Для простоти всі видове різноманіття ліан поділимо на багаторічні й однолітні ліани для саду. В обох групах є як декоративні, так і плодові види. Ми поговоримо про найбільш поширені види ліан в наших широтах і почнемо з однорічних витких рослин для саду.
Ліани-однорічники дуже різноманітні, варто згадати хоча б пассифлору, ипомею, декоративну квасоля, а ще є десятки і сотні інших видів. Поряд з великими відмінностями в зовнішньому вигляді цих ліан, присутні і загальні риси, наприклад, майже у всіх є довгі стебла, від яких майже ніколи не буває бічних відгалужень, зелень і квіти дуже привабливого виду.
Однорічні види служать чудовою прикрасою балконів, терас, парканів і власне дачної ділянки.
Кучеряве однорічники слід висаджувати там, де грунт часто перекопується. Це має бути сонячне місце, світло необхідне ліан для хорошого розвитку. Видове різноманіття ліан дозволяє створювати різноманітні комбінації. Ось тільки висаджувати однорічники доводиться щороку заново і одночасно стежити, щоб що розкидають ними насіння не проросло в невідповідних місцях, адже ліани можуть запросто витіснити з клумби інші квіти.
Висаджуючи ліани, потрібно подбати про вертикальних опорах, в якості яких підійдуть гілки, складені пірамідкою, огорожа, сітки. Опора повинна бути нетовстий, щоб відросток ліани зміг причепитися до неї. Доцільно встановлювати опору вже при посадці, так як опора, приставляемая до вже проросшему рослині, може зачепити і пошкодити коріння. Так як мова про однорічних ліанах, то потреба утеплення на зиму відсутня, а щодо обрізки - прибираємо відростки, які виглядають явно зайвими.
Тепер перейде до багаторічних ліан, яких існує величезна безліч, ми розглянемо декілька найпопулярніших видів, розповімо про їх посадці, зимівлі, обрізки.
За насичений колір листя і довгий цвітіння (з літа майже до кінця осені) в'юнка троянда користується любов'ю садівників. Цвіте вона раз у році, дуже рясно, на ній завжди можна побачити безліч суцвіть з вже розкрилися квітів і чекають своєї години бутонів.
Місце для неї треба підбирати добре освітлюване сонцем, поряд повинна знаходитися міцна опора, бажано дерев'яна, щоб рослина не вымерзало при морозі.
А зима для плетистої троянди - справжнє випробування, адже це ніжне рослина до наших морозів вона не пристосована. Тому необхідно її ретельно укутати на зиму, щоб зберегти пагони, без яких навесні квітів не побачити. Корінь рослини утеплюють за допомогою тирси, а окремі гілки обгортають нетканим матеріалом.
Після закінчення холодів сухі гілки зрізують, а раз на три роки треба прорідити кущ, щоб звільнити місце для нових пагонів.
Це цікаве витка рослина, у нього дивовижні квіти, що нагадують по виду граммофонную трубу, з якими гармонійно поєднується листя світло-зеленого відтінку. Кампсис непогано переносить зиму, хоча після неї довго «прокидається», за що його ще називають «сплячою красунею». Період цвітіння кампсіса охоплює все літо.
Кампсис - на рідкість невибаглива рослина, не потребує догляду, крім часу посадки, коли воно може не прижитися і загинути. Втім, не варто поспішати з видаленням засохлого з вигляду саджанця, кампсис може раптово «ожила», так як період його адаптації буває тривалим, як і після зимівлі. Прижився кампсис швидко розростається, збільшуючись до 10 метрів в розмірах за перші пару років, а через 4-5 піде поросль від кореня, так що краще його висаджувати в окремій клумбі або в відгородженій частині, щоб обмежити непомірний ріст коренів вшир.
Кампсис досить важкий, йому потрібна міцна опора, до речі, його мініатюрні корінці відмінно прилипають до стіни.
Стрижка для кампсіса взагалі не потрібно, хіба що доведеться стежити, щоб весь ділянку не перетворився в гущавину з кампсіса.
Актинідія - на вигляд досить потужна багаторічна ліана, що володіє разом з тим витонченістю і красою. Невибаглива, на неї завжди приємно дивитися, навесні - на пишну ніжно-зелене листя, яка до осені стає багряно червоною, а взимку на ліані з'являться ягідки помаранчевого кольору.
Актинідії не вимоглива до якості грунту, правда, любить сонце і багато світла. Її добре садити біля північно-східної, східної чи західної стіни будинку, паркану. У актинідії, посадженої у північної сторони, цвітіння настає пізніше, нирки теж розпускаються пізніше, що служить захистом від весняних заморозків.
Актинідія легко перенесе зиму, якщо в період плодоношення і цвітіння їй був забезпечений належний догляд, головне в якому для неї - рясний полив.
Обрізка актинідії повинна проводитися у відповідний час: у період цвітіння, відразу як відцвіте, і після опадання листя. Молоде рослини обрізають так, щоб надати йому красиву форму, для чого більшість пагонів видаляють, зберігаючи за 2-3 найсильніших. У наступні роки обрізка буде зводитися до видалення слабких і сухих гілок.
Дикий виноград відмінно чіпляється за стіни, будь-які огорожі і дерева, тому її широко використовують для вертикального озеленення, він дуже мальовничо обплітає своїми листами поверхні, до осені зелене листя поступово червоніють, що виглядає надзвичайно красиво.
Ця рослина прекрасно приживеться практично в будь-якому місці, лише б поблизу була опора, за якою воно зможе плентатися. Причому опора повинна бути досить стійкою і міцною, вага у рослини досить великий. Зазвичай в ролі опори виступають мотузки, сітки, арматура.
До зими на дикому винограді залишаються лише грона ягід, все листя опаде. Буває, що деякі гілки замерзають при сильних морозах, але це не страшно, так як незабаром від кореня з'являться нові пагони.
Особливого догляду дикий виноград не вимагає, обрізка проводиться там, де розрослися гілки вже не до місця і створюють проблеми. Слід уважно стежити, щоб молоді кущики, пророслі по весні з упалих на землю насіння, не заполонили весь ділянку, витіснивши всі інші види.
Зустрічаються різні види жимолості, одні види не цвітуть, інші цвітуть і видають дивно приємні аромати, плоди деяких видів жимолості можна вживати в їжу. Бутони жимолості розкриваються у вечірній час та на їх аромат злітаються метелики.
Жимолость невимоглива до грунту, хоча краще буде розвиватися на суглинних і супіщаних грунтах, любить багато світла. Рідко хворіє, більшість шкідників для неї не страшні. Молоді пагони останнього року можуть промерзнути, хоча в цілому зиму жимолость переносить добре. Добре, якщо на зиму пагони жимолості виявляться підлогу опалим листям або глибоким снігом. Молоде рослина перед зимівлею рекомендується зняти з опори, а старі кущі накривають нетканим матеріалом і прикріплюють прищіпками. В принципі, вже для дворічної жимолості утеплення не обов'язково, хіба що при дуже низьких температурах буде загроза обмерзання.
Оптимальний час для обрізки кущів жимолості - пізня осінь, проводиться вона за типом проріджування, стара верхівка обрізається, також зрізають пагони, які лежать прямо на ґрунті.
Виноградну лозу з її листям насиченого зеленого дізнається кожен. Після цвітіння на лозі з'являються грона ягід, поступово змінюють колір від зеленого і бурштинового до чорного та бордовому. Взимку все листя з винограду опадає, залишається лише задерев'янілі батоги, які до наступної весни знову покриються пагонами і листям.
Одне з кращих місць для посадки винограду - біля стіни будинку, по якій виноград, розростаючись, буде плестися. Інший варіант - пустити виноград по перголі, тоді його можна використовувати як прикрасу для альтанки. Садити рекомендується на західній стороні, висвітлюється сонцем у другій половині дня.
Виноград в наших широтах має тенденцію вимерзати, щоб уникнути цього, його треба рясно поливати влітку, а слабкі пагони вчасно обрізати. Також варто утеплити виноград на зимівлю, прикривши коріння тирсою або ялиновим гіллям.
Обрізку проводять з метою поліпшити врожайність і отримати пишну крону. Варіанти обрізки залежать від конкретного сорту винограду і географії зростання, для проведення правильної обрізки потрібно консультація продавця або місцевих знавців садівництва.
Це чи не найбільш відомо багаторічна витка рослина. Його великі густо-зелені листки утворюють непроникний килим, а ось квітів у плюща практично не буває, принаймні, в наших широтах.
Плющ - не кращий вибір для саду, хоч він і невибагливий, але взимку може цілком отмерзнуть, а влітку - вигоріти під яскравим сонцем. Тим не менш, у багатьох садах можна побачити стіни, суцільно покриті цим витким рослиною. До речі, з тим же ефектом плющ можна використовувати і як покриття для газону.
Для плюща слід підбирати безвітряний і добре освітлюване місце. Саджаючи плющ біля стіни, щоб він як покривало, накрив її, треба вчасно подбати про опорі для нього у вигляді обрешетування або натягнутих мотузок. Перший час треба вказувати йому, в якому напрямку пасти, а потім він продовжить кріпитися до стіни самостійно.
Зимує плющ, не скидаючи свого зеленого вбрання, листя змінюються навесні. Обрізка проводиться щодо пагонів, що виходять за рамки, відведені плющу.
Цвіте клематис дуже красиво, зовнішні пелюстки можуть бути різних відтінків, які можна підібрати на свій смак при покупці рослини. Внутрішні пелюстки світлі або взагалі білі, кінчики мають забарвлення, як у листя.
Не можна сказати, що клематис вимогливий до умов вирощування, але все ж краще він буде себе почувати на сонячній стороні. Важливо, щоб коріння були прикриті, в іншому догляд не потрібно. Щоб клематиси було зручно плентатися, рекомендується відразу встановлювати тканинну (каннелированную) сітку, що закріплюється на стійкій опорі. Зачіпками для клематиса служать його листя, якими він буде повзти вгору по сітці.
Зимує клематис добре, скидаючи листя і залишаючись лише з тонкими сухими гілками. Навесні оживає, покривається листям і приймається цвісти.
Садівники радять обрізати рослину, коли воно досягає людського зросту, в залежності від сорту клематиса, можуть бути певні нюанси, пов'язані з обрізанням, тому доцільно брати консультації у фахівців.
Ця рослина росте в південних регіонах. Дечим нагадує кампсис, наприклад, товстим стеблом і пір'ястими листям світло-зеленого відтінку. Особливо шикарний вид гліцинія набуває, перебуваючи в розквіті, суцвіття у неї можуть бути різного забарвлення - блакитні, рожеві, білі, бузкові, і настільки густими, що не розгледиш ані стебла, ані листя.
Вибагливість гліцинії відноситься не до землі, а до кліматичних умов, їй потрібно місце без протягів, добре обігрівається сонцем. У місці, де будете садити гліцинію, не повинна накопичуватися волога, інакше взимку це призведе до обмерзання стебел і промерзання грунту, що неминуче знищить рослина.
В якості опори по ідеї повинна виступати дерев'яна або металева пергола, але в будь-якому разі опору краще робити надійніше, у гліцинії потужні батоги і, розростаючись, вона набуває значний вагу, який слабка опора не витримає.
На зиму, щоб уникнути обмерзання стебел, гліцинію, там, де це можливо, загортають у нетканий матеріал.
Обрізка гліцинії проводиться 2 рази в рік. Восени молоді пагони обрізають наполовину, а влітку, десь в останніх числах липня знову зрізують усі пагони на 2/3 довжини. Обрізка сприяє утворенню більшої кількості нирок у наступному році.
Ми описали вам декілька поширених видів ліан для саду, можливо, це вам допоможе зробити правильний вибір, але пам'ятаєте, що є ще багато й інших різновидів витких рослин, так що буде з чого вибрати.
В Росії дуже поширені такі фрукти, як яблука. Вони ростуть практично по всій нашій країні і містять досить багато вітамінів. ...
Кожного дня, стикаючись зі складними захворюваннями рослин (в особливості декоративних) і масою шкідників, досвідчені садівники прийшли до думки, що на...
Паркан для дачі - це ціле мистецтво, і ми зовсім не перебільшуємо. Адже можна огородити територію ділянки звичайними бетонними плитами, шифером іл...
Наявність колодязя на дачній ділянці кардинально підвищує його впорядкованість, з'являється можливість користуватися чистою прохолодною водою для пиття і ма...
Облицювання дачного будинку підвищує естетичні та захисні характеристики матеріалів будівництва, а також може бути використана для стандартного ремо...
Кожен досвідчений дачник і просто той чоловік, який любить трохи поритися на власній дачній ділянці, в певний час приходить до того, чт...
Часто стикаюся з цією проблемою. Підкажіть, будь ласка, її перевірене і дієве рішення. ...
Ви хоч раз задавалися питанням, чим так корисний цибулю-порей і які він має переваги перед іншими сортами цибулі? Якщо так, то в цій статті ми розсікачем...
У нашій рубриці, яка присвячена чагарниках, ми постійно будемо приділяти увагу тільки самим цікавим рослинам, звичайно ж, не забуваючи і про клас...
Зберігання дров на дачі - дуже важливий процес, адже опалення будинку, зимової теплиці та інших будівель багато в чому залежать від якості дров. Отже, щоб у ...
Вибираючи троянди для посадки на дачі, зверніть увагу саме на плетисті троянди. Вони є одними з найпопулярніших при вертикальному озелененні, нез...
Яким яскравим і красивим виглядає сад в денний час, і яким похмурим і таємничим стає вночі. Освітлення для саду можна зробити своїми руками, ...
За літній час в парнику накопичується достатньо сміття, бактерій, шкідників та інфекцій, які можуть спокійно пережити зиму і вплинути на майбутній...
Не особливо важливо, вирощуєте ви капусту на літній грядці або в зимовій теплиці, ви обов'язково зустрінетеся з шкідниками врожаю, які будуть заважати...
Кислиця (лат. - Оxаlis acetosеlla L.) являє собою невисока рослина з милими квітами білого, фіолетового або рожевого відтінків, зібраних парасольку...
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
Якщо ви хочете здивувати друзів і зробити відпочинок на дачі більш різноманітним і захоплюючим, то можна організувати на ділянці невеликий ставок своїми рука...
Будівництво вітряка на дачі люди пояснюють своїм завзяттям доторкнутися до культури, забезпечити територію класичним декоративним елементом, ...
Адлумия - рідкісна рослина, в Росії занесена в Червону Книгу як виду вразливого, з низькою конкурентоспроможністю. Свою назву ADLUMIA...
Ми вже розповідали про звичайну капусту, і багато городників задаються питанням: "Як виростити цвітну капусту?" Незважаючи на всю очевидність процесу, ...
На кожному дачній ділянці є певні споруди, кожна з яких має своє пряме призначення. Однією з таких повинен бути і дачний сарай ...
Багато садівники оцінили красу і оригінальність живоплоту. Але для того, щоб вона чудово виглядала в будь-який час року, доведеться приділити їй немн...
Айстри - це опушені кореневищні багаторічні рослини, що досягають висоти 20-150 см, блакитно-фіолетового, рожевого або лілового кольору з жовтою серединою...
Вирощування грибів в теплицях - дуже цікава тема, про яку ми вже поговорили. Але у нас з'явилася ідея вирощувати на дачі гриби гливи. Наскільки...
Резуха - вічнозелена багаторічна рослина. Період цвітіння - з квітня по червень. З цього роду в садівництві використовуються лише кілька видів і...
Ми багато разів говорили про каналізації на дачі та її правильному пристрої. Згадували ми також септики. Сьогодні ж настав час розповісти про них більше під...
Спокійною гармонією віє від композиції з займаних сивиною листя полину, вписаних між коралово-червоним кентрантусом і фіолетовою монардой. В е...
Багато хто погодиться, що орхідея - квітка, завжди викликає захват. Але мало хто знає про те, що їх почали розводити випадково, а на Заході їх до недав...
Кажуть, що кроти водяться тільки в якісній і родючої землі, і що на поганий дачі вони просто не можуть завестися. Але ці тварини є ...
Поряд з времянки, підсобними приміщеннями, підвалом, сараєм та іншими спорудами, туалет на дачі є досить важливою спорудою. Ми не будемо...
Бредину часто інакше називають Вербою Козячою. Ця рослина відноситься до сімейства Вербові, зустрічається на території Європи, виключаючи альпійські лісу і тунд...
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
Бузина - це чудове рослина, яке все частіше зустрічається на ділянках вітчизняних садівників. Вона радує своїми не тільки істинно декор...
Існуємо безліч варіантом створення теплиць на власній земельній ділянці, і кожен з нас вибирає більш відповідний і прийнятний за ціною. Неско...
Вирощування хрону на дачі допоможе вам значно скоротити витрати в період закаток, а також, в будь-який момент отримати ароматну і гостру приправу ...
Не так давно дачники стали використовувати для вирощування рослин стимулятори і регулятори росту більш активно. Сьогодні ми з вами з'ясуємо, що це за...
10.09.2014
Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...
08.09.2014
Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...
06.09.2014
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
03.09.2014
Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...
02.09.2014
Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...
30.08.2014
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
29.08.2014
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
28.08.2014
Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...
26.08.2014
З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...
25.08.2014
З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...
23.08.2014
Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...
21.08.2014
Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...
20.08.2014
Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...
20.08.2014
Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...
20.08.2014
Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...
19.08.2014
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...