Рослини з яскравими, надзвичайно смачними плодами давно завоювали всесвітню популярність. Тепер вже мало хто згадує, що вони були вивезені з Південної Америки в XVI столітті, і перший час служили прикрасою садів і парків государів європейських країн. Є гарні плоди тоді ніхто не ризикував: видно, хтось розпустив лиходійський слух про їх нібито отруйливих властивостях. Назву свою рослини отримали від рідного, ацтекського "томатль", перетворившись в загальноєвропейський "томат". Першими спробувати небезпечні плоди зважилися італійці і, захоплені чудовим смаком, дали новим продуктам друга назва "pomodoro" - "помідор", або "яблуко із золота". З тих пір почалося переможний хід томатів по кухням всього світу.
Томати, трав'янисті рослини з родини Пасльонових, діляться на три великі групи: перуанські, волосисті і звичайні.
У свою чергу, томат звичайний підрозділяється на культурні, полукультурные і дикі види. Налічується більше 2000 сортів томата звичайного.
Томат являє собою однорічна рослина з прямостоячим або полегающим опушеним або голим стеблом і непарно перисторозсіченим листям. Суцвіття томату - це простий, малосложный або багатоскладовий завиток. Суцвіття можуть бути дрібними або великими різних відтінків жовтого кольору. Зав'язі бувають різних розмірів і форм: круглої, видовженої, гладкою і ребристою. Плоди - великі чи дрібні ягоди круглої, видовженої, еліпсоїдної, грушоподібної, овальної форми. Колір плодів може бути надзвичайно різноманітним: білим, всіх відтінків жовтого, помаранчевого, червоного і навіть чорно-червоного кольору. Томати містять розчинні цукри, органічні кислоти, пектинові речовини, вітаміни і мінеральні речовини.
Томати - теплолюбні рослини, які при різкому зниженні температури гинуть. Насіння сходять при температурі 20-25 градусів С. Сходи слід витримувати протягом тижня при температурі 10-12 градусів С вдень і 8-10 градусів С вночі. Томати починають цвісти при температурі близько 20 градусів С. найоптимальніші умови для гарного росту і розвитку - не менше 25 градусів С при вологості повітря 50 % і 70 % повної вологоємкості ґрунту. Рослини можна вирощувати на родючих, рихлому грунті при кислотності близько 4,5.
У південних районах Росії томати вирощують посівом в грунт. В інших регіонах країни в парниках і теплицях на утеплених грядках прийнято садити розсаду, яка потім висаджується в грунт.
Насіння томатів можна садити в торфоперегнійні горщики і кубики. Сіянці необхідно регулярно пікірувати. Через 6-8 тижнів після сходів розсаду можна висадити у відкритий грунт квадратним або квадратно-гніздовим способом на гряди або гребені. Також рекомендуємо прочитати статтю про вирощуванні помідорів і томатів у теплиці.
куща, систематичним поливом, боротьбою з шкідниками. Найбільш поширені захворювання: макроспоріоз, септоріоз, фітофтороз, вершинна гниль, стрик і столбур. Шкідники: капустянки, совки, дротянки, галова нематода, білокрилка.
Догляд за томатами здійснюється регулярним розпушуванням грунту, прополкою бур'янів, підгодівлями, формуваннямТомати вирощують на ґрунтах, що складаються із суміші декількох компонентів. Грунт повинен бути пористим (до 70-75%), з найменшою вологоємністю близько 50%, воздухоемкостью 20-25%, щільністю - 0,4-0,6 г/кв. див.
У теплицях помідори можна вирощувати в грунті і на мінеральній ваті. Однакові результати у різних кліматичних умовах гарантовані бути не можуть. Тим не менше, подібна інформація може бути корисна для овочівників-практиків.
Вирощування розсади: 250-350 шт. (кількість насіння в 1 г); витрата насіння - 25.000-30.000 шт/га; максимальна температура проростання - 25 градусів С.
У зимовий період розсаду слід вирощувати протягом 9 тижнів, у весняний - 6 тижнів; у літній - 5 тижнів. До стадії цвітіння першої кисті розсада повинна бути здоровою і добре розвиненою.
Для сівби слід використовувати окрему площу. Розсадник необхідно продезинфікувати і забезпечити освітлення, вентиляцію повітря і регулювання температури. Краще всього для посіву розсади відокремити частину теплиці плівкою. Постійний мікроклімат можна забезпечити з допомогою подвійної плівки.
Якщо для розсади використовуються касети, то вони повинні бути з дренажними отворами на дні. Застосовується посівної субстрат декількох типів. Найпопулярнішим є компост з суміші торфу і піску. Насіння краще висівати на тепличних стелажах.
Якщо в грядці буде затримуватися вода із-за недостатнього дренажу, розсада може бути заражена «чорною ніжкою».
Коли розсада висівається безпосередньо в грунт, насіння не слід сіяти дуже густо, щоб розсада не була дуже тонкою і слабкою. Посів краще проводити рядами, щоб максимально використовувати освітлення.
Безпосередньо перед посівом субстрат слід ретельно зволожити. Після посіву субстрат треба накрити 5 мм шаром вермикуліту, піску або торфокрошки і плівкою, щоб підтримувати вологість грунту. При необхідності поліетиленову плівку можна замінити папером або джутом.
Для запобігання перегрівання грядки можна накрити білими пластинами з пінополістиролу.
Лотки та ящики для посіву насіння рекомендується розмістити на відкритих стелажах над нагрівальними приладами. Між стелажами і нагрівальними приладами повинна бути досить велику відстань (не менше 0,5 м), щоб не допустити перегрівання. З допомогою стелажів можна підтримувати рівномірну температуру. До появи перших сходів необхідно підтримувати температуру не більше 23 градусів С. Плівку з грядки треба зняти відразу після появи паростків. Щоб не піддавати розсаду надмірному випаровуванню, плівку слід знімати у другій половині дня.
Грядки можна надмірно заливати водою при поливі. Вологість грунту найкраще перевіряти рукою, піднявши циліндри або грунтово-перегнійним кубики. Поливати треба тільки дуже дрібно розпилюється струменем. Щоб на сходах не залишалася насіннєва плівка, не можна допускати пересихання грунту.
Розсада пересідає в грунтово-перегнійним кубики, торф'яні горщики або пластикові горщики через 10-14 днів після посіву. У цей період перший справжній листок досягає 0,5 см в довжину.
Розсаду краще пересаджувати в грунтові кубики розміром 10х10х10 див. Пересаджувати рослини до полудня не можна: у ранкові години вони дуже крихкі і можуть бути пошкоджені. Якщо все ж посадка проводиться вранці, то розсаду напередодні ввечері краще не поливати.
При пересадці розсади з грядки треба підняти разом з рослиною частина земляного кома, підтримуючи його рукою знизу, розпушити грунт і помістити в ґрунтовий кубик. Не можна витягувати рослину з грунту. Помістивши розсаду у ґрунтовий кубик, грунт треба обережно обім'яти рукою, щоб коріння належним чином стикалися з землею.
При пересадці розсади з касет грунтові циліндри з розсадою краще витягувати з касет з допомогою підкладок з колосків.
Якщо розсада дуже щільна, і світло падає тільки зверху, рослини можуть занадто сильно витягнутися. Для того, щоб розсада була невисокою і міцною необхідно, щоб світло падав і на бічні сторони стебла. Тому через 2-3 тижні після пікірування рослин треба обов'язково провести розстановку розсади, коли рослини розподіляються по 20-30 шт на 1 кв.м.
Розсаду томатів слід висаджувати на постійне місце після появи першої квіткової кисті. Рослина повинна мати 7-8 листків, потужну кореневу систему і близько 30 см висоти. На постійне місце розсада повинна бути пересаджена вертикально. Стебло можна засипати землею.
Високорослі сорти томатів висаджуються дворядковим способом: 100+60+45 (50) см, густота стояння рослин 2,5 шт/кв.м. Кущі, не перевищують 100-120 см, можна розмістити гущі: 3-3,5 шт/кв.м. Після посадки рослини необхідно полити.
Через кілька днів після посадки рослини треба підв'язати до шпагату, натягнутому вертикально. Цю операцію слід проводити не рідше одного разу на тиждень. Підв'язавши саджанець, необхідно відразу почати формувати рослина.
Через 1,5-2 місяці після висаджування треба почати поступове видалення нижніх листків саджанця, які викликають застій повітря в приземній зоні, що згодом може привести до виникнення захворювань рослини. Ця операція проводиться не рідше одного разу на тиждень. За 1 раз можна видаляти не більше 3 листків. Через 24 години після видалення листя рослина необхідно полити.
Коли на рослині буде сформовано 7-9 кистей, воно може досягати в довжину верхньої шпалери, але зростання деяких сортів томатів може продовжуватися. Одним з найбільш популярних способів формування саджанця є перекидання рослини через шпалеру. Після цього його слід обережно опустити і підв'язати до стеблах сусідніх рослин.
Рослина з високим ступенем вегетативного розвитку повинно мати не менше 15 листя і 8 кистей з плодами. Нормальною частотою вважається освіта 1 кисті в тиждень. Між кистями має рости не менше 3 листків. Рослина вважається перевантаженим, якщо на ньому цвіте більше 8 кистей. У цьому разі посилення генеративного розвитку рослини слід уникати.
Існує ще один спосіб формування томату. На шпалері за допомогою спеціальних котушок треба прикріпити вертикальний шпагат. Зростаючий стебло опускається на сітку або скоби. У цьому випадку, нижні листя необхідно видалити. Також рекомендуємо вам ознайомитися з календарем садівника для того, щоб вибрати найбільш точно дату для висадки помідорів в грунт.
До початку плодоношення ідеальні умови для нормального розвитку рослини - до 25 градусів С в сонячний день, 18-22 градуси - у похмуру погоду і не нижче 15 градусів С - вночі.
Запліднення квітки помідора відбувається при температурі 23-32 градуси с. Якщо температура опускається нижче 15 градусів З - томат цвісти не буде, при температурі нижче 10 градусів С - припиняється ріст рослини. Занадто висока температура також несприятлива для росту і розвитку рослин - не проростають пилкові зерна і загальмовується фотосинтез.
Ідеальна відносна вологість повітря - 60-65%. В період запилення повітря повинен бути сухим, оскільки томати - це самозапильна культура, а вологий пилок не зможе відокремитися від тичинок.
Існує два способи поливу томатів. Полив за допомогою дощувальних систем є традиційним, але застарілим.
Більш сучасний спосіб - полив за допомогою систем крапельного зрошення. У цьому випадку полив і підживлення рослин відбувається одночасно, оскільки в живильний розчин додані добрива. Переваги такого способу поливу полягають в наступному: вода надходить протягом тривалого проміжку часу і не викликає різкого коливання вологості грунту; не порушується заданий рівень вологості; на поверхні грунту не застоюється вода, а це зменшує ризик захворювання грибковими захворюваннями.
Не треба забувати, що надмірний полив помідорів дуже шкідливий. Вода повинна бути кімнатної температури. Дачникам-любителям рекомендується проводити полив вечорами і не поливати рослини в спекотний сонячний день. Якщо томати вирощують у кімнатних умовах, то поливати можна через піддон. Поливаючи рослини, треба стежити, щоб вода не потрапила на листя і стовбур і не викликала опіки.
Живильний розчин для томатів слід виготовляти на основі концентрованих маточних розчинів. Робочий розчин надходить до рослини через систему крапельного зрошення. Добрива для маточних розчинів підбираються таким чином, щоб окремі компоненти не випали в осад.
При приготуванні маточного розчину концентрацію елементів порушувати не слід, оскільки для томатів потрібно певну кількість елементів, брак яких негативно позначається на зав'язі і розвитку плодів.
Недолік азоту викликає зміни забарвлення листя, стебла і плодів томатів. Листя стають дрібними, жовтуватими, жилки на нижній стороні листа набувають червоно-блакитний відтінок, плоди ростуть дрібними і твердими.
При недоліку фосфору листя загортаються всередину.
Недолік калію викликає курчавість молодих листя і опік старих.
При нестачі кальцію молоде листя покриваються жовтими плямами, старі листя збільшуються в розмірах і стають темно-зеленими. Нерідко в цих випадках рослини піддаються верхівкової гнилі, особливо при підвищеній вологості повітря.
У випадках сірчаного голодування листки спочатку стають блідо-зеленими, потім жовтіють або навіть червоніють. Сірчане голодування проявляється спочатку на молодих листках. Стебла рослин стають дуже крихкими і ламкими.
Недолік бору викликає почорніння точки росту стебла. Нові листя починають рости в нижній частині стебла, черешки молодих листя крихкі. Плоди уражені бурими плямами.
При нестачі молібдену листя помідорів жовтіють і закручуються вгору, вся пластинка листка вражена хлорозом.
При нестачі заліза томати перестають рости. Молоде листя уражаються хлорозом. У найважчих випадках листя можуть стати зовсім білими. Недолік цинку викликає поява дрібних блідих листя.
Прибирати плоди у стадії зрілості слід щодня. Рекомендується збирати томати в рожевій ступеня зрілості, оскільки червоні плоди прискорюють дозрівання кисті. Плоди краще збирати без плодоніжок.
Томати можна вирощувати і в квартирі: на підвіконні або на балконі. Для підвіконня краще підібрати низькорослі сорти, на балконі можна поставити досить великий вазон для томата і вирощувати високі і великоплідні рослини, наприклад: «Бичаче серце», «Де Барао» і «Карлсон».
Сучасний зовнішній вигляд бруківки значно відрізняється від її початкових варіантів, які представляли собою кількох простих моделей фигурны...
Як відомо, аквілегія, насіння якої утворюються у великій кількості, відмінно розмножуються самосівом. Якщо ви бажаєте, щоб аквілегія не росла пов...
Сьогодні багато садівники, так і просто жителі заміських будинків прагнуть всіма силами виділити свою ділянку на тлі інших. Це і зрозуміло, адже час...
Наші сади заповнені сотнями чудових рослин, добру половину серед яких займають квіти. На жаль, деякі з них ми зовсім не знаємо, а з...
Встановлюючи на дачній ділянці каркасний або простий надувний басейн, а також починаючи будівництво капітального басейну, ви повинні обов'язково позаботить...
Треба підгортати помідори? Які операції по догляду за рослинами необхідні для вирощування по-справжньому багатого врожаю? Цими і багатьма іншими...
Квіткове оформлення присадибних ділянок відіграє досить важливу роль. Квіти саду дозволяють безперервно змінюватися, вони наповнюють його яскравими фарбами і ...
Будь-яка людина, який займається наданням серйозно, бажає вирощувати на її території не тільки овочі і фрукти, але і прекрасного виду, свіжі і ароматн...
Садівники цінують безліч квітів, які можна без проблем висадити в саду і тим самим прикрасити територію. У їх числі і волошки - чудові, радий...
Питання: Підкажіть, як правильно виростити розсаду суниці (полуниці) з насіння самостійно. Пробувала сама, але чомусь не сходили все семечк...
Якщо заміський будинок не обслуговується централізованою каналізаційною системою, то виникає необхідність облаштувати автономну каналізацію для дачі...
Баня на дачі - справжня віддушина після важкого робочого дня. Також вона може бути альтернативою звичайного відпочинку на дачі з шашликом і прох...
Хочете виростити щось оригінальне і неповторне? Тоді гарденія буде ідеальним рішенням! Якщо ви вирощуєте гарденії і, природно, хочете поба...
Сьогодні дуже складно знайти дачна ділянка, на якому немає квітів або розкішних кущів. Нехай це навіть сама стара і занедбана дача, але її так...
Доросла рослина зазвичай пересаджують у тому випадку, якщо місце для нього виявилося не зовсім вдало вибрано. У статті ми розповімо про те, на що необхідно...
Дача біля паркової зони завжди характерна появою на її території дрібних тварин, які заходять до нас поласувати чимось смачненьким. Зачасту...
Вирішивши створити кам'янистий сад на дачі, вам буде потрібно вибрати камені, різновиди яких сильно відрізняються за характеристиками та можливостями поєднання слів...
Збереження ваших троянд в зимовий період - один з найбільш важливих питань, про який потрібно замислюватися ще при покупці саджанців садових троянд. По-перше...
Злив води з басейну - один з найважливіших процесів його використання, тому його необхідно продумати заздалегідь. Якісна робота зливу буде забезпечення...
Декоративні якості тиса роблять його дуже привабливим для використання на дачі. Красу цього дерева помітили ще в епоху бароко, коли тис ст...
Рід актиндия включає в себе близько 40 різноманітних видів рослин. Свою назву він отримав у зв'язку з дещо незвично розташованих у вигляді зв...
Цибулинні квіти - це кіндер сюрприз для дорослих: під бурими лусками приховано щось барвисте. Ось тільки терпіння від дорослих потрібно більше, ніж ...
Сьогодні ми хочемо представить вам незвичайну статтю-відповідь на запитання нашої читачки Вікторії Хабрат: "Здрастуйте! Підкажіть будь ласка: зараз буду...
Садові доріжки на дачі є не тільки якісної розміткою ділянки та його оригінальною прикрасою, але також основним полотном для пересування ч...
Японський сад - крихке і одночасно складний для створення, не побоїмося цього слова, твір мистецтва, яке, як відомо, невіддільне від істо...
Крес-салат - чудова і невередлива культура, вирощування якої можливе не тільки на городі, але і в домашніх умовах. Сьогодні ми більше ...
Що таке трельяж? Це решітчаста стінка, обсаджена кучерявими рослинами. Найчастіше, це багаторічні рослини. Але й однолітні ліани можуть чудово...
Якщо говорити про види примул, то тут вчені особливо вирізняють п'ять. Прочитавши цю класифікацію, кожен з вас легко може визначити, до якого виду відн...
Часто стикаюся з цією проблемою. Підкажіть, будь ласка, її перевірене і дієве рішення. ...
Дерен - один з родів сімейства кизилових або дереновых, в який включені кілька десятків видів. В природних умовах для вирощування ...
Після затяжних зимових холодів кора на штамбах багатьох декоративних кущів має нездоровий вигляд, від перепаду температур і вологи страждають не тільки...
Айстри багаторічні відносять до сімейства айстрових. Іншими словами, це найближчі родичі однорічній айстри китайської. Багаторічну астру іноді зван...
Фарбовані паркани не є окремим видом огорожі території, вони можуть бути оформлені на базі практично будь-якого паркану. Далі в цій статті ми ...
Можна довгий час формувати сад, висаджувати квіти і чагарники, укладати газони і створювати малі архітектурні форми для оформлення определенног...
Дана стаття носить ознайомчий характер і містить у собі думки та відгуки людей з різних регіонів країни, профі і експериментаторів. Тому і в...
Питання від Олени. Нещодавно задалася питанням, навіщо проводити пікіровку розсади, я її роблю, і захотілося дізнатися, що вона дає. ...
10.09.2014
Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...
08.09.2014
Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...
06.09.2014
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
03.09.2014
Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...
02.09.2014
Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...
30.08.2014
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
29.08.2014
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
28.08.2014
Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...
26.08.2014
З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...
25.08.2014
З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...
23.08.2014
Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...
21.08.2014
Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...
20.08.2014
Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...
20.08.2014
Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...
20.08.2014
Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...
19.08.2014
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...