Опалення теплиць: основні види та переваги

види опалення теплицьвиди опалення теплицьПобудувавши теплицю на власній ділянці, кожен з нас не раз замислювався про те, як продовжити термін її корисної дії і витягти з цього максимальну користь. Навесні і влітку, коли погодні умови дозволяють вирощувати в теплиці різноманітні культури без штучних джерел тепла, ми радіємо хорошому врожаю, отриманого завдяки трудових і тимчасових витрат. Але цього мало, якщо ви вирішили організувати зимову теплицю.

Будь-яка всесезонна теплиця потребує правильного обігріву, про якого ми і розповімо в нашій наступній статті.

Обігрів теплиць

Для чого ж потрібен обігрів? Насправді, це риторичне питання, відповідь на який прекрасно знає кожен дачник. Восени і взимку, а також на початку весни, коли не тільки грунт, але і повітря на довгий час залишаються холодними, виростити щось у теплиці дійсно складно. І, щоб змінити дане твердження, ми шукаємо способи опалення теплиць. Вони дають нам можливість вирощувати рослини і отримувати плоди в холодну пору року, самостійно регулювати періоди одержання урожаю, а також підвищувати прибуток, якщо теплиця використовується в комерційних цілях. Способів обігріву теплиць і парників, завдяки компаніям-виробникам теплиць і спеціальних опалювальних систем, на даний момент предостатньо. Залишається тільки правильно вибрати підходящий, і самий практичний, коректно підключити систему і навчитися нею користуватися. В даному випадку можна розраховувати на гарний урожай і його постійний приріст.

Як обігріти теплицю взимку

Опалення теплиці взимку є питанням складним, трудомістким і дорогим, але, якщо подивитися з іншого боку, і правильно оцінити ситуацію, то завжди є можливість знайти інший вихід. Отже, давайте більш докладно розглянемо сучасні методи опалення, які вибирають дачники для обігріву теплиць.

переваги систем обігріву теплицьпереваги систем обігріву теплиць

Сонячний обігрів теплиць

Найбільш поширений спосіб, який був випробуваний практично кожним власником власної теплиці. Це найдешевший спосіб, який зовсім не потребує витрат на придбання спеціального обладнання. Досить встановити теплицю на сонячному місці і обладнати її відповідним накриттям, наприклад, звичайним склом. Але, сонячне опалення для теплиць не вважається придатним для всіх конструкцій, тим більше, в холодну пору року. Навіть навесні і восени в теплицях з подібним обігрівом, у нічний час спостерігається значне зниження температури повітря та грунту, що, безсумнівно, позначається на стані і життєдіяльності тепличних рослин. Тому, спосіб сонячного обігріву не підходить для використання взимку, і його обов'язково слід поєднувати з іншими, більш дієвими способами обігріву, про яких мова піде нижче.

Біологічний обігрів теплиці

Даний вид опалення полягає в тому, що тепло виділяється завдяки розкладанню органічних речовин в результаті життєвої активності різноманітних мікроорганізмів. При цьому тепла цілком вистачає на період вегетації. Також, повітря всередині теплиці збагачується вуглекислим газом, який необхідний рослинам. В цей же час відбувається і випаровування, яке сприяє зволоженню грунту, за рахунок чого можна навіть знизити кількість поливів. З давнього часу для організації такого виду опалення використовують кінський гній. Але, цей спосіб не можна застосовувати в одиничному варіанті при опаленні зимових теплиць, кількості тепла, що виділяється буде, звичайно ж, недостатньо.

комплексне опалення теплиць, біологічний і електричний обігрівкомплексне опалення теплиць, біологічний і електричний обігрів

Електричне опалення

У сучасному світі відомо багато систем обігріву теплиць. Велика їх частина - електричні системи обігріву. Вони вважаються найбільш популярними і досить дієвими, тому і використовуються найбільш часто. Любителі і професіонали, люди, які вирощують урожай для власних потреб і комерційні діячі, використовують різноманітні види електричного обігріву - теплові гармати, конвектори, спеціальні нагрівальні мати й електричні кабелі. Нерідко зустрічаються і більш професійні системи, які обладнані спеціальними датчиками і режимами, що не тільки полегшує роботу, але і значно підвищує її ефективність. У список приладів і систем електричного опалення входить цілий набір способів підвищити або нормалізувати температуру в теплиці або парнику:

  • Конвектори і конвекційні системи. Тут все просто. У теплиці встановлюються прилади, забезпечені нагрівальними спіралями. За рахунок конвекційних повітряних потоків, вся теплиця прогрівається практично рівномірно. Недоліками є складна модернізація приладів в більш розумну систему і недостатній прогрів грунту;
  • Калорифери. Переносні теплові вентилятори, які відрізняються компактністю і невеликою ціною, також готові допомогти з опаленням. Рівномірно розподіляючи тепле повітря по всьому об'єму теплиці, калорифери не тільки збільшують температуру, але і сушать повітря (це вважається недоліком нагрівального приладу). Також, з його допомогою можна забезпечити необхідну циркуляцію холодного повітря всередині приміщення, просто вимкнувши режим обігріву. Найчастіше, подібні прилади обладнані терморегуляторами, завдяки яким ви маєте можливість вибрати необхідний мікроклімат;
  • Кабельний обігрів. Даний спосіб вважається не дуже витратним, але досить ефективним, тому використовується багатьма. Полягає він у закладці в грунт кабелю і стрічки певної потужності. Це можна зробити по всьому периметру грядок, або навіть закласти кабельну систему під зовнішні стіни теплиці, що обмежить проникненню холоду всередину. Тут, перед монтажем подібної системи, варто правильно підібрати температурний режим, щоб не перегріти кореневу систему і не завдати рослинам ненавмисні травми;
  • Водяне опалення теплиць. Даний спосіб ми віднесли до електричних, так як саме за допомогою електрики нагрівається вода в системі водяного опалення. Дана система є універсальною, так як здатна обігрівати повітря і грунт одночасно, все залежить тільки від особливостей конструкції. Але система має і недоліки, які зводяться до обов'язкового монтажу кваліфікованими фахівцями, загальної вартості, а також постійному контролю за системою;
  • Інфрачервоний обігрів теплиць. Мабуть, один із самих цікавих способів, якими люди опалюють парники і теплиці для вирощування різних культур. За допомогою правильно спроектованої і налагодженої системи інфрачервоного опалення теплиць, ви зможете опалювати не повітря в приміщенні, всередині якого досить багато, а безпосередньо місця розташування рослин. Тобто, самі рослини, їх особистий простір, а також грунт, з якого вони черпають життєві сили. Також інфрачервоне опалення теплиці нагріває саму конструкцію стіни і підлогу, що працює тільки на користь, так як виключається можливість різких перепадів температур. Безсумнівним плюсом такого опалення є і обов'язковий монтаж системи "розумний будинок", що значно полегшує експлуатацію. Тепер ви запросто зможете встановлювати необхідний рослинам мікроклімат, ліміт нагріву, поріг відключення, економний режим і так далі;
  • Опалення теплиці тепловим насосом. Не найпопулярніша, але досить ефективна система опалення. Встановивши тепловий насос всередині теплиці, ви зможете переробляти природну енергію в тепло. Насоси типу повітря-повітря, вода-повітря, вода-вода і грунт-вода допоможуть вам забезпечити приміщення парника або теплиці достатньою кількістю теплової енергії для поліпшення життєдіяльності рослин і підвищення якості врожаю. Недоліком є висока ціна системи, але вона швидка окупається всередині всесезонної теплиці великої площі, так як економить наступні витрати коштів на нагрівання повітря і води.

електричне опалення теплиціелектричне опалення теплиці

Також, ми думаємо, вам було б цікаво прочитати статтю про опалення дачі своїми руками: "Як зробити опалення заміського будинку".

Повітряне опалення

Повітряне опалення теплиці - це професійна система, яка встановлюється в момент складання самої конструкції і тільки під контролем фахівців. Подібні системи використовують для нагріву теплиці опалювально-вентиляційні агрегати, встановлені в підставах фундаменту, на несучих конструкціях теплиці або на окремих опорах.

Роздача теплого повітря влаштована в середню і верхню частину простору теплиці або парника. Зроблено це для того, щоб уникнути опіків молодих рослин або підсихання їх надземних частин. Також, по всьому периметру теплиці розкладається спеціальний перфорований поліетиленовий рукав, по якому рівномірно надходить тепло. Він необхідний для рівномірного прогрівання грунту. Часто для нагріву повітря, що подається використовується пар високого і низького тиску.

Газове опалення теплиць

Здійснюється такий спосіб нагрівання приміщення теплиці за допомогою газових калориферів з безпосереднім спалюванням газу всередині теплиці. Пальники подібних установок можуть бути інфрачервоними і інжекційними.

Повітря в газових системах опалення, попередньо змішуючись із зовнішнім або рециркуляційних потоком, який надходить шляхом зосередженої подачі до місця опалення. Подаватися він може окремими газовими пальниками, або ж, подібно систем повітряного опалення теплиць, за спеціальним рукавах. Для найбільш раціонального обігріву використовують кілька систем або ж комплекс газових пальників, які розподілені по всій території теплиці або парника.

Під час роботи газогенераторів для обігріву теплиць, у простір викидається вуглекислий газ і пар, які необхідні рослинам, але можливо і перепалювання повітря і вигоряння кисню, що досить небезпечно для рослин. Тому, під час експлуатації даних систем, одночасно повинні працювати і системи вентиляції або припливу повітря.

Для невеликих теплиць можливе використання газових балонів, в теплицях ж з більшою площею необхідне підключення до загальної мережі газопроводу, що обов'язково супроводжується роботою фахівців і узаконенням підключення даної системи.

Окупність опалення теплиць газом легко прораховується фахівцями для кожного окремого випадку, але можна сказати одне, газове опалення досить вигідно.

Пічне опалення

Непоганий альтернативний варіант, особливістю якого є значна економія і можливість використання різноманітних енергоносіїв. Можливо опалення теплиць дровами, вугіллям, газом і так далі. Недоліком таких систем вважається високий рівень нагріву стінок печі, тому досить часто фахівці рекомендують застосовувати більш безпечні і неодноразово перевірені варіанти, такі як опалення теплиць булерьяном. Стінки даного котла не перегріваються, а сама система досить надійна і проста в експлуатації.

Існують і інші печі для опалення теплиць, які найчастіше використовуються на невеликих територіях, але їх ККД має досить низьке значення. Хоча, можлива дійсно відчутна економія навіть при таких показниках, наприклад, якщо пічне опалення теплиці використовується в комплексі з іншими видами опалення або теплиця побудована для власних потреб. Також є сенс використовувати більш дешеве паливо, але намагатися не втратити коефіцієнт корисної дії.

пічний обігрів теплицьпічної обігрів теплиць

Зниження втрат тепла

Про даному факторі економії слід було б задуматися ще до споруди теплиці, але, якщо подібні аспекти не були передбачені, то їх завжди можна виправити. Якщо ж ви тільки будуєте теплицю і хочете створити якісне опалення теплиці своїми руками, то спочатку подбайте про хорошій теплоізоляції приміщення.

В даному випадку слід звернути увагу на фундамент конструкції, каркас, накриття, а також утеплення теплиці сучасними методами.

Енергозберігаюче опалення в теплиці - відео

Обігрів теплиці своїми руками

Для того щоб побудувати теплицю з опаленням своїми руками і зробити все правильно, вам буде необхідний певний досвід, а також дотримання алгоритмів, які вже давно встановлені професіоналами. Як влаштувати фундамент, вибрати каркас і накриття для теплиці, ми не будемо розповідати, даний матеріал є в інших статтях нашого сайту. Але ось правильністю підходу і послідовністю ми з вами обов'язково поділимося.

Спочатку вам потрібно знати, як зробити опалення в теплиці правильним і раціональним. Для цього необхідно створити якісний обігрів грунту в теплиці, а також обігрів повітря. Адже тільки в правильному температурному режимі даних двох складових ваші рослини будуть жити, і давати приріст врожаю. Вибрати систему або вид опалення, які впораються з обігрівом грунту в теплиці, ви можете за допомогою опису вище. Там наведені деякі факти, технічні особливості та переваги того чи іншого виду опалення.

Далі вам слід звернути увагу на тип самої теплиці і поєднання з ним системи опалення, від цього теж багато залежить. Наприклад, обігрів теплиць повинен бути більш серйозним, так як плівка дуже погано тримає тепло. У той же час, опалення теплиці з полікарбонату не потребує великих витрат, так як матеріал накриття теплиці є досить гарним теплоізолятором.

Вибираючи технічний обігрів теплиці, ви також обов'язково повинні врахувати особливості системи. Деякі з них дуже дороги, і не підійдуть для невеликих або стандартних теплиць, інші ж потребують налаштування коректної роботи та професійного монтажу. Тому, зробіть спочатку розрахунок опалення теплиці, прорахуйте всі "за" і "проти", зверніть увагу на переваги і недоліки, і тільки потім зупиняйте свій вибір на конкретній системі.

обігрів теплиці своїми рукамиобігрів теплиці своїми руками

Обов'язково зверніть увагу і на такий важливий фактор, як схеми опалення теплиць. З його допомогою ви зможете найбільш раціонально розподілити тепло всередині приміщення. Якщо для створення подібного плану у вас не вистачає особистого досвіду, ви завжди можете звернутися до фахівців, які розроблять креслення опалення теплиць і складуть кошторис на встановлення необхідного обладнання. Вони також зможуть порекомендувати вид опалення, будь то підземне опалення теплиці, або повітряне опалення.

Виходячи з таких вимог та зауважень, звертаючи увагу на рекомендації досвідчених людей і професійних монтажників подібних систем, ви можете починати установку. Використовуйте для цього всі свої знання, розрахунки витрат тепла на опалення теплиці, розрахунки витрат і можливої прибутку, а також інші фактори, і тоді обігрів теплиці з полікарбонату або стандартної теплиці, накритій плівкою або склом, буде правильним і раціональним. Лише такий підхід принесе вам бажаний результат.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...