Дугласія: сорти і догляд за ними

Дугласія - посадка й доглядДугласія - посадка й доглядДугласія (DOUGLASIA) - рослина з сімейства Первоцветних. Деякі ботаніки відносять її до роду Проломников (Androsace section), інші вважають, що правильніше на межродовом рівні відокремити Дугласію в окрему групу.

Дугласія - цікаве декоративне рослина для малого кам'янистого садка. У неї формуються щільні подушечки, також з насичено-зелених розеток повзучі килимки. Дугласія цвіте навесні і влітку, колір варіюється відтінками рожевого: від блідого до яскравого. У деяких видів квіти не мають стебла.

 

Дугласія чудово підходить любителям-квітникарям, горшкові рослини вирощують на виставки.

Поширені види дугласії

Дугласія алясская

Алясская дугласія (Douglasia alaskana) зростає на Алясці і південно-західному Юконі на кам'янистих осипах, піщаному ґрунті в районах внутрішніх та прибережних гір.

Вид цей більше схожий на бур'ян. Він утворює поодинокі розетки клиновидних сидячих листя завдовжки трохи більше сантиметра. Квіточки у дугласії алясской крихітні, пурпурні, спочатку стеблинки немає, у міру цвітіння він з'являється і зростає до 10 см, а квіти поступово бліднуть.

Дугласія та її видиДугласія та її види

Дугласія арктична

Арктична дугласія (Douglasia arctica) в природі росте на Алясці, знайти її можна в Юконской річковій долині, Форте Юкона, між річками Коппермин і Макензі.

Цей вид схожий на дугласію Горман, відрізняється тим, що верх листя у арктичної дугласії гладкий, по краю листочки війчасті.

Douglasia beringensis

Цей вид дугласії поширений на півострові Сьюард (захід Аляски), де росте на прибережному вапняку. Також зустрічається в інших районах західного узбережжя, на півдні - на Аляскинском хребті.

Ця дугласія близька до арктичної і дугласії Горман, від них відрізняється формою волосків, наявністю чашечки, щільно опушеною, приквітків. Можливо, рослина не придатне для культивування. В університеті у Фербенксі штату Аляска вирощували дугласію в закритому приміщенні, рослина не цвіло.

Але це був одиничний досвід, тому остаточний висновок не варто робити.

Дугласія Горман

Цей вид дугласії - Douglasia gormanii - найбільш часто зустрічається на західному Юконі і Алясці, правда росте у важкодоступних місцях. З-за труднощів зі збиранням насіння є надзвичайно рідкісною рослиною. Рік Лупп, колекціонер, збирав насіння на висоті близько 1000 м на північний схід від парку Мак-Кінлі. Дугласія зростала розсіяними широко колоніями, в яких нараховувалося 20-30 рослин, які формували килимки або невеликі подушечки. Зростала дугласія на відкритих скелях, силікатних грунтах. Насіннєвих коробочок на рослинах було мало, причому багато виявилися порожніми.

Який вид вибратиЯкий вид вибрати

Дугласія Горман знайдена в районах з температурою від 350С влітку і взимку до -630С, з постійними, іноді досить сильними вітрами. При цьому потрібне яскраве освітлення. Такі умови важко відтворити. Члени Товариства любителів проломников виростили дугласію Горман діаметром близько 12 см, але добитися хорошого її цвітіння поки не вдалося.

В природі квіти дугласії перші два дні яскраво-рожеві, потім бліднуть.

Douglasia idahoensis

Дугласія зростає в штаті Айдахо, у горах на висоті 2200-2700 м, на субальпійських відкритих луках гірських хребтів, у верхніх частинах гірських схилів, на гравійних грунтах. Утворює зазвичай широкі колонії.

Більшість рослин розташований на північних схилах, мабуть, перевага віддається сирим і прохолодним місцях. Деякі колонії розташовані на територіях, прикритих відрогами хребтів, де сніг за зиму накопичується, і починає танути пізніше, ніж в сусідніх районах.

Цвіте ця дугласія в субальпійських спільнотах в числі перших, зазвичай це відбувається в кінці червня або початку липня. Рослина формує низькі подушки або плоскі килимки. Листки соковиті, маленькі, яскраво-зелені. Суцвіття з 3-5 квіточок ростуть на кінцях коротких стебел, відносно великі, рожеві або фуксієві. Після початку цвітіння листочки стають червоними, і вся рослина - темно-червоно-зеленим.

При вирощуванні дугласії в альпенхаусе, подушечки формувалися більш пухкими, а в садах на відкритому повітрі зберігалася щільна форма в півтіні. Рослина досить симпатичне, зростає досить швидко. Запилюється комахами, коли вирощується в садах, необхідно ручне запилення.

Douglasia laevigata

Дугласія цього виду росте на північному-заході штату Орегон, у Вашингтоні на заході від Каскадів на альпійських скелястих схилах. Вона повзе по альпійським виступам, прибережному блефу. Утворює щільні горбки в 8 см заввишки, 30 см діаметром з маленьких щільних розеток або пухкі килимки.

Цвіте дуже симпатично, відтінками рожевого кольору від блідого до глибокого. Квіти збираються в зонтиковидні суцвіття трохи вище листя.

Дугласія на садовій ділянціДугласія на садовій ділянці

У цього виду килимки формуються слабкіше, ніж у вихідного, але вони більш округлі, великі. Листочки з реснитчатыми краями, інколи з зубчиками.

Виділяються два культиватора:

  • «Gothenburg» - вирощений Джефом Роллинсоном; має компактний вигляд, повільний темп росту, великі розетки, квіти великі, з широкими пелюстками, насичено-рожевого кольору; чудово підходить для альпенхауса;
  • «Packwood» - відбувається району близько Паквуд на півдні Каскадів; утворює кулястий щільний купол; великі квіти ростуть на 5-сантиметровому квітконосі.

Дугласія гірська

Гірська дугласія (Douglasia montana) прийшла з Скелястих хребтів, розташованих у штатах Айдахо, Монтана, Вайомінг, де росте на відкритих гірничих хребтах і схилах кам'янистих осипів.

Цей вид добре і енергійно зростає, дуже рясно цвіте, що робить його простим у вирощуванні.

Рослина мінливе: воно може формувати пухкі килимки і щільні подушки. При цьому всі форми цвітуть рясно. Квіточки ростуть на коротеньких стеблинках, з'являються в травні, але високо в горах можуть цвісти протягом червня. Квіти різних відтінків від рожевого до фіолетового.

Дугласія сніжна

Снігову дугласію (Douglasia nivalis) можна знайти на схилах альпійських скелястих хребтів і кам'янистих осипів від Вашингтона до Монтани, гір Альбеоты і Британської Колумбії. Це рослина з гарною срібло-сірим листям і квітами, схожими на квіти проломника, розташовані на 5-сантиметрових стеблинках. Забарвлення квітів розрізняється відтінками від інтенсивного винно-червоного до пурпурно-фіолетового. Завдяки срібною листю і красивих квітів є прекрасним декоративним рослиною.

Дугласія охотська

Охотська дугласія (Douglasia ochotensis) зустрічається в Сибіру, на Далекому Сході, в Північній Америці, де росте на прибережних галечниках, кам'янистих схилах. Дугласія утворює рихлі подушкообразные дерновини діаметром 10 див. Пагони у неї пальчасто-розгалужені, скупчені, біля основи червонуваті залишки старих листків, вгорі втечі - розетка зелених листочків. Листя світло-зелені, довжиною близько сантиметра, пізніше буріють. Вони звужені догори, поперечно-зморшкуваті, краї трохи заворочены, по краю розташовані короткі війчасті волоски. Чашечка квітки бура, форми дзвоника, надрізана майже до середини на тупуваті трикутні зубці. Коробочка плода трохи довші від чашечки, в неї насіння овальні, темно-бурі.

Вирощування дугласії

Насіння дугласії, якщо їх посіяти восени, сходять наступної весни, але іноді доводиться чекати ще рік. А висіяні навесні насіння проростають через рік. Дугласія проростає нерівномірно, тому рекомендується її висівати в малих кількостях. Якщо потрібно розмножити культиватор, то краще це виконувати вегетативним способом.

Живцюють дугласію після цвітіння, в червні. Якщо у рослини маленькі розетки, то використовуйте для живцювання тільки краю подушки.

Вирощування дугласіїВирощування дугласії

Ті види, які дають великі розетки, можна черенковать з будь-якого місця. Поради від DachaDecor.com.ua:

  • Відріжте розетку з «п'яткою» (частиною стебла). Бажано, щоб живці були з досить довгим стеблом і листочками вгорі.
  • Вставити в розетку пісок (не менше 2 см) і помістіть у закритий парник.
  • На початку осені, коли завершиться укорінення, пересадіть маленькі рослини в горщики. Горщики на зиму поставте в захищене місце і доглядайте за ними до весни.

Рослинам корисно, якщо їх тримають більшу частину року на відкритому повітрі, поміщаючи в альпенхаус лише на зиму. Коли дугласію тримають весь час під укриттям, подушечка формується пухка. На повітрі підбирайте напівтінисте місце. У період росту потрібно рясно поливати. Взимку також необхідно зволожувати грунт. Вапно в ґрунті не потрібно, корисно велику кількість піску, що є дренажем.

Захист дугласії від попелиці

У альпенхаусах дугласія досить часто уражається попелиць, яка з'являється непомітно на нижній стороні листа. Рослини потрібно постійно оглядати, а також горщики, так як поява на межі горщика липкої речовини є ознакою появі попелиці. Для боротьби з шкідником використовуйте системні інсектициди.

Шкідники - тля. Способи боротьби (відео)

 

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...