Колодязь на дачі: вибираємо матеріал і технологію будівництва

Дачний криницяДачний колодязьВ те, що колодязь на ділянці дуже корисний, а іноді і життєво необхідний (якщо інших джерел води не є) говорити не доводиться. Пристрій колодязя на дачі в ідеалі повинно передувати споруді будинку. Адже вирити колодязь на дачі в абсолютно довільному місці не вийде, ключову роль відіграє наявність неглибоко залягаючих ґрунтових вод.

 

Вода для колодязя

Доступ до ґрунтових вод, що залягає на глибині 5-15 метрів можна отримати з допомогою влаштування шахтного колодязя. Якщо ж бурити свердловину, то можна досягти місця, де скупчуються знаходяться під високим тиском артезіанські води. Самий ефективний спосіб виявлення води - розвідувальне буріння. Потрібні спеціальне обладнання і фахівці відповідного профілю. Пробне буріння дозволить спробувати воду на смак. По ідеї вода для колодязя повинна відрізнятися чистотою, не містити домішок і не пахнути. Якісний аналіз води можна провести в санепідемстанції. Якщо відчувається запах або є домішки, які не перевищують критичних значень, то доведеться задуматися про встановлення системи доочищення, благо фільтри зараз дістати не представляє проблеми.

Конструкція колодязя

Шахтні колодязі споконвіку використовувалися людьми для видобутку води, він являє собою вкопаний у землю каркас, який досягає водоносних шарів. Каркас не дає грунту падати в шахту, а також перекриває доступ воді поганої якості з верхніх шарів.

Конструктивні особливості колодязівКонструктивні особливості колодязів

Популярність шахтних колодязів обумовлена порівняльною дешевизною та простотою пристрою.

Цілком можливо, заручившись підтримкою помічника, вирити колодязь своїми руками, не викликаючи фахівців.

Складається шахтний колодязь з оголовки, власне шахти і водоприймальної частини. Вода в колодязі з'являється з дна або надходить через отвори, розташовані в нижній частині стін. Як глибоко доведеться копати колодязь на дачі, безпосередньо залежить від місця залягання водоносно шару. За загальним правилом шахта повинна на 1м зануритися у водоносний шар, але конкретно це визначається тим, скільки води потрібно для ділянки.

Криниці можна надати круглу, квадратну або багатокутну форму. В якості матеріалів активно застосовується цегла, дерево, бетон. Оголовок колодязя знаходиться на висоті близько 70-80 см над рівнем землі, по колу зводиться відмостка, зазвичай шириною не більше 1 м, яка прикривається при експлуатації колодязя кришкою.

Зовнішній вид колодязя і пристрої для підйому води

Декоративно оформлений зруб може дуже прикрасити дизайн колодязя. Вода з колодязя видобувається з допомогою насоса або по-старому - відром, для чого в зрубі встановлюється блочна система. Цілком покладатися тільки на насос для колодязя не варто, інакше при відключенні електрики можна залишитися без води.

Вид колодязяВид колодязя

Тому рекомендується забезпечити собі видобуток води з колодязя обома способами, тобто встановити і насос для колодязя і наприклад, «журавель», який додасть криниці декоративний вигляд і одночасно допоможе підняти відро з водою.

З чого побудувати колодязь

Відразу варто відзначити, що у кожного матеріалу є і позитивні, і негативні якості і властивості. Здавна, щоб побудувати колодязь, використовували дерево. Найкраща в цих цілях деревина у дуба - міцна, водостійка. Непогана в цьому відношенні і осика, яка тривалий час не піддається гниттю. До компромісних варіантів можна віднести хвойні породи начебто сосни та модрини (але не ялина, яка гниє дуже швидко) і деякі листяні (верба, береза, вільха, липа).

Колодязь з цегли

Порівняно з будівництвом дерев'яного колодязя, цегляний колодязь вимагає менших зусиль. Головне - підібрати цеглу, що не мають тріщин і розломів. Поперечник шахти повинен бути трохи більше діаметру колодязя, де на кілька сантиметрів. Зведення глибокої шахти починають з дна, якщо ж шахта йде вглиб не більше ніж на 5 метрів, то більш зручно буде укладати цеглу зверху (опускний спосіб).

Нестійкий грунт зміцнюють арматурою, щоб виключити можливість обвалів.

Колодязь з бетонних кілець

Бетонні колодязі будуються дуже швидко, буквально за пару днів. Кільця можна підібрати підходящого розміру, висотою вони бувають від 40 до 90 см в поперечнику - 100-120 см і 8-12 см становить зазвичай товщина залізобетонні кільця потоньше-5-9 див. Укладання бетонних кілець виробляють опускним методом: саме нижнє кільце опускається разом з дном, зверху по мірі просування вглиб укладаються наступні кільця.

Колодязь з бетонних кілецьКолодязь з бетонних кілець

Таким чином зміцнюються стіни шахти, що підвищує безпеку людей, що працюють усередині шахти, а також це дозволяє обійтися без вантажопідйомних механізмів. Шви на стику кілець промащуються цементним розчином.

Недоліки бетонного колодязя

Зводячи бетонний колодязь на дачі, слід знати і про його недоліки. Недолік номер один - відсутність герметичності верхній частині і домогтися її практично неможливо. Взимку верхні кільця піднімаються, і в утворилися між ними щілини в колодязь проникають грунт і камінчики. Це сміття заважає їм повернутися на місце, з-за чого в колодязній воді з'являються домішки і бруд. Про підйомі кілець можна судити по грунту, який в цьому випадку значно осідає навколо колодязя грунту. На жаль, ця небезпека є практично у всіх регіонах, де взимку земля промерзає мінімум на 1 метр.

Інший недолік, пов'язаний уже з нижніми кільцями, які можуть зрушитися в довільному напрямку відносно вертикальної осі колодязя, що також порушує герметичність. Відбувається це із-за зсуву грунтового шару, який лежить під водоносним і має дуже м'яку структуру. Ці недоліки в меншій мірі властиві криниць, складеним з бетонних кілець з «замками». Такий «замок» не перешкодить підйому верхніх кілець, але зате потім кільця опустяться майже на своє колишнє місце. Замок досить ефективно захистить і від зсуву нижніх кілець (до певної межі, звичайно).

Колодязі з монолітного бетону

Більш стійкі колодязі з монолітного бетону, вони можуть залишатися герметичними протягом десятиліть. Суцільна бетонна стіна служить надійною перешкодою і не дає можливість ґрунтовим водам просочитися в колодязь. На початку будівництва викопують шахту шириною 100-120 см. Бетонування колодязя можливо одним із двох способів. Опускним методом бетонування проводять по частинах. Досягнувши глибини 2-3 метрів, внизу встановлюють кріплення у вигляді дерев'яних кілець з дуба і обмазують бетоном стіни шахти. Після затвердіння бетону риття колодязя поновлюється, і прорив наступний 2-3 метрова ділянка, знову бетонують. Якщо колодязь не дуже глибокий, цим способом можна забетонувати відразу весь колодязь, укладати бетон при цьому починають знизу і йдуть вгору, одночасно пересуваючи опалубку.

Монолітні колодязіМонолітні колодязі

Інший спосіб будівництва бетонних колодязів передбачає постійне нарощування бетонного кільця, що знаходиться у верхній надземної частини. Нижня кромка кільця (яке потрібно особливої форми і до того ж розбірні) при цьому спускається вниз одночасно з поглибленням колодязної шахти. При цьому способі доводиться довше чекати, поки застигне бетон, що, звичайно, подовжує терміни будівництва.

Будівництво колодязя своїми руками (відео)

 

Колодязь будь-якого виду потребує догляду, регулярному огляду і чищення, і тоді ви будете забезпечені чистою, смачною колодязною водою.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...