Вирощування квасолі: сорти, посадка й догляд, насіння

Вирощування квасоліВирощування квасоліДля вирощування квасолі оптимальна легка дренований грунт. Перед посівом рекомендується внести в ґрунт, перегній або компост. Основні способи посадки - в лунки і грядками. Кущову квасоля зазвичай вирощують на грядках, роблячи три ряди і висіваючи насіння в шаховому порядку. В'юнкі сорти можна садити в лунки, зазвичай за 5-7 насіння, які безпосередньо перед посадкою вимочуються в гарячій воді.

Глибина сівби залежить від властивостей грунту, зазвичай достатньою буває глибина в 5-8 див. викопують Лунки на відстані 25-30 см один від одного, а між рядами залишають 30-40 см. Для витких і полувьющихся видів квасолі потрібно відразу ж при посадці встановити довгі кілочки або рейки, причому саме дерев'яні, так як до металу вусики квасолі не зможуть причепитися.

Перші сходи з'являться вже на п'ятий - сьомий день, їх треба ретельно берегти від заморозків, для чого використовувати укривні матеріали на зразок спандонда. Переносимість заморозків у сходів квасолі практично нульова, лише дорослі рослини ще можуть якось перенести легкі заморозки короткочасного характеру. Сприятливою для розвитку квасолі вважається температура 20-25°.

Місце для посадки

Враховуючи теплолюбивость квасолі, місце для неї треба вибирати на південних, південно-західних схилах, бажано в продуваються місцях. У такому місці грунт буде добре прогріватися і отримувати багато світла, що і потрібно для квасолі. Квасоля добре росте на легких, середніх грунтах, багатих гумусом, підійдуть помірно зволожені суглинчатые і суспенчатые грунтах.

Вибір місця для посадкиВибір місця для посадки

При бажанні отримати ранній урожай квасолі, але в умовах явного недоліку тепла, вихід можна знайти, висіваючи насіння квасолі в холодний парник, або під переносний парник. Парник треба встановити днів за 10 до посіву, щоб грунт змогла за цей час прогрітися і підсушитися.

Знімати парникові рами можна, коли вже грунтовно потеплішає і загроза пізніх заморозків зійде нанівець.

Квасоля, звичайно, краще росте на нейтральних і слаболужних грунтах, хоча може пристосуватися і до невеликої кислотності, правда, врожаї, будуть гірші. Опиняючись в півтіні, квасоля продовжує розвиватися, але сповільненими темпами і дозріває пізніше.

Досвідчені городники радять висівати квасолю в місці, де раніше росли просапні культури, після яких земля буває, вільна від бур'янів. А ось на наступний рік в тому ж місці квасоля краще не висаджувати, так як підвищується ризик ураження хворобами. До колишнього місця посадки можна повернутися через 4-5 років.

В якому місці краще садити квасолюВ якому місці краще садити квасолю

Квасоля, як і інші види бобових, володіє властивістю збагачувати грунт азотом допомогою бульбочкових бактерій, що підвищує родючість землі.

Всі численні види і сорти квасолі поділяють на 2 типи за характером росту-кущової і в'юнкий. Для квасолі характерний трав'янисте стебло, забарвлення - зелена, рожева, фіолетова і відтінки цих кольорів. У висоту кущова квасоля виростає до 25-60 см, а кучеряве види можуть і до 2,5 метрів у висоту вимахати, що дозволяє їх використовувати при створенні пергол і зелених огорож.

Відмінності між цими двома типами квасолі проявляються і в будову кореневої системи. У в'юнкої квасолі вона гущі, розходиться по площі з радіусом до 60 див. Коріння кущової квасолі не такі розгалужені і глибокі, глибше 20-30 см не заходять. Компенсується це бічними коренями, які майже такі ж товсті, як і головний корінь. У обох типів квасолі коренева система стрижнева.

Плід квасолі називають бобом (у побуті - стручок), довжина варіюється від 8 до 25 см, кількість насіння всередині теж різний, але, як правило, не більше 12 штук. Форма насіння відрізняється різноманітністю, все залежить від сорту.

Сорти квасолі

Сорти квасолі прийнято ділити на три групи:

  • з цукровими бобами;
  • полусахарными бобами;
  • з лущильными бобами.

Сорти квасоліСорту квасолі

Сорти з лущильными бобами відрізняються наявністю щільного, грубуватого пергаментного шару, що проходить у глибині стулок бобу. Ці сорти найменш цінні для вживання в їжу, вирощуються в основному на зерно. У полусахарных шарів пергаментний шар виражений слабкіше, або в деяких сортах з'являється лише на пізніх стадіях розвитку. Відсутній пергаментний шар у цукрових сортів, до цієї групи відносяться найсмачніші сорти квасолі. У бобі цих сортів не зустрінуться і грубі волокна, які зазвичай знаходяться у швах у сортів інших типів. Збирають боби цукрових сортів у стадії технічної стиглості, в цей час вони вже цілком дозріли і зросли на властиву сорту довжину, в той час як насіння всередині боба ще невеликі, не повністю дозрілі і тому ніжні на смак. Втім, якщо не знімати урожай і дати дозріти насінню до кінця, то і цукрові насіння можна вживати на зерно.

Колір бобів (стручків) за досягнення технічної стиглості може бути і зеленим, фіолетовим, і жовтуватим, мати цятки і розводи. Дозріваючи, набувають білуватий, жовтувато-бурий тони, або так і залишаються зеленими,

Догляд за квасолею

Після появи сходів грунт слід розпушити, видаляючи в той же час бур'яни, можна замульчувати торфом або тирсою. Починати розпушування краще, коли сходи досягли семісантіметровою висоти. Вести розпушування треба акуратно, щоб не постраждали коріння, Через пару тижнів міжряддя розпушують на 1 см, ґрунт навколо посадок підгортають, Ще одне розпушування проводять перед змиканням рядів, супроводжуючи його підгортанням.

Догляд за квасолеюДогляд за квасолею

В поливі квасоля потребує в певні періоди - під час формування листя і зав'язуванні боба. Коли на квасолі вже виросли 4-5 листочків, полив можна припинити і відновити, лише коли почнеться цвітіння. Це продиктовано тим, що зайва волога посприяє розростання листя, в той час як плодоношення погіршиться.

Вирощування квасолі на дачній ділянці (відео)

З підгодівлею у квасолі теж відносини особливі. Наприклад, великі дози азотних добрив викличуть зростання листя, але бобів при цьому буде менша кількість. Підживлювати азотними добривами квасоля виправдане лише в разі крайньої необхідності - висадки на бідну мінералами і грунт перегноєм, і то невеликими дозами - не більше 10-15 г/м2.

Коли на квасолі з'являться бутончики, можна провести подкорму суперфосфатом і калійної сіллю, по 30 -40 г/м2 першого і 10-15 г другого добрива. У період дозрівання бобів буває корисно внести золу в грунт.

Прибирання квасолі

Збирати врожай можна на 8-10 день після утворення зав'язі, до цього часу боби виростають до 5-14 см, а насіння всередині вже завбільшки з пшеничне зерно. Квасоля для консервування починають збирати, коли насіння досягають 1 см в діаметрі, що відбувається трохи пізніше. Збір квасолі краще проводити вранці, зібрані після полудня боби на спеці швидше повянут і втрачають товарний вигляд. Цукрові сорти збирають кожен 5-6 день, полусахарные - трохи частіше, так як вони швидше втрачають м'якість, стаючи грубуватими на смак.

Убору врожаюУбору врожаю

На зерно квасоля починають знімати, коли настає воскова стиглість. Висмикнуті з грунту стебла зв'язуються у вигляді пучків і підвішуються корінням вгору в укритті (підвал, горище).

Протягом двох тижнів проходить дозрівання, після чого з бобів витягуються насіння і складуються в сухому і досить прохолодному місці.

У мали справу з квасолею, напевно знайдуться свої секрети, рекомендації по вирощуванню, засновані на особистому досвіді, напишіть про це!

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...