В'яз: поширені види та особливості

В'яз - відомі видиВ'яз - відомі видиВ'яз відноситься до сімейства Ильмовые. Це велике дерево, що має розкидисту густу крону, зустрічається в Європі, Північній Америці, Азії в помірному поясі, також в тропічній Азії в горах. Латинська назва Ulmus походить від кельтського іменування цього дерева - elm. У російській мові є кілька найменувань рослини: ільм, карагач, берест, ильмовик, але зазвичай це назви різних видів. Всього налічується 16 видів цього роду.

Як виглядає в'яз

В'яз - велике дерево з еліптичної або округлою кроною. Розлогі гілки, з густим листям. Листки прості, великі, чергові, часто нерівнобічне. В'яз цвіте перед розпусканням листя. Квіти непоказні, дрібні, збираються в пучки. Плоди-крилаті горішки, дозрівають через кілька тижнів після періоду цвітіння. Насіння досить швидко втрачають схожість. Деревина в'яза тверда, схожа на європейський горіх, її вважають цінною породою.

В'яз дає густу тінь, але сам любить сонячні місця. У молодому віці швидко росте, особливо якщо грунт свіжа, родюча, пухка.

Стійкий до посушливих умов, легко переносить обрізку.

Поширені види в'яза

  • Англійська в'яз (Ulmus procera Salisb) росте в Південній і Західній Європі. Поширений в широколистяних, мішаних лісах, в річкових долинах, заплавах річок на багатих грунтах.

    Виростає англійська в'яз до 50 м. Володіє високою зимостійкістю.

    Види в'язаВиди в'яза

  • В'яз Андросова (Ulmus x androssowii Litv) - гібрид між в'язами присадкуватим і густим. Багато відносять його до різновиду в'яза присадкуватого. Дерево досягає 20 м, має досить щільну крону у формі шатра. Кора сіра, на молодих пагонах - жовтувата або попелясте. Листя округло-яйцевидні, загострені до вершини, ростуть на пухнастих черешках довжиною 1 див. Крилаті плоди незграбно-круглі, 2,5 см завдовжки.

    В'яз Андросова зимостійкий, потребує грунтах з помірною вологістю, хоча досить непогано переносить посушливість. Росте швидко, розмножується насінням. Часто використовується у парковому будівництві, красивий у групових посадках та у поодиноких. Також застосовується в якості живих нестригущихся огорож.

  • Звичайний в'яз також називають гладким (Ulmus laevisPall). Росте в природі в європейській частині Росії, Західного Сибіру, на Кавказі, Казахстані, в Західній Європі. Це тіньовитривала дерево, віддає перевагу багаті грунту, зазвичай зростає в широколистяних лісах.

    Виростає в'яз гладкий до 25 м, має красиву еліптичну широку крону. Гілки тонкі, звисаючі. Молоді пагони пухнасті, при дорослішанні стають гладкими, блискучими. Кора світло-бура, у дорослих дерев темніє, стає буро-коричневою і відшаровується тоненькими пластинками. Листочки довгасті, загострені, біля основи нерівнобічне. Краї листя серповидно-зубчасті. Зверху листки темно-зелені, світло-зелені знизу. Нижня частина листочків м'яко-волосиста, верхня - гола. Восени забарвлення змінюється на бурувато-пурпурові тони. Квіточки дрібні, буруваті, з фіолетовими виступаючими тичинками. Квітконоси довгі, що спускаються. Цвіте в'яз 10 днів, після утворюються плоди-крилатки з віями по краю.

    Які умови необхідні для ростуЯкі умови необхідні для росту

    В'яз звичайний - довгожитель, живе до 300 років. Швидко зростає, чудово переносить стрижку, тримає форму крони. У міських умовах повільно зростає, особливо на бідних сухих ґрунтах. Може відбуватися раннє листопадание, всихання крони. Щільні грунти і асфальтування також затримують ріст в'яза. Не любить затінення будинками, запиленості, засолення грунту.

    Застосовується в одиночних, групових посадках, красиво виглядає в алеях.

  • Граболистный в'яз (Ulmus carpinifolia Rupp. ex Suckow) зустрічається на Кавказі, Середній Азії, європейської частини Росії, Північній Африці, Казахстані, Західній Європі. Росте в широколистих лісах на освітлених місцях.

    В'яз виростає до 20 м, у нього густа розлога крона, в діаметрі досягає 10 м.

    Гілки тонкі, темно-бурі, мають коркові нарости. Листя темно-зелені, щільні, нерівнобічне, блискучі. Форма і величина варіюються. Зверху листочки голі, знизу покриті рідкими волосками. Восени листя стає яскраво-жовтою. Цвіте до розпускання листочків, дрібні квіточки рудувато-червоні, збираються в кулясті пучки. Крилатки-плоди довжиною 2 див.

    Досить зимостійка дерево, досить солевитривала. До грунту невимоглива, хоча активне зростання спостерігається на поживних, зволожених грунтах.

    Утворює живі щільні огорожі і стіни, використовується при оформленні садів, скверів, парків.

  • Густий в'яз (Ulmus densa Litv) поширений в дикій природі в Середній Азії. Являє собою високе, до 30 м, дерево з густою, широкою, пірамідальної, низько опущеною кроною. Кора на молодих пагонах жовто-бура або сіра, на старих гілках темна. Листки шкірясті, довгасто-яйцевидні, як голі, так зустрічаються і опушені.

    Густий в'яз - невибагливе дерево, посухостійка, тому прекрасно підходить для озеленення південної європейської частини Росії для одиночних посадок, створення алей, композицій.

    Географія поширення в'язаГеографія поширення в'яза

  • Лопатевої в'яз (Ulmus laciniata (Trautv.) Mayr) росте в Східній Азії, на Далекому Сході. Знаходиться в хвойно-широколистяних змішаних лісах. Це дерево тіньовитривала, досить морозостійка. Добре застосовувати в декоративному озелененні.
  • Ріпчатолистий в'яз називають також Карагачом перистоветвистым і Бересклетом (Ulmus pinnato-ramosa Dieck). Росте в дикій природі в Казахстані, на Далекому Сході, у Східній Сибіру та Східної Азії. Зазвичай росте на галечниках, пісках, щебенистих осипах зустрічається в рідколіссях, долинних лісах. Дуже любить освітлені місця, солеустойчив.

    Виростає цей в'яз до 15 м. Крона дерева ажурна, у молодих дерев розлога, у дорослих - овальна. Гілки тонкі, гнучкі, пониклі, сірувато-опушені. Дрібні листя еліптичної форми, гладкі, бувають симетричними, влітку темно-зелені, восени жовтіють. Листочки розташовані в два ряди, тому пагони виглядають покритими великими пір'ястими листям, з цієї причини і було дано таку назву увазі. Квіти дрібні, збираються в пучки.

    В'яз ріпчатолистий достатньо зимостійкий, в суворі зими підмерзає. Стійкий до засух, до грунтів невимогливий. Росте досить швидко. Але великого розміру досягають дерева тільки в південних районах на добре зволожених грунтах. Витривалий до міських умов, до асфальтування, вуличної пилу, задимлення. Красивий у декоративних посадках, але вуличної тіні не дає. Можна сформувати більш компактну і густу крону шляхом обрізки.

  • В'яз приземкуватий називають також мелколистным, Ильмовиком (Ulmus pumila L). Росте в дикій природі на Далекому Сході, півночі Монголії, Японії, Кореї, в Забайкаллі.

    Зустрічається в широколистяних, мішаних лісах, віддає перевагу родючим грунтам.

    В'яз приземкуватий невисокий, виростає до 15 м, іноді зростає чагарником з густою кроною округлої форми. Гілки тонкі, молоді опушені. Листочки дрібні, еліптичні, шкірясті, з гострою коротенькій вершиною, кілька нерівнобічне.

    Навесні листочки зелені, нижня частина листків світло-зелена. Влітку листя темніє, восени світло-жовті. Квіти збираються в невеликі пучки. Насіння-крилатки охристі або жовто-бурі. Зимостійкість середня, цей вид в'яза світлолюбний, невибагливий до грунту, до її багатства і вологості.

    В'яз приземкуватий посухостійкий, добре переносить формування, стрижку. Розвивається в міських умовах.

    Цей вид в'яза легко переносить пересадку, дуже хороший для озеленення посушливих районів. Безсумнівна перевага карагача - відсутність кореневих нащадків, що це чудове якість для садового та паркового будівництва. Застосовується в озелененні новобудов, створення стрижених живих огорож, вуличних посадок.

    Який вид в'яза вибратиЯкий вид вибрати в'яза

  • Споріднений в'яз має другу назву - японський берест (Ulmus propinqua Koidz = U. japonica(Rehder) Sarg). Росте в східному Забайкаллі, Монголії, Японії, Північному Китаї, на Далекому Сході. Поширений в кедрово-широколистяних долинних лісах.

    Цей вид в'яза являє собою велике рослина до 35 м у висоту, красиве, з правильним рівним прямим стовбуром, широкою кроною, досить густий.

    Кора білувата на стовбурі, бура на пагонах, гладка або з пробковими наростами, це красиво виглядає, коли рослина не покрите листям.

    Молоді пагони мають густу галявину, темно-бурі нирки. Листя оберненояйцевидні мають неравнобокое підстава ростуть на короткому черешку. Зверху листочки шорстко-опушені, знизу пухнасті. Навесні листя зелена, влітку темніє, восени - буро-червона, темно-малинова, коричнево-каштанова, знизу листя білуваті. Квіточки дрібні, червонуваті, збираються в пучки. Насіння-крилатки жовто-бурого кольору.

    Зростає японський берест швидше, ніж інші в'язи, добре переносить притінення, морози, міські умови. Розмножується кореневими відростками і насінням. Хороший для озеленення міст, парків, зеленого будівництва. Особливо гарний в осінню пору.

  • В'яз шорсткий називають також Ильмом гірським (Ulmus scabra Mill. = glabra Huds). Росте на Балканах, в Скандинавії, європейської частини Росії, Малої Азії, Середньої Європі.

    Поширений в широколистяних та хвойно-широколистяних лісах, зазвичай на вапняних грунтах.

    Цей вид в'яза має широку округлу крону, досить густу, виростає до 35 м при хороших умовах. Кора гладенька, темно-коричнева, на гілках темно-бура. Молоді гілочки густо вкриті волосками. Листки великі, до 17 см в довжину.

    Оберненояйцевидні, з гострими зубчиками по краю. Верх листочків шорсткий, низ - жорстковолосисте. Листя темно-зелене, восени жовтіє. Непоказні квіточки, збираються в кулясті пучки, ростуть на довгих квітконіжках. Цвіте в'яз до 7 днів.

    Насіння великі, крилаті, зеленуваті.

    Зростає цей в'яз швидко, на відміну від багатьох інших видів вимогливий до грунту, її вологості. Добре росте в затінених місцях, стійкий до морозів, непогано переносить міські умови, посухостійкий.

Царський сад. В'яз, посаджений царем (відео)

В'яз шорсткий живе довго, до 300 років. Добре поєднується у декоративних насадженнях з дубом, липою, кленом.

Prev Next
Високі городи і грядки: основні переваги та зручностіВисокі городи і грядки: основні переваги і зручності

Високі городи і грядки вважаються розумним рішенням для більшості дачних територій. Вони мають величезну кількість переваг і відповідають вимогам...

Створення теплиці з труб своїми рукамиСтворення теплиці з труб своїми руками

Існуємо безліч варіантом створення теплиць на власній земельній ділянці, і кожен з нас вибирає більш відповідний і прийнятний за ціною. Неско...

Як зробити палісадник своїми руками?Як зробити палісадник своїми руками?

Гарний палісад на дачі - це ціле мистецтво і справжній відмітний знак дачної території, а тому сьогодні ми вирішили приділити час, щоб наук...

Гелениум: фотографії, вирощування, сортиГелениум: фотографії, вирощування, сорту

Прекрасні квітки геленіума послужать вам нагадуванням про що минає літо восени, допоможуть урізноманітнити ландшафтний дизайн дачної ділянки. У цій статті...

Як вибрати або зробити своїми руками козирок над ганком будинкуЯк вибрати або зробити своїми руками козирок над ганком будинку

Козирок над ганком необхідний для захисту від негоди, а також для оформлення входу в будинок. Як підібрати найкращий варіант, відповідаючи цим вимогам дер...

Садові шланги для поливуСадові шланги для поливу

Правильний догляд за рослинами на садовій або дачній ділянці - запорука їх тривалої житті, гарного цвітіння і повноцінного врожаю. Важливим є...

Добриво курячим послідом: короткий посібник з експериментального використанняДобриво курячим послідом: короткий посібник з експериментального використання

Не дуже приємний аромат і консистенція приготованого добрива сторицею повертаються до нас відмінним урожаєм, а тому ми вважаємо, що можна і потер...

Особливості поливу газону на ділянціОсобливості поливу газону на ділянці

Вирощування красивого газону ніяк не обійдеться без правильного поливу. Тому потрібно приділити цій процедурі якомога більше уваги і робити н...

Як встановити паркан із сітки рабиці на дачній ділянціЯк встановити паркан із сітки рабиці на дачній ділянці

Будучи, на перший погляд, звичайної металевої сіткою «рабиця» є найбільш доступним і практичним способом захистити кордони своїх ...

Як зробити компост на дачі самостійноЯк зробити компост на дачі самостійно

Добриво грунту є важливою вимогою агротехніки будь-якої рослини, і одним з основних компонентів для внесення в ґрунт вважається компост. Сьогодні...

Аризема японська: посадка, вирощування і доглядАризема японська: посадка, вирощування і догляд

Для тінистих ділянок саду підходять не так багато рослин, що дають гарне декоративне цвітіння. Одне з таких рослин - аризема, яка цвіте нео...

Можна на теплиці використовувати поліпропілен?Можна використовувати теплиці поліпропілен?

Відповідь на запитання від Ірини: "Скажіть, будь ласка, чи можна на теплиці використовувати поліпропілен?" ...

Каналізація заміського будинку: вибір, пристрій, монтаж,Каналізація заміського будинку: вибір, пристрій, монтаж

Водопостачання і каналізація заміського будинку - один з найгарячіших питань для будь-якого дачника, рішення якого постає в чималу суму і определенн...

Клумби з каменю: спорудження та оформленняКлумби з каменю: спорудження та оформлення

Клумби з каменю стали дуже популярними в оформленні дачних територій, а тому ми вважаємо своїм обов'язком розповісти кожному читачеві, як зробити клум...

Як створити японський сад своїми рукамиЯк створити японський сад своїми руками

Японський сад - крихке і одночасно складний для створення, не побоїмося цього слова, твір мистецтва, яке, як відомо, невіддільне від істо...

Яким може бути злив води з басейнуЯким може бути злив води з басейну

Злив води з басейну - один з найважливіших процесів його використання, тому його необхідно продумати заздалегідь. Якісна робота зливу буде забезпечення...

Мініатюрний водойма на дачі своїми руками: як його влаштувати і озеленитиМініатюрний водойма на дачі своїми руками: як його влаштувати і озеленити

Водойма на дачі додає чарівності в пейзаж, ландшафт стає більш різноманітним і привабливим. По цілі і розмірами водоймища мають відмінності, у д...

Світяться камені: чарівне світло у вашому садуСвітяться камені: чарівне світло у вашому саду

У ландшафтному дизайні активно і плідно використовуються камені різних видів і походження. Особливий інтерес проявляється до екзотичних камінню великого...

Створюємо ландшафт з Realtime Landscaping ArchitectСтворюємо ландшафт з Realtime Landscaping Architect

Realtime Landscaping Architect втілить усі ваші мрії щодо ландшафтного дизайну ділянки в реальність! У програмі використовуються нові 3D техн...

Садовий трельяж: робимо своїми рукамиСадовий трельяж: робимо своїми руками

Що таке трельяж? Це решітчаста стінка, обсаджена кучерявими рослинами. Найчастіше, це багаторічні рослини. Але й однолітні ліани можуть чудово...

Теплиця восени: прибирання, добрива, загальний доглядТеплиця восени: прибирання, добрива, загальний догляд

Осінні роботи в теплиці дуже важливі, так як дуже правильно буде подбати про дачної помічниці, яка постійно дає нам можливість виростити ...

Зона відпочинку в саду: вибір і організаціяЗона відпочинку в саду: вибір і організація

З початком теплого сезону, ми все частіше буваємо на дачі, де можна не тільки старанно попрацювати на благо оригінального ландшафтного дизайну і майбутнього ур...

Основні правила вирощування здорової розсадиОсновні правила вирощування здорової розсади

Здорова і якісна розсада - запорука правильного розвитку рослини, своєчасного і вагомого врожаю. Про це знає кожен дачник, але не всі ...

Акантопанакс - оригінальна прикраса садового ландшафтуАкантопанакс - оригінальна прикраса садового ландшафту

Акантопанакс - рослина, що відноситься до сімейства аралієвих. Це невибагливий листопадний чагарник, що досягає 3 м висоти. Відомо близько 20...

Як приготувати добрива своїми рукамиЯк приготувати добрива своїми руками

За статистикою, близько 15-20% всіх дачників пробували готувати добрива своїми руками. Це дає можливість не тільки зробити необхідні запаси подкор...

Вирощування сидератів на дачіВирощування сидератів на дачі

Кожна рослина на дачі вимагає певної порції добрив на сезон, щоб мати можливість показати соковиту зелень, яскраве цвітіння і врожай налиті...

Лікнеп по змішувачів, або як правильно їх вибирати в магазині Лікнеп по змішувачів, або як правильно їх вибирати в магазині

Вихідним міркуванням при виборі приймемо, що змішувач повинен бути як естетичним, так і практичним, щоб його використання було безпроблемним. Немалий...

Вирощування хрону: пікантна приправа власноручВирощування хрону: пікантна приправа власноруч

Вирощування хрону на дачі допоможе вам значно скоротити витрати в період закаток, а також, в будь-який момент отримати ароматну і гостру приправу ...

Вирощування актинідії на ділянці своїми рукамиВирощування актинідії на ділянці своїми руками

Природа дарує велику різноманітність дивовижних рослин. Одні з них «діляться з нами своїми цілющими властивостями, інші - «...

Вирощування перцю в теплиціВирощування перцю в теплиці

Виростити перець на власному дачному ділянці може кожен, але ось отримати хороший і якісний урожай перцю по закінченню сезону, можуть тільки єдиний...

Установка басейну на дачній ділянціУстановка басейну на дачній ділянці

Вибрати басейн для дачі досить складно, особливо, враховуючи види басейнів, їх розмір, дизайн та вартість. Але, пройшовши цей непростий етап, вам...

Як побудувати крільчатник своїми рукамиЯк побудувати крільчатник своїми руками

Вирощувати кролів на дачі цікаво і корисно, але для постійного збільшення сімей та росту кожної з особин необхідно створити певні умови...

Вирощування лобелії на дачіВирощування лобелії на дачі

Лобелія є однорічним медленнорастущим рослиною, яка відноситься до сімейства дзвоникових. Відрізняється воно сланким видом розвитку і колір...

Плетисті троянди: вибір сорту, посадка, доглядПлетисті троянди: вибір сорту, посадка, догляд

Вибираючи троянди для посадки на дачі, зверніть увагу саме на плетисті троянди. Вони є одними з найпопулярніших при вертикальному озелененні, нез...

Вирощування редиски в теплиці: вибір сорту, посадка і доглядВирощування редиски в теплиці: вибір сорту, посадка та догляд

Вирощування редису цікаво всім дачникам без винятку, адже культура має безліч позитивних сторін, а найголовніше, унікальний свіжий смак...

Що робити взимку на дачі: ігри та розвагиЩо робити взимку на дачі: ігри та розваги

Зимова дача - це чудово, нехай і не кожний з цим погодиться. Звичайно, навколо сніг і холод, але ми обов'язково придумаємо, що робити взимку на дачі...



Утеплення підлоги в гаражі на дачі

10.09.2014

Утеплення підлоги в гаражі на дачі

Утеплення підлоги в гаражі багато вважають необязательном процесом, але ж саме через пів всередину гаража надходить величезна кількість холоду взимку і про...

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

08.09.2014

Підготовка до зими на дачі: корисні поради

Про зиму говорити ніколи не пізно, адже даний період переноситься дачею досить складно. Тому, з наближенням холодної пори року, ми починаємо...

Як облаштувати робоче місце в гаражі

06.09.2014

Як облаштувати робоче місце в гаражі

У кожного дачника достатньо турбот, і в осінній час їх не менше. Але тут виникає додаткова складність - холодна і сира погода. ...

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

03.09.2014

Як використовувати сипучі матеріали на дачі

Дачні роботи змушують нас замислюватися про відповідних будівельних матеріалах, і краще це зробити заздалегідь, ніж під час строкової будівництва або оформлений...

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

02.09.2014

Виставка "Зелений тиждень", осінь 2014, Волгоград

Волгоградський Виставковий Центр «Регіон» запрошує Вас прийняти участь у XVIII спеціалізованій виставці ландшафтного дизайну, садово-п...

Правильні умови зберігання овочів і фруктів

30.08.2014

Правильні умови зберігання овочів та фруктів

Умови зберігання овочів і фруктів в дачних сховищах дуже суворі, і тому дотримувати їх потрібно по максимуму. Відноситься це до самих приміщень, ...

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

29.08.2014

Прогулянки по саду наших читачів: сад Любові Теплової

Як і обіцяли, DachaDecor.com.ua представляє Вашій увазі сад одного з наших постійних відвідувачок сайту, яка любить красу і природу, стежить ...

Відсипання ділянки перед озелененням

28.08.2014

Відсипка ділянки перед озелененням

Питання: "Підкажіть, будь ласка, що зробити з ділянкою перед початком озеленення. Зараз була зроблена вирубка лісу, торфовище, місцевість &n...

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

26.08.2014

Де зберігати овочі і фрукти на дачі

З самого початку літа ми збираємо урожай з саду та городу на власній дачі. Багато плоди вживаються відразу, в сирому вигляді, деякі консервуються...

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярма...

25.08.2014

Професійні садівники і красноярські дачники, охочі «похвалитися» урожаєм, зберуться на ярмарку «Осінь на дачі»

З 18 по 21 вересня в Красноярську в МВДЦ «Сибір» пройде виставка-ярмарок «Осінь на дачі». Проект, присвячений закриттю дачно...

Що можна зробити зі старих речей на дачі

23.08.2014

Що можна зробити зі старих речей на дачі

Що можна зробити зі старих речей на дачі? На цю тему ми спілкувалися неодноразово і надавали нашим читачам безліч цікавих ідей, за що і...

Як використовувати габіони на дачі

21.08.2014

Як використовувати габіони на дачі

Використання габіонів стає все більш популярним в різних сферах. І тому ми вирішили сьогодні більш детально ознайомити вас з подібними конструкц...

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

20.08.2014

Вибираємо водостічну систему для дачного будинку

Облаштування дачного будинку включає в себе безліч робіт по підвищенню зовнішньої естетики будівлі, а також обладнання його необхідними системами. Однією...

Азаріна: сорти рослин і вирощування

20.08.2014

Азаріна: сорти рослин і вирощування

Про Азарине чи інакше Маурандии (ASARINA - MAURANDIA), рослині з сімейства Норчиковых, серед садівників відомо мало, а деякі про неї й не чули ...

Бріонія: вирощування і догляд

20.08.2014

Бріонія: вирощування і догляд

Бріонія (BRYONIA) відома також під назвою Переступень. Належить вона до сімейства Гарбузових. Це трав'яниста багаторічна рослина з дуже товстим...

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

19.08.2014

Гіностемма: посадка й догляд, застосування

Гіностемма (Gynostemma) - багаторічна ліана, що відноситься до сімейства Гарбузових. Налічується понад 30 видів, найвідомішим з яких є...