Хвороби та шкідники яблунь: ознаки і методи боротьби

Хвороби та шкідники яблунь в садуХвороби та шкідники яблунь в садуВирощування яблунь на дачі - гідну працю, який сторицею окупається рясним урожаєм наливних плодів. Але можливо це тільки в тому випадку, якщо ваш сад не відвідали хвороби і шкідники яблунь, здатні не тільки зменшити урожай, але і серйозно зіпсувати здоров'я дерев.

Зміст:

 

В першу чергу, ми б хотіли розглянути можливі хвороби яблунь, які найбільш часто атакують не тільки дорослі дерева, але й молоді саджанці. Також, ми постараємося максимально розгорнуто розглянути ознаки захворювань яблунь і методи боротьби з ними.

Хвороби яблунь та їх лікування

Грибкове захворювання яблунь - борошниста роса

Борошниста роса відома нам по багатьом іншим рослинам, адже дане захворювання дуже любить побуянити і в саду, і на городі. Борошниста роса вражає життєво важливі частини дерева - пагони і бруньки, листя і кору. Спочатку, на поверхні з'являється брудно-білий наліт, який з часом трансформується в буре, і навіть, з темними крапками. Листяна частина яблуні жовтіє і швидко засихає, пагони перестають рости, життєві сили дерева згасають, і воно не може плодоносити. Якщо захворювання залишається непоміченим, то грибниця може перезимувати у ураженої частини рослини і знову почати свою діяльність вже з нової весни.

Боротьба з борошнистою росою яблунь

 • Догляд і лікування яблуні починається навесні, в той момент, коли молоде листя тільки розпускаються. Дерево обробляється спеціальними препаратами, шляхом обприскування. Для цього можна використовувати Топаз або Скор, замішуючи 2 мл засобу на відро води.
 • Після того, як яблуні відцвіли, їх необхідно обробити хлорокисью міді, наприклад, використовуючи препарат Хом. Готується просто засіб, з розрахунку 40 г на відро води, далі відбувається обприскування.
 • Також, лікування хвороби триває і після збирання плодів, з використанням бордоської рідини (1%) або розчину мідного купоросу (обприскування дерев розчином 20 г рідкого мила, 50 г мідного купоросу на відро води).

Борошниста роса яблунь на дачіБорошниста роса яблунь на дачі

Парша - хвороба листя яблуні

Хвороба яблуні є парша - грибкове захворювання, яке вражає листя дерева або молодого саджанця, але також переходить на квітки і плодоніжки. Парша проявляється бурим нальотом на листках, які підсихають і обпадають. Крім того, в цей же момент може припинитися і налив плодів, адже плями і тріщини на шкірочці значно сповільнюють ріст і псують якість.

Боротьба з паршею яблунь

 • Боротьба з хворобами яблуні починається навесні, в цей же період необхідно впливати і на паршу, обробляючи дерева та молоді саджанці Топазом (2 мл на відро води та обприскування).
 • Наступна обробка яблунь проводиться після цвітіння, із застосуванням препарату Хом (40 г на відро води та обприскування), або ж колоїдної сірки (80 г на відро води).

Парша яблунь - захворювання грибкового характеруПарша яблунь - захворювання грибкового характеру

Хвороба кори яблунь - цитоспороз

Цитоспороз яблунь є грибковим захворюванням, яке вражає окремі ділянки кори рослини. Спочатку, на корі яблуні проявляються темного кольору виразки, які поглиблюються і займають все більшу площу. Вони швидко розвиваються і змінюють колір, і тепер визначити цитоспороз яблуні можна вже з великим коричнево-червоним виразок. Результатом впливу захворювання є відмирання великих ділянок кори, які опадають разом з гілками. У зв'язку з деякими несприятливими факторами і зовнішніми впливами (бідні або важкі грунту, неправильний полив і догляд), хвороба яблуні розвивається швидше і може скоро погубити дерево.

Боротьба з цитоспорозом яблунь

 • Навесні, у фазі набубнявіння бруньок, проводиться перше обприскування препаратом Хом (40 г на відро води), але тільки в погожий і теплий день.
 • Наступне обприскування перед самим цвітінням. Проводиться воно розчином мідного купоросу (50 г на відро води).
 • Третє обприскування після цвітіння, з використанням того ж Хома, і в тому ж складі. Але обприскування повинно бути унормовано: на молоде дерево - 2 л, на доросле - 5 л.
 • Перед зимовими холодами, обов'язкова підкірка яблунь калієм і фосфором, а також, побілка штамбів великих дерев.

Цитоспороз яблунь в саду дачної ділянкиЦитоспороз яблунь в саду дачної ділянки

Хвороба плодів яблунь - плодова гниль

Проявляється плодова гниль яблунь освітою плям гнилі бурого кольору на дозріваючих яблуках. Вони досить швидко ростуть в розмірах і покривають максимальну частину плоду, дуже сильно подпорчивая його якість. В тому числі, зростає і кількість гнилих яблук на дереві, які просто осипаються на землю. М'якоть таких яблук, в більшості своїй, повністю неїстівна.

Боротьба з плодовою гниллю яблунь

Фахівці завжди підказують нам, як боротися з хворобами яблунь, і сьогодні вони пропонують дуже багато способів для боротьби з різними захворюваннями. Але, для плодової гнилі рекомендований саме той препарат, який ми вже багато разів згадували в поточному матеріалі. Це Хом, який необхідно розбавити з розрахунку 40 г на відро чистої води, і проводити обприскування. Їх має бути два - під час утворення молодих листків, а також, після цвітіння яблуні. Витрата готового розчину на кожне доросле і плодоносить дерево - близько 5-6 л.

Плодова гнилья яблунь - небезпечне захворюванняПлодова гнилья яблунь - небезпечне захворювання

Бактеріальний опік яблунь

Бактеріальний опік вважається хворобою молодих яблунь, так як найбільш часто заноситься в садок саме з живцями і саджанцями, які були куплені або прийняті в дар від сусідів. Бактеріальний опік вважається карантинною хворобою і проявляється у вигляді зміни форми листя, почорніння, висихання, а також псуванням і гниллю молодих плодів, які залишаються в ураженому вигляді на дереві. Проявляється захворювання в середині літа, а виражається в усиханні і почернении листя, а також, молодих однорічних пагонів. Це ще раз підтверджує думку, що бактеріальний опік - хвороба саджанців яблуні, яка може поширюватися і по всьому саду.

Боротьба з бактеріальним опіком яблуні

Профілактика бактеріального опіку:

 • В першу чергу, це придбання здорового посадкового матеріалу.
 • Важливо вчасно знищувати і дрібних шкідників саду, які розносять захворювання.
 • Обов'язкова промивка інструменту після обробки підозрілих дерев і саджанців.
 • Дезінфекція грунту в саду (60 г мідного купоросу на відро води), а також, обробка Хомом, до 80 г на відро води та обприскування грунту в саду з розрахунку 2 л на квадратний метр.

Єдиною ж правильної заходом боротьби з бактеріальним опіком залишається повне знищення вогнищ захворювання, а також закладення зрізів на дереві садовим варом або дезінфекція розчином мідного купоросу (1%).

Бактеріальний опік яблуніБактеріальний опік яблуні

Молочний блиск яблуні

Можна вважати, що молочний блиск - це хвороба стовбура яблуні, але це буде не зовсім вірно, адже уражається переважно листяна частина, і тільки потім, коли знову виросли листочки псуються і пузырятся, хвороба проникає глибше, у деревину. Молочний блиск поступово псує і вбиває все дерево, листя і гілки з якого осипається, а саме воно стає дуже слабким в короткі терміни. Хворобу можна помітити не тільки з повітряних порожнин листя яблунь, які набувають біло-сріблястий колір, але і по темних плям на корі і стовбурі.

Боротьба з чумацьким блиском яблуні

 • В першу чергу, щоб правильно боротися з чумацьким блиском яблуні, вам необхідно правильно готувати дерева до зимових холодів. Не зайвою буде і профілактична обробка стовбурів і листяної частини дерев, а також, побілка кори дерев в осінній період. Постарайтеся також забезпечувати правильний полив яблуні і вчасно здійснювати підживлення.
 • Якщо кора дерева починає псуватися, її необхідно видаляти, а стовбур лікувати відповідними препаратами та відновлювальними засобами, замазывая рани дерева спеціальним клеєм.

Захворювання листя і деревини яблуні молочний блискЗахворювання листя і деревини яблуні молочний блиск

Хвороба яблунь чорний рак

Досить серйозне захворювання яблунь, яке вражає кору штамба, листя і плоди яблуні. В результаті, якщо вчасно не звернути уваги на хворе дерево, або ж лікувати його неправильно, можна втратити не тільки урожай, але і саму плодоносну дерево. Визначити чорний рак яблуні можна за відповідним плям на листках, які ростуть не тільки в розмірах, але і кількісно. В цей же час, на плодах з'являється чорна гниль, а кора дерева починає отримувати тріщини і вивертатися, тканини дерева приподымаются і рвуться, хвороба прогресує.

Боротьба з чорним раком яблуні

 • Основним заходом можна вважати боротьбу з дрібними шкідниками і деякими захворюваннями, які послаблюють стійкість дерева до захворювання і, так сказати, навіть допомагають йому захворіти чорним раком.
 • Далі, можна використовувати обрізку частин дерева, які виявилися ураженими захворюванням.
 • Стовбур дерева і листяну частину необхідно обробити розчином бордоської рідини, але тільки після цвітіння дерев.

Чорний рак яблуні - небезпечне захворювання, здатне погубити деревоЧорний рак яблуні - небезпечне захворювання, здатне погубити дерево

При боротьбі з захворюваннями яблунь, слід обов'язково пам'ятати, що величезну роль відіграє грунт, яку потрібно своєчасно знезаражувати. Також, потрібно по максимуму видаляти з ділянки відмерлі частини рослин, інфіковані та хворі плоди і листя, зламані і відпали гілки і стебла. Все це слід спалювати за межами ділянки.

Шкідники яблунь і боротьба з ними

Боротьба з шкідниками яблунь вважається складною тільки в тому випадку, коли не можеш розпізнати небезпеку, або ж не розумієш, як її нейтралізувати. Якщо ж правильно визначити шкідників яблунь, які оселилися у вашому саду, а також, впливати на них коректними та ефективними методами, захистити яблуні від шкідників буде набагато простіше.

Отже, в саду ви можете зустріти безліч шкідників, які не проти поласувати корою яблунь, листям, цвітом і плодами, і це, приміром, плодова міль, боярышница, плодожерка, пильщик, трубковерт, заболонник та інші. Але ми розглянемо тільки деякі з них, які зустрічаються найбільш часто і надають найбільшу шкоду.

Шкідники листя яблуні - яблунева попелиця зелена

Найпоширеніші шкідники в садах, які можуть атакувати рослини в будь-якому регіоні. Зелена яблунева попелиця утворює цілі колонії на пагонах і листяної частини яблунь, поїдає листя і псує зелену частину дерева, покриває пошкоджені місця специфічним нальотом.

Боротьба з яблуневою попелицею

Найкращим способом вважається атака сонечок, але це в тому випадку, якщо вам є, де взяти подібних комах. Якщо ж такої можливості немає, проводите обробку яблунь від шкідників відваром тютюну і мила, або розчином карбофосу (0,3%).

Яблунева попелиця та методи боротьби з шкідникамиЯблунева попелиця та методи боротьби з шкідниками

Червоний кліщ яблонный

Цей шкідник може кілька років поспіль атакувати зелень яблунь, висмоктуючи з неї сік. Кліщ спокійно зимує в складках кори, відроджується у весняний період і вирощує до 5-6 нових поколінь комах за сезон. Червоні кліщі зосереджуються на кінчиках стебел і листя, де й шкодять рослині.

Боротьба з червоним яблонным кліщем

Для профілактики слід очищати дерева від старої кори, виносити її за межі ділянки і спалювати. Також, необхідно практикувати обприскування яблунь навесні від шкідників, використовуючи розчини дикофола чи карбофосу.

Як боротися з червоним яблонным кліщем?Як боротися з червоним яблонным кліщем?

Листоблошка або яблунева мідяниця

Жовтувато-зелені комахи невеликого розміру, які вражають нирки і листя яблунь, проживаючи глибоко в складках молодих нирок. Листоблішки швидко розвиваються і мають здатність зимувати без втрат.

Боротьба з листоблошкой в саду

Боротьба з шкідниками яблуні навесні може початися зі знищення листоблішки. Момент набухання і розпускання бруньок не можна пропустити, інакше в глибині зеленої маси знайти і знищити яблуневу медяницу буде зовсім непросто. Але, все-таки, є способи боротися зі шкідником, наприклад, застосувавши обкурювання тютюновим димом, або ж обробку дерева яблуні розчином карбофосу (0,3%).

Шкідник листя яблунь - яблунева міль

Гусениці шкідників спокійно переживають зимовий період в корі, створюючи собі своєрідне житло з затверділої слизу. У весняний період, гусениця виходить назовні і поселяється на листках яблуні, якими і активно харчується. Тут же вона і створює нове покоління, у спеціальних павутинних гніздах, яке з не менш жорстким апетитом знищує зелень дерева.

Боротьба з яблуневою міллю

Чим обробляти яблуні від шкідників подібного роду? У нас є чудовий варіант, який допоможе вам позбавитися від яблуневої молі. Це знаменитий розчин хлорофосу (0,7%) або розчин золоном (0,2%).

Методи боротьби з яблуневою міллюМетоди боротьби з яблуневою міллю

Шкідники яблунь листовійки

Зустріти листовійок можна практично в кожному садочку, де вони і вражають листяну частину дерев. Листовійки починають свою діяльність в саду з весни, коли із спеціальних коконів у корі яблуні вилазять гусениці зеленого кольору, з дрібними бурими крапками. Вони пошкоджують бутони та бруньки, перетягують павутиною листя, до середини літа заляльковуються прямо в попередньо згорнутому листочку яблуні.

Боротьба з листокруткою в саду

Та, правда, як захистити яблуню від шкідників, яких практично не видно, але які серйозно ушкоджують дерево, а точніше, його листяну частину? Наприклад, боротьбу з шкідниками яблунь можна почати раніше, у весняний період, коли листовійка тільки перебирається на молоде листя. В даному випадку, наші методи будуть досить ефективні. Отже, потрібно використовувати розчин нітрофен (3% і строго ранньою весною), далі, після розпускання бруньок - розчин хлорофосу (0,7%).

Листовійка - небезпечний шкідник яблуні в садуЛистовійка - небезпечний шкідник яблуні в саду

Шкідники яблунь під час цвітіння: яблонный квіткоїд

Невеликий сіро-бурий жучок зі світлими смужками і дугоподібним хоботком. Зимує він в складках кори яблунь або навіть під опалим листям на ґрунті, а ранньою весною перебирається на дерево і активно знищує бруньки дерева заради прожитку. Самки яблуневої квіткоїда відкладають яйця в самі бутони, а вилупилися личинки вже доїдають бутон зсередини. За рахунок цього, майбутній квіточка перетворюється в склеєний екскрементами жука темний ковпачок, який не розкривається і не дає кольору. Природно, це позначається на врожаї.

Боротьба з яблонным квіткоїдом

Допоможе в боротьбі з шкідниками догляд за яблунею - чистка старої кори і застосування ловчих поясів. Також, ранньою весною, жуки-шкідники яблунь зтрушуються на щити і знищуються, а саме дерево обробляється розчином карбофосу або хлорофосу (0,3%).

Жук-шкідник яблунь - яблонный квіткоїдЖук-шкідник яблунь - яблонный квіткоїд

Яблунева плодожерка

Гусениці плодожерки зимують в корі дерев, або ж у грунті. І в першому, і в другому місці зимівлі плодожерка переживає зиму в щільному коконі. Під час бутонізації плодожерка окукливается, а в кінці цвітіння метелики готові до першого вильоту. Цілий місяць після цього шкідники відкладають яйця на плоди яблуні і листя (верхня частина аркуша), а вже через 2-3 тижні гусениці починають знищувати самі яблука, виїдаючи м'якоть і добираючись до насіння.

Боротьба з яблуневою плодожеркою

Як боротися з шкідниками яблунь, які знаходяться всередині плодів? Звичайно, прибирати такі плоди з території дачної ділянки, щоб не допускати поширення шкідників, збирати опалі і по максимуму виносити її за територію. Також, потрібно застосовувати ловчі пояси, чистити стару кору і проводити дезінфекцію. Щоб уберегти яблуню від шкідників типу плодожерки, обробляйте дерево розчином карбофосу або хлорофосу (0,3%).

Плодожерка, і як знищити шкідника на яблуніПлодожерка, і як знищити шкідника на яблуні

Зіпсовані листя, листя в павутині і скручені в трубочки, надъеденные плоди, опале гілля, бутони і плоди, стара кора, відмерлі частини стовбура і стебел... все це повинно вчасно прибиратися з території дачі і спалюватися. Дерева ж, в даний момент, повинні ретельно обробляються від шкідників.

Якщо у вас залишилися питання, типу, коли обробляти яблуні від шкідників і які засоби боротьби найкраще використовувати, ви можете повернутися до списку комах і знайти поруч методи боротьби з ними. Що ж стосується першого питання, то захист яблунь від шкідників краще всього проводити ранньою весною, коли комахи починають прокидатися після зими і тільки намагаються влаштуватися на дереві.

Відео про захворювань і шкідників яблунь в саду

Хвороби та шкідники яблунь - справжня проблема в старому або занедбаному саду, але якщо ви вирощуєте молодий яблуневий сад і правильно дотримуєтеся правил агротехніки, не допускаєте проникнення на вашу територію шкідників і хвороб дерев, обробляють рослини і грунт, то вашому урожаю нічого не загрожує.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...