-25 градусів, а потім ще з тиждень при 30-35 градусів. Приміщення, де проводиться просушування, повинне добре провітрюватися. Просушені цибулини підвішують для кращого збереження.
Методом розсади краще вирощуються певні, головним чином малозачатковые сорти цибулі - Даниловський 301, Сибірський однорічний, Кааба і деякі інші. Перевага методу - покращена врожайність порівняно з насіннєвим методом
Для вирощування розсади в індивідуальних господарствах зазвичай використовують парники або звичайні ящики із землею. Висівати На розсаду лук рекомендується в період з 10-го по 20-е березня. Теплий парник до посіву готується як зазвичай, грунт треба вирівняти і з допомогою планчатого маркера маркувати. Між рядками залишати по 5-6 див. Норма висіву становить 20 г/1,5 кв. м (1 рама). Поверх насіння покласти шар землі в 1 см завтовшки. До речі, насіння краще підготувати способами, описаними раніше в статті. Після посадки поливати землю не варто, щоб не охолодити парник.
Поки не з'являться сходи, температуру в парнику треба підтримувати на рівні 20 градусів тепла. Щоб це легше було зробити із зовнішньої сторони парник рекомендується утеплити гноєм і ретельно закрити всі рами, використовувати мати, щоб не залишалося ані найменших щілин.
Сходи з'являються на п'ятий-восьмий день, тут же треба зняти мати з рам, щоб у денний час всередину потрапляло світло. На кілька днів температуру знижують до 10-11 градусів, потім підтримують на рівні 11-19 градусів. За 14-21 день до висаджування у відкритий грунт температуру в парнику плавно знижують, щоб вона зрівнялася з температурою ґрунту.
Підгодовують 2 рази - на 20-ту добу після сходів і ще через 14 діб. Рекомендовані добрива - аміачна селітра (20-30 г), калійна сіль (10-14 г), суперфосфат (30-50 м). Добрива розводять у лійці об'ємом 5-10 л, цієї кількості вистачить для 2 рам парника. В процесі підгодівлі бризки розчину потрапляють на листя. Треба змити, поливаючи з лійки з чистою водою. Вдруге вносять в 1,5-2 рази більше добрив. Інший догляд не відрізняється від застосовуваного методу розведення насінням: помірні поливи, регулярні розпушування, ліквідація бур'янів.
Розсаду з трьома-чотирма листочками переносять на грунт в середині травня. Хорошої заходом є обрізання листя розсади перед висадкою приблизно на 1/3, щоб в період адаптації рослини до грунту води випаровувалося менше. Цю процедуру бажано робити заздалегідь, за три-чотири дні до висадки, щоб зрізи зажили.
Висаджувати на гряду треба рядами, міжряддя по 20 см, відстань між рослинами в одному ряду поставляти в 4-6 див. Догляд аналогічний тому, що рекомендується при вирощуванні з насіння.
Мабуть, цей метод найкращий, якщо ставити за мету отримати урожай добре визрілого ріпчастої цибулі. Застосовується до гострих і напівгострий сортів, таких як Стригуновский. Погарський, Вишенський, Арзамаський та ін.
У перший рік вирощується дрібний цибулю з діаметром головки 0,5-3 см, званий сіянкою. Землю під севок виділяють родючу, вільну від бур'янів. Посів проводиться в кінці квітня, тобто досить рано. Варто підготувати насіння, зануривши їх у воді або, що буде ще ефективніше, в розчині метиленової сині. Технології замочування ми розглядали вище. Потім 3-4 дні йде на пророщування, після чого наклюнувшиеся насіння поміщаються на льодовик, де тримаються близько 2 тижнів до посіву.
Грунт для посіву повинна бути добре зволоженою. Для отримання високоякісного сіянки застосовують метод загущених посівів-висівається 10 г насіння на 1 кв. м., міжряддя робляться по 10 -15 див. Зачепив насіння на 1,5 - 2 см, якщо глибше закрити, то проростання буде йти більш повільними темпами і не настільки дружно.
Догляд за цибулею-сіянкою не відрізняється своєрідністю, в основному такий, як при однорічному вирощуванні. Через три місяці севок дозріває. Прибирання зазвичай припадає на середину серпня. В принципі, більш раннє дозрівання покращує умови для сушіння, дозрівання і зберігання. З квадратного метра легко можна зібрати 1 кг сіянки.
Висмикнутий цибулю, розкладається прямо на гряді і сушиться 4-5 днів. У дощові дні цибулю переносять під захист навісу. Час від часу севок перевертають, щоб підсихав рівномірно.
Наступний період сушіння проводиться вже в приміщенні і триває 2 тижні. Сіянка за цей час дозріває. Висохле перо з корінцями обминають, видаляють хворі або пошкоджені цибулини.
Безпосередньо перед упаковкою на зберігання цибулю потрібно прогрівати протягом 8 годин (при темп. 35-40 градусів), потім відсортувати окремо дрібний, середній і великий севок. Окремо відбирається найбільший лук-вибірок (до 4 см в діаметрі), який можна використовувати як посадковий матеріал при вигонці зеленого пера.
Сіянка найкраще зберігати в підвішеному мішку, або в кошику. У приміщенні, де зберігається цибуля, температура повинна бути 1-2 градуси вище нуля, Це що стосується умов зберігання дрібного сіянки. До речі, короткострокові підвищення температури градусів на п'ять-шість йому не страшні.
Для зберігання великого і середнього севок потрібно підтримання температурного режиму в 15-18 градусів і вище.
Для другого року вирощування також потрібно якісно підготувати грунт - добре удобрена перегною або компосту (4-5 кг / кв. м), а також мінеральними добривами (до 70 г / кв. м) або деревною золою (150 г / кв. м)
Висадку починають в першій декаді травня. Висаджують рослини, залишаючи по 6-8 см між сусідніми в ряду, міжряддя роблять за 25-30 см. Глибина загортання дуже важлива - севок рекомендується накривати шаром землі в 1-1,5 см. Через тиждень (або навіть на день-два раніше) з'являться сходи. Грунт треба відразу розпушити і надалі повторювати цю процедуру 2-3 рази в місяць.
Це розпушування, висмикування бур'янів, підживлення (2 рази) і полив в посушливі дні. Помітивши стрілки на луці, їх слід негайно видалити. Правильно видаляти стрілку нижче здуття над шийкою, тоді нові стрілки тут не з'являться.
Великий севок за кількістю дає найкращий врожай, але якість страждає із-за безлічі дрібних цибулин. А ось з дрібного сіянки в гніздах утворюються за 1-2 великі цибулини.
До прибирання зазвичай приступають в останніх числах серпня, коли до 2/3 рослин вже дозріло. Не бажано починати прибирання пізніше, так як, потрапивши під заморозки, цибулю втратить здатність до тривалого зберігання, а через осінніх дощів можуть знову з'явитися корінці, і такий лук теж довго не збережеться.
Зібраний цибулю піддають сушінню, етапи якої не відрізняються від сушіння цибулі-сіянки. Потім цибулю сплітають в коси і поміщають в сухе приміщення.
На дачі може бути побудовано безліч об'єктів та будівель, які полегшать працю і побут, але одна з них основна, і спорудити її необхідно в найближчі...
Якщо на дачній ділянці немає місця для установки досить великого штучного водоймища, то оптимальним варіантом стануть каркасні басейни для дачі, ...
Тільки уявіть, як гарно може розтягнутися просторами саду рабатка. Вона буде нагадувати довгий вінок, сплетений з польових квітів. Рабатка...
Побудувавши теплицю на власній ділянці, кожен з нас не раз замислювався про те, як продовжити термін її корисної дії і витягти з цього макс...
Багатьом практичним дачникам знайома конструкція парника «метелик», для якої характерна надійність і простота в експлуатації. Саме парн...
Отримати кредит на придбання заміського будинку можна в будь-якому банку, але не кожний банк погоджується видати кошти на придбання невеликого будиночка і са...
Дачний сезон вимагає від нас турботи про рослини, від яких ми бажаємо отримати хороший урожай. І однією з обов'язкових заходів є обприскування від вре...
Кожному садівникові, городникові і дачникові відомо таке унікальна рослина, як вишня. І навряд чи знайдеться дільниця, де вона не зустрічається. Вишня &ndas...
Доброго дня. Нещодавно придбала дачу, і перед початком сезону хотілося б уточнити, як правильно потрібно сіяти на розсаду помідорів? ...
Всім любителям красивих садів і парків, подорожуючи по Європі, слід загорнути в австрійський Зальцбург, щоб відвідати неповторний сад Мірабель, на...
Айстри багаторічні відносять до сімейства айстрових. Іншими словами, це найближчі родичі однорічній айстри китайської. Багаторічну астру іноді зван...
Помилятися властиво кожній людині, особливо того, який вирішив приступити до певних дій без належного досвіду. Сьогодні ми розповімо вам ...
Здорова і якісна розсада - запорука правильного розвитку рослини, своєчасного і вагомого врожаю. Про це знає кожен дачник, але не всі ...
Вирощування красивого газону ніяк не обійдеться без правильного поливу. Тому потрібно приділити цій процедурі якомога більше уваги і робити н...
Драцена прийшла в нашу країну з далеких тропічних і субтропічних лісів Південної Азії і Африки. Сама по собі драцена являє собою своєрідну м...
Існує безліч видів садових клумб, які ви можете встановити у себе на дачі. В залежності від мети, від ваших смаків, слід вибрати найкращими серед найкращих...
Літній душ на дачі - не розкіш, а необхідність. Але його пристрій неможливо без деяких обов'язкових особливостей, однією з якою є...
В залежності від виду бальзаміни бувають як багаторічними, так і однорічними, Для них характерний прямий стебло, який може вирости до 50 см, вельми...
Внесення добрив у ґрунт є одним з найважливіших кроків до повноцінного і багатому врожаю рослин, який ви висаджуєте на дачі. Поживні ве...
Козирок над ганком необхідний для захисту від негоди, а також для оформлення входу в будинок. Як підібрати найкращий варіант, відповідаючи цим вимогам дер...
Вирощування щавлю на дачній ділянці - швидше хобі, ніж професійна діяльність. Але, якщо докласти трохи зусиль, то можна не тільки довол...
Іпомея - це квітка сімейства В'юнків. Назва обумовлена здатністю обвиватися. Він являє собою отруйну в'ється ліану з серцевидною фо...
Працюючи на дачній ділянці, ми використовуємо спеціальний інструмент, кожен вид якого полегшує поточний процес. Використовуємо ми і лопати, але не кожен д...
Мене дуже цікавить, чому у розсади моїх перчиком починають скручуватися листя. З чим це пов'язано і як все виправити? ...
На сьогоднішній день ковані альтанки для дачі стали вельми поширеним явищем, адже при їх використанні будь ділянку кардинально змінює свій...
Ми не знаємо жодної людини, яка б, посадивши один рожевий кущ на дачі, зупинився на досягнутому. Саме тому ми вирішили розповісти кожному...
Всі ми любимо гриби, і це не дивно: адже вони такі симпатичні! Великі і маленькі, світлі і темні, з симпатичною капелюшком і акуратною ніжкою...
Прекрасні сади і парки можна виявити в самих несподіваних місцях. Наприклад, приїхавши в Мексику, в маленькому містечку Хилитла, що знаходиться в 8 год...
Після видалення дерев на дачній ділянці завжди залишаються пні, які не тільки псують естетики ландшафту, але і часто заважають подальшого опрацювання...
Кислиця (лат. - Оxаlis acetosеlla L.) являє собою невисока рослина з милими квітами білого, фіолетового або рожевого відтінків, зібраних парасольку...
Кожна рослина, висаджена на вашому дачній ділянці, чимось заслужив своє нинішнє розташування. Бути може, це корисні властивості або приємний смак ...
Огорожа території дачі повинно бути надійним і практичним, забезпечувати оригінальний зовнішній вигляд і обов'язкову безпека. Впоратися з такими т...
Солодка і соковита зливу необхідна на кожній дачі, адже це один з небагатьох фруктових продуктів, який люблять абсолютно всі. Сьогодні ми розглянемо са...
Гамамеліс - одне з найдивовижніших рослин в цьому світі. Рід гамамеліс не може похвалитися великим різноманіттям - лише 4 види. Дв...
У минулій статті ми зробили класифікацію органічних добрив. Сьогодні ми хочемо продовжити нашу розповідь, зробивши повний огляд по мінеральним удобрени...
Оригінальність наших дачників не може не радувати, так як тільки за останній місяць ми роздобули таку кількість нових ідей для дачі, що й описати...
10.09.2014
Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...
08.09.2014
Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...
06.09.2014
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
03.09.2014
Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...
02.09.2014
Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...
30.08.2014
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
29.08.2014
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
28.08.2014
Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...
26.08.2014
З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...
25.08.2014
З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...
23.08.2014
Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...
21.08.2014
Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...
20.08.2014
Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...
20.08.2014
Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...
20.08.2014
Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...
19.08.2014
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...