Гінкго - рослина, яку називають живою копалиною. У сучасному світі існує один вид цього релікта - Гінкго дволопатеве (лат. Gínkgo bilóba), що відноситься до класу Гінкгові (Ginkgoopsida).
Первісна назва дерева було Ginkjo, але Енгельберт Кемпфер, згадуючи про нього в 1712 році в «Amoenitatum exoticarum, зробив помилку, написавши Ginkgo. Потім цю помилку повторив Карл Лінней у 1771 році в «Mantissa plantarum II», і дерево стали називати гінкго.
Епітет biloba ( з лат. - дві частки) у назві характеризує листя дерева, розділені на дві половинки.
Японська назва цієї рослини icho (єте) перекладається «срібний абрикос».
Чарлз Дарвін, підкреслюючи давнє походження дерева, називав його «живий окаменелостью».
Англійці часто називають цю рослину Maidenhair дерево - «деревом дівочих кіс» за аналогією з одним з папоротей «венерині коси» (наукова назва адіантум), так як часточки листя цієї папороті схожі на листочки гінкго.
У Франції дуже цікаво охрестили рослина - «дерево за 40 екю». Це найменування гінкго дав ботанік-любитель Петиньи в 1780 році, який придбав у англійського садівника п'ять маленьких деревець по 25 гіней (40 екю) кожне. Від цих деревець відбулися всі представники гінкго на території сучасної Франції.
Вчені вважають, що гінкго є нащадком стародавніх папоротей. Виникло гінкго імовірно в пізній пермі, і до середини юрського періоду досягло максимальної різноманітності. У мезозойську еру рослини класу гінкгових широко поширилися по Землі, їх налічувалося 15 різних родів. У полярних лісах Сибіру знайдені відносяться до юрському і крейдяному періодах відкладення листя цього реліктового дерева.
Перша згадка зустрічається в Китаї, в поемах ХІ століття. В ті часи в Японії і Китаї гінкго садили біля священних храмів, і за ними доглядали монахи. У Токіо в ботанічному саду росте дерево, на мармуровій дошці біля нього висічено ім'я Хиразе, японського ботаніка, який вивчав це рослина.
В Нагасакі зростає гінкго, вік якого налічує більше 1200 років. У Китаї знайдено дерево висотою 45 метрів, передбачається, що його вік становить близько 2000 років.
Емблема із зображенням яскраво-зелених листків гінкго є знаком Токіо.
Європейські вчені відкрили для себе це рослина в 1690 році, до того знали його й вивчали тільки за відбитками на каменях древніх екземплярів. Перше дерево було посаджено в ботанічному саду Утрехт в Голландії. В 1754 році привезено в Англію, одне з дерев росте і сьогодні, по ньому вчені вивчали особливості запліднення.
Німецький поет Гете присвятив гінкго свій вірш:
Цей листочок був зі сходу
В сад мій скромно занесений,
І для бачить ока
Таємний сенс являє він.
Поет бачив у незвичайній формі листя дерева символ дружби.
В Америку дерево потрапило в 1784 році, найстаріший екземпляр зростає у Філадельфії на Лісовому кладовищі. Дерево взято під спостереження фахівців і охороняється.
Сьогодні у дикій формі дерево гінкго росте на сході Китаю. Припускають, що гірські ліси в Північно-Східному Китаї є його батьківщиною. На горі Мемуша-не виростає ціла гинкговая гай. У дерев, що ростуть там, діаметр стовбура досягає 2 м.
У культурі зустрічається в парках Західної Європи, в містах Північної Америки. В дикому стані тут воно не росте з мезозойської ери, почуваються дерева добре.
У Росії гінкго поширюється в якості декоративного рослини. Його можна зустріти на Кавказі, два дерева ростуть в Калінінграді біля входу в зоопарк.
Головний ботанічний сад ім. Н.В. Цицина РАН завезено було дерево в 1946 р.: з Потсдама (Німеччина) 3-річні саджанці та насіння з Сухумі, П'ятигорська і з Кореї.
Гінкго - дерево, що виростає до 40 метрів. Діаметр стовбура досягає 4,5 м. Стовбур стрункий, коричнево-сірий. З віком кора покривається глибокими зморшками. У молодого дерева крона пірамідальна, потім розростається.
Листя дерева унікальні: вони являють собою сизувато-зелене вееровидную двулопастную пластинку завширшки 5-8 див. Лист трохи гофрований по краях, кріпиться на тонкому черешку до 10 см завдовжки. Листя швидко розвиваються поодинці на довгих пагонах, а на укорочених повільно і групами по 2-4.
Рослина є дводомних. Чоловічі дерева мають колоски у вигляді сережок, на яких розвивається пилок. Вони більш стрункі, мають пірамідальну форму крони. У жіночих дерев крона більш округла і широка. На жіночих деревах з'являються по два семязачатка на довгих ніжках. Ці процеси відбуваються в 25-30-річному віці дерева, і тільки тоді можна визначити, чоловіче чи жіноче. Пізньої весни відбувається запилення вітром. До осені запилені семязачатки запліднюються, дозрівають насіння і опадають з дерева. Після опадання насіння в них розвивається зародок.
Насіння дерева за формою нагадують абрикос, округлі, але мають пекучо-терпкий смак, видають неприємний запах, що нагадують згіркле масло.
Шкірка насіння має 3 шари: зовнішній - м'ясистий, янтарно-жовтого кольору; середній шар твердий, має подовжні ребра, всередині - тонкий бумагообразный шар. Ядро є їстівним, солодке на смак, у Східній Азії його вживають у їжу.
Восени листя набувають гарні жовто-золотисті тони, потім опадають.
У гінкго добре розвинена коренева система, тому дерево стійке до досить сильним вітрам, спокійно переносить снігові замети. Дерево може досягати віку 2500 років. Медленнорастущее, за рік зростає на 1-2 см, дуже рідко на 4.
З листя гінкго виділяють з'єднання гинкгозиды, які застосовуються у фармацевтиці для лікування судинних захворювань, розсіяного склерозу, атеросклерозу. Препарати допомагають покращувати концентрацію уваги і пам'ять.
На жаль, часто гинкгозиды стали використовувати в біоактивних добавок, безконтрольне їх застосування там призводило до виникнення алергічних ефектів. В медичних журналах активно обговорювалася ефективність препаратів із гінкго, наводилися як критичні, так і аргументи на користь ліків. Дослідження також призводили до суперечливих результатів. Тому застосування препаратів слід здійснювати при постійному спостереженні лікаря, а під час грудного вигодовування і вагітності протипоказане.
Є думка, що біологічні речовини, яких у дереві міститься 40, не поєднуються з іншими добавками, тому і викликають негативну реакцію. Саме ж дерево є відмінним антигістамінну і сечогінним засобом, препарати з нього розширюють просвіт в артеріях, капілярах і венах, зменшують в'язкість крові, чим запобігають формування тромбів. Речовини, що містяться в гінкго сприяють зупинці процесів старіння, регулюють обмін вуглеводів і підвищують вироблення інсуліну і енергетичні можливості організму, зберігають інтелект.
Східна медицина використовує Гінкго Білоба при лікуванні захворювань печінки, легенів, сечового міхура, при алкогольної залежності, для лікування опіків і ран, збереження здорового довголіття.
Гінкго розмножується унікальним способом, зразок папоротниковых спорових рослин, де запліднення відбувається за рахунок плаваючих чоловічих клітин. В інших дерев чоловічі клітини не можуть самостійно пересуватися. Саме з-за цього гінкго є унікальним об'єктом вивчення еволюції рослин.
Розмножують дерево насінням, кореневими і стебловими живцями. Насіння гінгко мають при дозріванні високу схожість, яка швидко втрачається, так як насіння містять в ендоспермі жирні кислоти.
Тисяча насіння вести 200 р. Очищення насіння від м'ясистого покриву дає 75% втрати ваги. Очищати DachaDecor.com.ua радить в підсоленій воді, сіяти відразу після обробки. На 1 погонний метр сіють 10-15г насіння на глибину 3-5 див Насіння сходить приблизно через 25 днів. Гінко рясно утворює поросль від кореня. Пересадку переносить погано, 2-3 роки після пересаджування не росте.
Живці для посадки беруть в кінці червня-початку липня. Використовують короткі, неодревесневшие пагони і розрізають на живці, залишаючи частину минулорічної деревини. Живці звільняють від листя, поміщають в розчин, що стимулює коренеутворення. Потім рекомендується висаджувати в плівковий грунтовий парник з грунтом з суміші крупного піску і верхового торфу, перліту або іншого повітропроникною пухкого матеріалу. Живці необхідно регулярно обприскувати. До осені рослини формують коріння або каллус. Живці на зиму слід укрити лапником. Навесні вони швидко йдуть в ріст, тому вже у квітні їх необхідно розсадити. На другий рік всі живці дають коріння.
Гінкго, посаджені живцями, розвиваються набагато повільніше, ніж насіннєві, особливо перші 1-3 роки.
Дерево ветроустойчиво, переносить знижені температури. Садять дерева в добре освітлених місцях, але молоді рослини бажано оберігати від спекотного сонця, притіняти легкою тканиною або щитами.
До складу грунту дерево невибагливе, необхідно лише постійно зволожувати шкіру.
Шкідники гінкго невідомі, небезпеку представляють лише миші, які обгризають кору. Для запобігання цього підставу стовбура обв'язують на зиму реп'яхом, толем або ялиновим гіллям.
Згідно з легендами, у стародавньому Китаї на півночі насіння гінкго приймалися як данину.
У районах, сприятливих для розвитку цих дерев, використовують в якості декоративних груп, маючи на тлі вічнозелених хвойних порід, для посадки алей, а також вирощують поодиноко в газонах. Жіночі особини для озеленення не підходять, так як плоди при дозріванні видають неприємний запах, а коли опадає, заважають транспорту та пішоходам. Тому зазвичай використовують чоловічі дерева або прищеплюють на молодий сіянець чоловічу нирку.
Для декоративних посадок жіночі дерева не підходять, тому що плоди при дозріванні досить неприємно пахнуть, після, опадаючи, створюють перешкоди пішоходам і транспорту. Зазвичай вирощують в цих випадках чоловічі особини.
У контейнерах вирощують гінкго як бонсай. Для цього спеціально вирощують дерево або з численними плодами, або з повітряними коренями і прекрасними золотими листям. Для бонсай дерево щорічно навесні пересаджують, коли на нирках з'являються зелені листочки.
В Японії очищені насіння вимочують у солоній воді, смажать і вживають в їжу - страва вважається вишуканими ласощами.
У косметології з гінкго виробляють креми для обличчя, рук, які запобігають утворенню зморшок, оновлюють клітини шкіри, знімають лущення, роздратування і прибирають судинну венозну сітку. Також запатентовані різні засоби по догляду за волоссям і сприяють лікуванню целюліту.
Різноманітні водойми на території дачної - озера, ставки і навіть фонтани, потребують якісному оформленні, щоб гармонійно вписуватися в ла...
Для тінистих ділянок саду підходять не так багато рослин, що дають гарне декоративне цвітіння. Одне з таких рослин - аризема, яка цвіте нео...
Баня на дачі - справжня віддушина після важкого робочого дня. Також вона може бути альтернативою звичайного відпочинку на дачі з шашликом і прох...
Мене цікавить питання, чому і яким чином викликаються пошкодження нирок у плодових дерев. Як це визначити? ...
Після того, як альтанка в саду побудована, природно, виникає необхідність встановлення в ній якогось столика. Існує безліч рішень цієї ...
Кожна людина може створити собі власний, індивідуальний дизайн садової ділянки. Програма для ландшафтного дизайну онлайн є комп'ютерні кур...
Горщики і вазони для квітів обговорювалися нами неодноразово, але сьогодні ми зібрали цілу колекцію цікавих варіантів даних аксесуарів, які були ...
Одне з кращих колекцій рослин у світі представлено в Бухарестському ботанічному саду. Якщо ви хочете побачити найрізноманітніші рослини, багато з ...
Сьогодні рідко зустрінеш дачна ділянка, на якому б не вирощувалися кабачки. Адже це такий смачний і корисний овоч! Крім містяться в ньому вітам...
Флокси є дуже цікавими зовні рослинами, які легко прикрасять будь дачну ділянку. Вони досить невибагливі і тому їх вирощування ...
Ірис (народна назва «Голубчик») - це багаторічна квітуче зимуючу рослина, що має загострені прямостоячі щільні листя і яскраво фарбованого волосся б...
Дачний сезон вимагає від нас турботи про рослини, від яких ми бажаємо отримати хороший урожай. І однією з обов'язкових заходів є обприскування від вре...
Збудником захворювання є гриб ботритис (Botrytis cinerea Pers), відносяться до так званих рановим паразитам. Інфекція в основному рас...
Будь огородник та дачник неодноразово замислювався про будівництво теплиці і підбирав культури, які в ній можна вирощувати. Їх дійсно багато, але ...
Лопата - всім відомий інструмент для роботи на дачі. Здавалося б, що може бути простіше? Але ось вибирати лопату слід правильно, точно визначаючи її...
Весняний догляд за трояндами дуже важливий, і не тільки для поліпшення картинки ділянки, але і для самих рослин, які прокидаються від зимового холоду. З ч...
Майоран здавна цікавий людям, як симпатичне декоративна рослина і пряна приправа, що підходить для багатьох страв. Тому, вирощування майора...
Солейролія - це декоративна рослина, що є далеким родичем кропиви звичайної, яке відкрите було у 19 столітті мореплавцем Солейроле...
Одним з видів басейнів, які можна встановити на дачній ділянці, є збірні басейни. Цей тип споруд найбільш простий в установці і не т...
Матеріал для виготовлення теплиці на вашій дачі може бути досить різноманітним, і його вибір залежить тільки від особистих переваг дачника і бюджету...
Гамамеліс - одне з найдивовижніших рослин в цьому світі. Рід гамамеліс не може похвалитися великим різноманіттям - лише 4 види. Дв...
Альтанка шестигранна є на всі 100% безпрограшним варіантом для вашого заміського будинку або дачі, навіть якщо ваш двір не відрізняється гігантськими ...
Після затяжних зимових холодів кора на штамбах багатьох декоративних кущів має нездоровий вигляд, від перепаду температур і вологи страждають не тільки...
Ремонтні роботи на дачі вимагають від нас використання надійних та якісних матеріалів, адже тільки з їх допомогою можна відновити і реставрувати...
Живі камені є представниками сімейства мезембриантемовых, до якого відносяться незвичайні рослини з Південної Африки, що володіють листям довольн...
Млини - це дивовижні чарівні споруди. У стародавні часи без млина була немислима господарське життя будь села. Ог...
Вирощування салату - це не просто цікаве і цікаве хобі, але, часом, і один з кращих методів забезпечити всю свою родину свіжою зеленню. Сьогодні ...
Щоб ваш газон на дачі після зимових холодів знову радував око своєю зеленню, потрібно заздалегідь потурбуватися про його підготовку. Роботи по підготовці газ...
Аралія - один з представників роду цветковый рослин з сімейства аралієвих. Види аралий являють собою невисокі дерева найчастіше з ши...
Навесні кожен дачник ретельно обробляє свою ділянку для того, щоб виростити протягом сезону безліч красивих і корисних рослин. Більшість...
У певний час, кожен з нас приходить до оформлення дачі, адже не тільки сад і город важливі на приватній території, але і тихий, спокійний відпочинок. ...
Питання, які меблі віддати перевагу для дачі, є далеко не пустим. Якість і комфортність стільців, столів, лавок не в останню чергу визна...
Посадка квітів на дачній ділянці є справою непростою і вимагає маси часу і уваги, але існують і невибагливі квіти, які можуть прикрас...
Напевно Ви замислювалися про те, що кожному садового або дачного ділянки необхідний паркан - навіть не варто вказувати його переваги. Але деякі дач...
Ми часто говоримо про кошти власного захисту, які слід використовувати при роботі на дачі. Це рукавички, халати, окуляри, спеціальні куртки, сапо...
Гвинтовий паркан - огорожа, встановлене на спеціальні гвинтові палі, найнадійніші з відомих сьогодні опор. Гвинтовим може стати практическ...
10.09.2014
Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...
08.09.2014
Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...
06.09.2014
У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...
03.09.2014
Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...
02.09.2014
Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...
30.08.2014
Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...
29.08.2014
Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...
28.08.2014
Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...
26.08.2014
З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...
25.08.2014
З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...
23.08.2014
Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...
21.08.2014
Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...
20.08.2014
Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...
20.08.2014
Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...
20.08.2014
Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...
19.08.2014
Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...