Як виростити буряк на своєму городі

Вирощування буряків на дачній ділянціВирощування буряка на дачній ділянціПо харчовій цінності буряк йде слідом за морквою і капустою, багато улюблені страви (вінегрети, борщі, салати та ін) неможливо уявити без неї. Буряк багата корисними елементами і органічними кислотами, її регулярне вживання покращує роботу кишечника, серцево-судинної системи, позитивно впливає на організм в цілому. Вирощування буряків на своєму городі має певні особливості, яким і присвячений нижченаведений текст.

 

Буряк, яку ми вживаємо в їжу, називають їдальні, ботаніки відносять її до родини лободових. Це дворічна рослина, насіння знаходяться усередині жорстких сухих плодів, з яких отримати їх практично неможливо. Плоди об'єднані в клубки і саме їх висівають городники. Кожний клубочок дає життя кільком рослинам, тому для буряків процедура проріджування майже обов'язкова, інакше рослинам буде тісно.

Терміни посадки буряків

Для проростання насіння буряків достатня температура +5° і через 3 тижні можна побачити перші сходи, при 10° справа піде швидше і вже через 10 днів з'являться паростки, при 15° чекати сходів доведеться 5-6 днів, а при температурі вище 20° усього - 3-4 дні. Знання про вплив температури на схожість допоможе городникові краще зорієнтуватися з термінами посадки.

Терміни посадкиТерміни посадки

Звичайним строком садіння буряків є середина травня, але якщо мають місце несприятливі погодні умови (тривалі холоди, наприклад), то припустимі і більш пізні строки посіву, але насіння тоді слід використовувати вже підготовленими. При відсутності бур'янів пізно висіяне насіння швидко сходять, особливо якщо стоять теплі погоди. Врожай пізніх посадок не буде гірше за кількістю і якістю.

А ось періоди похолодання навесні вельми негативно впливають на сходи, провокують освіти цвітушності.

Грунт для буряків

Правильне вирощування буряків вимагає часті і рясні поливи в періоди, коли з'являються і потім вкорінюються перші сходи, також вода необхідна для збільшення листової маси. Добре вкорінена буряк стійко перенесе короткочасний посушливий період. Разом з тим надлишок вологи погіршить ріст і врожайність, тому на землях, де є загроза заболочення вирощування буряків якщо і вести, то тільки на грядах.

який ґрунт потрібна для буряківяка грунт потрібна для буряків

Оптимальні грунту для столового буряка - середньосуглинкові, суспенчатые і легені, в яких є в достатку органічні речовини. Буряк вважається найбільш вимогливою серед коренеплодів відносно родючості землі.

Реакція середовища, за якої можна сподіватись на хороший урожай буряків, повинна бути близькою до нейтральної.

Буряк рекомендується висівати на багату гумусом і пухкий грунт з орним шаром 20-25 див. В низинах, на глинистих грунтах і місцях, в яких орний шар менше 15 см, буряки краще вирощувати на грядах шириною близько 80-100 см, а в висоту мають ок. 20 см. Міжряддя робити не менше 50 див.

Виростити буряк може будь дачникВиростити буряк може будь дачник

На сприятливих для буряків грунтах (суспенчатые, піщані) і при інших хороших умовах, її можна вирощувати на рівних ділянках, висіваючи смугами з 100 см шириною, і передбачаючи наявність проходу не менше ніж 40 див. Основна заповідь тут - перекопувати ґрунт потрібно на всю глибину орного шару, не вивертаючи при цьому предпахотный шар (підзолів, глибину). Важливо також добре подрібнювати і обертати пласт грунту, щоб бур'яни незмінно опинялися на максимально можливу глибину.

Гряди створюють в процесі весняної перекопування, орієнтуючи в напрямку північ-південь. Важливо отримати пухкий ґрунтовий шар в гряді, що досягається за допомогою вил, якими розбивають грудки і потім розрівнюють гряду

Як готувати насіння до посіву буряків

Щоб перевірити якість насіння буряків перед посівом, їх пророщують. На дно плоскої невеликої ємності (блюдця, тарілки) викладається волога полотняна або повстяна ганчірка, згорнута в 2 шари, на неї поміщають 50 (можна і 100) насіння, які прикривають інший зволоженою ганчіркою. Пророслі насіння вибираються, одночасно фіксується їх кількість. За кількістю пророслого насіння з викладеної сотні можна зробити висновок, який відсоток схожості у даній партії. Схожість таким способом перевіряється вже у минулих сортування насіння, тобто всі слабкі, пошкоджені насіння попередньо видаляються. Насіння буряків першого класу зазвичай мають 80 %-ву схожість, яка зберігається протягом 3-5 років.

Підготовлені насіння - запорука гарного врожаюПідготовлені насіння - запорука гарного врожаю

Заходи для прискорення темпів появи перших сходів і кількісного збільшення врожаю буряків можна використовують традиційні. Один із способів - вимочування насіння в чистій воді температурою 15-20 °, тривалість процедури становить 1-2 дні, при цьому кожні 2-3 години воду рекомендується міняти,

Застосовують до насіння буряків і метод пророщування шляхом зволоження, процедура схожа з тією, що проводиться для виміру схожості, при температурі 18-25° тримають, поки переважна більшість насіння не проросте, що відбувається протягом 3-4 днів. Потім пророщені насіння буряків висівають у добре зволожену землю.

Ще більш дієвим методом вважається яровизация. Насіння зволожуються водою (співвідношення - на 100 г насіння доводиться стільки ж по масі води). Процедуру яровизації можна провести, помістивши насіння в скляну або емальовану ємність і заливши водою (спочатку половиною обсягу). Насіння розмішують і залишають на 32 години, після чого вливають воду, що залишилася. Витримують ще 2-4 дні, після чого набряклі насіння переміщують на 7-10 доби в холодильник (або просто холодне приміщення), розсипавши по дну ящика шаром не більше 3 см в товщину. Починати яровизації слід за 10-14 діб до початку висіву.

Особливості посіву буряків

Норма висіву для буряків становить 16-20 г насіння на 10 кв. м, між рядами залишають за 18-20 см. не варто закладати насіння сильно вглиб, чим грішать недосвідчені городники, так як при глибокому закладенні знижується шанс проростання, або сповільнюються темпи зростання, через брак кисню на такій глибині. Але й занадто дрібно сіяти буде помилкою, так як ризик, що насіння висохнуть або будуть віднесені вітром. Оптимальна глибина посіву буряків залежить від типу грунту, на важких закладайте на 2 - 3 см вглиб, на легких - на 3-4 див.

Особливості посівуОсобливості посіву

Іноді вдаються до поперечного висіву насіння. Є точка зору, що поперечні ряди більш прості для догляду. Щоб прискорити проростання посіяних насіння в гряді (грунті) роблять борозенки, придавлюючи їх дно. На такий ущільнений шар землі висівається насіння, поверх яких насипається полусантиметровый шар грунту, змішаної з перегноєм, його злегка трамбують ребром долоні, і висипають ще 1-2 см перегною або торфу, які захистять борозенки від загрози пересихання. Ну і звичайно, торф'яне або перегнойное мульчування міжрядь теж піде на користь. Якщо пізній посів, то дно борозенки треба спочатку рясно полити з лійки і після вбирання води висіяти насіння і присипати грунтом.

Вирощування розсади

Щоб отримати урожай буряків вже в квітні-травні, коли у відкритий грунт тільки починається посів, потрібен парник або як альтернатива - утеплені гряди, пристрій яких зажадає менше часу, ніж зведення парника. Зробити їх нескладно. Потрібно викопати неглибоку яму, не більше 35 см в глибину, і шириною 1-1,5 м. В нього скласти гній (сміття), щоб ця купа височіла на 15-20 см над рівнем землі, зверху засипати 15-20 сантиметровим шаром землі. З купи буде протягом тривалого часу виділятися тепло, яке буде обігрівати рослини. Додатковий захист від холодів забезпечать такі матеріали як мішковина, хімічна плівка, рогожа, мати, які укладаються на бруски, опорою якого служить обв'язка з обаполів.

Пристроєм утеплених гряд займаються в перших числах квітня. Посів зазвичай припадає на період 15-30 квітня, а розсаду висаджують у другій половині травня. На підготовку розсади потрібно місяць. Розсаду отримують з утеплених гряд, висіваючи в них насіння буряка столового, що відносяться до ранньостиглим сортам. Насіння повинні попередньо бути піддані вымачиванию або яровизації. Норма посіву утеплені гряди становить близько 10-15 г на 1 кв. метр.

З настанням стабільно теплих погод розсаду переміщують на гряди, які на ніч варто накривати поліетиленом, доки зберігається ризик раптових холодів. Звичайна норма на 1 кв. метр складає близько 40-45 рослин в стадії розсади, у якої вже утворилося по 3-4 листочка. Вирощування з допомогою розсади дозволяє на кілька тижнів раніше отримати високоякісний урожай буряків.

Догляд за буряком

Догляд за буряком потрібен ретельний, це досить примхлива культура, яка любить, щоб обробка проходила в свої терміни. Один з головних моментів - перешкодити появі грунтової кірки. Велика загроза, що виходить від бур'янів, адже буряк на першому етапі до утворення 4-6 листочків має повільні темпи зростання, і бур'яни при відсутності догляду можуть практично задушити паростки. Так що суворий контроль над бур'янами, підтримання гарної зволоженості ґрунту та оптимального газообміну є нагальними завданнями для городника, выращивающего буряк.

Догляд за бурякомДогляд за буряком

Для знищення бур'янів їх обприскують розчином натрієвої селітри, яка до того ж і для рослин корисна. Пропорції розчину - 2-3 г селітри/1 л води, цього обсягу достатньо на 1 кв. метр. Залишилися після такої обробки бур'яни доведеться видалити вручну.

Важливо вчасно рихлити грунтову кірку (на 4-6 см углиб), проводити обприскування тракторним гасом, (на 1 кв. метр йде ок. 40-50 г гасу) і тоді проблема бур'янів буде вирішена з мінімальним застосуванням ручної праці.

Полив і добриво буряків

Якщо дощі випадають рідко, то буряках можуть знадобитися 2 щедрих поливу по 10-20 л на 1 кв. метр, після чого треба проводити розпушування грунту. Вода, отримана при поливі, принесе користь, якщо проникне до коренів буряків, які залягають на глибині 15-20 см.

Добриво і полив буряківДобриво і полив буряків

Перша підгодівля зазвичай проводиться, коли у молодих рослин починає утворюватися друга пара листочків. Вносяться сухі добрива з одночасним розпушуванням міжряддя. Щодо кількості добрива - на 1 кв. метр знадобиться близько 8 г калійної солі і 7-9 г аміачної селітри. Час другої підгодівлі настає незадовго до змикання рядів, і без розпушування тут не обійтися. Добрив на 1 кв. метр йде трохи більше - калійних добрив потрібно 16-20 р і 10-15 г азотної підгодівлі.

Проріджування буряків

Як і інші коренеплоди, буряк висівається густіше, ніж це необхідно для її нормального розвитку. Спеціально загущений посів є заходом проти поганий схожості сіянців, псування і загибелі внаслідок поганих погод. Густо посаджені рослини віднімають один у одного ресурси зростання, що призводить до мізерного врожаю і зниження загального рівня продукції. Коріння буряка, вирощуваної без проріджування, будуть дрібні і кривуваті.

Проріджування буряківПроріджування буряків

Тому проріджування буряків - міра першої необхідності. Перше проріджування проводять, коли на рослині з'являються два перших повноцінних листа. У рядку залишають 2-3 см між рослинами. Друге проріджування слід робити, коли на рослинах вже розвинулися за 5-6 листків, проміжок між рослинами залишають в 4-6 див. Нарешті, третю процедуру проріджування проводять до 15 серпня, між рослинами залишаються вільні проміжки по 6-8 див.

Обов'язково стежте за термінами проріджування, запізнення з цією важливою процедурою загрожує значним погіршенням кількості та якості врожаю. Найкраще проріджувати після недавнього рясного поливу або дощу. Вологий грунт легше відпускає выдергиваемые рослини, сусідні рослини менше будуть турбуватиме, а пересаджувані примірники легше приживуться у вже вологій землі.

Посадка буряків (відео)

 

За правилами, при першій по рахунку процедурі проріджування видаляються самі слабкі і нежиттєздатні рослини, а в процесі другого і третього проріджування пересідають найрозвиненіші, великого розміру, практично придатні для поїдання рослини, а також видаляються ті екземпляри, на яких помітні ознаки хвороб.

Тепер, керуючись нашим мануалом по вирощуванню буряків, вам буде легше підступитися до цієї справи, бажаємо гарних врожаїв і обов'язково інформуйте нас про ваші городніх досягнення.

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...