Гаультерия: вирощування в кімнатних і вуличних умовах (чагарники і дерева)

Гаультерия - вирощуємо у себе вдомаГаультерия - вирощуємо у себе вдомаРід гаультерия зараховують до сімейства вересових, і, за останніми даними, об'єднує близько 180 видів рослин. Хоча британські вчені стверджують, що це число набагато більше - 234. Свою назву рослина отримала в 1748 році на честь канадського лікаря Жана-Франсуа Готьє, правда, з дещо неправильним написанням.

 

До роду відносяться вічнозелені чагарники, які ростуть у Південній, Північній Америці, Малайзії, Східної Азії, Австралії, Нової Зеландії. Чимало цікавих і чудових видів є в Китаї. До них відносяться як невеликі почвопокривні види, заввишки досягають 10 см, так і чагарники в 2,5 метра заввишки. Зустрічаються також і невисокі дерева 6 м заввишки.

Абсолютно всі рослини роду мають еліптичні або яйцевидні чергові шкірясті листя. Цвітіння відбувається за допомогою бокальчатых, повисаючих білих або рожевих квіток, які зібрані у верхівкові суцвіття або розташовані поодиноко. Квіточки утворюють кулясті плоди, білого, синього або рожевого кольору.

Звідки родомЗвідки родом

У нашій країні зустрічається 1 вид цієї рослини - Гультерия Мікеля, яка виростає на Курильських островах і Сахаліні. Являє собою прямостояче вічнозелений чагарник з білими ягодами. Цей вид дуже рідко зустрічається в природі і в ботанічних садах.

Найбільш поширеною та доступною є Гаультерия лежача, яка поставляється у вигляді горщикового рослини взимку. Вона дуже красива своїми червоними ягодами і ароматичной листям. Це єдиний вид з усього сімейства, який має їстівні ягоди. Батьківщиною цієї рослини є Північна Америка, яка довгу і цікаву історію декоративного, лікарської рослини, а також як замінник чаю.

Гаультерия лежача: загальні відомості

Гаультерия лежача, або по-іншому американська грушанка, виростає повзучими сіро-коричневими пагонами, піднімаючись над землею на 10-15 див. В чагарнику є злегка загострені, за формою еліптичні листя завдовжки 1,5-4 див. Також у них спостерігається блискуча, темно-зелена поверхня, а також городчатый край. При зниженій температурі листя набувають багряний дуже привабливий відтінок. Квіточки у гаультерії білі з рожевим відтінком, дзвонові, пониклі, поодинокі з 5 пелюстками у віночку. Такі квіточки дуже охоче запилюються комахами, так як ця рослина є медоносною.

Прикраса будинку й садуПрикраса будинку й саду

Цвіте воно з липня по вересень, в результаті чого з'являються невеликі червоні ягоди в 0,5-1,5 см в діаметрі. Буквально всі частини рослини є ароматними.

Застосування гаультерії

Люди, що проживають в Америці, часто іменують Східної чайної ягодою. Ця назва з'явилася невипадково, оскільки здавна гаультерия лежача вживалася для виготовлення лікарських і дуже смачних чаїв, які використовувалися для лікування різноманітних захворювань: голови, горла. Також ці жували листя для повноцінного відпочинку після тяжкої праці.

На початку 19 століття у рослини хіміками були виявлені дивні властивості, аналогічні властивостям верби білої, що забезпечують зниження набряку м'язів, суглобів і протизапальний ефект. Під час американської революції листя рослини вживалися як сурогатний чай. Для його приготування лист піддавали ферментації в теплій воді, а потім висушували. Навіть існує припущення, що слово «tea» (чай) застосовувалося саме до нього перш, ніж був поширений справжній чай.

Де застосовуютьДе застосовують

Масло грушанки - мелилсалицилат - це суміш спирту і органічних кислот, специфічний запах якої досить сильно відчувається при розтиранні листків. Найменша кількість ефірної олії міститься в молодих листках гаультерії, бо їх дуже приємно жувати. Часто його застосовують для ароматизації зубної пасти. Ефірне мало отримують за допомогою перегонки водяною парою, листя збирають починаючи з весни і закінчуючи осінню, попередньо їх вимочують у воді 12-24 години. У маслі міститься близько 98% метилсаліцилату і вживається в медицині як зовнішній засіб при ревматизмі, невралгіях, розтягненнях, целюліті, запаленнях шкіри. В харчовій індустрії воно застосовується як засіб для ароматизації пива, ливеров, ліків, цукерок. Але зараз все частіше використовують синтетичними аналогами.

Існує думка, що саме ця рослина подав ідею створити жувальну гумку.

А ось відомості про ягодах, вельми суперечливі. Де повідомляється, що вони небезпечні для людей, в деяких джерелах говориться, що це не так. У природі в якості їжі їх вживають білки, лисиці, ведмеді, миші, бурундуки. Американські джерела повідомляють, що ягоди їстівні, але смак кожен раз описують по-різному. Одні вважають його м'ятним, інші вказують на медичний присмак.

Зміст гаультерії в кімнатних умовах

Якщо гаультерия була придбана вами в якості новорічного прикраси, то краще поставити її в нежарку кімнату і регулярно поливати прохолодною водою не допускаючи підсушування грунту. В таких умовах рослина може протриматися близько місяця. При цьому рослина абсолютно невибаглива до світла і може знаходитися навіть в глибині кімнати.

Якщо ж у вас є бажання зберегти гаультерію на більш довгий термін, то з перших днів потрібно забезпечити прохолодні умови (до +12 градусів за Цельсієм), які повинні зберігатися до весни. Така температура диктує рідкісний полив, без застоїв води. Влітку рослину можна виставляти в садок, а на зиму знову повертати в такі умови. Краще вирощувати гаультерію як контейнерне рослина, оскільки при висадці в грунт може виникнути безліч проблем.

Як вирощувати гаультерію у відкритому грунті

Гаультерію лежачий зараховують до 4 зоні по зимостійкості, вона може бути вирощена в Підмосков'ї. Рослина витримує морози, що сягають -35 градусів, але дуже гостро реагує на весняні заморозки.

Садити гаультерію можна тільки у весняний період. Рослина при цьому не повинно бути плодоносним, купленим в пік продажу взимку, а бути зеленим і непомітним, придбаним в розпліднику.

РозмноженняРозмноження

Тим не менш, для вирощування гаультерії в грунті потрібно дотримуватися дуже багато умов. Так їй більше підійдуть холодні, вологі торф'яні грунти. Рослина не виносить щільної тіні, а також тривалої посухи. Але якщо грунт досить волога, то краще вибрати більш освітлені місця для посадки, що знаходиться в мереживній тіні вічнозелених чи листяних чагарників в захищеному місці. Саме такі умови гарантує плодоношення рослини.

Зростає гаультерия повільно (в Москві - сантиметр в рік), але непогано ладнає з конкурентами. Цвітіння в Росії у рослини починається з середини червня і триває 20 днів. Після перерви, друге цвітіння настає в кінці серпня-вересні. Ягоди у гаультерії дозрівають в листопаді і можуть зберегтися на рослині аж до настання літа.

Культури сімейства вересових (відео)

 

Розмноження гаультерії

Якщо у вас все вийшло, і новорічне рослина збереглося до весняного періоду, то висадка у відкритий грунт може привести його до загибелі, так як рослина спочатку було кімнатним. Більш розумним варіантом стало б завчасне вилучення насіння з ягід і їх висівання у пластиковий контейнер із слабокислою грунтом або компостом. Після такої процедури контейнер поміщається на 4-10 тижнів в холодильник на стратифікацію. А потім насіння потрібно проростити в теплиці при температурі +20 градусів. Найчастіше насіння сходить дуже повільно, близько 1-2 місяців. Грунт при цьому повинен залишатися вологим, але не переувлажненным. Також має бути забезпечено гарне освітлення і вентиляція. Раз в тиждень DachaDecor.com.ua радить поливати рослину розчином Фітоспорину або сумішшю з алирина і Гамаирова для запобігання появи чорної ніжки. При досягненні сіянцями висоти 2,5-3 см їх можна пікірувати, трохи подрастить в теплиці і залишити їх там не зимівлю. Після висадки рослини перші два-три роки будуть рости дуже повільно, також потрібно буде добре подбати про їх захист взимку у вигляді кленового або дубового листя, лапника.

Добре виросли і розвинені рослини після можна буде розмножувати відводками, кореневими нащадками, а також поділом. Для розмноження гаультерії можна спробувати використовувати і черешки, але виживають з них менше половини. Тому досвідчені садівники радять використовувати стимулятори вкорінення.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...