Як виростити топінамбур

ТопінамбурТопінамбурТопінамбур росте на території нашої країни вже більше трьох з гаком століть. Коренеплоди «земляної груші містять багато вітамінів, мінералів і органічних кислот. Крім того, топінамбур є джерелом інуліну - аналога інсуліну, речовини, яка просто незамінна для людей, хворих на цукровий діабет. Щоб це рослина прижилася на вашій ділянці, дотримуйтесь наступних рекомендацій.

Оптимальним часом для посадки топінамбура є осінь і не дуже рання весна (коли грунт достатньо прогрілася). При цьому восени посадку роблять цілими бульбами, а навесні їх зазвичай ділять на декілька частин.

Грунт для топінамбура

Вибравши правильне місце для садіння топінамбура на дачі, вам необхідно задуматися про ґрунті. За великим рахунком, не потрібно буде робити підсипання або заміни грунту в місцях посадки, так як рослина нормально відноситься практично до будь-якого типу грунту. Єдине, що слід постаратися не висаджувати топінамбур на солончаках і важких грунтах.

Однак, як би не відносилось рослина до місця виростання, грунт необхідно підготувати.

Підготовка ґрунту починається в осінній період, коли у обраному місці виробляється добриво компостом або гноєм і перекопується. На зиму можна залишити великі грудки землі, не розбиваючи їх, так як основна обробка буде відбуватися під час посадки.

Садіння топінамбура відбувається в будь-який грунт, але набагато правильніше підготувати їїСадіння топінамбура відбувається в будь-який грунт, але набагато правильніше підготувати її

Садіння топінамбура на дачі

Для садіння топінамбура вибираються невеликі і рівні бульби, розмір бульб приблизно з куряче яйце. Посадка проводиться в неглибокі траншеї, не більше 15 див. Щоб рослина могла нормально розвиватися в майбутньому, відстань в ряду повинна бути в 35-45 див.

Після посадки бульб в траншею, вона закладається граблями. Обов'язковою вимогою вважається і невеликий гребінь. Якщо ви збираєтеся висаджувати топінамбур в городі або на території саду у великій кількості, то необхідно притримувати схеми в 40х70 см, в ряду і між рядами відповідно.

Час садіння топінамбура - кінець квітня початок травня, дуже часто терміни посадки порівнюються з картопляними.

Правильна агротехніка топінамбура допоможе виростити відмінний урожай на дачіПравильна агротехніка топінамбура допоможе виростити відмінний урожай на дачі

Догляд за топінамбуром

Кажуть, що рослина невибаглива і не вимагає ніякого догляду, але ми в це не віримо, так як будь-яка рослина вимагає певного догляду, і чим більше уваги приділити агротехніці, тим краще буде результат.

Природно, навіть якщо рослина може рости самостійно і показувати непогані врожаї, то з певним відходом збори можна буде збільшити в кілька разів. Отже, як доглядати за топінамбуром?

У перші тижні після посадки необхідно рихлити грунт, щоб забезпечити нормальну аерацію. В цей же час слід видаляти бур'яни з посадок і міжрядь. Після появи сходів, а можливо це вже через 15-25 днів, поводитися слід акуратніше, але не переставати рихлити ґрунт і прибирати бур'яни. До моменту досягнення зростання в 40-50 см, рослини в посадці необхідно буде підгортати. По досягненню зростання в 80-100 см, топінамбур доведеться підв'язувати. Природно, під кожен стебло встановити опору буде практично нереально, а тому ми пропонуємо дротяні опори з металевими або дерев'яними стійками-підставами.

Як правильно доглядати за топінамбуром, щоб рослина була сильним і показало хороший урожай по осені?Як правильно доглядати за топінамбуром, щоб рослина була сильним і показало хороший урожай по осені?

Під час цвітіння рослини слід вживати наступні дії, здатні підняти врожайність:

  • Продовжувати підгортати рослина;
  • Зрізати квіти топінамбура, щоб рослина не витрачає зайві сили на цвітіння та утворення насіння, а пускало всі соки на розвиток бульб;
  • А також вносити в грунт добрива органічного характеру, наприклад, розчин на сидератах або ж морських водоростях.

Прибирання топінамбура

Для повного достигання бульб топінамбура потрібно приблизно 120 днів. Раніше прибирати їх немає ніякого сенсу, інакше ви отримаєте просто неякісний врожай, а от пізніше зробити це можна.

Бульби топінамбура прибираються восени, по приходу строків визрівання, або ж навесні. Бульби спокійно переживають зиму, часом, до - 40°С, але для цього їм необхідно невелике укриття грунтом і снігом після його випадання.

Можна прибирати урожай наступним чином - навпіл восени і навесні. Так роблять особливо заповзятливі дачники, які не хочуть особливо маятися з рослиною в осінній період і шукати для нього місце зберігання. Частина врожаю збирається восени, по мірі дозрівання, для власних потреб. Решті ж урожай зимує в грунті і забирається по весні.

В який час слід прибирати урожай топінамбура?В який час слід прибирати урожай топінамбура?

В даному випадку головне не забути зібрати бульби з настанням тепла, інакше топінамбур може дуже швидко дати поросль і виступити вже не найбільш корисною рослиною для городу або саду.

Проблеми вирощування топінамбура

Топінамбур - одне з нечисленних рослин городу, яке не плодить навкруги себе захворювання і шкідників, але трапляється і так, що рослина все-таки страждає від різноманітних напастей.

Шкідниками топінамбура є слимаки, які, діставшись до бульб, серйозно псують їх якість, виїдають зсередини. Крім того, бульбами можуть харчуватися різні личинки, які живуть і розвиваються в грунті. Боротися з подібною проблемою можна з допомогою спеціальних противослизневых гранул і диазона. Ці кошти допоможуть уникнути втрати врожаю від шкідників.

Безсумнівно, рослина можуть атакувати і деякі захворювання, але справитися з ними можна досить просто. Основним захворюванням топінамбура є біла гниль, яка, розвиваючись, утворює на стеблі рослини досить неприємний пліснявий наліт білого кольору. Уражені стебла хворіють, покриваються зсередини чорними наростами, що і губить рослина. Помітивши подібні ознаки, обов'язково видаліть хворі рослини з посадки і спаліть.

Обов'язково зверніть увагу на захворювання і шкідників топінамбура, адже вони можуть зіпсувати всі очікуванняОбов'язково зверніть увагу на захворювання і шкідників топінамбура, адже вони можуть зіпсувати всі очікування

Захворювання і шкідників топінамбура можна виявити не відразу, але якщо ви бачите, що рослина в'яне, втрачає листя або змінює колір, будьте уважні, адже саме це може бути ознаками.

Особливості вирощування топінамбура

Ми зібрали і деякі цікаві факти - особливості вирощування топінамбура, які будуть цікаві кожному, хто звернув увагу на цю рослину.

Кожен дачник повинен знати і розуміти особливості вирощування топінамбураКожен дачник повинен знати і розуміти особливості вирощування топінамбура

  • Топінамбур може вирощуватися на одному місці до 40 років, при цьому, без шкоди для грунту ділянки.
  • Топінамбур висаджується бульбами, точно так само, як і звичайний картопля.
  • Рослина є морозостійким і легко витримує серйозні морози. При цьому, зелені сходи до - 5°С, а бульби до -40°С.
  • У південних областях рекомендовано висаджувати рослину по осені, у північних - у весняний період.
  • Серйозні врожаї можна очікувати найближчі кілька років після першої посадки бульб в грунт. Приблизно з п'ятого року врожаї будуть потроху виводитися.
  • Середня врожайність куща дорослого топінамбура може досягати до 2 відер бульб.
  • До середини літа необхідно проводити обрізку кущів топінамбура, залишаючи їх зростом не більше 1,5 м. Крім того, намагайтеся видаляти всі суцвіття з топінамбурів.
  • Осінні холоди є передвісником того, що необхідно прибрати стебла рослини, залишивши лише 20-30 см над рівнем землі. Приблизно в цей же час можна буде починати збирання врожаю.

Вирощувати топінамбур нескладно, однак, якщо ви хочете отримувати серйозний урожай, доведеться хоча б трохи постаратися.

Виростити топінамбур на дачі дуже просто, потрібно тільки дотримуватися деяких правилВиростити топінамбур на дачі дуже просто, потрібно тільки дотримуватися деяких правил

Вирощування топінамбура на дачі може бути спеціалізованим, для власних кухонних потреб, але може бути спрямовано і на формування кормового запасу для дачних тварин. Крім подібних потреб, топінамбур широко використовується в медицині, і, до речі, є ефективним засобом проти деяких недуг. Але інколи потрібний і прибрати топінамбур з ділянки. Про методи виведення рослини читайте тут.

Використання топінамбура для здоров'я (відео)

Prev Next


Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...