Тіньолюбні і тіньовитривалі рослини для дачі

Тіньолюбні і тіньовитривалі рослини на дачній ділянціТіньолюбні і тіньовитривалі рослини на дачній ділянціПрактично кожен дачна ділянка поділяється на певні зони - добре освітлені і притіненим. Зони ділянки в тіні часто залишаються пустими і виглядають неорганічно, а тому ми вирішили, що цілком актуально буде вивчити тіньовитривалі рослини для дачі.

 

Сказати по правді, практично на кожній другій дачі є будівлі або дорослі дерева, які відкидають багато тіні на молодий сад, город і квітники. Часткова тінь не лякає рослини, адже свою частку сонячного тепла і світла вони отримують протягом дня в будь-якому випадку. Але що робити з зонами, які взагалі не освітлюються сонцем або висвітлюються мінімально? Які рослини можна висадити дачним будинком, під старою яблунею або збоку нового гаражу для автомобіля? На ці запитання відповідають фахівці DachaDecor.com.ua, які провели кропітку роботу по вибірці необхідної інформації, а також вивчення форумів і збору найрізноманітніших думок.

Безліч рослин, які вирощуються на дачі, чудово відчувають себе в тіні і напівтініБезліч рослин, які вирощуються на дачі, чудово відчувають себе в тіні і півтіні

Сьогодні ми постараємося найбільш докладно описати зони вирощування рослин, вибрати для затінених ділянок квіти однорічні і багаторічні, чагарники, ягідні та овочеві культури.

Подібне формування зон і вибірка рослин для вирощування в тіні особливо актуальні для власників стандартних дач в 6-9 соток, де місця, чесно кажучи, обмаль, а висадити всього потрібно ой як багато!

Якщо тіні на дачі багато, а сонячних місць мало, це ще не проблема!Якщо тіні на дачі багато, а сонячних місць мало, це ще не проблема!

Визначення затінення ділянки і вибір рослин

Слід дуже серйозно підійти до вивчення ділянки для посадки рослин і часу його затінення протягом усього світлового дня. Багатьом з нас вже відома агротехніка популярних дачних рослин, а тому не складно зрозуміти, що далеко не кожне з них зможе нормально розвиватися в повній тіні. У такому середовищі нормально себе почувають тільки деякі види декоративних рослин. Для решти ж потрібно буде вибирати зони з частковим притіненням, там, де сонце буває хоча б половину дня.

Визначаємо затінення різних зон території і вибираємо рослини для посадкиВизначаємо затінення різних зон території і вибираємо рослини для посадки

Розподіл рослин по ділянці

Проблема правильного розподілу рослин на дачі дуже серйозна, адже на невеликих ділянках дуже складно розібратися, де і що буде рости, як коректно здійснити посадку. Особливі складності переслідують новачків, які щойно придбали дачу і вирішують, де саме буде город, сад, квітник.

Часто посадка дерев відбувається вздовж паркану, щоб не займати корисну площу на дачі. Але тут слід правильно вибрати сторону, щоб тінь від дерев не затінювали великі площі ділянки. Розподілити їх можна і рівномірно по дачі, з урахуванням вимог відстаней. Таким чином, можна буде сформувати ділянки з частковим затіненням і залишити певні зони з найбільшим освітленням для тих рослин, які воліють максимум світла.

Чагарники дачники також звикли висаджувати вздовж парканів та огорож, але тут варто розуміти, що частина з них буде в повній тіні від огорожі або дерев, висаджених раніше. Тому, найбільш правильним рішенням буде посадка ягідних або декоративних чагарників ближче до центру дачної ділянки, наприклад, для поділу території на певні зони.

Для квітів і ягід місце можна знайти скрізь, так як ми вже давно вивчили технологію вертикального озеленення і високих грядок. Крім цього, завжди є такі малі архітектурні форми, які передбачають вирощування квітів на височинах. Розглянути також можна унікальні декоративні квітники, спеціальні садові скульптури, оригінальні горщики на дачі та інші вироби, завдяки яким рослинам забезпечуються максимально правильні умови для росту і розвитку.

В залежності від освітленості дачної ділянки, розподіляємо по ньому рослиниВ залежності від освітленості дачної ділянки, розподіляємо по ньому рослини

Тіньолюбні і тіньовитривалі рослини

Дані поняття ми звикли серйозно плутати, вважаючи, що і ті, і інші рослини легко справляються з темними ділянками на дачі і виносять умови без сонячного світла. Ми ж рекомендуємо розмежовувати поняття і при покупці тієї або іншої культури обов'язково вивчати агротехніку, вимоги до вибору місця посадки рослини на дачі. Пам'ятайте, тінь буває стабільною протягом дня, часткової (певна частина дня за рахунок ходу сонця) або розсіяною (сонячне світло крізь гілки і листя сильнорослих рослин).

Не можна плутати поняття тіньолюбних, тіньовитривалих і світлолюбних рослин при посадці на дачіне Можна плутати поняття тіньолюбних, тіньовитривалих і світлолюбних рослин при посадці на дачі

Ступінь затіненості і грунт

Слід розуміти, що для розвитку рослин необхідні не тільки умови освітленості, але також певні грунту та інші умови. Таким чином, в густій тіні, що відкидається дачними будівлями, густими насадженнями чагарників або дерев, непогано себе почувати очиток побегоносный, купени, оман чудовий, тіарка серцелиста, копитняк європейський.

Якщо ж поєднувати дані зони дачі з добре зволоженим грунтом, то можлива посадка клопогонов, примул, морозника, астильби, герані темною.

На ділянках з розсіяно тінню, наприклад під горіхами або старими яблунями, цілком можна влаштувати посадку пупочника весняного, маренки запашної, люпинів, лілейників. Тут же ростимуть і деякі лікарські й запашні рослини - м'ята перцева, меліса лікарська, інші.

Також потрібно знати, що не тільки вологість ґрунту визначає можливість зростання деяких рослин в тіні або півтіні, але також її склад. Таким чином, на пісковиках і супесчаниках часткової притененности нормально почуваються купина, конвалія, барвінок, фіалка, живучка повзуча та інші.

Для розвитку багатьох рослин роль відіграє не тільки освітленість ділянки, а також склад грунту і зволоженістьДля розвитку багатьох рослин роль відіграє не тільки освітленість ділянки, а також склад грунту і зволоженість

Тіньовитривалі чагарники

Цікавим вважається той факт, що в тіні плодового саду або на огорожах розмежування дачних ділянок часто можна зустріти чагарники, які не відчувають ніякого негативу від тіні. Вони ростуть і розвиваються цілком нормально, не вимагаючи до себе особливого ставлення.

В півтіні відмінно ростуть рододендрони, які, до речі, взагалі не люблять сонця. Але бажано висаджувати їх саме в півтіні, затінку, під деревами, так як повна відсутність сонця серйозно позначається на цвітінні.

Півтінь підходить і для гортензій, не зашкодить вона і калину, бузину. На таких ділянках можна висаджувати і плющ, дівочий виноград, клематис.

На дачі завжди є місце красивим тіневитривалих чагарникахНа дачі завжди є місце красивим тіневитривалих чагарниках

Квіти та декоративні рослини в тіні

В даному розділі ми представимо ще невеликий список найменувань рослин, які нормально відносяться до затінених ділянок, а деякі і взагалі готові жити без сонячного світла.

Багаторічники

Найбільша кількість рослин, які люблять тінь, саме серед багаторічників. Завдяки великій кількості видів рослин, можна створювати не одиночні посадки, а цілі ярусні клумби, які прикрашатимуть тіньової ландшафт.

Бадан - рослина, що віддає перевагу середню і щільну тінь. У подібних умовах може постраждати лише цвітіння, ріст ж бадан йде чудово.

Ранньоквітнучий лілейник віддає перевагу півтінь, сильної тіні цвітіння помітно слабшає. Сучасні сорти лілійнику краще висаджувати на сонці.

Хоста - рослина, яка не тільки не боїться тіні, але і просто любить її. Єдина вимога - вологий ґрунт.

Аконіт непогано почуває себе на затінених ділянках, але також як і більшість воліє вологий грунт.

Астильби - тіньовитривалі рослини, але воліють часткову тінь або півтінь.

Для дицентры півтінь і тінь з добре зволоженим грунтом - також найкраще місце існування на дачі.

Бруннера - симпатичне і абсолютно невибаглива рослина, яка виживе в будь тіні. Але з ним варто бути обережним, так як бруннера швидко розростається.

У затінку молодого саду красиво цвіте дороникум.

Конвалія і синюха - практично класичні рослини для тіні і півтіні на дачі.

Крім даного списку, в різній притененности відмінно почувають себе люпин, купальниця, фіалка запашна, барвінок, аризема, тіарка, чистоус величавий, страусник, примула і багато інших.

Якщо захотіти, можна знайти безліч красивих рослин для посадки в тіні на дачіЯкщо захотіти, можна знайти безліч красивих рослин для посадки в тіні на дачі

Дворічники

Почати варто з братків, вибираючи різні сорти яких і висаджуючи в притінених місцях в різні періоди теплого сезону, можна легко домогтися цвітіння з весни і до осені.

Наперстянка - дворічна рослина високоросла, яке непогано справляється з нестачею сонця, але обов'язково за умови дотримання агротехніки.

Якщо необхідно висадити щось в повній тіні, згадайте про незабудке, яка самопосевом вже незабаром створить цілий килим симпатичних квіточок.

Зверніть увагу також на дворічні рослини, які не бояться затіненняЗверніть увагу також на дворічні рослини, які не бояться затінення

Однорічники

Вибирати з однорічників досить складно, так як любителів притінених місць тут не так багато.

Бальзамін - справляється з півтінню, але в повній тіні страждає недоліком цвітіння.

Тютюн запашний - відмінне і досить красиве рослина, яку можна висадити в розсіяному сонячному світлі в молодому саду.

Бегонія вечноцветущая - підходить для притінених клумб і одиночних посадок.

Тіньолюбних однорічників мало, але вони існуютьТіньолюбних однорічників мало, але вони існують

Цибулинні

Практично всі цибулинні люблять сонячне світло, але є і деякі виключення, які нормально розвиваються при мінімальному освітленні.

Більшість мелколуковичных, цвітіння яких починається ранньою весною, можуть рости в тіні саду або чагарників. Це крокуси, проліски, белоцветники, проліски.

Позитивно до тіні в саду відносяться нарциси, які так само яскраво цвітуть і не змінюють вертикальності положення стебла.

Висадити на дачі стоїть і цибулинні тіньовитривалі квітиВисадити на дачі стоїть і цибулинні квіти тіньовитривалі

Все це відноситься до квітів і декоративних рослин, для яких тепер не потрібно шукати якесь особливе місце на дачній ділянці. Хости, папороті, барвінки - в тіні і півтіні вони легко виростуть і покажуть очікуваний результат.

Які овочі можна вирощувати в тіні?

Тіньовитривалі овочі та інші городні культури є, і на дачі їх мало не половина. Тобто, ніяких проблем з вирощування продуктів харчування у вас не буде, якщо знайдете їм невелику ділянку між чагарниками або в півтіні саду.

Крім цього, завжди існує проблема розміщення світлолюбних рослин, яким щодня необхідно перебувати на сонці мінімум 5-7 годин. Як приклад можемо навести найпопулярніші на дачі томати (хоча таких рослин достатньо). Так от, якщо на дачі місця під всі світлолюбні рослини немає, завжди можна скористатися матеріалами нашого сайту і влаштувати високі городи в кілька ярусів, придумати спеціальні конструкції з труб або ящиків, висадити помідори в контейнерах і горщиках, наприклад, створивши таким чином "важкий квітник" на шпалері.

У тіні на дачі знайдеться місце і іншим, більш корисним культурамВ тіні на дачі знайдеться місце і іншим, більш корисним культурам

Якщо ж місця під подібні рослини досить чи ви вже впоралися з їх розміщенням, у нас залишається безліч рослин, які можна висадити в тіні.

До речі, до цього питання краще підходити з іншого боку - розраховуючи посадки світлолюбних рослин, відштовхуйтеся від тіньовитривалих і, розмістивши їх у відповідних місцях, забивайте залишилися сонячні майданчики светолюбами!

Отже, овочі, які ростуть в тіні. З дотриманням правильної агротехніки від даних культур можна очікувати непоганого врожаю навіть з мінімальним сонячним освітленням. Ось короткий список того, що не потрібно буде довго шукати місце на території дачі - буряк і боби, салат-латук, цвітна капуста і брокколі, цибуля, петрушка, часник та багато інших.

Городні культури в тіні (на думку дачників)

З приводу наступного списку... він не рекомендаційний, а суто умовний, так як у нього ми вибрали думки дачників, які говорять про можливість вирощування певних городніх культур в місцях з браком сонячного світла. Наведемо лише кілька самих цікавих:

  • Відмінно справляються з повним затіненням щавель і часник. Іноді в подібних зонах можна зібрати непоганий урожай моркви, але даній культурі все-таки краще іноді бувати на сонці. Крім того, вирощувати в затінку дерев і прямостоячу квасоля, горох, нерідко тут можна помітити навіть посадки огірка;
  • У регіонах з жарким літом, в півтіні непогано ростуть і помідори. Звичайно, їм необхідний сонячне світло, але далеко не завжди його надлишок іде на користь томатам. У тіні молодого або навіть старого саду можна вирощувати всю лінійку зелених салатів;
  • В тіні високого живоплоту росте червона смородина. Недолік сонця впливає на швидкість дозрівання, але ніяк не на якість врожаю. Тут же поруч зростає хрін, трохи віддалік, в півтіні - ревінь, китайська капуста, кабачки... все дає нормальний урожай, якщо доглядати.

При правильній посадці в тіні або півтіні зростає практично все - квіти, овочі, чагарникиПри правильній посадці в тіні або півтіні зростає практично все - квіти, овочі, чагарники

Дані думки від дачників з різних регіонів, а тому можна відмітити, що в залежності від клімату рослини можуть по-різному ставитися до тіні і сонцю.

Рослини для тінистого саду (відео)

Тіньолюбні рослини на дачі є завжди, а тому не варто панікувати, якщо у вас вся дача в деревах, це навіть на краще. Дякуємо всім за увагу до статті і просимо поділитися своїми спостереженнями на дану тему, тут же, у рядку коментарів.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...