Кущі бузку на дачній ділянці

Вирощуємо бузок в саду на дачіВирощуємо бузок в саду на дачіБузок - один з найулюбленіших садових чагарників, з яким пов'язаний найбільш романтичний і красивий період весняного цвітіння - бузковий. Існує понад 30 видів бузку - рослин з квітками найрізноманітніших забарвлень, від синьо-фіолетового до рожевого, кремового і білосніжною. Найбільш широко в наших садах представлена бузок звичайний (Syringa vulgaris), що прийшла до нас з південно-східній частині Європи.

Її пишні кущі можуть досягати у висоту до п'яти метрів, правда, є і більш компактні форми, які ідеально вписуються у невеликі за розміром сади. Зростаюча «на самоті» і відрізняється рясним цвітінням бузок китайська (S.chinensis), кількість суцвіть якої збільшується з кожним роком, з часом може стати зіркою першої величини і успішно виступати в ролі центральної фігури всієї садової композиції. Рідкісною красою відрізняється темно-фіолетовий сорт бузку китайської «Saugeana», який по праву називають королівським. Серед інших широко випустили на адресу широке видів - бузок угорський (S.josikaea), яка прославилася довжиною суцвіть (до 20 см!), бузок відігнута (S.reflexa) з оригінальною забарвленням квіткових кистей - темно-рожевих зовні і майже білих всередині, а також дуже запашна бузок звегифлекса (S.swegiflexa) - гиорид бузку Звегинцова і бузку відігнутою.

Серед сортів бузку, що з'явилися в останні роки, багато цікавих новинок, таких, як ранньоквітнучий пурпурно-фиолетый сорт «Amethyst» бузку звичайного, зацветающий в середині травня, і бузок гиацинтовидная (S.hyacinthiflora) «Rosenrot» з дуже запашними суцвіттями і незвичайними листям, які до осені набувають гарну червону забарвлення. Незвичністю суцвіть, що нагадують волоті астильби, привертає увагу сорт «City of Toronto» японської бузку сітчастої (S. reticulata). Вона особливо хороша в діжковій культурі як штамбовое деревце або компактний кущ. А ексклюзивний сорт «Aucubaefolia» бузку звичайної підкуповує своєю неординарністю: на тлі його жовто-зелених строкатих листя в середині травня з'являються спочатку темно-фіолетові бутони, а потім розкриваються кобальтово-сині махрові квітки.

Вирощування бузку: посадка, догляд, обрізанняВирощування бузку: посадка, догляд, обрізання

Вирощування бузку на ділянці

Щоб виростити бузок на дачі, вам не потрібно буде докладати немалих зусиль і довго навчатися агротехніці бузку, вам достатньо буде засвоїти кілька простих правил, про які ми і поговоримо сьогодні.

Розташування бузку на дачі

Кущі бузку віддають перевагу добре освітлені місця, а тому, висаджувати їх рекомендується на сонечку. Це може бути і місце близько дачної будівлі, і місце біля огорожі, на вході на ділянку, де бузок буде зустрічати вас всю весну пишним цвітом. Потрібно тільки постаратися підібрати розташування рослини так, щоб бузок не обдувалась холодними вітрами і не зростала на протязі.

Дуже небажано вирощувати бузок в тих місцях, де часто відбувається застій води, не варто вибирати заболочені місця з важкими грунтами.

Місце під посадку бузку необхідно вибирати дуже правильноМісце під посадку бузку необхідно вибирати дуже правильно

Грунт для бузку

Якщо говорити про ґрунті для бузку, ми б порадили кожному дачникові підібрати для рослини родючий, добре дренований, помірно вологе й з високим вмістом гумусу ґрунт. Правильно вибрати місце з глибоким заляганням ґрунтових вод, а також нейтральною або слабокислою грунтом, який найбільш підійде для вирощування бузку та її постійного розвитку.

Щоб бузок зростала красивою і здоровою, кущі повинні бути розташовані на помірно вологим і живильної грунтіЩоб бузок зростала красивою і здоровою, кущі повинні бути розташовані на помірно вологим і живильної грунті

Посадка бузку

Висадка бузку відбувається на ділянці з середини липня до початку вересня, тобто, у вас є пара тижнів для розмноження або посадки бузку на дачі. Можна спробувати висадити бузок і трохи в інший час, восени або навесні, але тоді є ймовірність, що бузок погано приживеться, а на наступний рік практично не дасть приросту.

Певної схеми посадки у бузку немає, головне, щоб між кущами бузку була відстань у кілька метрів, так як поблизу посаджені кущі будуть затінювати один одного, переплітатися і погано рости.

Ями під бузок не роблять пологими, стінки ям повинні бути прямовисними. Якщо ви збираєтеся посадити бузок на среднеплодородных грунтах, то необхідно буде викопати яму 50х50х50 см, якщо ж ґрунти бідні або піщані, то необхідно буде значно збільшити посадочні ями до 100х100х100 див.

Правильно визначайте схему посадки бузку на ділянціПравильно визначайте схему посадки бузку на ділянці

Кожна посадкова яма під бузок наповнюється спеціальним субстратом, щоб бузок прижилася і нормально розвивалася. Склад субстрату: 20 кг компосту, 250 г деревної золи, 25-30 г суперфосфату. Всі компоненти необхідно буде добре перемішати. Якщо посадка бузку відбувається на кислих грунтах, то рекомендується, збільшити порцію золи в субстраті, так як суперфосфат додатково підкислює її. Загальна кислотність готової суміші під посадку повинна становити 6,6-7,5 pH.

Для посадки необхідно вибирати здоровий і добре розвинений посадковий матеріал, щоб ваші зусилля не виявилися марними, коли саджанці загинуть. Вибирайте матеріал з розгалуженою кореневою системою, хорошим верхи, правильно зрізаним до стану 2-3 парних нирок.

Зробіть зріз до необхідної норми і приберіть у саджанця хворі та сухі частини кореневища, якщо такі є.

Найкращий час для посадки рослини - вечір, коли сонце практично село, або ж похмура погода. Бузок висаджується в посадочні ями досить просто - саджанці встановлюються в самий центр, коренева система акуратно розправляється і прокидається готовим субстратом, який потім злегка утрамбовывается.е

Посадка бузку в грунт: процес повинен відбуватися обережно, з урахуванням усіх вимогПосадка бузку в грунт: процес повинен відбуватися обережно, з урахуванням усіх вимог

Догляд за бузком

Відразу після посадки бузок слід ретельно полити, а після того, як вода вбереться в грунт, необхідно провести мульчування перегноєм або торфом, не більше 7 див. В період вегетації рекомендується проводити розпушування ґрунту навколо бузку, глибиною в 5-7 см, всього 3-4 рази.

Перші кілька років після посадки бузок не вимагає добрив, так як ми посадили її в добротну поживну суміш. Винятком може бути тільки азот, якого потрібно зовсім небагато. З другого року після посадки, азот вноситься у вигляді сечовини - 50 г або ж селітри аміачної, не більше 70-80 г на кожну рослину. Ефективною і більш корисною вважається органіка - близько 1 відра гною на кожен кущ.

З кінця другого або вже з третього року бузок можна підгодовувати розчином коров'яку, пропорції 1:5, який необхідно вносити в грунт на відстані не менше 50 см від стовбура рослини.

Можна використовувати і мінеральні добрива, але не частіше, ніж 1 раз у кілька років. Досить буде удобрити бузок калійними і фосфорними добривами, закладаючи їх в грунт у пристовбурних кіл на глибину близько 5 див. В грунт вноситься подвійний суперфосфат - 30-40 г і калійна селітра - 30 р. Якщо ви хочете використовувати комплексне добриво, то можна вибрати найбільш підходящу і недороге - деревна зола з водою (200 г золи на 7-8 л води). В цей же час необхідно рихлити грунт, видаляти бур'яни, проводити помірний полив в посушливі періоди.

Завдяки якісному догляду за бузком ви зможете отримати сильні і красиві кущі на ділянціЗавдяки якісному догляду за бузком ви зможете отримати сильні і красиві кущі на ділянці

Обрізка бузку

Обрізка бузку необхідно для того, щоб підтримати її приріст і щорічне цвітіння. Обрізка відбувається з третього року після посадки бузку, коли рослина формує скелетні гілки.

В основі куща бузку є близько десятка сильних гілок, які й слід залишити, інші ж просто видаляються. Робити це необхідно ранньої навесні, коли рослина ще не прокинулося, але при необхідності обрізка проводиться в будь-який момент вегетаційного періоду.

Кущі бузку потребують своєчасної і правильної обрізкиКущі бузку потребують своєчасної і правильної обрізки

Дуже корисно зрізати квітучі пагони бузку, так як це стимулює зростання і подальше цвітіння. Бажано зрізати не менше 70% всіх квітучих пагонів.

Хвороби та шкідники бузку

Як і всі рослини, бузок схильна до негативного впливу шкідників і деяких захворювань. Трохи далі, дуже коротко про те, які шкідники і хвороби можливі і як з ними боротися.

Бактеріальна гнилизна бузку

Боротися з бактеріальною гниллю можна за допомогою хлороокису міді, якої слід обприскувати рослину кожен 10-12 днів при прояві даного захворювання.

Фітофтороз бруньок бузку

Досить непогано справляється з фітофторозом нирок бордоська рідина, якої слід обприскувати весь кущ.

Бузкова моль-пяденица

Позбутися від молі-п'ядуна допоможе хлорофос або ротор. Даними препаратами необхідно обробляти повністю вся рослина.

Бузковий бражник

Помітивши шкідника на бузкових кущах, терміново обробіть їх фталофосом (0,1%).

Вирощування бузку на дачі: хвороби і шкідники, способи рятуванняВирощування бузку на дачі: хвороби і шкідники, способи позбавлення

Розмноження бузку

Якщо ви хочете розмножити бузкові кущі на дачі, вам не доведеться прикладати серйозні зусилля, достатньо буде вибрати найбільш підходящий спосіб розмноження і слідувати нашим радам.

Розмноження живцями бузку

Розмноження бузку живцями: клопітно, але найчастіше якісноРозмноження бузку живцями: клопітно, але найчастіше якісноЗелені живці для розмноження необхідно знімати з материнського рослини в період його цвітіння. У даний момент припиняється і зростання самого живця. Вибирають пагони з 4-6 листям, не здерев'янілі.

Далеко не всі живці укорінюються і будьте готові до того, що ви отримаєте тільки близько 50% рослин, які посадили, тим більше, якщо врахувати той момент, що деякі сорти і взагалі не можна розмножувати живцями. Але, якщо у вас на дачі посаджені бузок Хавемейре, Сейнт Маргарет, Індія, Мулатка, Надія чи Олімпіада, то все повинно вийти досить непогано.

Для зрізу черешка бажано вибрати кущ молодший, зрізати з нього необхідну кількість живців (обов'язково під кутом) і обробити живців стимуляторами коренеутворення. Далі залишиться тільки висадити живці у підготовлені ямки з субстратом з перліту, торфу і піску (висаджувати необхідно вертикально). Якщо бузок висаджується в парничок, необхідно підвищити там вологість, наблизити її до 100%.

Щеплення бузку

Якщо хочете отримати різнобарвне рослина, ви завжди можете виконати стандартну щеплення. Вибираєте живці сортів бузку, які не показують гарного вкорінення, і проводите просту щеплення на дорослу рослину. Вже в наступному році ви не тільки самі здивуєтеся, але і здивуйте сусідів по дачі.

Розмноження відсадками

Бузок можна розмножувати і відводками, прикапывая однорічні гілки рослини, які знаходяться в нижній частині куща. Їх обов'язково слід пришпилити, інакше відводки підійметься. Добре зафіксувавши відводки, їх необхідно прикопати родючим грунтом і постійно намагатися тримати дану ділянку зволоженим. Якщо вирощується сорт здатний розмножуватися відводками, то вже під кінець осені відводок можна буде відокремити і пересадити.

Розмноження бузку насінням

Сортову бузок можна розмножувати насінням, зібраним з дозрілих бутонів. Збір необхідно зробити в кінці осені, бажано в листопаді, коли розкриються коробочки. Готові волоті необхідно буде зрізати з куща і висушити, а після просто вибити насіння бузку.

Посадка насінням може статися під зиму, але можна притримати їх до весняного періоду, провівши стратифікацію. Подібні сіянці починають цвісти тільки на 4-5 рік, і найчастіше не відтворюють вихідних якостей материнської рослини. Фахівці стверджують, що бузок може зрости більш симпатичною, а може бути і зовсім непримітним кущем.

Як відбувається посадка та вирощування бузку (відео)

Постарайтеся приділити бузку належну увагу на перших порах, далі ж вона не вимагає особливого догляду, так як не є вибагливим рослиною. Всього лише за кілька поливів в рік, розпушування грунту та своєчасну обрізку, вона готова дуже довго радувати вас яскравими квітами і приємними ароматами.

Виростити кущ бузку, дійсно гарний і пишний кущ, дуже просто, і причиною тому характер рослини, який не вимагає від вас практично ніяких зусиль. А тому, якщо ви хочете бачити на власній ділянці бузок, обов'язково посадіть її вже зараз, адже завжди приємно спостерігати настільки симпатична рослину і розуміти, що вирощено воно своїми руками.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...