чагарники, широко відомі своїми запашними квітами і отруйністю ягід.
Волчеягодник, або, як його ще називають, Волчник, відноситься до сімейства Волчниковые. Це листопадні або вічнозеленіПоширений в Євразії, близько 17 видів зустрічається в Росії.
Один з видів цієї рослини - Вовче лико - занесено в Червону книгу.
Вперше це рослина описав К. Лінней назвав його Dáphne, що з грецької перекладається як «лавр».
Це назва пов'язано було з тим, що листя волчника схожі на лаврові, а згідно з міфами, Дафна перетворилася в лавр, коли тікала від Аполлона, який переслідував її.
Російська назва «вовчі» і «волчник» дано, мабуть, тому, що рослина дуже отруйна, а на Русі усе небезпечне пов'язували з вовками. Назва «вовче лико» отримав вид цього чагарника за дуже міцну кору, яка погано піддається розриву.
Вовчі невисокий чагарник, до півтора метрів заввишки, нараховує 50 видів. Крона розлога або чашоподібна. Листки гладенькі, шкірясті, чергові, короткочерешкові.
Волчник цвіте дивовижно. Квіти з 4 пелюстками, зрощеними в трубочку біля основи, густо покривають минулорічні пагони. Колір різний: зеленувато-білий, рожевий, білий. Листопадні види зазвичай мають рожеві відтінки кольорів, а вічнозелені - зеленуваті. Тичинок 8-10 розташовуються в 2 ряди. Видають дуже духмяний запах. Аромат відчувається на великій відстані, причому, у різних видів він неоднаковий: одні чагарники пахнуть ваніллю (Daphne alpina), інші - бузком (Daphne striata), запах Daphne філіп нагадує фіалку, Daphne blagayana - гвоздику. Цвіте ранньою весною або пізньою зимою. На деяких видах квіти утворюються прямо на пагонах з сплячих нирок. Цвіте 15-20 днів, в прохолодну погоду квіти зберігаються більше місяця.
Плід-кістянка яскраво-червоного, чорного, жовтого або білого кольору, довго зберігаються на гілках. Плоди яскраві і соковиті, що приваблює птахів, які розносять насіння.
На Кавказі і Закавказзі, а також в Малій Азії зустрічається вовчі Альбова (лат. Daphne albowiana Woronow). Він росте в субальпійському поясі на висоті 2200 м над рівнем моря. Зазвичай, на узліссях лісів.
Цей зимнезеленый вид вовчі ягоди заввишки 1 метр, відрізняється яскраво-червоними плодами і некожистыми дрібними листочками. Розмножувати, як радить DachaDecor.com.ua краще насінням, які 100% вкорінюються. Цвіте в травні, плодоносить у липні.
В Альпах зростає альпійський вовчі (Daphne alpina L). Високогірний чагарник досягає 50 см заввишки. На кінчиках пагонів утворюються пензлі-пучки білого кольорів, які розпускаються в кінці травня. Ягоди визрівають до середини липня. Іноді в жовтні зацвітає повторно. Росте повільно.
Цвісти починає в 2 роки. Дуже стійкий до морозів. В той же час слабко живцюється.
Алтайський вовчі (Daphne altaicaPali), ще називають кримським (D. taurica), а також волчеягодником Софії (D. Sophia). Це дуже красивий чагарник, схожий з деревцем. Листопадна рослина висотою від півметра до півтора має круглий стовбур, який, як і гілки, покритий червоно-бурою корою. Листочки довгасті, звужені до короткому черешку, сіро-зелені, іноді знизу мають білуватий узлісся.
Квіти цього виду білі, збираються по 3-7 у суцвіття на кінчиках гілок. Дуже рясно і красиво цвіте в травні-червні протягом 3 тижнів. Цвісти починає одночасно з розпусканням листків або відразу після них. Після цвітіння утворюються ягоди-кістянки буро-чорного, яскраво-червоного або чорного кольору. У вересні-жовтні відбувається друге цвітіння, більш слабке, плоди після нього не формуються.
Алтайський вовчі росте невеликими групами та поодиноко на кам'янистих схилах, у заплаві річок, біля підніжжя сопок. Зустрічається, в основному, в Західному Алтаї. Кримський вовчі довго вважали окремим видом. Його розмножують успішно насінням, а також кореневими нащадками, живцями. Любить освітлені місця. Досить зимостійкий. Охороняється як рідкісний ендемік російської флори. Не рекомендується використовувати в озелененні через великий отруйності.
Вовчі Софії зростає в Донському басейні, в Білгородській області. Квіти в нього білосніжні. Занесений в Червону Книгу.
Камчатський вовчі (Daphne kamtschatica Maxim) можна зустріти в Хабаровському, Приморському краях, на Далекому Сході, Камчатці, Сахаліні. Росте на кам'янистих грунтах в лісах. Це чагарник до півметра заввишки. Квіти в нього маленькі - до 1 см у діаметрі, блідо-жовті, ароматні. Ягоди-червоні кістянки. Росте невеликими групами в тінистих місцях, створюючи в лісах красиві куточки.
Смертельний волчеягодник, або Вовче лико (лат. Daphne mezereum L) виростає в лісах європейської Росії, на Кавказі, в Західному Сибіру, також у Західній Європі. Один з найкрасивіших чагарників у європейських і російських парках і садах.
Чагарник цей низький, рідко вище 1 метра. Дуже рано починає цвісти, до розпускання листя, маленькі квіти збираються по 2-5 в пучки або одиночні, густо покривають пагони. Забарвлення лілово-рожевий, рожево-бузковий, зустрічається кремово-біла. Період цвітіння - до 20 днів. Чагарник дуже запашний.
Кущі в кінці літа покриваються яскраво-червоними блискучими ягодами, і стають від цього ще ошатнішим.
Якщо зрізати гілки взимку і поставити у воду, незабаром на них з'являться квіти, аромат яких наповнить все приміщення.
Вовче лико росте повільно, морозостійкий. Віддає перевагу затінені місця, грунт свіжу торфянистую або добре удобрений. Переносить посуху досить погано.
Розмножують зазвичай насінням, яке висівають восени на глибину до 1 див. Перед посівом насіння звільняють від м'якоті, тримають у темряві, пророщують при 200С.
Також волчник добре розсаджувати живцями, для яких беруть однорічні пагони. Пересадку він не любить, тому живці краще відразу садити в контейнери.
При посадці в громадських місцях обов'язково ставте таблички з попередженням про його отруйності.
Ареал проживання борового вовчі ягоди (Daphne cneorum L) або вовчі ягоди Юлії (Daphne julia) - гори південної і середньої Європи. Також зустрічається в Білгородській і Курській областях Росії. Занесений до Червоної Книги, охороняється. Це реліктовий чагарник до 30 см заввишки і 2 м діаметром. На гілках темно-бура кора. Листя довжиною 2 см, шкірясті, багаторічні. Верх листя темно-зелене, нижня сторона сизувата. Листочки збираються на верхівках гілок в розетки.
Цвіте після розгортання листя: у травні-червні. У другій половині літа буває повторне цвітіння.
Квіти вишневі, рожеві, рідко білі. Квіточки покривають повністю кущ і сильно пахнуть ваніллю.
Росте дуже повільно, в рік на 3-7 див. В природі утворює невеликі групи, а також поодиноко на узліссях і лісових галявинах, рідко зустрічається серед інших чагарників.
Коріння у борового вовчі ягоди дуже глибоко проникають в землю - до півтора метрів, тому дикі рослини неможливо викопати, та й заборонено. При посадці в садах готують вапняний ґрунт, зволожують її. Любить сонячні місця, втім, добре переносить півтінь. Чагарник досить вибагливий, не завжди піддається культурних посадок. Насіння не утворює, тому ця рослина розмножують зеленими живцями, що мало трудомістке. Добре переносить зими.
Кавказький вовчі (Daphne caucasica Pall), крім Кавказу, зростає і в Середній Азії. Цей вид має білі квіти, що розпускаються в травні, і чорні плоди. Кора світло-сіра.
Понтійський вовчі (Daphne pontica L) зростає Західному Передкавказзя, в підлісках лісів у горах, можна його зустріти на висоті 500-2000 м. Він може рости поодиноко, а також групами, утворюючи зарості. Більше любить відкриті місця, родючі ґрунти.
Понтійський вовчі красивий вічнозелений чагарник, що росте до 1,5 метрів шириною і висотою. Листя овальні з гострим кінчиком, блискучі, темно-зелені. Жовто-зелені квіти видають сильний аромат, зібрані по 2-3 в гроновидні суцвіття. Квіти розпускаються на початку літа. Плоди - чорні соковиті ягоди. Стійкий до зим середньої смуги Росії.
Маслиноподобный вовчі (Daphne oleoides Schreb) зустрічається в Центральній, Малій Азії, Північній Африці, Південній Європі. Виростає до 50 см. Пагони у нього опушені, ягоди червоні. Росте повільно, цвіте в травні-червні. Добре переносить зими.
Пахучий вовчі називають також запашним (Daphne odorata Thunb). Його батьківщиною є Китай. Це вічнозелений чагарник, що росте до 90 см заввишки, що утворює куполоподібну форму. Квіти вишнево-червоні, з'являються ранньою весною, навіть взимку, мають солодкий аромат. Плоди отруйні. Добре росте на вапняних осипах, часто використовується для декорування південних схилів альпінаріїв.
Чудовим декоративним рослиною є вовчі Гутта (лат. Daphne x HoutteanaLindl. et Paxt). Цей полулистопадный чагарник, виростаючи в ширину і висоту до 1,25 м, цвіте на початку весни, утворюючи кисті з 2-5 бузково-рожевих або пурпурово-червоних квітів з ароматним запахом. Листя вовчі ягоди незвичайного пурпурного кольору, причому зберігає цю забарвлення в період цвітіння. Плодоносить рідко, ягоди отруйні. Переносить морози до-230С.
Розсаджують вовчі з допомогою свіжозібраного насіння, відводками, живцями з полуодревесневших пагонів, також діленням куща. Пересадку чагарник не любить. Також протипоказана сильна обрізка, восени потрібно видаляти лише хворі і слабкі пагони, зберігаючи загальну симетрію рослини.
У перші роки розвитку важливо сформувати правильну форму, для чого вкорочують пагони, домагаються кущіння рослини. Грунт корисно мульчувати, створюючи цим коріння прохолоду і вологість і надаючи можливість уникнути пошкоджень поверхневих дрібних коренів при обробці грунту, які призводять до ураження гниллю і потім до загибелі всієї рослини.
Звичайний вовчі вирощують як декоративний чагарник. Він дуже красивий під час цвітіння, плодоношення. Рано зацветающий вовчі допомагає навесні створити красиві композиції з первоцвітів. Рослина легко зацвітає, навіть зрізані взимку гілки, поставлені в воду, дають квіти.
Всі волчеягодники є чудовими ранніми медоносами. Але свіжий мед вживати не можна, його слід прокип'ятити, інакше він може стати причиною запалення кишечника і слизової.
З вовчі ягоди паперового (Daphne papyracea) в Непалі виробляють найкращі сорти паперу.
З вовчих ягід виготовляють антибактеріальні і проносні засоби, снодійне. Кору для лікарських препаратів заготовляють навесні до цвітіння, зрізаючи її смужками і висушуючи на відкритому повітрі або в провітрюваних приміщеннях. Ягоди, зібрані в липні-серпні, сушать при невисокій температурі в спеціальних сушарках. Всі роботи слід виконувати в рукавичках, так як і після сушіння рослина зберігає отруйні властивості.
У народній медицині з вовчих ягід виготовляють спиртові настоянки для лікування подагри, радикуліту, ревматизму, пухлин і наривів. Соком плодів змащують місця укусів собаками і зміями. З квітів роблять глистогінні засоби.
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
Успішне вирощування різноманітних культур у вашій теплиці можливо лише в тому випадку, якщо ви зумієте забезпечити правильний і своєчасний полив рас...
Вирощуючи овочі в теплиці, ми сподіваємося на хороший врожай і високу якість отриманих плодів. Але нерідко ми отримуємо лише збитки і поганий настрій...
Улаштування альпійської гірки своїми руками необхідно починати ранньої осені. Першим етапом буде точна розмітка території ділянки. Альпійська гірка ...
Для того, щоб урізноманітнити ландшафтний дизайн, нерідко використовуються фонтани. У жарку пору року вам буде приємно відпочити близько б'є води, рас...
Солейролія - це декоративна рослина, що є далеким родичем кропиви звичайної, яке відкрите було у 19 столітті мореплавцем Солейроле...
У певний час, кожен з нас приходить до оформлення дачі, адже не тільки сад і город важливі на приватній території, але і тихий, спокійний відпочинок. ...
Існує безліч стилів ландшафтного дизайну, які відповідають тому чи іншому часу, народності і цілісності, а також особистим уподобанням че...
Правильна вентиляція теплиці відіграє дуже важливу роль. Вона створює рослинам найбільш сприятливі умови для існування, стабілізуючи температу...
Огорожа дачної ділянки - важливий момент для обмеження території і забезпечення безпеки, це безперечно. Але тепер хотілося б поговорить...
Даний калькулятор дасть можливість розрахувати кількість витратних матеріалів на створення бетонної суміші. Введіть необхідні параметри і натисніть розрахована...
Мене цікавить питання, чому і яким чином викликаються пошкодження нирок у плодових дерев. Як це визначити? ...
У цьому матеріалі ми розповідаємо і показуємо, як організувати квітник, клумбу, бордюр з рослин на своїй дачній ділянці своїми руками. Особливості...
Спокійною гармонією віє від композиції з займаних сивиною листя полину, вписаних між коралово-червоним кентрантусом і фіолетовою монардой. В е...
Ми багато разів говорили про каналізації на дачі та її правильному пристрої. Згадували ми також септики. Сьогодні ж настав час розповісти про них більше під...
Поряд з времянки, підсобними приміщеннями, підвалом, сараєм та іншими спорудами, туалет на дачі є досить важливою спорудою. Ми не будемо...
Лобелія є однорічним медленнорастущим рослиною, яка відноситься до сімейства дзвоникових. Відрізняється воно сланким видом розвитку і колір...
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...
Дерево споконвіку служить матеріалом для зведення житла людини, і хоча сьогодні асортимент будматеріалів великий як ніколи раніше, з деревин...
Пінопласт - це досить поширений матеріал для утеплення будинку, у нашому огляді ми проаналізуємо плюси і мінуси його використання для утепл...
Орхідея Ванда є найпрекраснішою з представниць свого виду. Ці орхідеї люблять тепло, найсприятливіша температура для них в районі око...
Мотопомпою називають насосне пристрій, що характеризується високою продуктивністю. Її основна функція - перекачування рідини, але в різни...
Монарда - рослина не тільки досить симпатичне, але і корисне. Відвар з монарди можна вживати як чай або ліки при болях у шлунку і при п...
До початку квітня сніг зберігається лише в сильно затінених куточках саду і низинах. Дочекавшись звільнення землі від снігу та підсипання, слід прибрат...
У цій статті розповідається про один із найголовніших процесів - про весняну пересадці рослин. Тут ми розглянемо основні кроки і необхідні дії з...
У минулій статті ми зробили класифікацію органічних добрив. Сьогодні ми хочемо продовжити нашу розповідь, зробивши повний огляд по мінеральним удобрени...
Прибережні рослини постійно спрямовані на темну гладь води - це пов'язано, в першу чергу, з тим, що ростуть вони на самому краю берега, часом...
Настурція дуже популярна у квітникарів-любителів. Вона росте і цвіте на досить бідних ґрунтах, багатих органікою грунтах розвивається величезна зеле...
Існує безліч видів садових клумб, які ви можете встановити у себе на дачі. В залежності від мети, від ваших смаків, слід вибрати найкращими серед найкращих...
Догляд за рослинами на дачі означає не тільки полив, внесення добрив і обрізання, але і підв'язування рослин, створення спеціальних опор для правильного р...
Акантопанакс - рослина, що відноситься до сімейства аралієвих. Це невибагливий листопадний чагарник, що досягає 3 м висоти. Відомо близько 20...
Баклажан - овоч відомий з давніх пір, батьківщиною його вважається Індія. Але до нас він потрапив на рубежі сімнадцятого і вісімнадцятого століть, і з тих пір його ...
Сходи - важливий елемент дизайну, в якому повинна поєднуватися краса і практичність, зручність використання. Вони завжди привертають увагу і завдання...
Гамамеліс - одне з найдивовижніших рослин в цьому світі. Рід гамамеліс не може похвалитися великим різноманіттям - лише 4 види. Дв...
Споруда теплиці на дачній ділянці відбувається в кілька етапів, обов'язковою з яких є спорудження фундаменту. Звичайно, є і други...
Хочете здивувати сусідів по дачі? Мрієте поринути в атмосферу середньовіччя? Тоді створіть на своїй ділянці середньовічний замок. Можна, звичайно, пр...
10.09.2014
Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...
08.09.2014
Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...
06.09.2014
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
03.09.2014
Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...
02.09.2014
Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...
30.08.2014
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
29.08.2014
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
28.08.2014
Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...
26.08.2014
З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...
25.08.2014
З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...
23.08.2014
Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...
21.08.2014
Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...
20.08.2014
Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...
20.08.2014
Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...
20.08.2014
Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...
19.08.2014
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...