Бадан товстолистий - красиве і цілюща рослина на вашій ділянці

бадан - рослина для посадки на дачібадан - рослина для посадки на дачіНеймовірно приємно, коли красиві квіти, що ростуть на наших дачах, виявляються ще й корисними. Сьогодні нам прийшла ідея розповісти вам про такому чудовому рослині, як бадан товстолистий, про його лікарські властивості і позитивний вплив на організм людини. Крім того, ви зможете прочитати про вирощуванні бадану, його розмноженні і заготівлі.

Бадан товстолистий - надзвичайно красиве, вічнозелена, багаторічна трав'яниста рослина родом з Сибіру, досягає висоти в 50 см. Найчастіше зустрічається бадан товстолистий на кам'янистих схилах і скелях. Листя рослини темно-зеленого кольору, соковиті і великі, округлої і серцеподібної форми. До осені листя приймають більш червоний, а іноді і багряний колір. Цвіте бадан досить рано, буквально через кілька тижнів після того, як зійшов сніг. Цвітіння дрібненькі, зібраних у суцвіття рожевих квіточок триває близько місяця. Ще одним чарівним фактом є те, що бадан повільно "повзає" по ділянці, за рахунок щорічного приросту кореневища.

Лікарські властивості

Бадан товстолистий володіє набором лікарських властивостей, які знаходять застосування в сучасній медицині. Визначаються вони хімічним складом. Основна частина речовин міститься в кореневищах - галова кислота, дубильні речовини, аскорбінова кислота, каротин, крохмаль, цукор та інші.

Лікарські препарати, приготовлені на основі бадану товстолистого, володіють яскраво вираженою бактерицидною і протизапальною дією, вони ущільнюють судинну систему організму людини, звужуючи кровоносні судини. Після внутрішнього прийому, дані препарати послаблюють перистальтику кишечника і секрецію залоз травлення.

Застосування

бадан товстолистий, корисні властивостібадан товстолистий, корисні властивостіВ сучасній медицині використовується кореневище бадану. Як ми вже згадували, воно містить безліч речовин, які володіють певними властивостями - в'яжучі, протизапальні, бактерицидні і кровоспинні. У домашніх умовах готують відвар бадану широколистого. Для цього 10 г рослини залити 200 грамами окропу і півгодини нагрівається на водяній бані. Відвар проціджують гарячим. Приймати відвар бадану слід по 1-2 ст. л. 3 рази в день, строго перед їжею.

Кореневища рослини використовуються в народній медицині, а також у медицині Тибету. З кореневищ готують спеціальні препарати, які зміцнюють стінки судин, посилюють серцеві скорочення і трохи знижують тиск. Використовують подібні відвари і в якості протизапальних засобів - при стоматиті, ангіні, і навіть в гінекології.

Містять корисні речовини і листя бадану. Крім того, у листі присутня фенологликозид арбутин, дезінфікуючий сечовивідні шляхи та нирки.

Вирощування бадану

Місце розташування

Бадан зимостійкий і тіньовитривалий. Добре росте на світлих місцях і нормально почуває себе в тіні і півтіні. На відкритому сонячному просторі відчуває себе трохи пригнічено і не розростається так, як у тіні. Рослина середньо примхливо і перестає цвісти в повній тіні. Також варто звернути увагу на те, що баданы погано переносять пересадку.

Висаджувати бадан рекомендується з північно-західної, північно-східної, а також з північної сторони кам'янистих ділянок.

Під час сильних холодів у бадану можливо обмерзання листя і почорніння квітконосів, а значить, в нашому кліматі рослину слід висаджувати в місця, хоч трохи захищені від морозів.

Грунт

Бажано повне відтворення природних умов, тільки в такому випадку бадан буде рости в повну силу, і зберігати всередині себе всі корисні властивості. Можна, звичайно, спробувати відтворити і грунтові умови, але зробити це дуже складно. Тоді просто можна буде скопіювати її приблизний склад - 1 частина дернової землі і 2 частини дрібних камінців і піску. Намагаєтеся обходити стороною суглинок, або ж розбавляти його щебенем і піском. Найкращим субстратом для нормального життя бадану товстолистого можна вважати легку дернову землю, але її можна замінити іншим складом - 1/1 піску, 1/3 компосту або перегною і 1/3 суглинному грунту. Також пам'ятайте, що бадан погано переносить застій води, але досить непогано росте навіть біля водойм, якщо грунт якісно дренирована.

Посадка

Посадку бадану краще всього проводити в весняний час, або ж на початку серпня. Спочатку потрібно підготувати грунт, вивести її вірний склад, прибрати якомога більше бур'янів, тобто, по максимуму очистити землю. Далі, викопати неглибоку ямку, не більше 30 см і помістити в неї кореневище. Засипати його варто тільки на половину всієї товщини. Намагайтеся не зламати і не пом'яти кореневище і дати йому в лунці повну свободу.

Ідеальним є варіант посадки в простору лунку з водою. Опускаєте кореневище в калюжку і повільно просыпаете до необхідного рівня землею. В даному випадку грудки землі розмокають, і в лунці не залишається непотрібного повітря. Трохи утрамбуйте посадку і обов'язково мульчируйте верхній шар торфом або тирсою. В даному випадку, і за умови, що лунка добре просочена водою, наступний полив знадобиться тільки через тиждень.

Догляд

бадан товстолистий, посадка та доглядбадан товстолистий, посадка і доглядБудь-рослина потребує догляду, і бадан нічим не відрізняється. Бажано організувати для рослини своєчасний і регулярний полив, тільки пам'ятайте про надлишок і застій вологи, яких рослина не переносить.

У весняний період постарайтеся ретельно очистити бадан від торішніх, висохлих пагонів і листя, трохи скоротити довгі пагони.

Чуйно відноситься бадан до добрив. У період до і після цвітіння можете сміливо вносити комплексні мінеральні добрива. Почекавши кілька тижнів після цвітіння, підгодуйте рослина повним мінеральним добривом "Кеміра-комбі", 1 ст. л. на відро води, з розрахунку на 2 м2. У цей момент активізується дорослішання і старіння листків, які починають міняти колір, повільно переходячи в бурий відтінок.

Якщо бадан росте на околицях вашої ділянки, то можете не очищати рослину від старого листя, поволі опадаючи, вони створюють на поверхні ґрунту своєрідний захист від випаровування вологи, тим самим рятуючи кореневище бадану від перегріву. Якщо ж бадан росте на присадибних клумбах і дані листя, за естетичними властивостями, необхідно прибирати, то не забувайте про своєчасному поливі і мульчування.

Бадан може нормально існувати на одному місці близько десяти років. Він не потребує особливого захисту від заморозків і постійних пересадок на нове місце.

Розмноження

Розмноження насінням бадану

Це досить тривалий процес і у багатьох людей просто не вистачає сил і терпіння. але це не означає. що даний спосіб розмноження рослини не буде описаний нами.

бадан товстолистий, розмноженнябадан товстолистий, розмноженняНасіння бадану досить дрібні, до 2 мм, гладкі, чорного кольору. Перші кілька років сіянці дуже повільно розвиваються, утворюючи маленькі розеточки, чий зріст не більше 2.5 див. Вони вимагають регулярного догляду і поливу. На зиму сіянці вкривають товстим шаром просушених листя, відкривають тільки навесні. У цей же період сіянці пикируются. Найкращий субстрат той же, що і для дорослих рослин, за третини частин компосту, піску і суглинкових ґрунтів. Найкращим способом розмноження бадану насінням є його ранньовесняна посадка в посівні ящики, які навіть можна виставити під сніг, і занести в тепло лише під кінець березня. Висаджувати сіянці на постійне місце необхідно на другий рік, після середини і до кінця літа.

Живцювання

Для живцювання потрібно вибрати найбільш сильні рослини, тобто, з середнім віком. Для посадки відокремлюйте частина з розеткою і верхівковою брунькою. Далі слід видалити практично всі листя, залишивши лише кілька. При сприятливих умовах живці відмінно вкорінюються. Краще всього висаджувати їх на відстані 30-40 см один від одного, занурюючи в правильно підготовлений грунт розетку, до самої основи. Далі ж доглядати, як за дорослим рослиною.

Хвороби і шкідники

Бадан товстолистий досить стійкий до хвороб і шкідників. Однак якщо правильні умови вирощування не дотримуються, то рослини можуть бути вражені плямистістю. Листя бадану покриваються відразу різкими, очерненными, округлими бурими плямами, які в подальшому стають коричнево-сірими. Нижня сторона листя покривається білуватим нальотом. Грибкове захворювання стійкий до морозів, але просто нейтралізується за допомогою зрізу хворих листя секатором або обприскування бордоською рідиною, мідьвмісними препаратами і фундазолом.

Заготівля бадану товстолистого

Так як рослина має деякі корисні властивості, тобто стимул вирощувати його саме для заготівлі. Відбувається вона досить простим методом - кореневища заготовляються ранньою весною або в осінній період листя - протягом всього теплого сезону. Кореневища для заготівлі ретельно промиваються проточною водою, розрізають на шматки і висушуються в тіні. Добре приготоване сировину здатне зберегти цілющі властивості протягом декількох років.

Види бадану

Крім товстолистого, на території наших ділянок можуть бути висаджені та інші види бадану:

  • види баданувиди бадануБадан сердцелистный, Бадан гібридний;
  • Бадан Абендглокен, Бадан Абендглют;
  • Бадан Брессигам вайт і Бадан Баллавлей;
  • Бадан Бебі Дол, Бадан Глоккентурм;
  • Бадан Зильберлихт, Бадан Моргенроте;
  • Бадан Саннигдале, Бадан саншейд;
  • Бадан Шнеекенигин, Бадан Фрау Холі;
  • Бадан гиссарский, Бадан війчастий;
  • Бадан Стречи, Бадан тихоокеанський;
  • Бадан угамский і Бадан Шмідта.
Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...