Клематис: фотографії, сорти, посадка й догляд, розмноження

Клематис фотоКлематис фотоСаме по собі назву «клематис» походить від грецького слова «klema», яке в свій час означало витка рослина. З великого числа його назв в нашій країні його іменують «ломоносом», так як корінь володіє сильним запахом, а також тому, що насіння клематиса мають кілька загнутий зовнішній вигляд.

З історії рослини

Культивування клематисів розпочалося в Західній Європі в XVI столітті, а в Японії, за деякими даними, вони з'явилися ще раніше. У нашій країні клематиси з'явилися лише на початку XIX століття як оранжерейні рослини. При цьому більш активні роботи по їх розвитку і культивуванні стали проводитися вже до середини ХХ століття.

В результаті складної селекційної роботи з'явилися кардинально нові сорти і форми, в яких можна розгледіти неповторну чарівність рослин даного типу.

Сорти клематисаСорту клематиса

Основні характеристики клематисів

Клематис відноситься до сімейства лютикових, при цьому в природі на сьогоднішній день зафіксовано близько трьохсот різних видів цієї рослини - їх можна зустріти на всіх континентах, крім Антарктиди. Клематиси часто живуть у степах, лісах, на берегах річок, в ущелинах і навіть на кам'янистих ділянках.

Клематиси сорту (фото)Клематиси сорту (фото)

Що стосується кореневої системи рослини, то вона може бути двох типів - стрижневий і мичкуватої. Варто мати на увазі. Що клематиси, що володіють стрижневою кореневою системою, досить погано переносять пересадку. Тому краще відразу в самому початку визначитися з їх постійним місцем проживання. Листя клематисів парні, прості або складні, при цьому складаються вони з трьох, п'яти або семи листочків, крім звичайних зелених можуть зустрічатися і форми з фіолетовим забарвленням. Що являють собою плоди клематиса? В першу чергу, тут треба сказати про те, що плоди клематиса - це численні сім'янки, що володіють короткими або ж опущеними довгими стовпчиками, а також ворсистими дзьобиками. Сім'янки ці зібрані в пухнасті і злегка шовковисті головки.

Розмноження клематисаРозмноження клематиса

Як садити клематис (відео):

Види квіток клематиса

Квітки клематиса зазвичай бувають двостатевими, одиночними або зібраними в суцвіття, форма яких може бути найрізноманітнішої - наприклад, у вигляді щитка, мітелки або полузонтика. Роль пелюсток у даному випадку відіграють чашолистки, їх кількість, як правило, буває від чотирьох до восьми, а у махрових сортів рослин ця цифра може досягати сімдесяти.

Як виростити клематис?Як виростити клематис?

Посадка клематиса та догляд

Для того, що б успішно вирощувати клематиси необхідно враховувати ряд характеристик цієї рослини. Вони світлолюбні і воліють рости в сонячних місцях, які будуть захищені від вітру. Грунт під ними повинна бути водопроникним, слаболужною, суглинному або ж нейтральної, пухкої і родючою, а також добре удобреному. Для клематиса непридатні сирі, засолені, кислі, важкі грунту. Необхідно враховувати, що кислий торф і свіжий гній клематиси принесе лише шкоду.

Перед посадкою клематиса встановлюються опори, заввишки близько двох метрів. Сама система опор повинна підтримувати ліани при сильному вітрі. Ніколи не варто висаджувати клематиси впритул до огорожі або до стіни, між рослинами повинна завжди бути простір, хоча б у двадцять сантиметрів. При висадці клематисів біля будинку встановіть опори для них не ближче ніж за тридцять сантиметрів від краю стіни, так як вода, що стікає з даху, не повинна потрапляти на клематиси.

Якщо коріння рослини підсохли, то перед висадкою потрібно замочити рослина у воді протягом кількох годин. На дно насипається невеликий горбок землі, ставитися на нього саджанець і розправляється, рівномірно по цьому горбика коріння рослини. Після корені та коренева шийка саджанця засипається землею, зробивши невелике поглиблення для запобігання розтікання води під час проведення поливу.

Догляд за цим прекрасним рослиною включає:

  • глибокий регулярний полив, не рідше ніж один раз на тиждень, а якщо стоїть сильна спека кілька разів, також необхідне розпушування грунту,
  • регулярне видалення бур'янів,
  • підгодівлю краще давати органічну протягом усього вегетаційного періоду, з періодичністю кілька разів на місяць.

У саджанців клематисів за літо виростає до п'яти пагонів, а у деяких і до декількох десятків. Восени, до настання похолодання, стебла обрізаються.

Структура клематиса

В самому центрі квітки клематиса присутній елемент «павука», який являє собою велику кількість маточок і тичинок - найчастіше він має дещо іншого забарвлення, ніж пелюстки, що в цілому надає квітці особливу родзинку. При цьому забарвлення ніжних квіток клематиса може бути найрізноманітнішим - починаючи від блідо-рожевого і закінчуючи жовтуватими, червоними відтінками оксамиту. Настільки чарівна картина буде радувати око не один день, адже квітка живе в середньому протягом однієї - двох тижнів.

Цікавий сорт клематисаЦікавий сорт клематиса

Грамотно підійшовши до підбору сорту, цілком можливо домогтися цвітіння клематисів в своєму саду в період з весни і до самої осені. Адже ранні їх види можуть покритися квітами вже приблизно через два місяці після весняного пробудження, а пізніші види - в кінці літа. Цвітіння в такому разі перервати можуть лише стійкі заморозки. Примітно, що короткочасні пониження температури в нічний час від мінус двох до мінус семи градусів за Цельсієм у поєднанні з невеликим снігом зовсім не страшні клематисам, так як після потепління бутони завжди розкриваються. У цей період можна відчути, як клематіс виділяє аромат жасмину або мигдалю.

Догляд за клематисомДогляд за клематисом

Класифікація клематисів

Клематиси різноманітні за своїми видами, сортами і формами, однак сьогодні їх найчастіше розмежовувати по конкретній класифікації, яка і дає можливість з надзвичайною легкістю розмежувати рослини по різним параметрам. Це допомагає вибрати відповідну агротехніку.

Клематис ЖакманаКлематис Жакмана

Клематис Жакмана

Це досить великі чагарникові ліани, які мають пагони довжиною близько трьох - чотирьох метрів і добре розвинену кореневу систему. Квітки жакмана великі, синьо-фіолетових відтінків, не володіють яким-небудь запахом. Відрізняються рослини рясним і тривалим цвітінням на пагонах поточного року. У зимовий час року пагони обрізають до рівня грунту, а також садівник може залишити їх підстави з двома - трьома парами нирок.

Клематис ВітіцеллаКлематис ВітіцеллаКлематис Вітіцелла

Це чагарникові ліани, довжина яких становить в середньому від трьох до трьох з половиною метрів. Квітки цього виду розкриті, з переважанням в забарвленні рожево-червоних тонів. Даний вид можна охарактеризувати досить пишним і тривалим цвітінням на пагонах поточного року. У зимовий час втечі так само, як і в попередньому випадку, обрізаються.

Клематис ЛанугінозаКлематис ЛанугінозаКлематис Ланугіноза

Це чагарникові ліани, що володіють тонкими пагонами, довжина яких може становити до двох з половиною метрів. Квітки ланугинозы самі по собі великі і широко розкриті. Забарвлення їх буває білого або блакитного кольорів. Даний вид клематисів відрізняється масовим цвітінням на пагонах, отримані ще від попереднього року. Якщо обрізка пагонів проводиться восени, то безпосередньо вже в наступному році цвітіння відбувається з другої половини літа вже на пагонах, що належать до поточного року.

Клематис ПатенсКлематис ПатенсКлематис Патенс

Чагарникові ліани, їх довжина в середньому дорівнює трьом метрам. Квітки цього виду розкриті, одиночні, можуть становити в діаметрі до п'ятнадцяти сантиметрів, а їх колір може бути від світлого до яскравих і «товстого» тонів. Цвітіння відбувається, як правило, на торішніх пагонах. В осінній час року пагони потрібно лише вкорочувати, видаляючи при цьому їх відцвілий частина і вкривати до настання весни.

Климатис ФлоридаКлиматис ФлоридаКлематис Флорида

Це чагарникові ліани, їх пагони можуть володіти довжиною до трьох метрів. Квітки флориди розкриті, можуть бути найрізноманітнішим забарвленням, однак все ж тут переважають в основному світлі тони. Цвітіння відбувається на торішніх пагонах. Вони коротшають до одного - двох метрів довжини і зберігаються під укриттям протягом зими. Якщо ж їх повністю обрізати, то слабке цвітіння на пагонах поточного року розпочнеться лише з другої половини літа.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...