Як приготувати грунт і субстрат для вирощування розсади

Правильний грунт і субстрат для розсади - важливий момент у процесі вирощування культурПравильний грунт і субстрат для розсади - важливий момент у процесі вирощування культурНа початку весни багато дачники приступають до вирощування розсади. Але досвідчені знання і розуміння агротехніки рослин - це далеко не всі вимоги для отримання якісного садивного матеріалу, однієї і важливих сторін є приготування грунту і субстрату для вирощування розсади.

 

Як же приготувати субстрат для розсади правильно? Що необхідно врахувати в процесі, а що виключити? Про це та інше ми вирішили розповісти вам сьогодні, в той період, який вважається піком активізації дачної суєти.

На даний момент, спеціалізований дачний і садівничий ринок пропонує нам для придбання сотні різновидів грунтів і субстратів для вирощування розсади. Поспішаємо зауважити, що розсадний грунт і розсадний субстрат - різні поняття, які багато хто з нас постійно плутають. Таким чином, розсадний грунт або грунтосуміш являє собою суміш певних органічних компонентів (дроблена кора, торф, земля і так далі) з невеликою частиною неорганічних включень. Розсадний же субстрат є замінником родючого шару - перліт, тирса, пісок, мінеральна вата тощо. Але щоб не плутати вас ще більше, ми не будемо особливо розділяти ці поняття.

Як бачите, все стає ще складніше, а тому нам слід зробити саме правильний вибір, якщо ми розраховуємо на хороший урожай. Особливо напружуватися не варто тільки тим дачникам, які звикли пускати все на самоплив і отримувати в кінці теплого сезону те, що виросло без догляду і дотримання правил.

При виборі якісної суміші для посадки розсади, слід розбиратися в компонентах або ж покладатися на поради професіоналівПри виборі якісної суміші для посадки розсади, слід розбиратися в компонентах або ж покладатися на поради професіоналів

Чи варто купувати грунт і субстрат для розсади?

Не самий несподіваний питання, так як велика частина з нас не готує грунтосуміші для вирощування розсади, а саме набуває їх у готовому вигляді. Це і правильно, адже простіше купити суміш під вимоги рослин, ніж створювати її самостійно без досвіду.

Але тут варто задуматися, який суміші віддати перевагу, і на якого виробника звернути увагу, адже асортимент товарів нараховує сотні одиниць, а його виробників десятки.

На нашу думку, можна використовувати грунт і субстрат тільки в тому випадку, якщо ви повністю впевнені в якості, якщо ж ні - краще приготувати суміш для посадки розсади своїми руками!

Розсадний грунт: купувати або приготувати самостійно?Розсадний грунт: купувати або приготувати самостійно?

Розібратися ж повністю, купувати або готувати субстрат і грунт, ми пропонуємо вам самостійно. Коректні висновки ви зможете зробити після прочитання поточної статті.

Які вимоги пред'являються рассадному грунту?

У продажу ви можете зустріти досить різноманітні пропозиції, наприклад, грунт для вирощування розсади томатів або огірків, грунт для квітів та інші. Саме на подібні товари слід звернути увагу, прочитати зміст і інструкцію, з'ясувати, наскільки складові відповідають вимогам вирощуваної культури. Купувати ж універсальні грунти для розсади ми не рекомендуємо, оскільки дуже часто вони не відповідають заявленим вимогам агротехніки рослин.

Крім поділу за рослинам, будь купується грунт повинен відповідати цілому ряду вимог:

  • Грунт повинен бути свіжим, чистим, пухким, з хорошим повітрообміном. Всі компоненти слід вибирати таким чином, щоб при зберіганні суміш не прессовалась, не утворювала тугу кірку. Слід виключити із суміші глинисті основи, які негативно позначаються на властивостях ґрунту і роблять будь-яку суміш непридатною для вирощування культур;
  • Купується грунт повинен бути збалансованим, з коректним вмістом органіки і мінеральних речовин, відповідати вимогам родючості. Тут варто бути уважніше, адже покупної грунт часто буває порожнім", без належної кількості корисних елементів, а ось самостійно приготований грунт нерідко з надлишком органіки (багато дачники думають, що чим більше, тим краще, хоча це не так);
  • Не можна виростити якісний посадковий матеріал повністю стерильному або зараженому грунті. Тому варто розуміти, що якісна суміш в обов'язковому порядку містить корисну флору, але в ній немає патогенних мікроорганізмів, насіння бур'янистих рослин, спор грибів, черв'яків, личинок і яєць комах тощо;
  • Не можна готувати суміші з ґрунту, взятої на забруднених територіях - близько автостради, хімічного заводу, очисної споруди і так далі. Будь-які токсичні компоненти у вигляді нафтопродуктів, радіонуклідів і солей важких металів не принесуть властивостями суміші і вирощуваних рослин нічого доброго;
  • Приготування не повинно викликати сильних реакцій і розкладання, високих температур, що може негативно позначитися на розвитку рослин. Розкладання призводить до руйнування структури ґрунту, а підвищення температури до +28+30°С призводить до загибелі насіння, відмирання корінців;
  • Бажано готувати грунт середньої кислотності, наближеної до нейтральним показниками. 6,5-6,7 pH - оптимальне значення для якісної суміші;
  • Не варто забувати також про мікро - і макроелементів, які необхідні для кожної рослини.

Основні вимоги для розсадного ґрунту, які необхідно взяти до увагиОсновні вимоги для розсадного ґрунту, які необхідно прийняти до уваги

Придатні та непридатні органічні компоненти для приготування ґрунту

Серед представлених у продажу є складові сумішей, які підходять для якісної суміші, і які не бажано використовувати. Давайте ознайомимося з ними.

Відповідні органічні компоненти

Варто уважно вивчити і запам'ятати цей список: низинний торф після вивітрювання і виморожування, верхової та перехідний торф, дернова земля після термообробки, супесчаники і пісковики лучні, тирса дерев хвойних та багатьох листяних, мох сфагнум, хвоя, дроблена шкаралупа арахісу і кора хвойних, лушпиння зернових.

Органічні компоненти, які не можна використовувати

Не варто використовувати для приготування ґрунту під розсаду наступні компоненти: сіно і солом'яний пил, тирса пофарбованої деревини, дрібну стружку будь-яких порід дерева, дернову землю без обробки, перегній, листову землю і компости, низинний торф не перероблений.

Неорганічні компоненти для приготування ґрунту

Неорганічні компоненти також використовують для суміші розсадного ґрунту, а тому кілька рядків і про них.

Відповідні компоненти

Добре підходять і не впливають на вирощування негативно: пакувальний пінопласт, пемза і подрібнений керамзит, вермикуліт і перліт, кварцовий, донний і річковий пісок.

Невідповідні компоненти

Не рекомендується використовувати наступні компоненти: брудний, немитий річковий пісок, забруднений глиною кар'єрний пісок.

Під час приготування субстрату або грунту визначте, наскільки обрані компоненти підходять для сумішіПід час приготування субстрату або грунту визначте, наскільки обрані компоненти підходять для суміші

Приклади розсадного грунту

Фахівці стверджують, що до складу повинно входити максимум компонентів, приблизно 7-10, але чи це так? Не завжди, адже і з декількох компонентів виходять суміші високої якості. Давайте на прикладі розглянемо деякі з них і вирішимо, які саме нам підходять для вирощування різноманітної розсади для дачі.

Отже, дивимося складу на пачці покупної суміші і бачимо класичний варіант - дернова земля, курячий послід, торф і компост. Повний поживних елементів, але підходить він нам? Минулого варіанту можна сказати, що ні, так як така суміш призначена для вирощування уже дорослою розсади для одержання врожаю.

Тепер наступний варіант - розсадний грунт з декількох видів торфу, вермикуліту і піску, або наступний - низинний і верховий торф, пісок в пропорції 1:1:2. Даний варіант являє собою пористу і досить пухку суміш, в якій коренева система будь-якої рослини буде добре розвиватися. Звернути увагу тут варто і на кислотність, змінити яку можна регуляторами - меленим вапняком, мергелем або крейдою.

Зверніть увагу на рецепти грунту для розсади, один з них може виявитися для вас кориснимЗверніть увагу на рецепти грунту для розсади, один з них може виявитися для вас корисним

Класичний розсадний грунт

Також ми пропонуємо розглянути варіант найпростішого грунту для розсади, який використовується мільйонами дачників протягом десятиліть, і, що цікаво, дає відмінний результат. За таку суміш вам не доведеться навіть платити, адже знайти необхідні компоненти можна на власній дачі.

Всього два компоненти - 60-70% тирси і 30-40% піску. В результаті - якісний грунт для розсади! Що цікаво, тирсу завжди можна замінити лушпинням насіння соняшника або злакових.

Ще кілька рецептів класичного розсадного субстрату

Ми вкажемо складові сумішей в процентному співвідношенні, так як це буде правильно. Кількість компонентів потрібно буде вимірювати не вагою, а обсягом. Крім того, відразу зазначимо, що представлені компоненти не містять живильних речовин, а тому необхідно буде додатково використовувати органічні і мінеральні добавки, регулятори кислотності.

Обов'язково враховуйте агротехніку і вимоги культур, які готуєте грунтосумішОбов'язково враховуйте агротехніку і вимоги культур, які готуєте грунтосуміш

Отже, рецепти розсадного субстрату для приготування своїми руками:

  • 20% стірофома, 30% перліту, 10% піску і 40% кори хвойних;
  • 40% перліту, 40% подрібненої соснової кори і 20% піску річкового;
  • 60% річкового піску (дрібної фракції) і 40% лушпиння злакових (будь-яких).ъ

Поставтеся до інформації про розсадних грунтах і субстратах серйозно, адже від цього залежить урожайПоставтеся до інформації про розсадних грунтах і субстратах серйозно, адже від цього залежить врожай

Якісний і недорогий розсадний субстрат

Купувати компоненти або готовий грунт, експериментувати і змішувати, обпалюватися або робити з першого разу правильно - про це дійсно варто задуматися. Але ми пропонуємо один раз спробувати і навчитися процесу, адже приготування подібних сумішей - важливий процес, який дуже часто необхідний на дачі.

Отже, готуємо якісну суміш для розсади. В нашому понятті, це підходяща для рослин суміш, недорога і практична, яка буде використовуватися тільки на благо рослинам. Але готувати її потрібно тільки в тому випадку, якщо ви вивчили і зрозуміли процес!!!

Хочемо зауважити, що для приготування часто вимагається оцінка компонентів. Деякі з нас звертаються до фахівців, щоб дізнатися зміст, інші намагаються використовувати "дідівські" методи, і робити все самостійно. Але все це ефективно, лише коли виконано правильно. Тому рекомендуємо оцінювати грунт і компоненти перед змішуванням, щоб отримувати високу якість.

Наприклад, в покупну суміш рекомендується додавати трохи піску, а також регулювати добавки за змістом. Вивчайте інструкцію і обов'язково читайте список компонентів, адже багато (про що ми говорили раніше) не підходять для вирощування розсади.

Вивчіть вимоги до ґрунту на основі прикладів, так буде набагато легше готувати необхідну суміш самостійноВивчіть вимоги до ґрунту на основі прикладів, так буде набагато легше готувати необхідну суміш самостійно

Давайте більш конструктивно!!! Зверніть граничне увагу на вміст калію, фосфору і азоту. Якщо на упаковці покупної суміші зазначено, що вміст елементів близько 300-400 мг/л, то вирощувати в ньому розсаду спочатку не можна, але от як компонент для приготування суміші під выгнанную розсаду - можна. Якщо вміст елементів ще вище, то пророщувати насіння в такому грунті категорично заборонено, адже в такому випадку ви не отримаєте нормального розвитку, а лише зростання зелені "як на дріжджах", і що найголовніше, на шкоду зав'язі, цвітіння та іншим необхідним для врожаю процесів.

Не підходить для висівання насіння на розсаду і земля з городу. Вона не збалансована, має в собі патогенну флору, насіння бур'янів, токсини та інші компоненти, які нам у складі не потрібні.

З варіантів покупних сумішей можна вибрати грунт для кактусів. Він найбільш збалансований під вирощування насіння на розсаду, має невисокий вміст основних мінеральних елементів, володіє хорошою рихлістю і обеззаражений. Тому, після посадки в такий грунт насіння, тільки коректна агротехніка рослин, і все буде в нормі!

Ми радимо уважно стежити за процесом і коректно оцінювати будь-який результат. Змішали грунт неправильно і отримали слабку розсаду? Не біда, в наступний раз поставтеся до рецептом більш серйозно, нормалізуйте кислотність, зменшіть кількість добавок... приблизно так. Самостійно регулюючи вміст і якість грунту, ви швидко дійдете до потрібного рецептом!

Грунт для розсади (відео)

Розсадний грунт і розсадний субстрат завжди можна придбати в спеціалізованій торговельній точці. Але завжди цікавіше прийти до позитивного результату самостійно. Однак, у кожного власна думка, і готувати або купувати - вирішувати тільки вам. З цього приводу ми з задоволенням послухаємо вашу думку в коментарях до статті.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...