Барбарис - чудовий чагарник декоративного вигляду з масою корисних властивостей

барбарис - ягідний чагарник для дачібарбарис - ягідний чагарник для дачіКожна рослина, висаджена на вашому дачній ділянці, чимось заслужив своє нинішнє розташування. Бути може, це корисні властивості або приємний смак плодів, оригінальний зовнішній вигляд або відмінне поєднання з елементами ландшафтного дизайну Ми пропонуємо розглянути нову кандидатуру для вашого саду, яка поєднує в собі всі вище перераховані позитивні сторони рослин - ягідний чагарник барбарис.

Барбарис - листопадний або вічнозелений (залежно від виду) колючий чагарник з простими черговими, в деяких випадках шкірястими листям. Колючки барбарису - видозмінені листки, у пазухах яких розвиваються пагони. Вони мають дуже малу довжину, тому листя барбарису розташовані пучками. Квітки барбарису дрібні, жовтувато-золотисті, запашні, в щитковидних або гроновидних суцвіттях. Ягоди барбарису, також в залежності від виду, дуже відрізняються формою, розміром і забарвленням.

Місце розташування

Барбариси досить невибагливі рослини. Вони невибагливі до грунтів, добре переносять посуху, не бояться вітрів. Не виносять барбариси тільки перезволоження грунту. Кожен вид барбарису світлолюбний, але також добре росте в притінених місцях. Так що висаджувати кущі можна практично в будь-якому куточку вашого саду, розташування можна змінити тільки за власним бажанням відношенню до кольору листя барбарису - на сонячному місці листя будуть пурпуровими, у півтіні - пурпурно-зеленими.

Посадка

Посадка барбарису може відбуватися на різній відстані. Залежить це тільки від призначення рослини. Залежно від того, в декоративних або ж промислових цілях висаджуються кущі барбарису на ділянці, відстань між ними може бути від 0,8 до 2 метрів.

Ягідний чагарник барбарис витримує великий розкид у кислотності грунту, але вважає за краще нейтральну. Оптимальна ж кислотність для посадки барбарису - pH 6-7,5. Грунт: садова земля, перегній, пісок, пропорції 1:1:1. Якщо рослина висаджується в кислий грунт, то її бажано вапнувати (200 г деревної золи або ж 300-400 г гашеного вапна на кожен кущ).

Догляд

вирощування барбарису, посадка, догляд, обрізаннявирощування барбарису, посадка, догляд, обрізанняВикористовувати підживлення рекомендується з другого року після садіння. У весняний період вносяться азотні добрива - 25-30 г сечовини на 10 л води. Далі удобрювати барбарис потрібно 3-4 рази на рік. Також необхідно вносити в ґрунт комплексні добрива, багаті мікроелементами.

Полив барбарису відбувається один раз в тиждень. Щоб земля не пересихала і не тріскалася, її потрібно мульчувати або ж просто часто рихлити.

Обрізка барбарису проводиться щороку - видаляються слабкі пагони, старі і зламані гілки. Проріджувати кущі слід навесні. Якщо барбарис висаджений для пристрою живоплоту, то обрізка проводиться на другий рік після висадки рослини. Видаляється близько половини надземної частини. Далі обрізка відбувається два рази в рік, на початку червня і початку серпня.

Захист від хвороб і шкідників

Барбарис може бути вражений різноманітними захворюваннями і шкідниками, які часто атакують сад. Боротися з ними можна наступними способами:

 • Барбарисовая попелиця. Листки зморщуються і підсихають, це призводить до занепаду декоративності рослини. Проти попелиці використовується спеціальний розчин господарського мила і води (300 г на 10 л), або ж тютюновий розчин (0,5 кг махорки заварюється в розчині води з милом, пропорції розчину вище). Обприскування слід проводити навесні;
 • Квіткова пяденица виїдає плоди барбарису. Даний шкідник виводиться з допомогою отрути дециса (0,05-0,1%) або хлорофосу (0,1-0,3%);
 • Іржа. Деякі види можуть бути вражені подібним грибковим захворюванням у разі вирощування їх біля хлібних полів. Виникає захворювання у весняний період, вражаючи листя: з верхньої сторони - оранжеві плями, з нижнього - помаранчеві подушечки рельєфного типу. Саме тут і дозріває велика кількість спор гриба. При розвитку захворювання можливо опадання листя, всихання і смерть рослини. Вирішити цю проблему можна за допомогою обприскування барбарису 1,5%-м розчином сірки колоїдної або ж 1%бордоської рідини. Обприскування проводиться кілька разів за сезон - один раз відразу після розпускання листя, далі ще два рази через кожні 20-25 днів;
 • Плямистість листя барбарису представлена декількома збудниками. При захворюванні листя покриваються плямами різних кольорів і форм. Рослина утворює в'яне, порушується процеси нормальної життєдіяльності, рослина може підмерзати взимку, а надалі й зовсім загинути. Вилікувати барбарис можна за допомогою «абигапика» (40-45 г на 10 л), потрібно дві обробки рослини, або ж оксихлорид міді (35-40 г на 10 л води), дві обробки - до цвітіння і після;
 • В'янення барбарису. Захворювання проявляється повністю відповідно своїй назві. В'янення повільно поширюється на весь кущ. Збудником є гриб роду фузариум, який і вражає всі рослина. Інфекція потрапляє в рослину з грунту - спочатку страждає корінь барбарису, далі пагони і листя. Дане захворювання можна вилікувати спеціальними хімічними препаратами, а також призупинити його дію на рослину обрізанням хворих пагонів і чищенням кореневої системи, що досить складно;
 • Бактеріоз барбарису. Захворювання викликається бактерією псевдомонаса. Уражаються пагони і листя, хвороба проходить досить швидко і характерна тріщинами на корі і плямами на листі. Допомогти чагарнику при даному захворюванні можуть спеціальні хімічні препарати, або ж народне засіб від раку і бактеріозу рослин - полив настоєм води на грибних зачистках.

Розмноження

Барбарис розмножують кількома способами - живцями, насінням, відводками, поділом куща.

Насіннєве розмноження

Висівати насіння барбарису можна в середині весни або осені. Для весняного висіву їх слід правильно підготувати - витримка 90-100 днів у вологому піску при температурі близько +5 градусів Цельсія. Восени можна сіяти без підготовки. Докладніше про посадці кущів восени - у статті "Осіння посадка чагарників і дерев у саду". Насіння укладаються в підготовлений грунт, глибина 2-3 див Коли паростки досягають розмірів до 5-10 см, ділянку потрібно акуратно прополоти. Ділянку потрібно утримувати в розпушеному стані та поливати при необхідності. Сіянці можна пересаджувати на постійне місце тільки через рік.

Розмноження живцями

барбарис - рослина, яким буде радий кожен садівникбарбарис - рослина, яким буде радий кожен садівникРозмноження барбарису зеленими живцями відбувається так само, як і у інших рослин. Спочатку, живці вкорінюються в закритому грунті, бажана висока вологість повітря. Для цього використовують плівкові укриття. Найкращим періодом для живцювання є середина червня. Для живцювання потрібно вибрати пагони поточного року і нарізати зелені живці, довжина 10-15 см З живців видаляють нижні листки, в'яжуть живці в пучок і опускають у розчин індолілмасляної кислоти (0,01-0,015%). У розчині живці коштують близько 8-10 годин. Далі живці обполіскують водою і висаджують у вологий субстрат. Це повинна бути суміш торфу і піску в рівних кількостях, загальний шар субстрату - 3-4 см, розміщення на ґрунтосуміші перегною, ґрунту, піску і торфу (1:1:0,5:1) в 20 див. Висаджуються саджанці барбарису на глибину до 3 см за схемою 7х7 див. Живці слід відразу ж полити і проводити полив постійно, поки не відбудеться укорінення. Після цього полив зробити рідше, але великою кількістю води. Після вкорінення, через кілька тижнів, живці слід відкривати для провітрювання. Спочатку на короткі терміни, потім на більш тривалі. По закінченню ще 2-3 тижнів, укриття можна і зовсім зняти.

Розмноження відсадками

Всім відомий спосіб розмноження рослин, і достатньо простий. Вам слід лише визначити сильний стебло барбарису, прикопати його на рівні сильних нирок і трохи притиснути зверху шар грунту. Відводки слід відразу ж полити і не забути поливати і протягом коренеутворення. Також можна спробувати робити і зрізи, але тут вже потрібно чималий досвід садівника. Відводки вкорінюються протягом 2-4 тижнів, в залежності від умов утримання і догляду.

Розмноження поділом

Певний садівником кущ викопується і ділиться на кілька частин. Бажано спочатку ділити кущ на кількість сильних пагонів чагарнику, так як інші можуть не прижитися. Окремі деленко слід відразу ж посадити в підготовлену землю. Склад такий же, як і для живців. Верхні пагони варто зрізати, залишивши лише кілька нирок у підстави. Висаджену деленку поливати помірно, але часто.

Види барбарису

види барбарисувиди барбарисуВ світі існує близько 180 сортів барбарису, кожен окремий вид має свої позитивні і негативні сторони по відношенню до грунту, кліматичних умов і подальшого догляду після посадки. Деякі з них і взагалі ростуть на піщано-кам'янистих майданчиках у посушливому кліматі і відчувають себе при цьому просто чудово. В нашій країні найбільш поширені наступні види барбарису:

 • Барбарис звичайний, Барбарис Тунберга;
 • Барбарис декоративний, Барбарис оттавский;
 • Барбарис амурський, Барбарис атропурпуреа;
 • Барбарис суперба, Барбарис ауреа;
 • Барбарис голден ринг і маса інших сортів, виведених професійними селекціонерами спеціально для нашої країни.

Використання

Барбарис, фото різноманітних видів якого ви можете побачити на нашому сайті, використовують дуже широко. З плодів барбарису готують компоти, соки, варення, желе, киселі, використовують у вигляді приправ. Цінуються властивості барбарису і в медицині, де використовуються всі частини рослини. Він має болезаспокійливими властивостями, спазмолітичну дію, а також високою антибактеріальною активністю. Барбарис застосовується для лікування захворювань серця, жовчовивідних шляхів і печінки, при гіпертонії і для підвищення імунітету, для лікування кашлю і лихоманок, при запаленні нирок, інше. Особливу увагу рекомендуємо звернути на той факт, що не можна використовувати недостиглі ягоди барбарису - вони містять деякі отруйні речовини.

застосування барбарису в ландшафтному дизайнізастосування барбарису в ландшафтному дизайніТакож ягідний чагарник широко використовується в ландшафтному дизайні: облагороджування ділянки з допомогою висадки кущів різних видів, живоплоти з барбарису, поділ ділянок на зони за допомогою низькорослих декоративних сортів.

Ви завжди можете купити барбарис на ринку для використання його в їжу, або ж придбати саджанці барбарису в спеціалізованих магазинах живої природи для посадки на дачній ділянці. Якщо поставитися до догляду за барбарисом серйозно і приділити цьому хоча б частину свого вільного часу, то вже через кілька років ви зможете сформувати кущі барбариси в оригінальні композиції або ж просто отримувати багатий урожай корисних ягід.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...