Лаванда: особливості вирощування та догляду

Вирощування лавандиВирощування лавандиЛаванда являє собою ефіроолійну культуру у вигляді вічнозеленого чагарнику з характерними колосоподібними суцвіттями і вузькими сіро-зеленим листям. Квіти лаванди можуть мати як традиційний ліловий забарвлення різних відтінків, так і білий, рожевий або блакитний. Ця рослина володіє вираженим запахом, який, поряд з нектаром, є досить привабливим для метеликів та бджіл. Крім цінних медоносних якостей, лаванду характеризують і такі властивості, як невибагливість, посухостійкість та непривабливість для шкідників. Ніякої складності не представляє вирощування даного чагарнику в сонячних і теплих регіонах, у більш холодній місцевості розведення лаванди можливе або в горщиках будинку або в саду, але за умови виконання певних правил догляду. Середня тривалість життя рослини в природних умовах - близько 10 років.

Види лаванди

Lavandula належить до роду рослин ясноткових, налічує близько 45 видів і близько 7 гібридів. Природною середовищем проживання даного чагарнику є Індія, Аравія, південь Європи, східна і північна Африка, Канарські острови.

Види лавандиВиди лаванди

В садовій культурі найбільш популярними вважаються наступні види:

  • Lavándula angustifólia, відома як Лаванда справжня, Лаванда англійська, Лаванда колоскова, Лаванда вузьколиста. У більшості випадків саме цей вид рослини мається на увазі, коли мова йде про лаванді. У висоту і ширину цей чагарник досягає 1 м, винятком є карликові різновиди, які виростають не вище 30 см. Час цвітіння - червень-липень.

Найбільш популярні такі сорти, як Alba (білий), BeechwoodBlue (лілово-блакитний), Rosea (рожевий), Gem (темно-фіолетовий), Hidcote (темно-фіолетовий), MelissaLilac (ліловий крупноцветный), Munstead(лілово-блакитний), NanaAlba (білий карликовий), LittleLottie (блідо-рожевий карликовий) та інші.

  • Lavanludalatifolia, або Лаванда колоскова, Лаванда широколиста. Відмінними рисами даного виду рослини вважається більш сильний аромат, а також носіння на стеблі не одного, як у лаванди вузьколистої, а трьох суцвіть.

 Лаванда на дачній ділянціЛаванда на дачній ділянці

  • LavanludaintermediaEmeric(Лаванда голландська, або Лаванда гібридна, або Лавандин) являє собою природний гібрид двох вищеописаних видів лаванди. Відрізняється меншою холодостійкістю, в силу чого найбільшою популярністю користується в садах південної і середньої Європи. Лаванда голландська є великим рослиною, що досягає у висоту і завширшки до 2 м, мають великі і довгі суцвіття і вигнуті квітконоси. Час цвітіння цієї рослини настає трохи пізніше, ніж у лаванди вузьколистої - в липні.

Особливою популярністю користуються такі сорти: Alba (білий), Grosso (лілово-фіолетовий, має великі квіти), Sawyers (світло-ліловий), ArabianNight (синій, темно-фіолетовий) і RichardGray (компактний темно-ліловий).

  • Lavanludapedunculata, або Лаванда черешчатая, являє собою декоративний вигляд даного рослини з незвичайними квітами і сильним запахом. Квітконоси чагарнику зазвичай не більше 50 см, а квіти мають яскраво-пурпуровий колір. Поширена лаванда черешчатая в Іспанії, Португалії, Туреччини та Марокко, в Росії зазвичай вирощують в горщиках.

 Строкаті квітиСтрокаті квіти

  • Lavanludastoechas, відома як Лаванда стэхадская, у розмірі може сягати від 30 до 100 см. Даний вид зацвітає раніше всіх інших - березень - червень, а в кінці літа можливе настання другої фази цвітіння.

 

  • Lavanludadentata, або Лаванда зубчаста, являє собою компактний напівчагарник з великими квітами та м'якими порізаними листами сріблястого кольору. У зв'язку з тим, що даний вид лаванди досить теплолюбний, вирощують його переважно в приміщенні в горщиках.

Розмноження лаванди з допомогою стеблових відводків

Цей спосіб розмноження вважається найбільш простим: одна з гілок чагарнику укладається горизонтально, повністю засипається ґрунтом, а зверху укладається вантаж. Зазвичай для того, щоб відводок лаванди укорінився і був здатний рости самостійно, потрібно кілька місяців.

Розмноження лавандиРозмноження лаванди

Після утворення грудки коренів відводок необхідно акуратно відрізати гострим ножем, а місце зрізу посипати товченим вугіллям, тим самим захистивши рослину від процесів гниття.

Також можливе розмноження шляхом укорінення окремих, наприклад відламаних, гілок або однорічних задерев'янілих живців: слід поглибити на 2-3 см в пухкий грунт, прикрити плівкою, не забуваючи регулярно зволожувати грунт. Як правило, держак вкорінюється досить швидко, після чого його можна сміливо пересаджувати на вибране місце.

Вирощування з насіння лаванди

Перед посадкою насіння обов'язково необхідно загартувати і стратифікувати. Протягом місяця їх слід витримати в нижньому відділенні холодильника, після чого перемішати з річковим піском і, систематично зволожуючи, протримати в такому вигляді ще один місяць.

Вирощування лаванди з насінняВирощування з насіння лаванди

Висаджувати насіння лаванди слід разом з піском, прикриваючи зверху не дуже товстим шаром грунту.

У південних районах середньої смуги висадка зазвичай здійснюється в березні, в північних регіонах - у квітні.

При висадці насіння потрібно бути готовими, що цвітіння лаванди доведеться чекати близько одного-двох років, оскільки в перші сезони рослина буде віддавати всі сили нарощування кореневої системи.

Місце для посадки лаванди

При посадці рослини в саду або на клумбі рекомендується вибирати ділянки, до яких добре відкритий доступ сонячного світла. Прижитися лаванда зможе і в тіні, однак у цьому випадку не варто очікувати тривалого і рясного цвітіння.

Вибір місцяВибір місця

Особливу увагу слід приділити рівню вологості грунту, оскільки коріння рослини дуже чутливі до надлишку вологи. Не підійдуть для висаджування лаванди заболочені ділянки і території, де грунтові води протікають надто високо. Якщо можливості вибору більш сухого місця немає, то можна використовувати дренажні прошарку.

Рівень кислотності і структура ґрунту - ще один момент, до якого лаванда є дуже чутливою. У зв'язку з цим перед посадкою рослини рекомендується внести в грунт трохи вапна або деревної золи, а регулярне використання компосту дозволить не тільки наситити грунт поживними речовинами, але і забезпечити пористість структури.

Де краще садити лавандуДе краще садити лаванду

Найбільш витривалими і невибагливими вважається лаванда широколиста, яка зможе змиритися навіть з слабокислыми ґрунтами і півтінню. При висаджуванні лаванди вузьколистої у саду слід побоюватися не стільки морозу, скільки надлишку вологи та випрівання.

Догляд за лавандою

Найбільш добре рослина реагує на калійні добрива, в той же час азотна підгодівля і гній є менш бажаними, оскільки, сприяючи наростанню рясної зеленої маси, що негативно позначається на цвітінні лаванди.

Поливати рослину слід по мірі висихання грунту, оскільки надмірне зволоження може призвести до гниття кореневища, а недолік вологи - до менш розкішного цвітіння.

Як доглядати за лавандоюЯк доглядати за лавандою

Велику роль в утворенні на старому стовбурі нових зелених пагонів грає регулярне підгортання і мульчування чагарнику - навесні і восени. У свою чергу, систематична стрижка лаванди здатна продовжити термін життя рослини. Невелика обрізка необхідна відразу після закінчення цвітіння, а ось значне укорочення стебел слід робити в кінці сезону, залишаючи при цьому 4-5 нових зелених пагонів.

Особливо небезпечною для лаванди вважається сіра гниль, яку разом з ураженою частиною рослини слід видаляти і спалювати. Крім того, сіра гниль є місцем відкладання личинок пенницы, які самі по собі не заподіюють шкоди лаванді, однак псують її вид білою піною, що представляє собою захист від хижаків. Позбутися піни, що зовні нагадує слину, на рослині можна шляхом її змивання струменем води.

Правильний догляд - запорука успіхуПравильний догляд - запорука успіху

Лаванді, якій належить зимувати на відкритому грунті в регіонах, де температура повітря може опуститися нижче 250С, необхідно передбачити надійне утеплення. Для того щоб уберегти рослину від сильних морозів, достатньо в кінці сезону підстригти чагарники і накрити їх гілками хвойних дерев. Шар листя, який традиційно використовується для захисту рослин в холодний період, не підходить для лаванди, яка може під ним просто згнити.

Особливості висаджування лаванди в приміщенні

Оскільки в горщиках зазвичай вирощуються найбільш примхливі види цієї рослини, то слід пам'ятати про обов'язковому виконанні наступних умов посадки та догляду за ними:

  1. Ємність для висаджування повинна мати об'єм у межах 1,5-2 л і діаметр близько 30 см;
  2. Для забезпечення хорошого дренажу на дно горщика або контейнера необхідно покласти камінчики, черепки, гравій, шкаралупу і т.д., стежачи за тим, щоб зливні отвори залишалися відкритими;
  3. Потребу лаванди в лужному грунті зможе задовольнити використання суміші піску і торфу з додаванням невеликої кількості товченої яєчної шкаралупи;
  4. Температура в приміщенні не повинна опускатися нижче 150С;
  5. Необхідно забезпечить рослині достатню отримання сонячного світла, при неможливості здійснення цієї умови рекомендується використовувати люмінесцентну лампу;
  6. поливати лаванду слід водою кімнатної температури, попередньо відстояною, при цьому потрібно зволожувати не тільки грунт, але і зелені частини рослини;
  7. У зимовий період лаванду слід поливати рідко, крім того, її рекомендується тримати в прохолодному місці, подалі від опалювальних приладів - це матиме позитивний вплив на її цвітіння;
  8. В кінці літа необхідно повністю видаляти сухі стебла і злегка обстригати кущ.

Пересаджувати молоде рослина в новий горщик слід на початку весни, після того, як закінчиться період спокою. При необхідності можна пересадити лаванду ранньої осені, головне, після закінчення цвітіння і до початку періоду спокою.

Застосування і властивості лаванди

Ця рослина може бути використано в якості декоративних бордюрів, а також як фонове рослина на клумбах і садах. У зв'язку з тим, що аромат лаванди вкрай неприємний колорадського жука і плодожорке, цей чагарник можна успішно використовувати як відмінний інсектицид в городах, особливо між коренеплодами.

Вирощування пряно-ароматичних рослин (відео)

 

Гілочки і суцвіття лаванди у висушеному вигляді часто застосовуються для декорування інтер'єру, а також для ароматизації приміщень. Своє місце, дана рослина, особливо його ефірну олію, знайшло в парфумерії, косметології, аромотерапії, медицині, харчовій промисловості та кулінарії.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...