Катерина Ожегова: «Головна особливість садово-паркового мистецтва в Росії XXI століття - поява приватних володінь»

Катерина ОжеговаКатерина Ожеговаднями в Росії стартував конкурс ландшафтних проектів «Terradeck. Outdoor systems», головні цілі якої: розвиток ландшафтної архітектури і дизайну в Росії, підтримка вітчизняних фахівців, а також просування інноваційних технологій у галузі будівництва і дизайну.

Організатори конкурсу запрошують усіх ландшафтних архітекторів і дизайнерів, авторські колективи, архітектурні та дизайнерські бюро, студії і майстерні, а також студентів профільних вузів та факультетів поборотися за головний приз конкурсу - незабутній тур на двох з кращих парків Європи!

Визначати переможців конкурсу буде експертна комісія, в число яких увійшли провідні фахівці в ландшафтної архітектури, садово-парковому мистецтві, екологічному будівництві.

Ми вирішили поговорити з одним з членів журі про конкурс "Terradeck. Outdoor systems", ландшафтної архітектури в Росії та перспективи її розвитку, інноваційних будівельних технологій в галузі і про багато іншого.

Наш співрозмовник, Ожегова Катерина Сергіївна - доцент кафедри «Ландшафтна архітектура» Московського Архітектурного інституту, автор книг «Історія ландшафтної архітектури» і «Ландшафтна архітектура. Історія стилів».

  • Катерина Сергіївна, як ви оцінюєте поточний стан садово-паркового мистецтва в Росії? Наскільки сильно воно змінилося за останні 10 років?

За останні 10 років в Росії з'явилася нова професія «ландшафтна архітектура». Багато вітчизняні Виші відкрили кафедри, що готують фахівців у цій області за навчальними програмами, складеними у відповідності з світовими стандартами. Росія входить у світове співтовариство і, відповідно, змінює своє ставлення до професії, що займається всіма відкритими просторами навколо нас. Їх діапазон виключно великий і різноманітний: від міжнародних проектів ландшафтного розвитку країн і регіонів до будівництва ландшафтних об'єктів, досить складних з точки зору конструкцій і технологій. Ландшафтний архітектор проектує, а точніше бере участь в командах по проектуванню мостів, віадуків, різноманітних відкритих просторів на штучних підставах, планує і проектує спортивні споруди, траси автомобільних доріг та інших комунікацій в природі й місті. Сади і парки тільки частина професії.

Головною особливістю садово-паркового мистецтва в Росії останнього XXI століття є те, що у нас з'явилися приватні володіння. У Росії інститут приватної власності після довгої перерви було відновлено в 1990 році, тому ще немає достатнього досвіду в галузі проектування та змісту таких видів приватних ландшафтів, як парки, що мають художню та культурну цінність, або парки великого і середнього розміру. Ми ще довго будемо вчитися розуміти головний принцип приватної власності, виражений займенником, що відповідає на питання «чий?». Поки відповіддю буде «моє!» відкриті простору, що оточують нас, будуть розділені високими парканами. Ландшафтна архітектура з'явиться тоді, коли на питання «чий?» прозвучить щира відповідь «його!» або «її», і цю зміну ми побачимо, в першу чергу, в гарних приватних садах. Саме побачимо, проїжджаючи або проходячи повз них, і маючи можливість відвідати їх, з дозволу господаря, і оцінити як справжній витвір мистецтва.

Так що, незважаючи на обнадійливі зміни, у нас є над чим думати і працювати.

  • Чи відрізняється російський ландшафтний дизайн від західного і східного? Самобутній російський ландшафтний дизайн і схильні російські фахівці до «наслідування»?

Дизайн - нова професія і новий вид мистецтва, що з'явилися в середині XX століття, остаточно оформилися в 60-ті роки. Мистецтво дизайну здатне яскравим язиком, схожим на короткий заклик гасла або пляма плаката, звернути увагу на будь-яку ідею. Твори мистецтва, створювані сучасними дизайнерами, з'єднують у собі прийоми усіх класичних мистецтв, приєднуючи до неї нові, народжені в XXI столітті технічним прогресом і мистецтвом авангарду. Тут дизайн асоціюється з «актуальним мистецтвом». Найбільш близькими до ландшафтної архітектури напрямками є ленд-арт та стріт-арт. У Росії є блискучі самобутні художники, що працюють в цих напрямках. В сучасному мистецтві поняття «західний» і «східний» можна віднести скоріше до прояву деякого внутрішнього настрою художника.

Що стосується мистецтва дизайну, то «наслідування» в цьому мистецтві рівносильно плагіату, і було б, м'яко кажучи, некоректно звинувачувати в цьому когось. Якщо ж розглядати дизайн як професію, створює предмети і оформляющую простір, то поняття «наслідування» тут теж важко застосувати. Якщо я купую італійську меблі і розставляю її у своїй власній кімнаті, нерозумно говорити, що я «подражаю» італійцям, хоча всяке буває.

  • Ви, як викладач історії ландшафтної архітектури можете простежити еволюцію розвитку ландшафтної архітектури в Росії та спрогнозувати її подальший розвиток. В якому напрямку вона буде рухатися в майбутньому?

Як викладач історії я можу сказати, що неможливо зупинити прогрес, його можна тільки затримати. У Сполучених Штатах, наприклад, професія «ландшафтний архітектор» існує з кінця XIX століття, вона входить в 50 кращих професій 2010 року, з прогнозом інтенсивного розвитку протягом найближчих 10 років. У світі очікується, що рівень зайнятості ландшафтних архітекторів в період з 2008 по 2018 рр .. зросте на 20% - це більше, ніж прогноз зайнятості у середньому для інших спеціальностей.

Я сподіваюся, що Росія не буде відставати. На всесвітньому Конгресі міжнародної федерації ландшафтних архітекторів (IFLA) було прийнято рішення про проведення чергового конгресу в 2015 році в Росії (Москва - Санкт Петербург). Це дуже важливе рішення для розвитку вітчизняної ландшафтної архітектури і воно говорить про те, яка величезна увага приділяється нашій країні, країні, де у ландшафтних архітекторів багато невирішених, і навіть поки не поставлених на державному рівні, завдань. А завдання ці важливо терміново вирішувати в умовах формування нових агломерацій та екологічної нестабільності. Вирішувати, щоб забезпечити сталий розвиток оточуючих нас просторів, так і суспільства в цілому.

  • Чи буде розвиватися ландшафтна архітектура в приватному будівництві? І які його перспективи?

Звичайно, буде! Основою міцного фундаменту здорового суспільства є середній клас, а саме він найважливіший замовник самого поширеного виду приватних садів, невеликих володінь, створення та догляд за якими господарі можуть здійснювати самостійно на власні кошти, не знаходячи для цього особливих додаткових капіталів. Площа таких садів невелика - кілька соток, а іноді навіть метрів, але вони створюють зв'язок приватного простору житла або особистого офісу з навколишнім світом, а це якраз і є головне завдання ландшафтної архітектури - створення гармонійного, сталого простору проживання, одно зручного для всіх членів суспільства.

  • Ви, є одним з членів журі Першого відкритого конкурсу ландшафтних проектів "Terradeck. Outdoor systems". Чим Вас зацікавив даний проект? Допоможе він розвитку ландшафтного проектування та дизайну в Росії?

У сучасній архітектурі дизайн зайняв певну важливу позицію. Сьогодні робота професійного архітектора не мислима без співпраці з дизайнерами. Дизайнери наповнюють життям простору задумані архітектором. Вони створюють середовище, проектуючи все, від необхідних утилітарних речей до арт-об'єктів та інсталяцій. Сам архітектор часто виступає в ролі дизайнера, коли генерує оригінальну ідею нової споруди. Портфоліо багатьох відомих практиків у наші дні, архітекторів прикрашають роботи, які експонувалися на виставках актуального мистецтва та конкурсах дизайну. Звичайно, подібні конкурси виключно важливі для майбутніх професіоналів і вже сформованих майстрів.

  • Основною умовою конкурсу є використання терасових дощок і декоративних огорож з деревинно-полімерних композитів. На Ваш погляд, наскільки цікаві дані продукти для ландшафтного дизайну?

Реклама і просування на вітчизняному ринку екологічно чистої і безпечної продукції надзвичайно важливе і корисне для суспільства заняття.

Конкурс має показати всі переваги та можливості використання матеріалу. Якщо це станеться, то мета заходу буде досягнута, до загального задоволення. Замовники отримають зручну, якісну і безпечну продукцію, дизайнери та архітектори - замовлення, а організатори конкурсу - надійний ринок збуту.

Розмовляв Едуард Мухамадєєв

Prev Next
Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...