Підготовка і пророщування картоплі перед посадкою

Як правильно підготувати картоплю до висадки на грядках дачної ділянки?Як правильно підготувати картоплю до висадки на грядках дачної ділянки?Підготовка картоплі до посадки - важливий агротехнічний процес, який, на жаль, багатьма з нас ігнорується. Але щоб отримати дійсно якісний і важкий урожай картоплі, рекомендуємо вам звернути на нього увагу.

 

Ми звикли висаджувати картоплю в грунт всього декількома способами - рядами і лунками, підгортаючи чи ні, ранньою весною або ближче до літа. Відповідно, і врожай отримуємо трохи раніше або під кінець теплого сезону, дрібний або великий. Існує безліч факторів, на які ми ніколи не звертали уваги, так, в принципі, це і не потрібно було, адже добре удобрена земля постійно давала непоганий урожай. Але на сьогоднішній день, у зв'язку зі складною екологічною ситуацією, різкими змінами клімату, неякісним посадковим матеріалом і спустошеною землею, ми все рідше задоволені урожаєм картоплі. І вірно, звідки буде врожай, якщо земля не удобрений, висаджуємо ми дешевий матеріал, та ще й догляд не відповідає бажаному. Залишається тільки один вихід - прислухатися до професіоналів і забезпечити картопляні грядки всім необхідним. І почати варто саме з підготовки картоплі до посадки, адже саме тут бере початок правильне та якісне розвиток коренеплоду.

Пам'ятайте, що майбутній врожай залежить не тільки від сорту і правильності догляду, але і від підготовки садивного матеріалуПам'ятайте, що майбутній врожай залежить не тільки від сорту і правильності догляду, але і від підготовки садивного матеріалу

Норми висаджування картоплі в грунт

Вибираючи якісний матеріал для посадки картоплі, необхідно звернути увагу на багато моментів.

 • По-перше, не варто допускати до посадки хворий матеріал, картопля, який заражений паршею, гниллю сухою або мокрою, іншими захворюваннями.
 • По-друге, висаджувати в грунт не варто і дрібну картоплю, маса якого менше 30 р.
 • По-третє, уникайте занадто змінених за формою бульб, з яких часто не виходить нормальний кущ.

Тепер про норми висаджування картоплі. Професійні дачники часто використовують великий посадковий матеріал, приблизно в 100 г і більше. Таких бульб необхідно близько 40 штук на кожні 100 м2. Якщо зменшуєте вага бульб, то необхідно збільшувати кількість, відповідно, якщо маса в 40-50 р, то кількість на 100 м2 доходить до сотні.

Готуйте картоплю до посадки правильно, але не забувайте і про норми висадкиГотуйте картоплю до посадки правильно, але не забувайте і про норми висадки

Непідготовлені бульби картоплі проростають протягом 10-14 днів, показують паростки на поверхні грядки ще через 12-20 днів. Таким чином, непідготовлений матеріал дає сходи тільки через місяць. Але завжди можна і прискорити процес, зробивши його більш правильним і якісним.

Основні прийоми підготовки картоплі

Серед класичних способів підготовки виділяють:

 • Пророщування картоплі на світлі;
 • Пророщування картоплі вологим способом;
 • Провяливание картоплі.

Завдяки простим і невитіюватим заходів, урожай картоплі можна значно помножити. Давайте ж більш конкретно про кожну з них.

Пророщування картоплі на світлі

Підготовка картоплі цим способом дає можливість скоротити час сходів практично на два тижні, і триває, відповідно, 10-14 днів. Завдяки даному процесу є можливість виростити урожай на 30-40% більше. Крім того, перевагою є і те, що під час підготовки можна перебрати посадковий матеріал, виявити хворий і непридатний для посадки.

Захворювання бульб на світлі проявляються, і такі бульби забираються із загальної кількості матеріалу. Відбраковуються і непророщие бульби, картопля з довгими ниткоподібними паростками.

Пророщування картоплі на світлі - класичний сопсоб підготовки садивного матеріалуПророщування картоплі на світлі - класичний сопсоб підготовки садивного матеріалу

Як правильно пророщувати картоплю на світлі?

Це легкий і ефективний спосіб, але він потребує вашої участі. Отже, картоплю розкладається на підвіконня і полиці, спеціальні настили і мощення, де є освітлений простір всередині приміщення. При цьому важливо дотримуватися одне правило - не розкладати коренеплоди більш ніж в 2-3 шару, в ідеалі, і взагалі, потрібно розміщувати його в один шар.

Завдяки рівномірному освітленню, на кожній бульбі буду проростати відростки товсті і сильні, рівної довжини і темного кольору. Саме вони і стануть гарантом добрих сходів і майбутнього врожаю.

Пророщувати бульби таким способом слід 12-16 днів, періодично перевертаючи картоплю, щоб кожна сторона його отримала потрібну дозу світла. В цей же момент можна відсортовувати пророщену картоплю в ящик, решту ж доводити до потрібної кондиції. Слід бути уважними до вентиляції в приміщенні, де завжди повинен бути свіже повітря, а також відкладати в сторону плоди з тонкими відростками, такі висаджувати в городі не варто.

Як правильно пророщувати картоплю на світлі, і що необхідно обов'язково врахуватиЯк правильно пророщувати картоплю на світлі, і що необхідно обов'язково врахувати

Пророщування варто правильно прорахувати, адже є певні строки посадки картоплі. Крім того, вже наявні на картоплі відростки ниткоподібний форми або взагалі слабкі, перед пророщуванням слід видалити повністю.

Пророщування і підготовка картоплі в поліетилені

Для пророщування можна використовувати невеликі поліетиленові пакетики. У прозорих "майках" проробляється з десяток невеликих отворів, для забезпечення вентиляції. Далі, всередину закладається 8-12 картоплин, пакетик зав'язується і вивішується у світлому місці.

Завдяки даному процесу створюється парниковий ефект і бульби проростають дуже швидко, але варто бути уважним до освітлення та вентиляції. Пакетик не бажано тримати на прямих сонячних променях, а також потрібно постійно перевертати для рівномірного освітлення.

Зручні дані пакетики і в транспортуванні, але тут необхідна обережність, щоб молоді паростки не пошкодилися.

Пророщуємо картоплю в поліетиленових мішечках - ефективний спосіб підготовкиПророщуємо картоплю в поліетиленових мішечках - ефективний спосіб підготовки

Пророщування картоплі в ящиках з підгодівлями

існує ще один цікавий спосіб якісно підготувати матеріал для посадки в грунт. Для цього використовується практично ідентичний метод проращиванию на світлі, але з додаванням в ємності для пророщування спеціальних добавок.

Картопля укладається в ящики або кошики, дно яких рівномірно покрита сумішшю перегною і торфу або тирси. Далі, на шар картоплі настилають кілька сантиметрів даної суміші, і знову укладають шар бульб. Таким чином, можна сформувати 6-8 шарів.

Можливо пророщування картоплі в ящиках зі спеціальними живильними речовинамиМожливо пророщування картоплі в ящиках зі спеціальними живильними речовинами

Обов'язкові вимоги даного виду пророщування:

 • Після укладання картоплі в декілька шарів, ящик з бульбами проливається водою з лійки з дрібним ситом, щоб всі верстви рівномірно просочилися вологою;
 • Ящик встановлюється в закритому приміщенні з температурою близько +15+17°С;
 • Через кілька днів, коли на бульбах з'являються перші корінці, ящик проливають наступною сумішшю: 10 г хлористого калію, 10 г аміачної селітри, 50 г суперфосфату на відро чистої води. Можна замінити даний склад і трохи іншим - склянка деревної золи на відро води. Також, рекомендується одночасно розчинити в даному об'ємі рідини по кілька грамів міді і бору;
 • Через 2 дні після протоки сумішшю, проводиться черговий протоку. Потрібно дотримувати певні норми: перший полив - відро суміші на 50 кг бульб, другий - на 80 кг.

Через тиждень картопля утворює численні корінці, які означають повну готовність до посадки. Бульби варто транспортувати до городньої грядці, акуратно висадити в лунки, засипати грунтом, полити і посипати сухою землею.

Пророщування картоплі в горщиках

Даний спосіб не є найпопулярнішим серед дачників, а тому ми не будемо особливо розвивати тему. Опишемо метод тільки для тих, хто захоче вперше спробувати пророщування в глиняних горщиках або стаканчиках.

Основною особливістю вважається період пророщування, який починається за місяць до посадки. Спочатку, бульби поміщаються у вологі тирсу, а через тиждень-півтора - у горщик, в який поміщена суміш перегною і городньої грунту. Зазвичай, початок даних подій припадає на першу половину березня, але кожен сам визначає для себе час посадки.

Якісно підготовлений картопля, пророщування якого відбувалося з допомогою горщиківЯкісно підготовлений картопля, пророщування якого відбувалося з допомогою горщиків

Важливо пам'ятати і основні кроки в подібному вигляді підготовки картоплі:

 • В грунт додається спеціальна "овочева суміш" для збагачення;
 • Горщики з бульбами встановлюються біля вікон;
 • До середини квітня, тобто, приблизно через місяць, з'являються коріння, і саме в цей період відбувається загартовування - горщики виносять вдень на вулицю, а на ніч знову забирають у приміщення. Але варто розуміти, що при температурі нижче +10°З цього робити не варто.

Подібним чином формується і готується дуже сильна розсада, яка дає хороший урожай.

Провяливание картоплі

Далеко не завжди вдається проростити картоплю, і для цього є цілий ряд причин. Але зараз не про них, а про спосіб підготовки картоплі перед посадкою, якщо він не пророщен.

Картоплю слід пров'ялити, розклавши в сухому приміщенні по підлозі, лише в один ряд. Провяливание картоплі триває близько тижня-півтора, тому паростки на бульбах вже не з'являться. Але зате є відмінний шанс провітрити коренеплоди, обчислити серед них неякісні, але що найважливіше - пробудити очі, які тепер зможуть дати хороші сходи.

Один із способів основний підготовки картоплі до висадки - провяливаниеОдин із способів основний підготовки картоплі до висадки - провяливание

Протруювання картоплі

Поряд з раніше обумовленими підготовчими заходами, картоплю необхідно і протруювати. Даний процес забезпечує виключення або попередження багатьох захворювань, в тому числі, паршею і ризоктонією. Як же відбувається протруювання?

Перший спосіб передбачає приготування спеціального розчину формаліну (40%) і води, 1:200. У нього варто занурити бульби, а після залишити на кілька годин в щільній юрбі, накривши брезентом.

Другий спосіб протруювання картоплі відбувається трохи інакше. Відразу бульби обприскуються водою (приблизний витрата близько 2 л води на 100 кг коренеплодів), а на наступний день обробляються розчином, який готували і для першого способу протруєння, але в цей раз в розчин потрібно додати трохи мідного купоросу, не більше 2 г на 10 л розчину. Є і ще одна відмінність - томити протруєне бульби під брезентом потрібно 4-5 годин.

Не забувайте і про протравленні бульб картоплі, що дуже важливо для боротьби з мікроорганізмами та інфекціямиНе забувайте і про протравленні бульб картоплі, що дуже важливо для боротьби з мікроорганізмами та інфекціями

Дуже важливо пам'ятати, що протруювання відбувається перед пророщуванням картоплі.

Правильне пророщування картоплі (відео)

Важливі процеси підготовки картоплі перед посадкою допомагають не тільки ретельно перебрати посадковий матеріал і допустити на грядки тільки здорові і сильні бульби, але і отримати в результаті своєї праці чудовий урожай. Якщо ж ви знайомі з іншими способами підготовки бульб перед посадкою, з радістю вислухаємо вашу думку в коментарях.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...