Правила створення альпінарію на дачній ділянці

Різноманітні рослини для альпійської гіркиРізноманітні рослини для альпійської гіркиСьогодні ми розповімо про всі деталі будівництва альпінарію на ділянці своїми руками. Однією з найпоширеніших помилок новачків тут є посадка звичайних кольорових рослин між каменями. Адже насправді для таких рослин, як фізаліс, лілейник, флокси та інших садових квітів не потрібна гірка.

Створення органічного взаємозв'язку при проектуванні кам'янистого ділянки будь-якої форми з іншими елементами саду є головним завданням. Також велике значення має і вибір точки огляду, правильний вибір каменів для альпійської гірки - їх породи, фактури та форми, а також використання ефекту перспективи.

Створювати повинен майстерно створений кам'янистий сад враження давно сформованого ландшафту, тому використовувати камені для альпійської гірки необхідно тільки ті, які мають вивітрену (состарившуюся) поверхню, покриту мохом або лишайником. Не варто також забувати, що яскравого сонця вимагають деякі види лишайників, а воліють тінь і вологолюбні багато мохи. Умови природного виростання рослин необхідно зберігати у разі перенесення каменя разом зі зростаючими на ньому рослинами для альпійської гірки.

Рослини для альпінарію

Успіх створюваної альпійської гірки своїми руками буде залежати більшою мірою від супутньої рослинності. Почвопокривні види є основою рослинного асортименту: вони невибагливі, мають тривалий і раннє цвітіння, до того ж швидко розростаються. На зроблених альпійських гірках своїми руками чудово виглядають чебрець, обрієта, ясколка, иберис, різноманітні очитки, ломикамінь, резуха, флокс шилоподібний, мильнянка, які заповнюють щілини і прикриваючи порожнечі, а також вони швидко надають усій композиції барвистість, утворюючи різнокольорові килими. Однак з-під контролю випускати ці рослини не слід: при посадці на родючий ґрунт вони стрімко і агресивно завойовують нову територію, витісняючи тим самим більш «мирних» сусідів.

Які рослини більше підійдуть для альпійської гірки? В першу чергу висаджуються саме ті, які в звичайному квітнику можуть просто загубитися і бути задавленными потужними сусідами. Також під такими рослинами маються на увазі ті, які можуть гірше розвиватися через невідповідну вологості та низької поживності грунту. Звідси не дивно, що подібних рослин найкраще знаходитися в кам'янистому садку. До таких можна віднести, зокрема, низькорослі цибулинні ефемероїди. Саме вони першими розцвітають між каменів навесні. Також підійдуть рябчики, крокуси, цибулинні іриси і карликові луки. З середини червня спорожніле місце після їх в'янення, знову ж таки, може зайняти отросшая до цього часу листя вже інших рослин.

Красивий альпінарій - Красивий альпінарій - "сад каменів"

Взагалі, за видами рослини для альпійської гірки можна характеризувати наступним чином. Насамперед, вони не повинні бути занадто високими і при цьому вони обов'язково повинні бути морозостійкими і здатними адаптуватися до дуже суворих погодних умов середньої смуги Росії. Вся справа тут ще і в тому, що більшість гірських рослин знаходяться на певній ніші з деякими умовами виростання. А російська зима, як відомо, часто може бути дуже сльотавої, то оповитою морозами, то короткою за часом, то надто затяжний. Літо ж, у свою чергу - посушливим, то надмірно дощовим. У зв'язку з цим, щоб не створювати «гірським» рослинам складних умов, слід вибирати з них саме тих, які будуть найбільше пластичні до нестійкої погоди. На щастя, таких рослин сьогодні досить багато.

Низькорослі чагарники

Ефектною прикрасою для будь зробленої альпійської гірки своїми руками послужать низькорослі чагарники, наприклад різні вереси та кизильник горизонтальний, а також декоративні форми хвойних порід - ялиці, сосна декоративна, туї.

Багаторічники

Альпійська гірка з хвойними рослинамиАльпійська гірка з хвойними рослинами

Про красиво квітучих багаторічниках також не варто забувати, серед яких можна підібрати сорти і види, які підходять для вирощування в кам'янистому садку. Наприклад: китайська астильба, що досягає у висоту 15-25 див., яка цвіте компактними волотисті рожево-лілового кольору суцвіттями в середині липня, або дицентра виняткова, у висоту яка не більш 20-30 см. і цвіте з середини травня до початку серпня рожевими, зібраними в суцвіття квітками, а також льон багаторічний, гіпсофіла, різні примули, гравілат і багато інші рослини.

Цибулинні квіти для альпінарію

Не можна нехтувати і раннім весняним цвітінням цибулинних. Самими першими на створеній альпійську гірку своїми руками з появою перших теплих сонячних променів розпустяться крокуси і підсніжники, потім з'являться проліски і хіонодокси. Неодмінно посадити радимо видові тюльпани Грейга і Кауфмана, а також нарциси, оживляючі кам'янистий ландшафт яскравими іскорками своїх квіток.

Складання плану та схеми альпійської гірки

Складання плану альпійської гіркиСкладання плану альпійської гіркиТепер, коли рослини обрані, залишається подумати про складання плану самої альпійської гірки. Природно, з каменю є прекрасна можливість зведення красивою скелі, пагорби або стінки. Однак не варто забувати, що кінцевою метою тут є саме гармонійне поєднання каменю і рослин.

Необхідно враховувати й те, що висота і «скелястість» впливають на промерзання нашого з вами саду в зимовий час року. Звідси випливає, що конструкцію альпійської гірки слід обмежувати по висоті, або потрібно у верхній частині її засаджувати тільки зимостійкі види рослин, знову ж таки.

Потім вже для кожної рослини створюються умови, максимально наближені до природних. В ідеалі сад з каменю повинен володіти усіма супутніми атрибутами гір природного походження - це і прямовисні скелі, і пологі ділянки, наділені родючим грунтом, і кам'янисті осипи. Тільки в такому разі можна буде знайти кожній рослині куточок душі, який буде радувати рясним цвітінням.

Будівництво альпінарію

І ось наша розмова зайшла про те, як саме краще будувати альпійську гірку. Тоді, коли необхідний матеріал закуплений, не варто зволікати і потрібно починати її зводити.

Дренаж

Створення дренажуСтворення дренажуПочинати будівництво альпійської гірки слід з фундаменту, а точніше - з пристрою дренажу. В принципі, їм можна і знехтувати, але тільки в тому випадку, якщо на ділянці не застоюється вода. Технологія зведення дренажу насправді дуже і дуже проста.

На початковому етапі будівництва знімається десятисантиметровий шар грунту, який може замінюватися такими засобами, як, наприклад, грубозернистий пісок, гравій або щебінь. Безпосередньо перед засипанням тільки потрібно переконатися, що в землі не присутні які-небудь кореневища багаторічних бур'янів - в іншому випадку вони легко проникнуть між камінням і зруйнують альпійську гірку. Ідеальним варіантом можна назвати укладання під дренаж геотекстилю.

Укладання каменів

Подальшим етапом в будівництві альпійської гірки є підсипка землі та укладання каменів. Краще не застосовувати тут звичайний грунт - більше підійде спеціальна суміш. Для приготування останньої використовуються: садовий суглинок (він збільшить вологоємність), крупний пісок (для додання пухкості), компост трирічної витримки (з метою додання поживністю) і дрібний колотий гравій. При цьому не варто забувати про те, що земля в горах завжди кам'яниста.

Зробивши суміш такого плану, насипаємо її над дренажем невеликим шаром - приблизно сантиметрів десять - двадцять буквально. Потім притаптываем цю землю, а ще краще - добре зволожуємо, щоб вона як слід просіла.

Вже можна приступити до основного моменту будівництва альпійській гірці - укладання каменів. Для того щоб гірка стояла довгий час і не піддавалася деформації, виглядають природно і привабливо, дуже корисно дотримуватися ряду нескладних правил при будівництві:

  • шари каменю повинні лежати паралельно одна одній на всій території альпінарію
  • спочатку встановлюються найбільш великі камені, а потім вже більш дрібні
  • камені на верхніх шарах обов'язково повинні лежати на нижніх каменях, адже якщо плита ляже однією стороною на камінь, а іншим на грунт, то гірка по закінченню деякого часу може просто перекоситися
  • якщо посадки очікують безпосередньо рослини, що володіють об'ємним кореневим грудкою, то потрібно спеціально для них залишати посадочні місця між каменів
  • всі порожнечі, знаходяться між каменів, потрібно заповнювати грунтом, і найкращим помічником у цьому стане вода; після того, як кожен шар буде закладено камінням і землею, то дуже добре полити все це, причому рясно
  • камені повинні розташовуватися таким чином, щоб грунт між ними не розмивалася талими водами і дощами, адже в іншому випадку доведеться постійно робити підсипку, а рослини при цьому будуть хворіти через оголення коренів

Парковий альпінарійПарковий альпінарій

Альпийнарий з садовим водоймоюАльпийнарий з садовим водоймою

Ідеальним варіантом буде тільки що побудованої альпійській гірці надання можливості відстоювання протягом однієї зими, щоб цикли промерзання і відтавання, а також талих вод допомогли виявити всі недоліки даної споруди.

Посадка рослин

І лише після проведення вищезазначених дій будівництво альпійської гірки можна закінчити посадкою рослин. Тут потрібно пам'ятати і те, що ви зможете допомогти кожному з них, додавши в землю необхідні інгредієнти - наприклад, це може бути долбленый вапняк, якщо гірка складена з пісковика.

Красивий альпінарій з садовими квітамиКрасивий альпінарій з садовими квітами

І ще одна порада. Щоб зберегти вологу в грунті альпійської гірки навіть у найспекотніші дні літа і виключити зайве випаровування, є певний спосіб. Універсальним рецептом тут можна назвати присипання поверхні кам'янистого саду гравієм або кам'яною крихтою, з обов'язковим використанням тієї ж породи, з якої складена альпійська гірка.

Фотографії альпінарію на ділянціФотографії альпінарію на ділянці

Переваг кам'янистий сад має безліч, і в першу чергу, це компактність. Як правило, досить велике число видів рослин росте на порівняно невеликій площі кам'янистого саду, причому підкреслити красу кожного з них дозволяє посадка саме серед каменів. Крім цього, кам'янисті сади дуже декоративні і невибагливі.

Такі сади зберігають свою декоративність протягом досить тривалого часу і не вимагають складного догляду за ними завдяки використанню при посадці багаторічних рослин з різними термінами цвітіння.

Проектування альпінарію (відео)

Також ви знайдете багато порад про будівництві альпінарію тут.

Матеріали для альпінарію

Для того, щоб зробити альпійську гірку на дачі, застосовуються різні гірські породи, які за своїм впливом на рослинність і походженням розрізняються. Найбільш коштовні камені для альпійської гірки вважаються «теплі» камені - черепашник, туф (трафертин), доломіт, вапняк і піщаник. Повітре - і водопроникні, з пористою структурою, шаруваті дані осадові породи ґрунт злегка приймати і з більшістю рослин прекрасно поєднуються. Єдиним недоліком їх є відносна недовговічність.

Магматичні гірські породи за своїм виглядом дуже декоративні і в ландшафтному проектуванні досить широко використовуються. Діорит, габро, граніт, діабаз, базальт на відміну від пісковиків і туфів. Але, на жаль, при створенні альпійської гірки своїми руками з такого матеріалу, до вибору рослин необхідно підходити з особливою ретельністю, так як це «холодні і щільні камені: поруч з ними грунт трохи окислюється. Плюс до цього, колоті брили схильні до повільного «старіння», а отже, і погано вписуються в навколишній ландшафт. За своїми властивостями дуже схожі і метаморфічні гірські породи, такі як кварцит і сланець (гнейс).

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...